Anatomia chwili

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Anatomia de un momento
Ewa Zaleska
Ag2S

Anatomia chwili łączy w sobie dokument, esej i powieść. Autor szczegółowo analizuje mechanizmy i przebieg nieudanego zamachu stanu w Hiszpanii 23 lutego 1981 r. Przy tej okazji przedstawia spory fragment najnowszej historii Hiszpanii, starając się oczyścić ją z pokrzepiających mitów i zaciemniających obraz fałszerstw, tak chętnie kultywowanych przez minione dziesięciolecia. Książka, wyróżniona nagrodą dla najlepszej powieści, wygrała też w rankingu dziennika „El País” na najlepszą książkę roku 2010 .

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

bnch | 2018-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

"Anatomia chwili" jest książką dla politologów i historyków. To stwierdzenie może być zarówno pochwałą i rekomendacją, jak i inwektywą wobec tej pozycji. Cercas skupia się na próbie zamachu stanu z lutego 1981 roku, ale czyni to poprzez bardzo głębokie wejście w szczegóły. Próbuje (z sukcesem) dokładnie odtworzyć sekwencję zdarzeń, motywacje uczestników, dynamikę procesu politycznego. Autor deklaruje, że pisze powieść, ale to jest jednak gatunkowa hybryda - reportaż, książka historyczna i na koniec dopiero beletrystyka. Jeśli kogoś interesują procesy transformacji ustrojowej, lubi politykę i ma cierpliwość, by wejść w drobiazgi, które są faktycznie decydujące, to będzie zadowolony. Cercas już w tytule obiecuje, że zrobi tej ważnej chwili sekcję i jest w tym pedantyczny. Obraca kilkanaście godzin w ręku i detalicznie na nie patrzy. Dla mnie jest to niesamowicie ciekawa i satysfakcjonująca książka, ale to na pewno rzecz dla osób o szczególnych zainteresowaniach.

Ewa K | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam, 2015
Przeczytana: 08 lutego 2015

23 lutego 1981 roku Hiszpanią wstrząsnął dreszcz. Oto podczas posiedzenia Kongresu Deputowanych w Madrycie doszło do zamachu. Na salę obrad wkroczyli przedstawiciele hiszpańskiej straży obywatelskiej, by udaremnić wybór nowego premiera i obsadzić na tym stanowisku człowieka bezpośrednio zaangażowanego w operację 23-F - generała Armadę. Wokół tego wydarzenia, które zostało wówczas zarejestrowane przez kamery telewizyjne, a dziś należy już do historii, narosło wiele legend i to właśnie z nimi postanowił zmierzyć się Javier Cercas w swoim eseju politycznym pt.: "Anatomia chwili".

W tym eseju, pisarz powoli, niemal na naszych oczach, rekonstruuje genezę i przebieg operacji 23-F, która bez problemu mogłaby stać się motorem napędowym pełnej napięcia powieści kryminalnej. Nie robi tego jednak w sposób konwencjonalny przywołując zaledwie kolejne etapy wewnętrznego przewrotu w Kongresie Deputowanych. Cercas idzie nieco dalej. Skupia się na zachowaniu premiera Adolfo Suareza, który w czasie...

Metellus | 2017-11-13
Przeczytana: 07 listopada 2017