Madonny z Bari. Matka i córka - księżna Mediolanu i królowa Bona

Cykl: Izabela Aragońska (tom 2)
Wydawnictwo: Książnica
9788324582013
Agnieszka

Izabela Aragońska, pozbawiona księstwa Mediolanu przez Ludwika Sforzę, wciąż ma nadzieję na odzyskanie należnej jej pozycji. Naiwnie wierzy w pomoc nowego króla Francji. Ale szybko pozbywa się złudzeń i, rozdarta między tęsknotą za utraconym synem a troską o los córek, ucieka z okupowanego przez Francuzów miasta. W drodze do Neapolu zatrzymuje się w Watykanie. Poznaje swoją bratową Lukrecję Borgię i staje twarzą w twarz z potężnym papieżem Aleksandrem VI. Lecz beztroska atmosfera watykańskich pałaców stanowi jedynie fasadę, za którą kryje się wiele tragedii. Dopiero w Bari, gdzie Izabela chroni się ze swą córką Boną Marią, ożywają nadzieje na wyniesienie mediolańskiej księżniczki na tron, zwieńczone ślubem z królem Polski.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

Gosia | 2019-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 20 września 2019

Tom 2 cyklu o dziejach Izabeli Aragońskiej autorstwa Renaty Czarneckiej.
Księżna bez księstwa, które jej odebrano. Przełom wieku XV i XVI na Półwyspie Apenińskim to niespokojne czasy. Toczą się walki o królestwa i księstwa. Izabela wciąż ma nadzieję na odzyskanie swoich ziem i należnej jej pozycji.
Jednak ciągłe walki, spiski, niepomyślne sojusze innych władców powodują, że kolejne okazje i nadzieje przepadają. Nie jest już młoda, teraz całą nadzieję pokłada w korzystnym zamążpójściu swojej córki Bony Marii.
Autorka dużo miejsca w książce poświęciła opisom papieskiego dworu w Watykanie w czasie panowania papieża Aleksandra VI Borgii oraz dworskiego życia w Neapolu, przyjaźniom zawartym z księżną Lukrecją Borgią i Królową Neapolu Joanną. Dwory pełne przepychu, źródło pracy dla wielu rzemieślników, ostoja kultury i nauki i kultury, ale zarazem miejsce pełne zakulisowych intryg i spisków, gdzie pod maską życzliwości ukrywa się zawiść i nieustanna walka o najlepszą pozycję.

Izabela...

książek: 2073
LenaU | 2019-05-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 maja 2019

Książka ciekawa, ale chyba troszkę czułam niedosyt. Poprzednia czytana przeze mnie książka tej autorki tworzyła klimat i niosła dużo ciekawych informacji. Tym razem informacji nie zabrakło, lecz jedynie w tej części włoskiej. Moja ciekawość co do pertraktacji jak doszło, że włoska księżniczka stała się królową Polski nie została zaspokojona. Kilka informacji, zdawkowo podjęty temat. Autorka prześlizgnęła się po temacie. A szkoda.
Całość ciekawa, dawała obraz epoki. Jak dla mnie jedynie zbyt dużo niepotrzebnych dawnych słów, które miały chyba w założeniu wcisnąć nas w epokę, ale na mnie nie działały. Opisy strojów nie są ważniejsze aniżeli polityka, tradycja i wymogi epoki.

Ell30 | 2019-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Powieść " Madonny z Bari" jest drugą częścią powieści " Księżna Mediolanu". Opisane zostały w niej dalsze losy matki i córki- księżnej Mediolanu, Izabeli Aragońskiej i królowej Polski Bony Sforzy.

Przełom XV i XVI wieku. Przez Półwysep Apeniński przetaczają się wojny o Królestwo Neapolu i Księstwo Mediolanu. Izabela Aragońska pozbawiona zostaje Księstwa Mediolanu przez Ludwika Sforzę - swego wuja. Wciąż żywi w sercu nadzieję na odzyskanie utraconej pozycji. Wierzy w przymierze z królem Francji,ale szybko pozbywa się złudzeń. Osłabiona tęsknotą za odebranym jej synem Franciszkiem i troską o los dwóch córek - Hipolity i Bony Marii, ucieka z okupowanego przez Francuzów Mediolanu. W drodze do Neapolu- rodzinnego miasta zatrzymuje się w Watykanie. Poznaje małżonkę swego przyrodniego brata Alfonsa Aragońskiego- Lukrecję Borgię i staje twarzą w twarz z potężnym papieżem Aleksandrem VI. Księżna i jej córki zapoznają się z beztroską atmosferą watykańskich pałaców. Przepych i pozorna...

jousna | 2019-03-25
Przeczytana: 25 marca 2019

Kontynuacja książki „Księżna Mediolanu”. Przedstawia dalsze losy Izabeli Aragońskiej. Moim zdaniem trochę słabsza od pierwszej części. Autorka mniej skupia się na wewnętrznych przeżyciach Izabeli, jej uczuciach, osobistym życiu. Więcej tu polityki, intryg, nawet zamachów. No i wojna, wojna, wojna...
Książka doskonale przygotowana pod względem historycznym. Podziwiam autorkę za ogromną wiedzę i przygotowanie tła historycznego. Trochę za dużo dla mnie nazwisk dworzan, książąt, podwładnych. Można się było czasami pogubić.
Najbardziej zainteresował mnie wątek związany z Boną – naszą późniejszą królową, która na stronach książki przemienia się z dziecka w kobietę – królewnę. Dlatego zaraz sięgam po kolejny tom serii pt „Ja, królowa” poświęcony właśnie królowej Bonie.

Kate | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2019

Druga część trzyma poziom...rzetelne przedstawienie losów matki królowej Bony. Autorka umiejętnie wplata w historię matki, życie polskiej królowej...do tego stopnia, że gdy kończymy ostatni rozdział...chcemy więcej.
Kolejna część o Bonie jest koniecznością.

zeberka363 | 2018-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Dalsze losy Izabeli Aragońskiej i jej dorastającej córki Bony.
Żądza władzy,intrygi,wojny,ale też piękne widoki,strojne suknie,bale-kiedyś to było życie ;-)
Szkoda tylko,że nie ma następnej części opisującej życie Bony w Polsce.Polecam!

Lamika | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane, Polscy autorzy
Przeczytana: 18 października 2017

Może nie jest ta książka szczególnie porywająca, ale wydaje się dość rzetelna jeśli chodzi o fakty historyczne (z wyjątkiem mniej ważnych dat).
To dalsze losy Izabeli Aragońskiej, tytularnej ale nie realnej księżnej Mediolanu i jej córki - Bony, czyli naszej przyszłej królowej. Każdy słyszał o Bonie, zresztą zwykle mało pochlebnie, a warto "zaprzyjaźnić" się z tą osobą i wiedzieć o niej coś więcej niż to, że wprowadziła do Polski włoszczyznę. Mam nadzieję na trzeci tom, o okresie polskim i powrocie do Bari.

magdalena | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Historia fascynującej postaci jaką była Izabela Aragońska. Autorka jej losy przedstawia w bardzo przystępny i przyjemny dla czytelnika sposób. Czyta się tę książkę z olbrzymią przyjemnością i zaskakująco szybko.

sylwik91 | 2017-09-06
Przeczytana: sierpień 2017

Pięknie napisana. Można się całym sercem przenieść do czasów wojen włoskich...
I pięknych krajobrazów, sal balowych... ach szkoda ,że serce czasem boli jak czyta się o tych tragediach jakie spotykały ludzi...teraz uważam, że naprawdę wiodę wygodne, bezpieczne i piękne życie.

Elżbieta | 2017-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

"Madonny z Bari " to dalsze losy Izabeli Aragońskiej, która wciąż ma nadzieję na odzyskanie należnej jej pozycji. Młodość przeminęła jej bezpowrotnie. Roztrwoniła najlepsze lata życia w zamku, który miał być jej domem, dać szczęście, a przyniósł rozczarowanie i gorycz. Musi wybierać miedzy dziećmi a ukochanym Mediolanem. Ucieka do rodzinnego Neapolu. Po drodze zatrzymuje się w Watykanie. Poznaje tam swoją bratową Lukrecję Borgie oraz papieża Aleksandra VI. Styka się z Rzymem pełnym poloru i purpury kardynałów, ale też z Rzymem pełnym przewin i największych nikczemności i bezlitosnych intryg, gdzie pod pozorami życzliwości ukrywane są prawdziwe intencje.

Powraca do domu jako wdowa, przegrana księżna Mediolanu, której pozostał jedynie tytuł . Straciła męża, Mediolan , dwie córki i syna którego uwięziono w dalekiej Francji.Nic tej straty nie zrekompensuje. Nie takiego pragnęła powrotu do domu. Na koniec osiada z jedyną córką Boną w Bari.

Jesteśmy świadkami ile zabiegów i starań...