bnch 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 4 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-24 11:22:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"Ogród rodziny Finzi-Continich" to subtelna, piękna proza. To powieść o mieście (cudownej Ferrarze, którą bezsprzecznie warto odwiedzić), o młodości, miłości i przyjaźni, ale też po trosze o literaturze, sporcie, polityce. Zestaw wydaje się typowy i banalny, ale książka Bassiniego taka nie jest. Obserwujemy schyłek świata. Zbliża się II wojna światowa. Życie ferraryjskich Żydów musi się... "Ogród rodziny Finzi-Continich" to subtelna, piękna proza. To powieść o mieście (cudownej Ferrarze, którą bezsprzecznie warto odwiedzić), o młodości, miłości i przyjaźni, ale też po trosze o literaturze, sporcie, polityce. Zestaw wydaje się typowy i banalny, ale książka Bassiniego taka nie jest. Obserwujemy schyłek świata. Zbliża się II wojna światowa. Życie ferraryjskich Żydów musi się rozpaść. Ustawy rasowe (czy raczej rasistowskie) utrudniają im codzienną egzystencję, ale najgorsze przyjdzie wraz z powstaniem Republiki Salo. Na razie jest jeszcze czas na tenis i życie towarzyskie. Główny bohater jest jedną nogą poza społecznością żydowską, podobnie jak rodzina Finzi-Continich. Coraz więcej zaczyna ich łączyć. Niewiele się u Bassaniego dzieje, ale świat przedstawiony pulsuje, pozwala wejść w życie emiliańskiego miasta końca lat 30. XX wieku. Fanom Italii szczerze zalecam tę książkę, podobnie jak ludziom lubiących niekrzykliwą prozę.

pokaż więcej

 
2018-09-27 08:35:49
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

W ciągu roku trafiam na niewiele, 2-3 powieści przez duże "p", takie, które stwarzają świat, są bogate w szczegół, złożone, niejednoznaczne. Takie lubię najbardziej i taki jest ten Pamuk. Mam świadomość, że obserwowałem coś, czego do końca nie zrozumiałem. Tak jak mówi na koniec Fazil: "nikt nie może nas zrozumieć z oddali". Jego głos otrzeźwia, bo kieruje to zdanie do czytelników zachodnich -... W ciągu roku trafiam na niewiele, 2-3 powieści przez duże "p", takie, które stwarzają świat, są bogate w szczegół, złożone, niejednoznaczne. Takie lubię najbardziej i taki jest ten Pamuk. Mam świadomość, że obserwowałem coś, czego do końca nie zrozumiałem. Tak jak mówi na koniec Fazil: "nikt nie może nas zrozumieć z oddali". Jego głos otrzeźwia, bo kieruje to zdanie do czytelników zachodnich - nie współczuj nam, bo nie rozumiesz. I tak właśnie w moim przypadku jest - nie rozumiem, ale też nie oceniam, za to z radością podziwiam.

Pamuk nie opowiada się po żadnej stronie sporu laicyzacji i tradycjonalizmu. Zresztą i Ka, i autor są w nieodległej od zachodniego czytelnika sytuacji - są spoza Karsu i będąc Turkami ze Stambułu też nie do końca pojmują sytuację ludzi żyjących na pograniczu, na końcu Anatolii.

Ciekawe jest przewartościowanie polskiego (co często znaczy płytkiego, czy wręcz wulgarnego) spojrzenia na islam - to laicyzacja niesie przymus, a religia jest sferą wyboru i wolności kobiet, które chcą założyć chustę wbrew oczekiwaniom otoczenia. To oczywiście tylko jeden wątek z wielu.

Dostrzegam też polską analogię: elity stambulskie mówią - "Turcja to Europa, możemy być świeccy i nowocześni". Dość podobnie jest w Polscy - okcydentalizm ludzi takich jak ja kontra duży opór konserwatywnych członków społeczeństwa. Przy tym i moje tęskne spojrzenie na Zachód i ich strach przed tym Zachodem bierze się z tego samego - głębokiego poczucia bycia gorszym. Ale to tylko uwaga na marginesie, bo książka jest arcyturecka.

"Śnieg" to piękna powieść, jej świat zasysa. Wchodzi się w niego i nie da się uciec, co nie dziwi, bo przecież wszystkie drogi do Karsu są zasypane, a czytelnik utknął w mieście.

pokaż więcej

 
2018-09-18 10:55:27
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Ciekawa książka dla tych, którzy nie tylko lubią post-apokalipsę, ale chcieliby też zrozumieć przyczyny, dla których jest to tak popularny temat w tekstach kultury. Rozdziały dotyczą takich kwestii jak: alkohol w świecie postapo, teologia bomby atomowej, relacje ze zwierzętami po apokalipsie, seksualność, rola kobiet oraz organizacja społeczna po końcu świata. Jest to książka naukowa, ale... Ciekawa książka dla tych, którzy nie tylko lubią post-apokalipsę, ale chcieliby też zrozumieć przyczyny, dla których jest to tak popularny temat w tekstach kultury. Rozdziały dotyczą takich kwestii jak: alkohol w świecie postapo, teologia bomby atomowej, relacje ze zwierzętami po apokalipsie, seksualność, rola kobiet oraz organizacja społeczna po końcu świata. Jest to książka naukowa, ale Nijakowski rzadko popada w hermetyczny język. Warto przeczytać również dlatego, że baza analizowanych dzieł jest imponująca (większe znaczenie mogłyby mieć tylko gry komputerowe, które są obecne, ale nieco na marginesie).

pokaż więcej

 
2018-08-20 09:44:49
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"Anatomia chwili" jest książką dla politologów i historyków. To stwierdzenie może być zarówno pochwałą i rekomendacją, jak i inwektywą wobec tej pozycji. Cercas skupia się na próbie zamachu stanu z lutego 1981 roku, ale czyni to poprzez bardzo głębokie wejście w szczegóły. Próbuje (z sukcesem) dokładnie odtworzyć sekwencję zdarzeń, motywacje uczestników, dynamikę procesu politycznego. Autor... "Anatomia chwili" jest książką dla politologów i historyków. To stwierdzenie może być zarówno pochwałą i rekomendacją, jak i inwektywą wobec tej pozycji. Cercas skupia się na próbie zamachu stanu z lutego 1981 roku, ale czyni to poprzez bardzo głębokie wejście w szczegóły. Próbuje (z sukcesem) dokładnie odtworzyć sekwencję zdarzeń, motywacje uczestników, dynamikę procesu politycznego. Autor deklaruje, że pisze powieść, ale to jest jednak gatunkowa hybryda - reportaż, książka historyczna i na koniec dopiero beletrystyka. Jeśli kogoś interesują procesy transformacji ustrojowej, lubi politykę i ma cierpliwość, by wejść w drobiazgi, które są faktycznie decydujące, to będzie zadowolony. Cercas już w tytule obiecuje, że zrobi tej ważnej chwili sekcję i jest w tym pedantyczny. Obraca kilkanaście godzin w ręku i detalicznie na nie patrzy. Dla mnie jest to niesamowicie ciekawa i satysfakcjonująca książka, ale to na pewno rzecz dla osób o szczególnych zainteresowaniach.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
155 140 1016
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
Ulubieni autorzy (1)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd