Zwierzenia jeżozwierza

Alain Mabanckou Wydawnictwo: Karakter Seria: Seria Literacka Karakteru literatura piękna
Mémoires de porc-épic
Data 1. wydania:
2006-01-01
Jacek Giszczak
Karakter
człowiek ironia literatura kongijska literatura afrykańska mentalność przemoc przypowieść uczucie zwierzęta
Mémoires de porc-épic
literatura piękna
Jacek Giszczak
Seria Literacka Karakteru
Inne

Bardzo ciekawa krótka proza pisana z perspektywy jeżozwierza. Historia nawiązuje do legendy afrykańskiej o zwierzęcym sobowtórze człowieka. W tym przypadku poznajemy jeżozwierza, który jako sobowtór człowieka posiada cech ludzkie. Opisuje on świat ludzki i zwierzęcy ze swojej perspektywy, szczerze, bezkompromisowo, czasami nawet wulgarnie i dosadnie, ale dzięki takim...

„Zwierzenia jeżozwierza” są dowodem na to, że absolutny zachwyt nad Mabanckou po przeczytaniu „Kielonka” nie był przedwczesny i przypadkowy. Kolejną książką tylko mnie w tym przekonaniu utwierdził. I chociaż „Zwierzeniami” aż tak mnie nie zachwycił jak „Kielonkiem” (wiedziałem już bowiem czego – mniej więcej – mogę się spodziewać) to i tak jest to rewelacyjna powieść.

Po...

Niezwykle ciekawa koncepcja zwierzęcego "double", nadająca historii zupełnie nowej perspektywy. Zacieranie się granic między człowiekiem a zwierzęciem, głębokie pytania o moralność i naturę ludzką, fascynujący opis kultury i zwyczajów afrykańskich ludów - to wszystko czyni z powieści Mabanckou odświeżające doświadczenie literackie, zupełnie inne od tego, co proponują...

Zaskakująco błyskotliwa opowieść osadzona gdzieś między afrykańskim oniryzmem, a oślizgłą życiówką. Gdyby nie zakończenie to już biegłbym po kolejnego Mabankou, a tak to jeszcze chwilkę sobie poczekam.

ciekawe przedstawienie afrykańskiej legendy o sobowtórach

nietypowy język i brak znaków interpunkcyjnych tylko nadają charakter tej historii

ciekawe opowiadanie

W mordę jeżozwierza!

W niektórych rejonach Afryki każdy człowiek posiada swojego zwierzęcego sobowtóra. Nie każde zwierzę może zostać takim sobowtórem; nie jestem pewien na jakiej zasadzie dokonuje się selekcji – ale wiem, że wybrane stworzenie musi na zawsze opuścić zwierzęcą rodzinę i poświęcić się bez reszty swojemu człowiekowi. Sobowtór posłusznie wykonuje polecenia swojego pana aż do...

dziwne, ale przyjemnie się czyta, szybko, bo nie ma zdań, kropek itp., tylko przecinki

Czytając tą pozycję czułem się niemal zanurzony w jednej pięknej afrykańskiej legendzie. Przewrotność, dowcip, kreatywność. Niebanalna fabuła w połączeniu z oryginalnymi przemyśleniami zapewnia wyjątkowe doznania.

pierwsze strony spowodowały u mnie lekką dezorientację, jednak szybko przyzwyczaiłem się do stylu tej powieście, zdania są proste, pisane po przecinku, dla mnie rewelacja, dla niektórych być może zbyteczne efekciarstwo, ciekawe spostrzeżenia autora na temat świata, ludzi, zwierząt, inspirujące, dla miłośników - niebanalnych - cytatów pozycja obowiązkowa, polecam

Dyskusje

• Afryka