Iwona, księżniczka Burgunda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
gombrowicz, satyra, dramat

Trzeci tom Pism zebranych Witolda Gombrowicza w opracowaniu krytycznym. Książka zawiera prócz przypisów noty edytorskie odmian tekstu w wydaniach polskich oraz korekty wprowadzone przez Gombrowicza w wydaniu francuskim, a także posłowie. Edycja zawiera obszerną bibliografię wydań i inscenizacji Iwony... w Polsce i na świecie, reprodukcje zdjęć z najciekawszych spektakli oraz plakatów teatralnych.

ishara | 2016-04-20
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Iwona to dziewczyna z ludu, zupełnie pospolita, o mniej niż przeciętnej urodzie, wyróżniająca się jednak swoją biernością, bezwolnością i niechęcią do jakiegokolwiek działania. Ten anty-ideał kobiety fascynuje Księcia, który przeciwstawiając się normom społecznym i wpojonym sobie wartościom, chce pojąć ją za żonę. Pojawienie się Iwony na dworze, wywołuje w bohaterach dramatu popłoch, bo przypomina im ona o własnych wadach, defektach i grzechach. Przez to, że tytułowa bohaterka przeważnie milczy, mieszkańcy dworu przypisują jej wiele niewypowiedzianych słów i interpretują jej zachowanie przez pryzmat siebie i swoich postępków. Postawa Iwony budzi strach, agresję, okrucieństwo, wyzwala w innych najgorsze instynkty, a ona sama poddaje się działaniu innych jak bezwolna istota. 'Iwona księżniczka Burgunda' jest pierwszym dramatem Gombrowicza, powstałym bezpośrednio po 'Pamiętniku z okresu dojrzewania' około 1935 roku. Sam autor określił 'Iwonę...' jako swoje najsłabsze dzieło, jednak...

Ledarg1916 | 2016-04-24

Zabierałem się do tego jak pies do jeża, ale koniec końców bardzo bym żałował, gdybym nie przeczytał. Uwielbiam taki humor, absurd w przepięknej postaci!

Dzieckokwiatu | 2010-04-08
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 24 maja 2010

O przyzwoitości, o wysokościach, o dobrych uczynkach. Groteska konwenansów społecznych, jak i samego społeczeństwa! Wszyscy sobie robię tam gombrowiczowska gębę. Mimo że sama Iwona nie bardzo się odzywa, robi to rzadko, mimo to jest źródłem wrogości, śmiechu, ploteczek. Pokaz tego, co może książę. Ofiarą wszelkich konwenansów jest Iwona. Dosłownie. Mimo, że to nie jej wina, Filip się nudzi nią. Wybranie Iwony to kwestia szokowanie dworu, a nie jego hmmm zauroczenia! A co ja będę opowiadać. Warto przeczytać.

Grażyna | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Robert | 2014-07-09

Świetnie pokazane, jak ludzie mocno koncentrują się na swoich kompleksach, jacy są neurotyczni i wszystko analizują z perspektywy SIEBIE.
Wniosek: jak trudno o obiektywizm. Szkoda. Bo z tego powodu tak trudno dostrzec świat, takim jaki jest. Widzimy tylko świat, jakim jest dla nas :-(

Socik89 | 2011-02-12

Kwintesencja Gombrowicza- forma, absurd i poczucie humoru. Bardzo przyjemna lektura! ;)

Variola Vera | 2011-11-13

Jak dla mnie - wspaniały dramat. Nie tylko tu, ale w ogóle zachwycam się językiem Gombrowicza, jego giętkością stylistyczną i składniową. W "Iwonie..." oprócz tego mamy jeszcze doskonałe przenicowanie stosunków międzyludzkich.
"Iwona..." boli. Szkoda, że tylko inne Iwony, a nie ich oprawców....

Patrycja | 2014-04-06

Od miłości, przez Formę, aż do zbrodni. Mam wrażenie, że poniekąd Gombrowicz zafascynował się tutaj dulszczyzną.

Magda | 2011-05-11
Przeczytana: 2009 rok
Gabrielle | 2013-05-27

Jest to dramat prychologiczny, a jednocześnie groteskowy. Najlepszy, jaki do tej pory czytałam- nie tylko od Gombrowicza.

Sto lat, Gombro!

Nikt tak jak on nie bawił się w polskiej literaturze formą. Długo był niedoceniony przez krytyków literackich, niepotrafiących zrozumieć jego zabaw z konwencją, tradycją i językiem. Przez współczesnych literaturoznawców (i wielu czytelników) uznawany jest za geniusza. 4 sierpnia przypada 112. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza. Sto lat, Gombro, gdziekolwiek się błąkasz!