Dobra siostra

Okładka książki Dobra siostra Drusilla Campbell
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dobra siostra
Drusilla Campbell Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Gorzka Czekolada
The Good Sister
Media Rodzina
2014-09-12
2014-09-12
Monika Popławska
gorzka czekolada thriller kryminał

Nieznośny ciężar miłości

Lubię ten moment, kiedy spodziewam się przeciętniaka, a w tracie lektury zdaję sobie sprawę, że to złoto. Dla mnie tym była ta pozycja. Naprawdę mocno i głęboko wchodzi w emocje głównej bohaterki. Czytelnie pokazuje jej pogmatwane relacje, to jak bardzo żyje i w opresji narzucanej z zewnątrz ale i stworzonej w sobie. Plus naszkicowanie całego tła, życia każdego z członków, ich trudnych doświadczeń, chorób, wzajemnych powiązań.... no rewelacja.

Ksiazka o ciezkim kalibrze, warta przeczytania. Porusza.

Ksiazka o ciezkim kalibrze, warta przeczytania. Porusza.

Depresja to słowo budzi w nas lęk i strach.
Trudna tematyka .

Depresja to słowo budzi w nas lęk i strach.
Trudna tematyka .

"Dobra siostra" opowiada o problemie o którym (na szczęście) mówi się coraz częściej czyli depresji popordowej. Czy jednak robi to dobrze? Zachęcona opisem własnych przeżyć autorki sięgnęłam po książkę, jednak jestem daleko od zachwytu. Sam problem choroby, jej przyczyn oraz ewentualnych skutków na przykładzie bohaterki książki został przedstawiony technicznie dobrze, brak jednak jakiegokolwiek rozwoju bohaterów, żadna z postaci nie wzbudziła też mojej symati, są zbyt mocno przerysowane i ciężko w nie uwierzyć. Książka nie jest jednak zła, czyta się ją bardzo szybko i jeżeli kogoś interesuje dany temat jest warta przeczytania.

* Problematyka wyuczonej bezradności
* Toksyczna miłość
* Rodzinne problemy
* Zniszczone życie
* Siostrzany konflikt
* Próby zmiany życia
* Nadzieja,

bo ona zawsze gdzieś jest.

Ważna pozycja z punktu psychologi społecznej, chorób będących nadal trudnymi do zrozumienia, próby poukładania życia.

* Problematyka wyuczonej bezradności
* Toksyczna miłość
* Rodzinne problemy
* Zniszczone życie
* Siostrzany konflikt
* Próby zmiany życia
* Nadzieja,

bo ona zawsze gdzieś jest.

Niezwykle wciągająca powieść. Czytałam szybko i z zainteresowaniem. Książka znakomicie oddaje opis serii Gorzka Czekolada, w skład której wchodzi- jest lekka w odbiorze, a mocna w poruszanej problematyce. Właśnie to kocham w książkach!
Powieść porusza wiele istotnych problemów. Podstawowym są zaburzenia psychiczne, w tym depresja poporodowa, na które cierpi Simone. Ale to tylko tło do ukazania skomplikowanych relacji rodzinnych, które są zarówno przyczyną, jak i skutkiem jej macierzyńskiej bezradności. Książka ukazuje jak dzieciństwo kształtuje przyszłość. Matka Simone, Ellen, była egocentryczna i bezradna jako matka. Zrzuciła ciężar opieki nad Simone na jej starszą siostrę, Roxanne. W efekcie jedna córka nigdy nie była dzieckiem, a druga nigdy nie dorosła.
Udział w tragedii Siimone i jej córek ma także jaj mąż Johnny- staroświecki mężczyzna, któremu bezradność żony jest na rękę, bo liczy się tylko zgoda na ciągłe próby urodzenia syna, a o problemach psychicznych nie mówi się na zewnątrz.
Ta powieść jest tak naprawdę o wyuczonej bezradności. Czy dobra siostra lub matka, dobry ojciec to osooba wyręczająca, chroniąca przed wszelkim złem czy też pozwalająca na rozwój, w tym upadki i stawiająca wymagania?
To również książka o złym i niedojrzałym rodzicielstwie, czego skkutkiem jest zbyt szybka dorosłość dzieci- dotknęło to Roxanne i jej najstarszą siostrzenicę Merell.
Polecam gorąco.

Poruszająca, wzruszająca, dołująca aczkolwiek może ku przestrodze. Czy zawsze miłość i oddanie drugiej osobie na pewno pomaga? Czy też nadmiar (?) uczuć i chęci niesienia pomocy w rezultacie ubezwłasnowolnia i prowokuje do bezmyślności i całkowitemu poddaniu się życiu? Zawsze w końcu nadejdzie "dzień próby" i co wtedy? Oglądamy się na innych a tu....pustka. Nie chcę spoilerować w związku z czym na tym kończę. Polecam ku rozwadze, kiedy pomóc a kiedy pozwolić na samodzielność.

Piękna opowieść o relacjach w rodzinie, a w szczególności relacji matka-córka. Opowieść o miłości, słabej psychice, depresji poporodowej, egoizmie, o realizacji własnych celów. Czyta się jednym tchem.

"...posiadanie siostry pomagało znieść fakt posiadania matki."

"...posiadanie siostry pomagało znieść fakt posiadania matki."

Bardzo dobra i ważna książka, poruszająca temat depresji poporodowej, macierzyństwa i relacji między kobietami w pewnej rodzinie. Polecam.

• Poszukuję
  • Kindle