Miasto Niepokoju

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Cykl: Joe Coughlin (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Given Day

Wciągająca epicka historia o rodzinie, miłości, władzy, żądzy i polityce. Popis literackiej wirtuozerii. Powieść Dennisa Lehane`a bezkompromisowo opisuje polityczne i społeczne niepokoje w kraju, stojącym na rozdrożu między przeszłością i przyszłością. Autor przedstawia losy dwóch bostońskich rodzin, białej i czarnej, w pełnych dramatyzmu latach pierwszej wojny światowej. Młody policjant...

Młody policjant Danny Coughlin, syn znanego i popularnego kapitana policji, przenika do środowiska emigrantów i anarchistów, by ścigać niebezpiecznych radykałów. Luther Laurence, uciekający przed gangsterem z Tulsy, pracuje u rodziny Coughlinów i rozpaczliwie stara się wrócić do ciężarnej żony.

W powieści pojawiają się najsławniejsi ludzie owych czasów – Babe Ruth, Eugene O’Neill, lewicujący działacz Jack Reed, W.E.B. DuBois, założyciel Narodowego Stowarzyszenia na Rzecz Kolorowych, Mitchell Palmer, bezlitosny prawnik Wodrowa Wilsona, ścigający czerwonych, przebiegły gubernator Massachusetts Calvin Coolidge i ambitny młody prawnik z Departamentu Sprawiedliwości, John Hoover.

Kulminacyjnym momentem akcji, osnutej na niektórych kluczowych wydarzeniach tamtych lat – w tym epidemii grypy hiszpanki – jest strajk bostońskiej policji w 1919 roku. Lehane analizuje zbrodniczą przemoc i niepohamowaną dynamikę życia w kraju wstrząsanym wewnętrznymi niepokojami. Danny, Luther i ich bliscy rozpaczliwie starają się odnaleźć własną tożsamość w coraz bardziej burzliwych czasach. Stopniowo stają się dla siebie rodziną i wspólnie stawiają opór nadciągającej fali biedy, kłopotów i nadziei, która odmieni ich życie.

Fascynująca epopeja… Wizja odkupienia i tryumfu ludzkiego ducha.
„PUBLISHERS WEEKLY”

Opisując strajk bostońskich policjantów Dennis Lehane zajmuje się niespokojnymi początkami dwudziestego wieku w Ameryce i, jak na mistrza narracji przystało, bez trudu ożywia ten ogromny fresk historyczny. Jego postaci są jednocześnie realne i heroiczne, akcja nie zamiera ani na chwilę. Książka – pełna dramatycznych wydarzeń, konfliktów, polityki – jest napisana prozą soczystą, satysfakcjonującą i zawsze bez reszty wciągającą. Przygotujcie się na maraton czytelniczy! Tę grubą powieść będziecie chcieli przeczytać jednym tchem.
STEWART O'NAN, autor „Last Night at the Lobster”, „A Prayer for the Dying” i „Snow Angels”

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Miasto_niepokoju-p-30068-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Miasto_niepokoju-p-30068-.html

Ferula | 2015-12-01

Boston na przełomie 1918-1919 - miasto niepokoju? Eufemizm. To miasto na skraju wybuchu, lont tli się powoli, podstępnie, ale już niedługo, tak niewiele brakuje.

Opierając się na autentycznych wydarzeniach - fali robotniczych protestów, czystek wśród członków związków i stowarzyszeń, wrześniowym strajku policjantów, epidemii grypy przywleczonej przez żołnierzy powracających po I wojnie światowej, Lehane stworzył szkielet własnej posępnej i pełnej napięcia opowieści o ciemnej stronie życia. Zapraszając nas do mrocznej scenerii ubogich dzielnic, do obmierzłych posterunków policyjnych, na tajne zebrania związkowców i anarchistów, opowiada o tym, co niewygodne, niedostrzegalne i co powinno zostać tłumione w zarodku. Tu toczy się walka o prawa zwykłego człowieka, robotnika i państwowego przedstawiciela, białego i czarnego, chcących poprawić swą egzystencję, a która przegrywa w przepychance o władzę, wpływy i wielkie pieniądze. Tu kwitnie korupcja, wymuszenia i zastraszania. Po...

Reckless Bastard | 2015-10-23
Na półkach: Przeczytane, Lehane, Dennis
Przeczytana: 21 października 2015

8/10 - REWELACYJNA

Ameryka przełomu lat 1918-1919 to wstrząsany wewnętrznymi niepokojami kraj, w którym panuje bieda, rasizm oraz wszechobecna korupcja. Nawiedzony przez epidemię grypy, będący areną politycznych rozgrywek Boston łączy losy dwójki młodych mężczyzn – Danny’ego Coughlina pełnego ideałów policjanta z szanowanej Irlandzkiej rodziny oraz czarnoskórego Luthera Laurence’a, który został zmuszony do porzucenia ciężarnej żony i ucieczki z Tulsy przed zemstą tamtejszego gangstera. Obaj bohaterowie próbują odnaleźć własną tożsamość oraz odszukać drogę do szczęścia w tych jakże burzliwych czasach.

To zupełnie inny Lehane, niż ten jakiego do tej pory znałem. Tym razem zamiast mrocznego thrillera, autor przedstawił odzianą w niezwykle bogate tło historyczne sagę rodzinną, która w absorbujący sposób ukazuje problemy społeczno-obyczajowe Ameryki tamtych czasów. „Miasto niepokoju” to epicka opowieść o miłości, przyjaźni, władzy i polityce, będąca jednocześnie ciekawym studium...

farr | 2011-11-06

Epidemia hiszpańskiej grypy, działalność terrorystyczna bolszewików, prześladowania rasowe, w końcu strajk bostońskich policjantów w 1919 roku i inne wydarzenia burzliwych czasów zakończenia I wojny światowej stanowią tło dla znakomitej powieści o nietypowej w tamtych czasach przyjaźni.
Lehane w typowy dla siebie, znakomity sposób opisuje losy dwójki bohaterów pochodzących z dwóch zupełnie różnych światów.
Kapitalna narracja, świetne opisy i uczestnictwo osób, które istniały naprawdę i zapisały się na kartach historii tamtych czasów tworzy niezwykły obraz Bostonu w tym okresie.
Polecam.

zeida | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Dobra lektura ale trudna - gratka dla miłośników polityki, tematu przekupstwa i władzy, segregacji rasowej, zamieszek, strajków, itp. Na szczęście przewija się tu motyw trudnego dzieciństwa, miłości, relacji z rodziną i jest to przekazane tak zmyślnie, że ciekawi aż do końca (648 stron) :)

teri | 2012-05-20
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2012

Nie sadze zebym zostala fanka tego autora,moze jeszcze cos przeczytam z jego tworczosci,ale nie predko.Dwa razy pod rzad Lehanne,na jakis czas mi wystarczy.

Poczatki dwudziestego wieku w Ameryce,bardzo duzo polityki,rasizm...wydawaloby sie,ze temat interesujacy a tu strasznie wialo nuda.Uwazam,ze ksiazka jest przegadana.Ponad 600 stron a cala ta historie daloby sie opisac zdecydowanie krocej.

No coz,mnie zawiodl pan Lehane...Tanta noia...

Gośka | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Pierwsze, co nasuwa mi się na myśl po przeczytaniu książki, to słowo: znakomita. I tak naprawdę to najchętniej nic więcej bym o niej nie pisała. Po prostu jest to powieść znakomita. Emocjonująca, dopracowana, głęboka. Powieść, którą pomimo sporych gabarytów czyta się z ogromnym zaangażowaniem.

Danny Coughlin pracuje w policji. Początkowo nie wzbudził mojej sympatii, gdyż wyglądało na to, że dla kariery zrobi wszystko. Nic bardziej mylnego. Danny, pochodzący z dobrej rodziny, gdzie ojciec jest znanym kapitanem policji a brat planuje karierę prokuratorską, okazał się człowiekiem z charakterem, zasadami i przede wszystkim z ogromną empatią. Wbrew rodzinie postąpi zarówno w sprawach miłosnych, jak i zawodowych. Na początku podchodzący z nieufnością i zaszczepionymi przez rodzinę uprzedzeniami do ludzi, którzy nie chcą już dawać się wykorzystywać, Danny po kilku zebraniach organizowanych przez związek policjantów, zaczyna zauważać, iż ich roszczenia mają głębokie podstawy. I tak staje...

hanterkaa | 2016-03-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Oto obraz umarłej historii, okraszony wątkiem sensacyjnym związanym z poszukiwaniami groźnej terrorystki i ucieczką przed gangsterami oraz szczyptą miłości i przyjaźni. Pisarz nie wdaje się w polityczny dyskurs, być może tylko chwilami w jego powieści pobrzmiewają echa agitacji. Jedyną wadą jest chyba częściowe zachwianie proporcji między przeżyciami indywidualnymi a losami zbiorowości - te pierwsze roztapiają się w tych drugich. Lecz z drugiej strony - trudno o prawdziwszą diagnozę praw rządzących światem.

astaldohil | 2011-03-06
Przeczytana: 06 marca 2011

Lehane po raz kolejny nie zawodzi. W "Mieście Niepokoju" odchodzi nieco od kryminalno - sensacyjnych korzeni swojej twórczości, skupiając się tym razem jeszcze mocniej (na i tak silnie akcentowanych we wcześniejszych powieściach) motywach obyczajowych, społecznych, tudzież politycznych. Lehane jest mistrzem budowania napięcia i sprawiania, że czytelnik w trakcie lektury lawiruje na emocjonalnej huśtawce, między uczuciami szoku, wzruszenia i - często - oburzenia. Kilka scen tej książki to prawdziwe perełki - autor kreśli je tak obrazo, silnie nacechowawszy emocjami, że stają przed oczyma niczym wybitne, na długi czas pozostające w pamięci sekwencje filmowe. Książka zdecydowanie warta przeczytania!

K-czyta | 2013-12-08
Przeczytana: listopad 2013

Dennisa Lehane’a poznałam stosunkowo niedawno, przy okazji lektury dwóch jego książek – „Wyspa skazańców” i „Rzeka tajemnic” (obie świetne!). Po tak obiecującym początku znajomości, nie mogłam sobie odmówić sięgnięcia po kolejną pozycję tego autora. Przyznaję, że oczekiwania miałam duże - spodziewałam się świetnego pióra, intrygujących bohaterów i dobrze poprowadzonej historii, która sprawi, że przeniosę się na czas lektury w przestrzeń wykreowaną przez Lehane’a. „Miasto niepokoju” utwierdziło mnie w przekonaniu, że posiada on niezaprzeczalny talent pisarski i potrafi go wykorzystać w sposób godny pozazdroszczenia i wart każdej minuty spędzonej na czytaniu.

Boston w przededniu lat 20. XX wieku. Okres wielkich niepokojów i wciąż żywych podziałów społecznych. Obraz codzienności, w której liczy się pochodzenie i kolor skóry, gdzie znajomości mają większą wartość niż faktyczne umiejętności, a rzeczywistość dla wielu jest wyłącznie biało-czarna. W tle Babe Ruth i baseballowe rozgrywki,...

Booka | 2010-10-28
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2010

Podchodziłam z dystansem do tej książki, ponieważ z autorem miałam już do czynienia i nie przypadł mi do gustu, ale mile się rozczarowałam. Napisana z rozmachem i dramatyzmem. Nawet wstawki na temat baseballu, którego nie pojmuję, okazały się ciekawym urozmaiceniem. Jedyne, co naprawdę mnie denerwowało, to bardzo, bardzo słaba edycja z setkami literówek. Niemniej polecam wszystkim, którzy przynajmniej odrobinę interesują się powojennymi Stanami Zjednoczonymi.