Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu

Okładka książki Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu Rafał Witek
Okładka książki Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu
Rafał Witek Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Bzik & Makówka przedstawiają opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Bzik & Makówka przedstawiają
Nasza Księgarnia
2014-09-24
2014-09-24
Magda Wosik

Przygody Bzika i Makówki czyli Gabrysi i Nilsona tak mnie wciągnęły, że postanowiłam przeczytać wszystkie części. W tej tytuł wyraźnie sugeruje do czego możemy mieć nawiązanie, ale oczywiście połapią się tylko osoby oczytane. Muszę przyznać, że dzieciaki nie tracą czasu i znowu pakują się w niesamowite przygody. Polecam nie tylko na pochmurne dni.

Zaciekawiająca książka. Wspaniałe przygody dzieci. Są trudne momenty. Polecam.

Zaciekawiająca książka. Wspaniałe przygody dzieci. Są trudne momenty. Polecam.

Rafał Witek zawitał w naszym domu razem z serią „Bzik & Makówka przedstawiają” wydaną przez Naszą Księgarnię. Znajdziemy w niej dwójkę sympatycznych i nieco zwariowanych bohaterów poznających niezwykłe postacie i ich otoczenie. Kolejne tomy pozwalające zabrać dzieci w fantastyczne światy pomagają lepiej zrozumieć przemiany jakie zachodziły w historii. Czasami poznajemy realia innych czasów dzięki bohaterom książkowym i filmowym, a innym razem dzięki podróżom do przeszłości, dziwnym połączeniom z przeszłością oraz zaskakującym przenosinom z przeszłości do teraźniejszości. Każdy tom oferuje trzymającą w napięciu opowieść o przygodach dwójki bohaterów.

Wszystko zaczyna się od „Zgniłobrodego i lunety przeznaczenia”. Bohaterowie poznają się na dywaniku u dyrektora i bardzo szybko zaczynają przeżywać niezwykle przygody. Pierwsza zaczyna się od napadu w parku. Dwójka bohaterów spotyka dziwną osobę, która wygląda jakby przeniesiono ją z przeszłości. Szybko odkrywają, że ich napastnikiem jest siedemnastowieczny pirat. Nie zabraknie tu opowieści o resocjalizacji, próbie dostosowania do otoczenia.

Kolejny tom zaczyna się od rozczarowania Nilsona Makówki, którego ojciec informuje, że z powodów pracy nie może zabrać na wakacje do Oslo. Gabrysia Bzik podpowiada mu, aby w zamian za brak czasu chciał coś, o czym marzy, ponieważ rodzice z poczuciem winy chętniej spełniają dziecięce zachcianki. Okazuje się, że koleżanka miała rację. Zamiast wymarzonych technologii przez pomyłkę do Nilsona trafia fujarka z Kornikiem Czasu robiący dziury w czasie i dzięki temu przemieszczającym się między stuleciami. „Ucieczka z tajemniczego ogrodu” pozwala młodym czytelnikom przenieść się w realia powstawania znanej wszystkim powieści dla dzieci.

Dzięki „Autografowi za milion dolarów” bohaterzy mają okazję poznać Salvadora Dali’ego. Ich przygoda zaczyna się od wizyty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego urokowi ulegają oboje. Niezwykłe łącze z przeszłością pomaga lepiej poznać sztukę artysty i realia w jakich żył. Nie zabraknie wielu przeszkód, kłopotów, wyzwań, którym dwójka dzieciaków musi sprostać.

„Maliny zza żelaznej kurtyny” to opowieść o czasach dość bliskich. Gabi i Nilson trafiają w lata 70 XX wieku. Miasto, w którym mieszkają wygląda całkowicie inaczej niż współcześnie. Nie ma bilbordów z reklamami, na ulicach jest mniej ludzi, a budynki są bardziej szare. Do tego przechodnie chcą od nich kupić kolejne rzeczy, ponieważ zachodnia odzież jest w cenie. Dzięki tym przygodom młodych bohaterów dzieci dowiedzą się jak wyglądały sklepy i możliwość kupienia różnych rzeczy. Gabi i Nilson poznają również inne podejście do czasu: nikt tu się nie spieszy, ludzie spędzają ze sobą wiele czasu, rozmawiają, pomagają.

„Elvis i Agenci Pamięci” to kolejna (najnowsza) odsłona przygód Gabrieli Bzik i Nilsona Makówki. Przyjaciele są ze sobą już zżyci, zaprzyjaźnieni, mają wspólne cele, wiele planów. Jednym z nich jest zaimponowanie gronu pedagogicznemu i zrobienie szkolnej strony internetowej. Nie są oczywiście kujonami, a ich starania mają odciągnąć uwagę od innych niedociągnięć i zapewnić czerwony pasek na świadectwie oraz szóstkę z informatyki. Problem polega na tym, że nie potrafią zrobić takiej strony, ponieważ nie umieją programować, ale dla chcącego nic trudnego. Bardzo szybko znajdują interesujący ich kurs programowania. Do tego w zaskakująco niskiej cenie, dzięki czemu nie muszą prosić dorosłych o pieniądze. Po zapisaniu się na kurs, otrzymaniu adresu szybko okazuje się, że znajdujący się w pobliżu ich szkoły adres nie istnieje, a wejście do niego prowadzi przez lokal z kebabem. Półmrok, kręte schody i brak informacji o kolejnych piętrach sprawiają, że dzieci szybko tracą orientację i z ulgą docierają do drzwi znajdujących się na szczycie schodów. Tan okazuje się, że zostali zwabieni do fundacji monitorującej podróże w czasie. Wszystko przez to, że sami mają duże doświadczenie w takich podróżach. Dostają propozycję pracy, która rozpocznie ich kolejną niezwykłą przygodę. Zadaniem dzieci będzie opieka nad Elvisem Presley’em i Cancicem Jakuzzi. Sprawa byłaby bardzo łatwa, gdyby nie to, że król rock&rola ma wiele kaprysów i nie pała sympatia do współlokatora. W przyszłości czuje się jak na wygnaniu: nikt go nie podziwia. Dopiero występ w szkole ożywia go i pozwala na pozbycie się negatywnych emocji w stosunku do Jakuzziego, producenta wanien produkujących bąbelki.

Wartka akcja i liczne kłopoty to jedne z cech serii. Do tego spora dawka historii. Śmiało mogę Wam polecić wszystkie książki z tej serii. Każda pozwoli przenieść się w inne czasy, poznać wycinek przeszłości. Ponad to każdą książkę można czytać bez znajomości wcześniejszych tomów. Wszystkie części łączą ze sobą główni bohaterzy, sposób prowadzenia fabuły oraz pomysł na kolejne przygody. Witek stworzył interesujące opowieści, które przez połączenie fantastyki z prawdziwymi wydarzeniami zachęcając do poznawania historii.

Przemycanie informacji z historii i sztuki w książkach dla młodzieży nie jest łatwą sprawą. Zaszczepianie w nich pasji ciekawości, chęci odkrywania świata, zdobywania wiedzy, kiedy małe umysły zostają wciśnięte w szkolną ławę wydaje się niemożliwe. Mogą to zrobić tylko rodzice lub rozkochani w swoich pasjach. Tych jednak niewiele i słabo dzielą się z dojrzewającymi umysłami swoimi miłościami. Książka Rafała Witka wychodzi naprzeciw tym potrzebom, a do tego proponuje młodym czytelnikom interesującą akcję oraz zaszczepia poczucie konieczności pomagania innym, dostosowywanie się do sytuacji, wykorzystywania swojego sprytu oraz pamięci.

Seria „Bzik & Makówka przedstawiają” do świetnie napisane książki dla dzieci. Zawierają prostą, dziecięcą przygodę, w której odkrywanie świata jest nieco inne, bo zamiast podróżować w przestrzeni, dzieci podróżują w czasie. Żywy język, interesujące informacje i rysunki Magdy Wosik ożywiające treść, bawiące się słowem – wszystko to sprawia, że lektury będą interesującą przygodą dla małych i dużych czytelników, sentymentalną podróżą oraz inspiracją. Niesamowita dawka wiedzy o czasach, które już minęły pozwoli dzieciom na zainteresowanie się historią.

Dla mnie cała seria książek Rafała Witka to doskonała propozycja dla najmłodszych czytelników. Bohaterzy są bardzo realni, borykają się ze zwykłymi kłopotami związanymi z pracą rodziców, wieloma obowiązkami, współczesnym pędem, w który wciągnięte są też dzieci. W każdej części dowiadujemy się czegoś nowego o Gabi i Nilsonie.

Książki skierowane są dla dzieci od 6-12 roku życia (a może też i starszych). Myślę, że z powodzeniem mogą po nie sięgać młodsi i starsi czytelnicy. Pierwszoosobowa narracja z perspektywy Gabi sprawia, że stajemy się wrażliwsi na to, co mają nam do powiedzenia dzieci, ale – swoją naiwnością – powodują uśmiech, a dzieci mogą identyfikować z bohaterami.

My z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę przygód bohaterów.

Spodziewałam się czegoś lepszego, ale znośne, idealne dla wielbiciela "Tajemniczego Ogrodu". Zabawne, dobre dla pierwszo - drugo klasistów wyżej już gorzej....

Bardzo fajna książka na podróż autobusem, albo na przerwę W SZKOLE :)

Bardzo fajna książka na podróż autobusem, albo na przerwę W SZKOLE :)

Bardzo ciekawa. Czytając można było sobie wyobrazić jak tam było pięknie. W książce było bardzo dużo tajemnic. Uwielbiam Gabrysię i Nilsona. Są super! Już nie mogę się doczekać, aż chwycę po następne części. Ciekawe co wydarzy się dalej :)

"Jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół, a nie przejechanych kilometrach" - Tim Cahill

"Ucieczka z tajemniczego ogrodu" to druga część przygód 10-letnich Gabrysi Bzik i Nilsona Makówki.
Rafał Witek, przedstawiając nowe przygody swoich bohaterów, ukazuje prawdy, które powinny być oczywiste wszystkim rodzicom, a jednak niekoniecznie im są chyba znane, lub po prostu często omijane. Tak jakby dorosłość dawała na pewne rzeczy przyzwolenie. Bo jak inaczej wytłumaczyć tatę Nilsona, który pomimo obietnic, że zabierze go na wakacje do siebie do Oslo wycofuje się z tego dosłownie w ostatnim momencie, tłumacząc się wyjazdem służbowym do Londynu i tym, że musi być elastyczny? Trudno dziwić się Nilsonowi, że nie rozumie tego, jak to jest, że gdy dziecko zmienia zdanie, to kaprysi, a jak robi to dorosły, to ma znaczyć, że jest elastyczny. Jak duże będzie poczucie winy jego taty? Czy wystarczy go na zakup najnowszego smartfona?
Czytelnika czeka zdecydowanie szybka akcja, gdzie główni bohaterowie będą przeżywać naprawdę zaskakujące przygody, a element fantastyczny będzie grał główną rolę. Odbędziemy krótką lekcję historii, jak i zaznajomimy się z tajemniczą właścicielką angielskiej posiadłości. Poznamy sympatycznych nowych bohaterów, którzy wprowadzą Gabrysię i Nilsona w swój świat. Można by jednak napisać, że ta historia to nic wybitnego i można spotkać inne bardziej zajmujące. Jednak autor pod płaszczykiem przygodowej historii dotyka wiele trudnych problemów. Są one przemycone w prosty sposób, lecz czy są one skierowane bezpośrednio do dziecka, czy tak naprawdę odbiorcami maja być dorośli?
Czy to czasem nie oni powinni podejść do lustra i przyznać się sami sobie – to trochę o mnie? Lub – to bardzo o mnie? Uważam, że autor w świetny sposób połączył dwa światy- rzeczywisty, pełny elektroniki i współczesnych gadżetów z tym wymyślonym - spokojnym i stonowanym, lecz również pełnym atrakcji. Sposób podróżowania głównych bohaterów jest bardzo innowacyjny i nigdy się z takim nie spotkałam. Ilustracje Magdy Wosik zdecydowanie uatrakcyjniają powieść i są świetnie wkomponowane w tekst. Nie przeszkadza zupełnie fakt, że są czarno-białe, ponieważ zawierają też często krótki tekst, który dzięki temu zdecydowanie lepiej się czyta. Wielobarwność tutaj raczej by rozpraszała i nie pozwoliła skupić wzroku. Trzeba przyznać, że ilustracje są mocno humorystyczne i trudno oglądając je, nie uśmiechnąć się. Dodatkowo na pewno w jakimś stopniu przyczyniają się do budowania napięcia.
"Ucieczka z tajemniczego ogrodu" to na pewno lektura zarówno dla młodych, jak i dorosłych czytelników. Obydwie te grupy znajdą tu coś ciekawego dla siebie i należy się za to duży plus autorowi. Wszystko dodatkowo jest okraszone humorem i lekką przewrotnością, co dodaje lekturze zdecydowanego smaku. Myślę, że warto przeżyć przygodę z Gabrysią i Nilsonem, bo przecież tak naprawdę dziecko tkwi w każdym z nas. Polecam!

Nigdy nie miałam do czynienia z autorem, jednak koniecznie muszę to nadrobić! Rafał Witek pisze życiowo, mądrze, prosto, ale i dobitnie trafiając do wymagających serc dzieci - bo jak wiadomo - dzieci to najwięksi krytycy i jeśli coś im się w bajce nie spodoba, bez wahania odkładają książkę na półkę.

Ucieczka z Tajemniczego Ogrodu to druga część z serii Bzik&Makówka przedstawiają. Na początku byłam zła na siebie, że nie przeczytałam poprzedniczki: Zgniłobrody i luneta przeznaczenia, jednak naprawdę nie ma znaczenia, od której książki się zacznie ;). Wszystko jest jasne, przejrzyste i klarowne.

Gabrysia i Nilson to para najlepszych 10 - letnich przyjaciół. Pewnego dnia Nilson wpada we wściekłość, gdyż jego tata odwołał wakacje, które miał spędzić z synem. Zdenerwowany chłopiec prosi go o "zadośćuczynienie" w postaci najnowocześniejszych smartfonów, tabletów itp. Na jego nieszczęście, niestety tato otrzymuje zdjęcie... Fujarki. Którą niezwłocznie kupuje. Nilson jest więc podwójnie zrozpaczony/zły i nie wie, jak wybrnąć z tej niekomfortowej dla niego sytuacji. Dzieje się jednak rzecz niezwykła... Magiczna fujarka i wychodzący z niej Kornik Czasu, przenoszą dzieci do... Czasów Frances Burnett, autorki Tajemniczego Ogrodu, Małej Księżniczki i Małego Lorda.

Książka przemyca w sobie cenne wątki edukacyjne, więc spodoba się nie tylko dzieciom, ale i rodzicom, którzy równie dobrze będą się bawić, czytając o zwariowanych przygodach dwójki przyjaciół. Autor umiejętnie dorzuca inspiracje popularną angielską autorką, czym intryguje dzieci i zachęca do jej poznania i zainteresowania się jej twórczością. Dodatkowo pojawiają się świetne ilustracje i wypuklenia niektórych zdań. A cytat, który zaznaczyłam w książce, bo zrobił na mnie ogromne wrażenie, jest następujący:

"Lecz może życie składa się wyłącznie z rzeczy, w które nie chce się wierzyć? Bo gdyby było inaczej, to każdy człowiek mógłby łatwo przewidzieć swoją przyszłość..."

Bardzo polecam! Dawno nie czytałam tak dobrej książki dla dzieci ;).

Ucieczka z Tajemniczego Ogrodu to druga część z serii Bzik&Makówka...

Bzik i Makówka to dwoje dziesięciolatków, którzy od jakiegoś czasu są najlepszymi przyjaciółmi, takimi na dobre i złe. Gdy przydarza się owo „złe” – ojciec Nilsona odwołuje wspólne wakacje – przy chłopcu jest nie kto inny jak Gabrysia; to ona podsuwa mu pomysł negocjowania zadośćuczynienia w postaci wymarzonych gadżetów. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie pomyliły mu się zdjęcia, w rezultacie czego zamiast najnowszego smartfona dociera do niego… stary, drewniany flet. W dodatku w środku znajduje się niezwykłe żyjątko, za sprawą którego dzieci przeniosą się w zupełnie inny wymiar – a stamtąd wcale nie tak łatwo wrócić…

Bohaterów na każdym kroku spotykają przygody. Opowieść oczywiście jest zwarta i prowadzi do konkretnego rozwiązania, ale po drodze ma miejsce cała masa mniej lub bardziej zabawnych sytuacji. Dzięki temu tekst można czytać zarówno na raz, jak i dzieląc go na kilka części. Akcja jest dynamiczna, pełna zaskakujących zdarzeń i wciągająca. Postaci są skonstruowane tak, by być bliskie dzieciom – mają podobne problemy, potrzeby, przemyślenia i poziom rozumienia świata. Narratorką jest Gabrysia Bzik, a jej język jest z jednej strony odpowiednio prosty składniowo, a z drugiej – bogaty w przeróżne ciekawe określenia. Poza tym cały tekst jest bardzo zabawny, pełen humoru słownego i sytuacyjnego.

Trzeba również powiedzieć, że książka jest w pewnym sensie jedną wielką ilustracją – na każdej stronie obecne są grafiki, ukazujące sytuację lub słowne żarty, zastosowane w tekście. Niestety, całość zastosowanych obrazków jest czarno-biała, a momentami są one nie najlepiej wplecione w tekst, rozbijając go na dziwne fragmenty. Tym niemniej stanowią wspaniałe dopełnienie książki i obrazowo tłumaczą to, co może być niezrozumiałe a także dokładają dodatkowy element humorystyczny. Poza tym są naprawdę zgrabne – rzadko podobają mi się ilustracje do książek dla najmłodszych, a tu, muszę przyznać, mam przyjemne skojarzenia z własnym dzieciństwem.

------------------------------------------

Książkę pt. "Tajemniczy ogród" F. H. Burnett po prostu uwielbiam. Czytałam ją tak wiele razy, że chyba spokojnie, bez żadnej przesady mogę stwierdzić, że znam ją na pamięć. I nie ukrywam, zawsze była to jedna z moich ulubionych powieści w dzieciństwie. Po jej przeczytaniu rzuciłam się na wszystkie inne tytuły tej autorki. I zawsze byłam zachwycona. Dlatego, gdy tylko przeczytałam tytuł tej powieści stwierdziłam, że muszę się dowiedzieć, co też kryje się wewnątrz. Ubolewam tylko nad tym, że jest to już druga część z serii "Bzik i Makówka przedstawiają", i że nie dane mi było przeczytać o początkach znajomości tej dwójki urwisów, ale... ciekawość zwyciężyła i musiałam sięgnąć po tą pozycję.

Jak się pewnie domyślacie mamy tutaj dwoje głównych bohaterów. Są nimi Gabrysia Bzik i Nilson Makówka. Z tego co się dowiedziałam czytając notkę wydawniczą na czwartej stronie okładki, tych dwoje dzieciaków zna się ze szkoły. Razem chodzą do jednej klasy i... ich bliższa znajomość zaczęła się na dywaniku u dyrektora. Nie znam szczegółów tej historii, gdyż jak już pisałam wcześniej - nie czytałam poprzedniej książki z tej serii, więc po prostu od razu napiszę Wam co nieco o tej lekturze, której okładkę widzicie wyżej. Czyli o tym, jak Gabrysia i Nilson trafili do Tajemniczego ogrodu z powieści F. H. Burnett. I co się tam ciekawego wydarzyło :)

Tego dnia Nilson miał fatalny humor. Dlaczego? Chłopiec miał spędzić dwa tygodnie u swojego ojca w Oslo, jednak ten odwołał wizytę syna tłumacząc się jakimś pilnym wyjazdem służbowym do Londynu. Nilson był wściekły. Nie mógł pojąć, jak ojciec mógł mu to zrobić. W końcu czekał na ten dzień tak długo! Gabrysia nie bardzo wiedziała jak pomóc koledze. Starała się go pocieszać i w pewnym momencie podsunęła mu iście diabelski pomysł. Powiedziała, że skoro to spotkanie było zaplanowane od dawna, to na pewno jego ojciec także ma spor wyrzuty sumienia. A skoro tak jest to... można go "naciągnąć" na małe zadośćuczynienie.No cóż... Nilsonowi nie trzeba było tego dwa razy powtarzać. Chłopiec niemalże natychmiast wskoczył do sieci poszukując kolejnych drogich elektronicznych gadżetów, które bardzo by mu się przydały. Następnie wysłał ojcu maila wraz ze zdjęciami prezentów, które pragnął od niego dostać.

I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że chłopiec pomylił zdjęcia. Zamiast podesłać tacie fotkę najnowszego smartfona oraz dysku do backupu danych, podesłał obrazki starej fujarki oraz szachów. I pewnie nawet nie zauważyłby swojego błędu, gdyby pewnego dnia do jego domu dotarła paczuszka z bardzo starym i drewnianym instrumentem oraz listem od ojca, że zdobycie tego antyku wiele go kosztowało, ale jest! No tak, tylko ani obdarowujący, ani obdarowany nie spodziewał się, ze fujarka ta ma w sobie jeszcze niewielkiego dzikiego lokatora w postaci Kornika Czasu. Ten mały robal potrafił wyżerać dziury w czasie i przemieszczać się między stuleciami. Jak? No cóż... to długa historia. Ale to właśnie on sprawił, ze pewnego dnia Gabrysia i Nilson przeżyli wielką przygodę w roku 1900.

Nie będę Wam już więcej opisywać fabuły tej książki. I tak już się rozpisałam. Za to przejdę do mojej opinii na jej temat. Jesteście ciekawi? No więc tak. Przede wszystkim tą lekturę czyta się błyskawicznie. Ja pochłonęłam ją w ciągu czterech godzin! Sama nie wiem, czy to dlatego, że ta lektura jest taka strasznie wciągająca. Co prawda, zainteresowała mnie w zasadzie od samego początku, ale nie na tyle, by nie móc się od niej oderwać. Jednak mimo wszystko, gdy zaczęłam czytać strony przeskakiwały mi tak szybko, że nawet nie wiem kiedy dotarłam do końca! Jak dla mnie to super sprawa, biorąc pod uwagę fakt, że w dzisiejszych w większości przypadków dla młodzieży czytanie książek to strata czasu ;)

Podoba mi się bardzo fabuła tej lektury. Dwójka nieco zwariowanych dzieciaków całkiem przypadkowo wplątuje się w dość ciekawą historię. Trafiają do miejsca, o którym czytali w książce, a nawet osobiście poznają niektórych z jej bohaterów. Co prawda autor nie skupia się tutaj na fabule tamtej powieści. Nie ma tu żadnych wspominek, porównań, ani nic z tych rzeczy. W zasadzie to chyba nawet lepiej ;) Ale jeśli znacie "Tajemniczy ogród" F.H. Burnett z pewnością będziecie wiedzieli o co chodzi. Tutaj autor tej powieści snuje własną opowieść nawiązując jedynie do tamtego tematu. Ale tak naprawdę nawet osoby, które nigdy z powieścią Pani Burnett nie mieli do czynienia również spokojnie mogą po nią sięgnąć i nie powinni żałować. To nawiązanie do tamtej książki wcale nie jest takie istotne. Ciekawe, ale niewiele wnosi do akcji.

No i jeszcze jedno. Ilustracje. Jak już pewnie zauważyliście wszystkie są zwariowane i wesołe, ale niektóre są dość nietypowe. Bowiem kryją w sobie tekst. Tak naprawdę to fragment treści całej książki. Na początku myślałam, że tak ta powieść podzielona jest na rozdziały, ale z czasem okazało się, że nic z tych rzeczy,. To po prostu takie pomysłowe obrazki, które sprawiają, że tą lekturę czyta się z jeszcze większą przyjemnością. Na mnie całość wywarła bardzo pozytywne wrażenie. Uważam, że to fajna pozycja w biblioteczce kilkulatka. Nasza jeszcze trochę zaczeka, aż mała po nią sięgnie. Ale jestem pewna, że za rok lub dwa powinna ją przeczytać. Według mnie, na pewno będzie zadowolona :) Polecam!

• Egzemplarz recenzencki
  • Dla Oskara
  • Bzik&Makówka przedstawiają
  • Dzieciństwo W.
  • Projekt '52 książki' [2014]

Dodaj cytat z książki Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu