Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni

Okładka książki Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni Doda Około-Kułak
Okładka książki Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni
Doda Około-Kułak Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Pozłacany róg (tom 3) powieść historyczna
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Pozłacany róg (tom 3)
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2014-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-30
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379422777
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
971
957

Na półkach: ,

Trzeci tom Pozłacanego rogu wstrząsa człowiekiem i porusza naszą wrażliwość na krzywdę ludzką.
Tutaj poznajemy dalsze pokolenia rodzin o których czytaliśmy wcześniej. Na pierwszy plan wysuwa nam się wnuczka Franza von Diehsa – Róża Osielska. Dziewczyna wraz ze swoją nianią ucieka z dworu wskutek najazdu bolszewików. Tym sposobem są zdane tylko na siebie, tylko to co ukradną będą mogły zjeść, gdyż nie mają przy sobie zbyt wiele pieniędzy. Czeka ich długa podróż w poszukiwaniu rodziny…
Róża wraz ze swoją opiekunką trafiają do domu Elizy. Tutaj widzimy Elizę już jako starą kobietę, która doczekała się dzieci i wnuków, a męża Krzysztofa Kamieńskiego pochowała już jakiś czas temu. Strasznie ubolewałam nad tym, że tak niewiele jest tutaj powiedziane o tym jak przebiegało małżeństwo i wspólne życie Elzy z Krzysztofem, można się albo domyślać, że dobrze, bo przecież doczekali się dzieci, albo dedukować po tej małej ilości wspomnień które są przytoczone w książce. Dla mnie jako dla czytelnika, który niesamowicie mocno kibicował Elzie i Krisowi, to trochę był zawód. Co prawda Krzysztof Kamieński, mąż Elzy już nie żyje, ale w zamian za to poznajemy losy Krzysia Kamieńskiego – wnuka Elzy. Prawie przez cały czas mu towarzyszymy, i zdradzę Wam tylko tyle, że Róży także Krzyś wpadł w oko, co będzie dla niej potem niekomfortowe.
W tej części możemy z bliska przyjrzeć się życiu wojskowemu, bitwom, a także cierpieniom żołnierzy. Czasy się zmieniają i nie ma już aż tak wielkiego nacisku na branie ślubu z osobami z tej samej warstwy społecznej, tak wielkiej ingerencji rodziców w zawieraniu małżeństw. Młodzi stają się samodzielni i coraz więcej z nich stawia na karierę zawodową i naukę.
Jest jeszcze jeden szczegół o którym chciałabym tutaj wspomnieć. Jest to śmierć jednej z bohaterek (bardzo nagła śmierć już pod koniec książki),odkąd przeczytałam ten rozdział w którym to wszystko się dzieje, ta tragedia rodzinna, nie mogę oprzeć się myśli, że autorka nie miała co zrobić z tą bohaterką i dlatego ją uśmierciła. Szkoda, bo odebrało to szczęście rodzinne jednego z bohaterów. Z takim wielkim smutkiem kończy się ten tom.
Moja ocena: 9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Trzeci tom Pozłacanego rogu wstrząsa człowiekiem i porusza naszą wrażliwość na krzywdę ludzką.
Tutaj poznajemy dalsze pokolenia rodzin o których czytaliśmy wcześniej. Na pierwszy plan wysuwa nam się wnuczka Franza von Diehsa – Róża Osielska. Dziewczyna wraz ze swoją nianią ucieka z dworu wskutek najazdu bolszewików. Tym sposobem są zdane tylko na siebie, tylko to co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6142
3443

Na półkach:

Jestem miłośniczką „Pozłacanego rogu” od jego pierwszego tomu. Trzeci tom jest równie dobry, jak poprzednie. Nie jest to literatura wysokich lotów i za Gombrowiczem mówiącym o „Potopie” Sienkiewicza, że jest to „pierwszorzędna literatura drugorzędna” można w ten sposób ocenić sagę Dody Około – Kułak. Ja „Potop” czytałam na początku liceum z zapartym tchem i nadal wspominam ten urywek wakacji jako wspaniałe doświadczenie. Tak samo jest z czytaniem „Pozłacanego rogu”: jestem świadoma, że jest to świetne czytadło napisane w stylu Orzeszkowej, Żeromskiego i Sienkiewicza (Prusa nie, bo on za bardzo kochał opisy i powolną akcję, a tego Kułak nam nie serwuje),a i tak zawsze czekam na kolejne tomy.

W trzeciej części autorka zabiera nas do świata, w którym modry i gwałty są na porządku dziennym. Z napadniętego dworku, przebraną za chłopaka panienkę Różę, zabiera zaradna służąca Nastka, która poświęca się dla dziecka i walczy o jego przetrwanie. Podróż jest nie tylko niebezpieczna i obfitująca w niespodziewane zwroty akcji. Autorka umiejętnie buduje napięcie, by nie pozwolić czytelnikowi odejść od kolejnego rozdziału. Tak gnałam przez przygody ograbionej szlachcianki, którą los doświadczył i nauczył dobrego traktowania ludzi, że po skończeniu tomu znowu poczułam niedosyt. A co będzie dalej? Pozostanie mi czekać na kolejny tom… Oby nie za długo.

Doda Około –Kułak pokazuje nam świat naszych dziadków i pradziadków. Zmagania z rewolucją w Rosji, którą wiele starszych osób mieszkających na zachodzie Polski pamięta z opowieści rodziców, którzy po wojnach uciekli w bezpieczniejsze rejony kraju. Świat dworków i ludzi z wyższych sfer jest przepleciony życiowym podejściem Róży, którą rewolucja nauczyła kraść ziemniaki, by przetrwać. Bohaterka, która na początku jest małą, nieporadną szlachcianką dbającą o swoją urodę bardzo szybko dojrzewa i udaje jej się tego dokonać przy pragmatycznej Nastce. Dzięki temu po latach swoje przygody oraz życie w Paryżu będzie traktowała z przymrużeniem oka i uśmiechem, a stwierdzenia „wypada”, „nie wypada” i „wstyd” potraktuje z ironią.

Książkę polecam wszystkim, którzy są miłośnikami sag z historią w tle. Myślę, że nie trzeba znać poprzednich tomów, by móc wejść w świat tego, ale warto i sięgnąć po nie ze względu na czasy, w jakie zostali wrzuceni bohaterowie.

Jestem miłośniczką „Pozłacanego rogu” od jego pierwszego tomu. Trzeci tom jest równie dobry, jak poprzednie. Nie jest to literatura wysokich lotów i za Gombrowiczem mówiącym o „Potopie” Sienkiewicza, że jest to „pierwszorzędna literatura drugorzędna” można w ten sposób ocenić sagę Dody Około – Kułak. Ja „Potop” czytałam na początku liceum z zapartym tchem i nadal wspominam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach: ,

Ostatnio nabrałam ochoty na kino kostiumowe, nawiązujące do wydarzeń historycznych. Udało mi się obejrzeć kilka ciekawych filmów, jednak rozbudzona wyobraźnia wołała o coś więcej. Nadszedł więc czas, aby poszukać książki, która nakarmi ją do syta. I udało się. III tom Pozłacanego rogu zatytułowany W czepku urodzeni okazał się dla niej znakomitą porcją literatury.

Akcja rozgrywa się w czasach bolszewickiej inwazji posuwającej się na zachód Europy na początku I połowy XX wieku. Wszystkie majątki ziemskie na Rusi i Litwie są stopniowo plądrowane, a ich mieszkańcy bez względu na pozycję, płeć czy wiek, mordowani, brani w niewolę lub rozpędzani. Taki również los spotyka dwór Osielskich, w którym pozostają jedynie pańskie córki: Julia i Róża oraz ich niania Anastazja. Pewnego dnia rosyjski komisarz wraz ze swoją kompanią napada na posiadłość i atakuje dziewczęta. Róża uderzona, pada nieprzytomna na ziemię, zaś Julię spotyka o wiele bardziej tragiczny los i śmierć. Nastce udaje się ukryć młodszą panienkę w kufrze w kuchni i przeczekać czas plądrowania dworu. Kiedy dziewczynka odzyskuje przytomność okazuje się, że komisarz podpala domostwo. Kobietom nie pozostaje nic innego, jak ucieczka. Nastka jednak wie, że podróżowanie z pańską córką na pewno nie zakończy się sukcesem, dlatego też postanawia zmienić ją w chłopca. Odtąd rozpoczyna się ich wędrówka, która przyniesie im wiele wysiłku, cierpienia i załamań. Podróż stawia przed nimi wiele niewiadomych, ale ich upór i wola życia każą im przeć naprzód.

Lektura bardzo mi się podobała. Umieszczona w epoce, okraszona z lekka wschodnimi wpływami historia intryguje, wzrusza i wciąga na wiele godzin. Akcja trzyma w napięciu przez cały czas na tyle, że chce się pochłonąć książkę jak najszybciej, jednocześnie prosząc o to, by się nie kończyła. Bohaterowie są barwni, mają swoje zalety i przywary.

Pełna recenzja na:
http://moznaprzeczytac.pl/pozlacany-rog-tom-iii-w-czepku-urodzeni-doda-okolo-kulak/

Ostatnio nabrałam ochoty na kino kostiumowe, nawiązujące do wydarzeń historycznych. Udało mi się obejrzeć kilka ciekawych filmów, jednak rozbudzona wyobraźnia wołała o coś więcej. Nadszedł więc czas, aby poszukać książki, która nakarmi ją do syta. I udało się. III tom Pozłacanego rogu zatytułowany W czepku urodzeni okazał się dla niej znakomitą porcją literatury.

Akcja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    8
  • Mam do przeczytania
    2
  • 2016 - 2020
    1
  • I WŚ i międzywojnie
    1
  • Powieść obyczajowa
    1
  • Moje
    1
  • Biblioteczka domowa III
    1
  • 52/2015
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni


Podobne książki

Przeczytaj także