Urodził się w Medgidii.Studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Bukareszcie. Od 1987 pracuje jako dziennikarz i redaktor w rumuńskich periodykach kulturalnych i prasie codziennej. Jako pisarz zadebiutował w roku 1985 tomem opowiadań „Maestrul de lumini” („Mistrz oświetlenia”. Napisał powieści „Tainele inimei” („Sekrety serca”),„Faust repovestit copiilor mei” („Faust opowiedziany moim dzieciom”) oraz zbiory nowel: „Povestiri din lumea nouă” („Opowieści z nowego świata”) i „Îngerul de la benzinărie” („Anioł ze stacji paliw”),„Medgidia, miasto u kresu” („Medgidia, oraşul de apoi”). W styczniu 2015 roku ukazała się najnowsza powieść Teodorescu: „Şoseaua Virtuţii. Cartea Câinelui” („Droga cnoty. Księga psa”). Pisarz jest laureatem prestiżowych nagród – uhonorowano go kilka razy nagrodą Związku Pisarzy Rumuńskich i nagrodą Akademii Rumuńskiej. Utwory Cristiana Teodorescu były tłumaczone w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Francji i na Węgrzech.
Ciepła i sympatyczna opowieść o współczesnej Rumunii i świecie, widziana z perspektywy bukaresztańskiej... kotki, żyjącej pod jednym dachem z dwoma psami, czterema innymi kotami i czworgiem opiekunów.
Miło się to czytało, miło się oglądało ilustracje Octaviana Mardale. Miło, ale jednak Kocie opowieści zadają ważne pytanie: czy „zezwierzęcenie”, w świetle Oczkowych (to imię narratorki) spostrzeżeń o świecie ludzi, nie powinno jednak brzmieć dumnie...?
Książka Cristiana Teodorescu z pewnością spodoba się każdemu, kto ma poczucie humoru i patrzy na świat z ironicznym dystansem, nie tylko wielbicielom kotów. Ale tym ostatnim spodoba się z pewnością najbardziej, bo nikt z takim znawstwem i wrażliwością nie pisze o kociej wyobraźni i psychice, jak właśnie ten pisarz.
Całość recenzji na blogu:
https://kulturalneingrediencje.blogspot.com/2019/09/cristian-teodorescu-kocie-opowiesci.html