Sekret Freuda

Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Interpretation of Murder
morderstwo, Freud, Nowy Jork

Sekret Freuda zabiera nas na salony Gramercy Park, do opiumowych melin Chinatown, a nawet na dno rzeki East, w okolice kładzionych właśnie fundamentów mostu na Manhattanie. W miarę jak Freud walczy, by odeprzeć zawiązaną konspirację mającą na celu zniszczenie jego kariery, Younger zdaje sobie sprawę z tego, że kobieta, w której się zakochał, będzie najprawdopodobniej kolejną ofiarą zabójcy.

Liza | 2014-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Inspiracją do powstania tej książki był przyjazd w 1909 roku Zygmunta Freuda, znanego wiedeńskiego psychiatry do Nowego Jorku wraz z uczniem Carlem Jungiem. Wydarzenia, które mają miejsce na łamach powieści (całkowita fikcja literacka, jednak oparta na faktach- autor wyjaśnia to w posłowiu) opowiada w przeważającej części doktor Stratham Younger- postać całkowicie wymyślona przez pisarza.

Według mnie można wyróżnić trzy główne tematy, które poruszył Rubenfeld. Przede wszystkim zagadka kryminalna- związana z morderstwem młodej kobiety oraz napaścią na inną dziewczynę, która po tym traumatycznym wydarzeniu traci głos. W tym miejscu do głosu dochodzi Younger, jako lekarz prowadzący terapię pacjentki. To człowiek zafascynowany publikacjami Freuda, szczególnie teorią zwaną kompleksem Edypa, skoro nie potrafił jej obalić, poświęcił jej całe życie. Próbuje on dowiedzieć się prawdy poddając psychoanalizie dziewczynę, zmaga się on jednakże z dylematami natury etycznej, przekroczenie...

| 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

„Sekret Freuda” jest debiutancką książką Jeda Rubenfelda – amerykańskiego wykładowcy prawa. W książce Rubenfeld umieścił autentyczny przyjazd Zygmunta Freuda – pioniera psychoanalizy pochodzącego z Wiednia, według którego człowiekiem rządzą trzy potężne siły: id (libido), ego („ja”), superego (nadjaźń). Freud uważał, że problemy psychiczne mają podłoże w ciężkich wydarzeniach z dzieciństwa, stworzył pojęcie natury edypowej (pożądanie dziecka do rodzica) – w 1909 roku do Stanów Zjednoczonych w celu wygłoszenia wykładów. Profesor przybył do Ameryki m.in. ze swoim ulubionym i najzdolniejszym uczniem – Carlem Jungiem. Freud wspominał pobyt w Ameryce w sposób bardzo negatywny, historycy nie mogą dociec z jakiego powodu. Jed Rubenfeld postanowił sprostać temu zadaniu jednocześnie ubarwiając powieść w thrillerowy dreszczyk, który jest literacką fikcją. Natomiast rozłam pomiędzy Freudem a Jungiem jest autentyczny. Otóż w dniu przybycia Wiedeńczyków do Nowego Jorku, w luksusowym hotelu...

Halina | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Bardzo rozwinięta i skomplikowana fabuła. Masa tajemnic, zagadek, im bardziej czytelnik wgłębia się w powieść, tym mniej wie na jej temat. Nie wiemy nic więcej niż bohaterowie, co jest dużym plusem. Wartka akcja, świetne dialogi, krótkie i dobre opisy oraz wprowadzenia, porządny styl pisania, dobrze nakreśleni bohaterowie oraz niesamowity styl i klimat sprawiają, że wpadamy w książkę bez pamięci i wynurzamy się z zakamarków Londynu 1909r. wraz z przeczytaniem ostatniego zdania. Bardzo podobało mi się również końcowa notka od autora - podawała, co w jego powieści jest prawdą, co fikcją, a co nieco zmienił. Trudno napisać dobry kryminał, w którym pojawiają się tak znane osobistości jak Jung czy Freud i to w oparciu o tyle prawdziwych danych. Szalenie dobra książka, ogromnie polecam.

bewelka86 | 2013-09-01

Chwilę wahałam się jaką ocenę dać tej książce. W końcu stwierdziłam, że jednak na 7 zasługuje - może nie w pełni, ale ...

Cała historia rozgrywa się na początku XX wieku, kiedy to Zygmunt Freud wraz ze swoim uczniem i przyjacielem Carlem Jungiem wyrusza w podróż do USA. Ma on tam wygłosić wykłady na pewnym uniwersytecie, jednak gdy już dociera na miejsce, okazuje się, że komuś bardzo zależy na tym, aby zniesławić jego osobę i tym samym doprowadzić do odwołania wykładów.
Ale to nie wszystko... W międzyczasie w Nowym Jorku (bo tam właśnie przebywają nasi bohaterowie) dochodzi do morderstwa młodej kobiety, a niedługo potem w tych samych okolicznościach niemal ginie inna dziewczyna, która na skutek traumatycznego wydarzenia traci głos. W tym miejscu pojawia się Freud i jego metoda, ale to nie on będzie lekarzem prowadzącym terapię. Tę rolę powierzy Youngerowi, który jest narratorem większej części powieści.

Więcej z fabuły nie będę zdradzać, dodam tylko, że rozwiązanie jest całkiem...

Historia umieszczona jest w 1909 roku w Nowym Jorku, kiedy Zygmunt Freud (wiedeński psychoanalityk, twórca między innymi "Prawdy o Edypie") po raz pierwszy i ostatni przypływa do USA. Przy okazji policja zmaga się z atakami i morderstwami na bardzo atrakcyjnych kobietach.

Kiedy przeczytałam pierwszy rozdział okazało się, że tak naprawdę do jest pierwsza część przygód doktora Youngera i detektywa Littlemora, których poznałam właśnie w "Instynkcie Śmierci", czyli tak jakby w drugiej części. Nawet nie wiecie jak się ucieszyłam z tego powodu.

Przede wszystkim, jakie są plusy tej książki?
Po pierwsze idealne połączenie tych wszystkich wątków plus dodatkowo te niby zbędne informacje o tamtych czasach. Jeśli macie problemy z historią w szkole serdecznie polecam Jeda Rubenfelda. Gdybym była w Yale University, to chodziłabym na wszystkie jego wykłady z prawa. Po prostu on ma genialny talent do łączenia mimo wszystko tak trudnych wątków w jedną wspaniałą historię.
Po drugie sam język...

Agnieszka | 2010-11-12
Przeczytana: 06 kwietnia 2010

Bardzo się cieszę, że wypożyczyłam tę książkę tuż przed świętami, bo pochłonęłam ją błyskawicznie. Do wypożyczenia skłonił mnie chwytliwy tytuł, jednakże już na wstępie zaznaczam, że w książce o żadnym sekrecie Freuda nie ma mowy. O nim samym i o jego teoriach za to tak, co jest ogromnym atutem tej książki według mnie. Przedstawiony jest także jego uczeń i rywal - Carl Gustaw Jung, a także wiele innych realnych postaci Ameryki z początków XX wieku.
Autor zaznacza, że książka jest fikcją literacką, jednak, na szczęście dla mnie, na ostatnich kilku stronach książki podaje dokładnie, które wydarzenia i postaci nie są fikcyjne.
Ukazana jest na przykład budowa mostu Manhattan Bridge i keson, który został w tym celu wykorzystany. Bardzo ciekawe urządzenie, pierwszy raz usłyszałam o czymś takim.

Od strony psychologicznej książka jest niesamowita i nie mam jej absolutnie nic do zarzucenia. Kontrowersyjne, niekiedy budzące odrazę teorie Freuda, które ludziom trudno przyjąć już na etapie...

bagatelka | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Czytałam jak w transie, uwielbiam thrillery historyczne, a ten jest niewątpliwie jednym z moich ulubionych. Świetna fabuła, dużo szczegółów i nieoczekiwane zakończenie, choć musiałam przeczytać je jeszcze raz, żeby dobrze zrozumieć. Sama teoria Freuda bardzo dobrze przedstawiona a jego trafne psychoanalizy rozbiły wrażenie. Bardzo podobał mi się też motyw Hamleta przewijający się przez powieść i rozwikłanie zagadki "być albo nie być". W książce jest sporo wątków, które świetnie się ze sobą łączą i nie przytłaczają czytelnika. Serdecznie polecam :)

rozalka | 2013-11-27
Przeczytana: 2008 rok

Jedna z moim ulubionych książek. Głównym atutem tej pozycji są wplecione w fabułę teorie Freuda i Junga. Powieść czyta się błyskawicznie z ogromnym zainteresowaniem co do rozwoju wydarzeń, jak i samych wspomnianych wyżej teorii psychologicznych. Wraz z głównym bohaterem - Youngerem- obserwujemy proces psychoanalizy pewnej dziewczyny, która na skutek doświadczonej traumy, nie jest w stanie opowiedzieć o tym co się wydarzyło. Zastosowana terapia ma pomóc jej wyzdrowieć a także pomóc Youngerowi rozwiązać tajemniczą zagadkę. Bardzo polecam!

Kamila | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Bardzo sceptycznie podeszłam do tej lektury.
Jakież było moje zdziwienie, gdy z każdą stroną coraz trudniej było mi się odeń oderwać. Z zakończeniem pędziłam już na łeb, na szyję zarywając noc.
Czasami naiwna. Fakt. Za to bardzo ciekawa i interesująco opisująca epokę i jej osiągnięcia. Wielki plus za świetną obrazowość i sugestywność treści.
Dla mnie Freud zszedł na drugi i trzeci plan. Pierwszym był Nowy York i zmieniająca się infrastruktura miasta, detektyw Littlemore i nie oczywista zagadka.

Ka_Ha | 2014-03-04

Swego czasu Freud został zaproszony do Stanów w celu wygłoszenia wykładów. Po powrocie pisał w liście do, bodajże, przyjaciela, że Ameryka nie przypadła mu do gustu. Fabuła jest fantazją autora na temat tego, co wydarzyło się za oceanem, że Freud nie zapałał przyjaźnią do Nowego Świata. Wciągnęła mnie jak każdy porządny kryminał. Ino tylko Junga mi było szkoda...