Wzgórze Złej Rady

Tłumaczenie: Agnieszka Jawor-Polak
Wydawnictwo: Cyklady
Har ha-'Eca ha-Ra'a
Adam B

"Wzgórze Złej Rady" to zbiór trzech opowiadań wybitnego izraelskiego pisarza Amosa Oza, wskazywanego jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla. Tłem utworów jest Jerozolima lat 40., czasów dzieciństwa samego autora - miasto kamiennych domów, magicznych zaułków i osadników przybyłych tu ze wszystkich stron świata. Brytyjska okupacja dobiega końca, wkrótce Żydzi proklamują powstanie własnego...

Tłem utworów jest Jerozolima lat 40., czasów dzieciństwa samego autora - miasto kamiennych domów, magicznych zaułków i osadników przybyłych tu ze wszystkich stron świata. Brytyjska okupacja dobiega końca, wkrótce Żydzi proklamują powstanie własnego państwa i będą toczyć dramatyczną walkę o niepodległość. Tymczasem w cieniu nadciągających wydarzeń rozgrywają się małe i wielkie tragedie mieszkańców Jerozolimy.

Łącząc literacką fikcję z faktami historycznymi, autor przedstawia nadzieje i obawy jerozolimczyków w przededniu wielkiego zwrotu dziejowego. Genialnie odtwarza pełną napięcia atmosferę miasta, w którym krzyżują się i plączą losy zwykłych ludzi.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2009

źródło okładki: http://cyklady.com.pl/

czytający | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Nadchodzą wielkie zmiany a ich świadkiem jest miasto pełne sprzeczności i kontrastów. To miasto, gdzie biją dzwony wszystkich wyznań. Gdzie jego mieszkańców w akcie nienawiści wypluły inne kraje. To stolica zaścianka zwanego Ziemią Świętą, to miejsce, które otoczone przez obcy arabski naród walczy o swoje terytorium. Wkrótce ma się okazać czy ten kraj, zgodnie z zasadami Biblii należy do Żydów. Czy wróci starotestamentowy Izrael? Czy jednak zwycięży pomysł federacji żydowsko-arabskiej, gdzie obie nacje będą współuczestniczyć w budowie nowego kraju? Pomysłów jest wiele a dróg do ich realizacji jeszcze więcej. Przyszłość w oczach jednych jest wspaniała a inni z troską wypatrują zmian i nowej wojny. Jerozolimę czekają ogromne wyzwania.

"Gdy jesteś pod ścianą, niewiarygodne staje się możliwe", ten cytat mógłby się stać mottem "Wzgórza Złej Rady", które przeczytałem wiedziony wspomnieniem prozy Amosa Oza. Dla żydowskiego pisarza o którym się mówi, że jest kandydatem do nagrody Nobla,...

Karolina | 2013-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Na tomik opowiadań składają się trzy krótkie historie powiązanych ze sobą bohaterów. Wszyscy zamieszkują Jerozolimę lat 40tych XX wieku i są świadkami narodzin niepodległego Izraela. Ta wielka historia jest obecna niemalże w każdej linijce tekstu, ale nie przysałnia zwykłych ludzkich dramatów: odejścia kogoś bliskiego czy układania sobie życia od nowa na emigracji. Nie trzeba znać kultury żydowskiej, aby się z nimi utożsamiać. Kultura jest raczej ciekawym dodatkiem, który można zaobserwować w życiu codziennym. A życie codzienne Jerozolimy tamtych czasów to egzaotyka sama w sobie. Jeśli poświęcimy czas na uzmysłowienie sobie przed jakimi dylematami stawali wtedy jerozolimczycy lub o jakiej polityce dyskutowali, będziemy mieli szansę na odnalezienie pełnego przekazu tych opowiadań. Jednostki są ważne, ale reprezentują też miasto, jego atmosferę oraz realia. Ciekawe, również dla takich laików kultury żydowskiej jak ja.

Aneta | 2017-02-26
Przeczytana: 23 marca 2017