Upiory

Cykl: Harry Hole (tom 9)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Gjenferd
Matt Cobosco

Rynkiem narkotyków w Oslo rządzi tajemniczy Dubaj. Dochodzi do zabójstwa z rodzaju tych, które zasługują najwyżej na krótką notkę w gazecie: młody zdesperowany heroinista próbuje ukraść narkotyk drugiemu i zostaje zastrzelony. Policja błyskawicznie aresztuje domniemanego sprawcę. Harry Hole stara się doprowadzić do wznowienia policyjnego śledztwa w sprawie zabójstwa narkomana, ponieważ nie...

Policja błyskawicznie aresztuje domniemanego sprawcę. Harry Hole stara się doprowadzić do wznowienia policyjnego śledztwa w sprawie zabójstwa narkomana, ponieważ nie wierzy, by zbrodni dokonał aresztowany chłopak..

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2012

źródło okładki: http://www.publicat.pl

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Głosy z przeszłości

Któż nie słyszał o słynnym Harrym Hole? A jeśli nie o nim, to choćby o autorze. Jo Nesbo twórca zekranizowanych „Łowców głów” powraca do swojego ulubionego bohatera w powieści „Upiory”.

Mamy prostą zbrodnię, która oczywiście jest bardziej zawiła niż czytelnik mógłby sobie wyobrazić. Choć może i nie. Morderstwo należy do łatwych, ale samo śledztwo wprowadza niezły zamęt w głowie.

Jeden młody narkoman zabija drugiego. Czy to na pewno był on? A jeśli tak, to czym się kierował? Autor prowadzi czytelnika po labiryncie kłamstw i pozorów. Bo tutaj nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Wszyscy wydają się tytułowymi upiorami.

Rozsypana łamigłówka układana jest powoli, ale później, gdy myślimy, że wszystko zaczyna do siebie pasować Nesbo ponownie ją rozbija. Robi to naprawdę świetnie i przede wszystkim zaskakująco.

Harry Hole, żyjąc w ciągłej agonii, musi zmierzyć się z duchami przeszłości. Jest zmęczony, przegrany. Wydaje się, że ciągle tylko wraca wspomnieniami do szczęśliwych lat, aby jakoś funkcjonować. Ale czy nadal chce do nich powrócić? Tak naprawdę mamy już odpowiedź na pierwszych stronach Upiorów.

Ciekawa postać, poruszająca się na krawędzi po zawiłej intrydze, której akcja zmienia się niemal z kartki na kartkę. Ale ten, kto już czytał którąkolwiek z książek o Harrym może potwierdzić, że Nesbo stworzył świetnego bohatera, nieco odświeżonego od skandynawskich policjantów. Jego komisarz nie należy do protagonistów. Jest bezwzględny, szalony, drapieżny, a momentami nawet nieludzko zimny.

Najlepsza powieść autora? Trudno powiedzieć, ale na pewno najsprawniej skonstruowana część cyklu o tym antybohaterze. Gorąco polecam nawet czytelnikom, którzy nie czytali poprzednich tomów, a lubują się w dobrych, skandynawskich kryminałach.

Katarzyna Barańska

boziaczek | 2012-11-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Spodziewałam się po tej książce, że będzie to dobry kawałek literatury. Spodziewałam się, że mnie wciągnie, tak, że zniknę na parę godzin, by móc przebywać z moim ulubionym bohaterem..., ale zdecydowanie nie spodziewałam się takiego końca tej historii! Kiedy wszystko zaczyna się układać i zmierzać we "właściwym" kierunku, Nesbo odwraca wszystko o 180 stopni. Prawdziwy majstersztyk! Do tej pory nie mogę ochłonąć, nie mogę zapomnieć emocji, które mi towarzyszyły przy końcu tej historii... Nesbo to zdecydowanie klasa sama w sobie! Polecam gorąco!

Paco | 2016-01-05
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Jo.
Może pisać o wieszaniu firanek.
Może pisać o wynoszeniu śmieci.
Może pisać o obieraniu ziemniaków.
A ja i tak Go będę czytał.
Bo jego książki są tak zwyczajne i tak trudne.
Bo opisane czynności, w Jego wydaniu, są i przyziemne i kolorowe.
Nieszablonowe, niebanalne, nietuzinkowe.
Firanki jawią się niczym wiatru powiewy, śmieci różnorodnością tchną, a ziemniaki....wiadomo. Ziemniaka bez noża nie obierzesz :) Wyobraźnia.
Dość wyświechtany slogan. Jaką trzeba mieć, by pisać dziewiątą część o tym samym, smutnym facecie i nie przynudzać? Dodatkowo używając w tym celu równie wyświechtanych tematów, jak narkotyki, mafie, ble, ble, ble. Trzeba ją mieć, motyla noga, nieumiarkowaną. Nie da się, atoli, przygwoździć do fotela, wyobraźnią samą. Zatem Jo dzierży przygważdżacze inne :)
W arsenale swym dysponuje umiejętnością zrzucenia z dachu i złapania centymetr od asfaltu. Jak Struś Pędziwiatr. Jego Harry nie ma jednakże zdolności Wilusia E. Kojota. Jak się uderzy to boli. Bardzo. W...

Upiory dręczące Harry'ego, czyli powrót niepokornego (już nie)śledczego z Oslo.

Przyznaję - pomysł nie był z gatunku tych oklepanych do granic możliwości. Przesadnej ckliwości Nesbø też zarzucić nie można, a to jest zaletą w takich książkach. Zakończenie nawet zaskakujące (poza kilkoma przewidywalnymi elementami układanki). Dlaczego więc tylko 7 gwiazdek?

Ocenia wynika głównie z mojej subiektywnej niechęci do takich pomysłów. Bez spoilerowania nie mogę zdradzić więcej, ale jak to kiedyś King powiedział:
"[...]w pewnym momencie po prostu zaczynałem trząść się ze śmiechu, wymachiwać rękami i wołać: "I jeszcze nowotwór! I jeszcze niech oślepnie! Tego jeszcze nie było!"

Dokładnie to odczuwam, gdy autor zaczyna brnąć w takie rejony, w jakie tym razem podryfował Nesbø. Nie lubię, nie zmuszę się do lubienia, nie obchodzi mnie, że to nie było aż takie złe ;) Bo niepokorni policjanci i byli policjanci nie mogą po prostu łapać złych bandziorów. Koniecznie trzeba rypnąć czymś...

chrispu | 2015-01-19

Genialny, masakrycznie ciężki "narkomański klimat" w pierwszej części powieści, który całkowicie odmienił mój wizerunek Norwegii i norwegów. A w tle powoli rozpoczynająca się intryga kryminalno - sensacyjna. Ten specyficzny "klimat" z czasem ulatuje (lub też przestaje już robić wrażenie) i na pierwszy plan wysuwa się zagadka kryminalna. I muszę przyznać, że nieźle jest zagmatwana, z mnóstwem "niby tropów", które skutecznie utrudniają czytelnikowi samodzielne odkrycie sprawcy.
Szkoda(moim zdaniem), że w tym wszystkim jest tradycyjny, pierońsko sprawny fizycznie i wytrzymały główny bohater, oczywiście były policjant, z problemami rodzinnymi i alkoholem. Strasznie to oklepane mi się wydało. Jakby z filmu klasy B.
A co jeszcze jest tu na plus - kilka fajnych, śmiesznych dialogów, kilka ciekawie zarysowanych postaci, niezłe tempo, niespodziewane momentami zwroty akcji, trochę niedopowiedzeń (do własnej interpretacji dla czytelnika) i możliwe, że dla niektórych zaskakujące...

Roman Dłużniewski | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Choć Harry Hole momentami ponownie jawi się jako Superman czy jakiś inny Batman a w książce pojawiają się błędy merytoryczne, "Upiory" to powieść rewelacyjna. A właściwie wybitna. Mistrzowsko poprowadzona intryga, pełnokrwiści bohaterowie, powolne stopniowanie napięcia. Skomplikowana psyche Harrego nie wpływa negatywnie na jego wnioskowanie i działanie. On ma problemy nie tyle ze złoczyńcami, ile sam ze sobą. Doskonale wkomponowana w powieść wyimaginowana rozmowa Gusta z ojcem. Szkoda, że zniknęła Kaja. I Katrine też się nie pojawia. Ale absolutnie nie ma to negatywnego wpływu na całość utworu. Książka kończy się w taki sposób, że musiałem natychmiast zajrzeć do następnego tomu, aby upewnić się, że...

Dość pisania. Zabieram się za "Policję"

Czytajcie Nesbo!!!

wiech | 2019-05-06
Przeczytana: 06 maja 2019

Najbardziej smutna i najbardziej przygnębiająca część.
Mroczny świat narkotyków - gangów, ćpunów, dilerów i skorumpowanych gliniarzy.
Harry prowadzi tu własne, prywatne śledztwo.
Sam, z własnymi demonami.
Nesbo jak zwykle wodzi mnie za nos.
Plącze wątki, które dopiero finalnie zderzają się ze sobą.
A szokującym epilogiem zmusza mnie do czytania kolejnej części cyklu… zaraz… natychmiast. ;)
Nigdy nie zaczynam czytać, jeśli nie mam pod ręką co najmniej jednego kolejnego tomu ;)

marcin | 2018-12-17

"Upiory" czyli były komisarz Harry Hole znów w akcji. Idealny tytuł dla niniejszej powieści, pozornie dający wyobrażenie co może czekać czytelnika po otwarciu książki, z drugiej strony dość przewrotny i pozwalający na własną interpretację po skończeniu lektury.Dla samego Harrego upiory są jak starzy kumple ,zawsze gdzieś w tle , w przyczajeniu, tylko czekający żeby wyskoczyć znienacka jak diabeł z pudełka.
"Upiory" to mroczny i brutalny obraz Oslo, środowiska narkomanów i dilerów, pokątny , detaliczny handel różnymi specyfikami, jak i sprzedaż hurtowa ,na większą skalę i za odpowiednio wysokie pieniądze.
Nesbo kolejny raz napisał , mocną, mroczną i fantastyczną książkę, pełną celnych i smutnych refleksji na temat środowiska które opisuje. Wartka i dynamiczna akcja,mistrzowsko wykreowani bohaterowie powieści, a sama intryga,no cóż jak to u Nesbo, można się spodziewać wszystkiego,samo zakończenie jedno z najlepszych jakie napisał. Rewelacja!!!

ChicaDeAyer | 2016-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Nesbo po raz kolejny tłumi moje krytykanckie zapędy poprzez wytrącenie mi wszelkich argumentów z ręki. I przy tym brawurowo obala cierpkie stwierdzenie, że na półce z bestsellerami próżno szukać wartościowych tytułów.

Nesbo to doskonały pisarz. Ale to jednocześnie równie dobry obserwator rzeczywistości. Splot istotnych problemów społecznych z koronkową intrygą może budzić uzasadniony podziw dla zręczności realizacji powziętej koncepcji. A dodatkowo jest to wszystko okraszone (dodajmy - gorzką) refleksją. Od strony technicznej autor nie zawodzi – jak zwykle zresztą. Językowo bez zarzutu, tendencja zwyżkowa co do sposobu budowania napięcia oraz gry atmosferą została podtrzymana. I w tym wszystkim on, Hole – nasz stary znajomy ścigany przez znajome upiory, które pozwalają odkryć jego inną, nieznaną twarz, a tym samym i nowe słabości.

Ten autor nadal umie poruszać – nikt nie powinien w to wątpić po nawet pobieżnym przejrzeniu opinii pod tym tytułem. Umie także zaciekawić – do tego...

Kiwi_Agnik | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Rewelacyjny kryminał.

Ciągłe zaskoczenia, nieprzewidywalne zwroty akcji, nieprzeciętna fabuła, barwni i zimnokrwiści bohaterowie, niezastąpiony Harry Hole i ta szczurzyca...

Denerwowały mnie dość częste wtręty anglojęzyczne i zbyt przekombinowane przygody Hole'go, ale powieść jest tak wciągająca, że starałam się przymykać na to oko, a dodatkowo otwarte zakończenie zniwelowało wszelakie niedociągnięcia.

I jak tu nie cenić warsztatu pisarskiego Pana Nesbø kiedy tak pogrywa sobie z czytelnikiem?

Mocna i bardzo udana pozycja.

Marzena | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Ciężko mi stwierdzić czy to ja pochłonęłam "Upiory" czy dziewiąta części cyklu pochłonęła mnie...
Jedno jest pewne: kiedy zaczęłam czytać potrzebowałam kolejnej części, kolejnego rozdziału, kolejnej dawki, kolejnej działki, kolejnej strony - nie mogłam przestać. Na okładkach książek Jo Nesbo powinno być tłoczone wielkimi literami: "Książki Autora powodują uzależnienie, potęgują doznania, intensyfikują uczucia, wzmacniają przeżycia. Są jak narkotyk."

Kolejny genialny tom, kolejne blizny na ciele i duszy Harrego, kolejna sprawa, śledztwo, intryga, które śmiało mogę określić mianem: majstersztyk!
Jak można tworzyć tak fantastyczne kryminały, a przy tym tak subtelnie i głęboko pisać o uczuciach - nie wiem, ale bezsprzecznie Nesbo zasługuje na najwyższy szacunek.

PS.
Jednak powiedzmy sobie szczerze: za zakończenie w ten sposób "Upiorów" powinien być paragraf!!! Nawet nie chcę sobie wyobrażać tego, jak czuli się ci, którzy śledzili przygody Harrego na bieżąco, nie mając przed sobą,...