Dzień, który zmienił wszystko

Okładka książki Dzień, który zmienił wszystko Catherine Ryan-Hyde
Okładka książki Dzień, który zmienił wszystko
Catherine Ryan-Hyde Wydawnictwo: Jaguar literatura piękna
When I Found You
Jaguar
2014-09-10
2014-09-10
Grzegorz Komerski
Catherine Ryan Hyde mężczyzna niemowle

"Dzień, który zmienił wszystko", czyli "When I found you" ;) Opowieść w której niewiele jest akcji, za to sporo emocji, choć autorka nie wgłębia się aż tak bardzo w odczucia bohaterów, więc w sumie nie do końca wiemy co sobie myślą i czym się kierują... Czytało się dobrze i ciekawie.

Miłość rodzicielska, zrozumienie i spokój - dałabym wszystko za taką postawę! Gorąco polecam!

Książka pisana w formie pamiętnika na przestrzeni wielu lat. Piękna. Skłoni cię Czytelniku do refleksji i gwarantuje że będziesz ja czytał niespiesznie by pochłonąć każde słowo i emocje.
Myśliwy znajduje porzucone niemowle, walczy o adopcje i wychowanie dziecka, wie że i jego życie teraz się zmieni bo ich ścieżki się skrzyzowaly,.. Nie chce zdradzać treści., powiem tylko jedno Warto ja przeczytać

Dzień,który zmienił wszystko to jedna z książek,którą miałam na swojej liście do przeczytania,ale że lista coraz bardziej mi rośnie,nie wszystkie książki z niej zdążyłam jeszcze przeczytac.na szczęście dostałam ja jako polecankę.Zdecydowanie jest to książka ,którą warto przeczytać.Fabuła rozpisana jest na lata,w sumie niewiele się w niej dzieje,a jednak książka porusza czytelnika gdzieś w środku.Przesycona jest ona dobrą energią,wiarą w bezinteresowną dobroć człowieka i ostrożnym optymizmem.Pokazuje jak ważny dla człowieka jest jego start i jak wpływa on na przyszłość człowieka.Jak na jego charakter wpłynie poczucie odrzucenia niemal od zarania żyia.W sumie trudno się dziwić,że Nat jest tak niedostępny i zamknięty w sobie,przecież czuł od samego poczatku że nie jest dzieckiem chcianym.Odrzuciła go najbliższa mu osoba-matka ,a i babka wychowuje go raczej z obowiązku,nie okazując miłości czy akceptacji.Jest jednak w jego życiu jedna osoba,która jest stałym punktem jego życia.To Nathan,mężczyzna,który znalazł go w lesie i ocalił od śmierci.Mężczyzna,który ponownie pojawia się w życiu zbuntowanego chłopca,pokazując,że na niego zawsze można liczyć.Nathan swoim postępowaniem okazuje mądrą ,bezwarunkową miłość i akceptację.Pokazuje że miłość i cierpliwość oraz konsekwentne postepowanie pozwalają dotrzeć do każdego.
Hymn o miłości mówi-miłość cierpliwa jest,łaskawa jest.Miłość nie zazdrości,nie szuka poklasku,nie unosi się pychą,nie jest bezwstydna,nie szuka swego,nie unosi się gniewem,nie pamięta złego.Taka właśnie jest miłość Nathana,człowieka który dla dobra Nata poswięci wiele,a który zapytany dlaczego daje kolejne szanse Natowi odpowiada:a dlaczego nie? Czy poza tym zrobiłem w życiu cokolwiek wyjątkowego?
Książka opowiada też o strachu przed zranieniem i odrzuceniem.Nat tak bardzo boi się odrzucenia,że robi wszystko by zniechęcić innych do siebie.Marnuje kolejne szanse,które dają mu inni.Na szczęście ma w swoim otoczeniu ludzi,którzy nie zważając na jego postępowanie trwają przy nim.
Wreszcie jest to książka o tym,że czasami jeden dzień lub jedno wydarzenie może mieć wielki wpływ na życie wielu osób.Podkreśla również,że czasami prawda może obciążyć psychicznie człowieka,ale kłamstwo,które jest łatwiejsze,może zniszczyć zaufanie.Babka Nata postanowiła ukryć prawdę przed chłopcem,by zapewnić mu w miarę stabilną egzystencję,jednak gdy jej kłamstwo się wydało przypłaciła je gniewem,nienawiścią i odrzuceniem ze strony wnuka. czy dobrze zrobiła ukrywając prawdę?Na to pytanie czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć.
Ta powieść rzuca czytelniowi wyzwanie.Czy lepiej żyć w prawdzie,czy w nieświadomości?Jak sami postąpilibyśmy na miejscu babki Nata?Czy lepiej powiedzieć komuś prawdę w oczy,czy może kluczyc wokół tematu?Czy lepiej wybrać mniejsze czy większe zło?I najważniejsze-czy będąc na miejscu Nathana odpuścilibyśmy sobie czy raczej powiedzielibyśmy a dlaczego nie?
Diękuje za polecenie mi tej książki.Mam wrażenie,że pozostanie ona we mnie na długo...

Cudowna i wzruszająca historia!

Podeszłam do książki bardzo sceptycznie, spodziewałam się nudnej refleksji o miłości..
Jednak byłam zaskoczona bardzo pozytywnie, powieść czytało się bardzo szybko.

Życzę wszystkim czytelnikom poznania tak dobrej osoby w swoim życiu, jaką był Nathan.

Cudowna i wzruszająca historia!

Jednak byłam zaskoczona bardzo pozytywnie, powieść czytało się bardzo szybko.

Niezwykła, momentami smutna ale piękna powieść.

Niezwykła, momentami smutna ale piękna powieść.

Co wyróżnia tę książkę spośród innych, które dotychczas przeczytałam?

Otóż, w miarę czytania opowiadałam fabułę bardzo dokładnie mojej 14-letniej córce. Sama prosiła o dalsze opowieści, omawiałyśmy zachowanie bohatera. Czasem chcąc zwrócić uwagę córce na jej niewłaściwe zachowanie, odnoszę się do bohatera książki.

Co wyróżnia tę książkę spośród innych, które dotychczas przeczytałam?

Rewelacyjna, ciepła, pełna miłości powieść. Ale nie chodzi o miłość kobiety do mężczyzny, oj nie. Tu jest coś więcej, głębiej..... Bardzo mądra książka. Z czystym sumieniem mogę ją polecić.

Dzień, który zmienił wszystko - to niesamowita przygoda rozciągnięta na lata. Pewien mężczyzna podczas polowania przypadkiem natrafia na porzucone w lesie dziecko. Nowo narodzone niemowlę trafia do szpitala, a on nagle odczuwa potrzebę zaadoptowania dziecka - kontynuowania odpowiedzialności jaką niosło za sobą odnalezienie noworodka. Niestety, tak się nie dzieje. Chłopczyk trafia do babci, która zajmuje się nim do momentu kiedy nie daje rady. Krnąbrny, ocierający się o prawo buntownik ponownie trafia pod skrzydła głównego bohatera. Książka pokazuje zmiany jakim poddani są obaj mężczyźni.
Nie umiem porównać tej książki z poprzednią książką autorki. Obie są tak różne, że ciężko nawet podjąć się swego zadania. Tam grupka przypadkowych ludzi we wspólnym działaniu. Tutaj starszy mężczyzna Nathaniel z gigantycznym obowiązkiem na głowie, barkach i w sercu - ponieważ okazuje się, że dzień w którym znalazł niemowlę naprawdę zmienił wszystko. jego życie, jego potrzeby, jego odpowiedzialność. Ale co dla mnie było niesamowite, nie ugiął się, nie zmienił moralnie, nie zaprzeczył swoim wartościom. Przejęcie odpowiedzialności nad rozrabiającym nastolatkiem nie sprawiło, że poszedł na ustępstwa. Wręcz przeciwnie, nie ugiął się. Trwając na swoim stanowisku, stracił też wiele.
A Nat? Matko, jakie on popełniał błędy. Całą masę, niemal rezygnował z każdej dobrej i rozsądnej decyzji w swoim życiu. Z łatką dziecka znalezionego w lesie, po wielu, wielu latach błędów i szukania celu, odnalazł się. Co dobre, to zdążył o tym powiedzieć swojemu największemu przyjacielowi.
Mnie rozwaliła ta książka. Ktoś by powiedział, niby nic, w sumie może i fakt, bo ilość wydarzeń tutaj nie poraża, ale po przeczytaniu książka chodziła za mną wiele dni. Tłukła mi się po głowie.
Tak na samą końcówkę pomyślałam, że bardzo chciałabym zobaczyć ekranizację tej książki. Niekoniecznie w gwiazdorskiej obsadzie.
Ja polecam z całego serca.

1969

Jest to na pewno bardzo ciekawa, o trudach życia,poruszająca wiele ważnych tematów powieść,ale do mnie tak do końca nie przemówiła.
Prawdopodobnie sprawił to styl,w jakim została napisana-proste dialogi,narracja w formie opowiadania (odniosłam też wrażenie jakby chłopiec był trochę niedorozwinięty).
Ni mniej ,ni więcej jest to poruszająca powieść o oddaniu i niezwykle silnej więzi obcego mężczyzny do młodego chłopaka i gdyby nie styl zasługiwałaby ode mnie na więcej gwiazdek.

Ni mniej ,ni więcej jest to poruszająca powieść o oddaniu i niezwykle...

• Nie ma w bibliotece
  • Biblioteka