Petersburska trylogia. Pierwsze pokolenie

Cykl: Petersburska trylogia (tom 1)
Wydawnictwo: Ars Scripti 2
Rosja, Petersburg
historyczna
venicet5

Bale, rauty, wieczorki literackie, piękne stroje i wyjątkowe miejsca Petersburga. Arystokracja i inteligencja carskiej Rosji. Miłość przerwana wojną. Rany, krew, walka, wojna. Rewolucja, mordy, bezprawie, gniew ludu. Wielka ucieczka z ogarniętej krwawym terrorem Rosji z koncertowym fortepianem, bo jak bez niego żyć? Losy dwóch połączonych, w następstwie wydarzeń dziejowych, rodzin począwszy...

Losy dwóch połączonych, w następstwie wydarzeń dziejowych, rodzin począwszy od 1914 roku do końca ubiegłego wieku. Saga opowiadająca o losach trzech pokoleń rosyjskich emigrantów oparta na faktach, w której jest wszystko – miłość, zdrada, cierpienie, radość, ból, narodziny i śmierć na tle dramatycznych wydarzeń, w jakie obfitował XX wiek.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,77997,Pet...(?)

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,77997,Pet...»

Joanna | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Pierwsza część rewelacyjnej trylogii o rosyjskich emigrantach , którzy pragną ocalić i odbudować swoje życie po kończącej się epoce caratu w Rosji za panowania jej ostatniego cara Mikołaja II Romanow .
Autorka przedstawiła w bardzo rzetelny i szczegółowy w fakty historyczne losy dwóch splatających się ze sobą rodzin Potapowych i Woronieckich będących przedstawicielem rosyjskiej arystokracji i inteligencji .
Powieść obejmuje czasy od 1914 roku po niespokojne czasy zwiastujące wybuch drugiej wojny światowej . Jest to wspaniała podróż rozpoczynająca się w Petersburgu , w ostatnich dniach splendoru opływającego zlotem i blaskiem diamentów , zamawianych w Paryżu kreacji balowych najbogatszej warstwy arystokracji rosyjskiej ( w powieści skupiona blisko cara rodzina Szeremietiew) po tragiczne wydarzenia wybuchu pierwszej wojny światowej, obalenia caratu, dojścia do władzy bolszewików i terroru stalinizmu .
W dziejowe zawirowania historii wplecione zostały wątki obyczajowe...

Madi | 2018-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2018

Powieść po prostu PRZEPIĘKNA.
Czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem i wypiekami na twarzy.
Od czasu "Jeźdźca miedzianego" zakochałam się w rosyjskich klimatach i staram się zawsze coć wyszukać w tym tonie.
Historię dwóch rodzin z Petersburga -arystokratycznej i ziemiańskiej inteligencji,których losy zostały zburzone poprzez Rewolucję, pokochałam już od pierwszych stron.
Historia ta miała swój początek od pięknego,romantycznego balu,ale później było już coraz gorzej-wojna,śmierć , przerwane marzenia,ucieczka z kraju oraz budowanie na nowo życia na polskiej ziemi,gdzie życie taż nie układało się tak kolorowo.
Książka jest piękna,bardzo klimatyczna i emocjonalna.Cieszę się ,że II tom jeszcze przede mną.

Przepiękna powieść osadzona w czasach upadku monarchii w Rosji, obraz przewrotów i rewolucji. Bohaterowie muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością oraz próbą ochronny własnego życia.

Pisarka w genialny sposób potrafiła przenieść czytelnika w rzeczywistość początków XX wieku oraz zmian polityczno-społecznych. Ta powieść, to nie tylko garść pięknej historii o miłości, wierności i walce o swoje przetrwania, ale również duża dawka lekcji historii Rosji oraz Europy.

Już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po drugą część.

Soledad | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Powieść, która jest przykładem tego, że nie wystarczy rodzinna historia i dobrze przygotowane tło społeczno-polityczne, by powstało dzieło zwane literaturą. Uczepię się języka: albo polszczyzna z wszelkimi gramatycznymi zawiłościami typu odmiana nazwisk i imion, albo... to co znalazło się w książce, czyli język potoczny a nie literacki.Łączenie elementów duchowości chrześcijańskiej z kartami tarota też nijak ma się do głębokiej (niby) wiary bohaterów. Nie sięgnę więc po kolejne tomy, bo - choć lubię rosyjskie klimaty - znajdę na pewno powieści lepsze pod względem artystycznym.

ranobas | 2018-01-07
Na półkach: 2018, BIBLIOTEKA, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Nie wiem, czemu ta książka ma tak mało czytelników. Jest rewelacyjna, bardzo polecam wszystkim miłośnikom rosyjskich klimatów i zgrabnego połączenia historyczno-obyczajowego. Świetnie się czyta. Dla mnie to taka "rasowa" powieść.

katja_79 | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Bardzo klimatyczna książka. Ma słabsze momenty ale ogólnie czyta się bardzo dobrze. Kto lubi klimaty w stylu "Białej wilczycy" będzie zadowolony.

Muminka | 2018-04-13
Na półkach: 2018, Przeczytane