Sekret Freuda

2007-07-27
2007-01-15
Paweł Cichawa
morderstwo Freud Nowy Jork

Lubicie kryminały i thrillery retro? A może jesteście wielbicielami twórczości Szekspira? Lub też pasjonują Was osiagnięcia neurologa Zygmunta Freuda, a zwłaszcza jego psychoanaliza? W takim razie ta powieść spełni wszystkie Wasze oczekiwania.

Sierpień 1909 roku, Nowy Jork. Miasto szalejącego kapitalizmu, szybko rosnących ku niebu drapaczy chmur, wielkich możliwości i jeszcze większych kontrastów społecznych. Bajeczne fortuny i niewyobrażalna nędza żyją praktycznie obok siebie i wszędzie niemal ciągnie czytelnika autor. Poznacie salony rezydencji Gramercy Park i opiumowe meliny Chinatown, zajrzycie do fabryki i na budowę Manhattan Bridge.

Słynny lekarz z Wiednia – Zygmunt Freud – przybywa na parowcu “George Washington” na amerykańską ziemię z serią wykładów dla Clark Uniwersity. To jego pierwszy i ostatni zarazem pobyt w USA. W jego otoczeniu kilku uczniów z Carlem Jungiem na czele. To czysta prawda i historyczne fakty, ale że dochodzi wówczas w mieście do serii brutalnych morderstw na młodziutkich kobietach, a Freud ma niejaki wpływ na właściwe rozpoznanie mordercy to już intryga całkowicie uknuta w umyśle autora.

Klimat retro w tej powieści olśniewa. Autor pieczołowicie roztacza przed nami panoramę dawnego Nowego Jorku. Opisuje budynki, rezydencje i ulice w najdrobniejszych szczegółach z kolorem taksówek włącznie. Wprowadza nas w historię budowy wielu spektakularnych budowli i nowojorskich mostów. Zaprasza do hoteli, na bale i rauty nowojorskiej socjety. Jednocześnie pokazuje pazerność i okrucieństwo nowobogackich przemysłowców na przykładzie wyzysku robotników z dokładnym wyliczeniem ich nędznych dniówek. Wszystko oparte na udokumentowanych źródłach.

Sama intryga kryminalna wciąga, a śledztwo jest pieczołowicie opisane, chociaż summa summarum, po odkryciu wszystkich kart, poczułam małe rozczarowanie. Na tak wielu stronach spodziewałam się czegoś efektowniejszego i nieco bardziej wyrafinowanego. Kreacja detektywa Littlemore’a zasługuje jednak na wielką uwagę i wzbudza olbrzymią sympatię.

Znajdziecie tu równie dużo wstawek z dziedziny psychologii, psychoanalizy i kompleksu Edypa, co z rozważań o naturze Hamleta i próbach interpretacji jego słynnego” “być albo nie być?”. Autor dzieli się z czytelnikiem wiedzą, którą sam zdobywał na kilku uniwersytetach. Niekoniecznie wpisuje się to wszystko w fabułę i może sprawiać wrażenie przegadania, ale dobrego pióra autorowi odmówić nie można.

Intrygujący thriller, napisany plastycznie, sugestywnie, inteligentnie i spójnie. Wart kilkunastu godzin czytania. 7/10

Kryminał retro, dziejący się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w 1909 roku. Czołowi przedstawiciele psychoanalizy - Zygmunt Freud, Carl Gustav Jung oraz Sándor Ferenczi - zostają poproszeni o pomoc w rozwiązaniu sprawy morderstwa młodej kobiety w nowojorskim hotelu. Sama intryga kryminalna jest dość banalna, jednak książkę czyta się przyjemnie i dość szybko. Zarysowana została również różnica poglądów na psychoanalizę i pogłębiający się konflikt między Freudem a Jungiem, w dyskusjach między bohaterami. Dobra rozrywka dla wielbicieli gatunku.

#SekretFreuda zabiera nas na salony Gramercy Park, do opiumowych melin Chinatown, a nawet na dno rzeki East, w okolice kładzionych właśnie fundamentów mostu na Manhattanie. W miarę jak #Freud walczy, by odeprzeć zawiązaną konspirację mającą na celu zniszczenie jego kariery, Yung zdaje sobie sprawę z tego, że kobieta, w której się zakochał, będzie najprawdopodobniej kolejną ofiarą zabójcy. ................................jak napisano na #lubimyczytac
obok tej ksiązki
Niby kryminał , a jednak historia i psychoanaliza w jednym .
Jedna z moich ulubionych, #czytalam kilka razy, i uwazam ze jest niedoceniona . Malo kto #czytal mało kto zna 3# na instagramie, nie znalazłam opini #booktuberów dlatego postanowiłam własnie ten udany #debiut Jeda Rubenfelda polecic ..

Książka "Sekret Freuda" autorstwa Jeda Rubenfelda to kryminał będący na jak najwyższym poziomie, dotykający wszystkiego co ludzkie.

Cała akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, gdzie przyjeżdża słynny twórca psychoanalizy Profesor Zygmunt Freud. Jest to opowieść, mająca niesłychanie wiele ciekawych wątków. Morderstwo czy psychoanaliza to tylko niektóre z nich.

Dlaczego ta książka jest tak wyjątkowa? Bo po pozornym spokoju w niej mamy piorunujące fragmenty. Fragmenty, które doprawdy mogą szokować i to zakończenie, godne podziwu. Dla mnie jest wyjątkowa jeszcze z innego powodu. Miło jest spotkać książkę o charakterze kryminalnym, gdzie jedną z czołowych postaci jest mój naukowy autorytet - Profesor Zygmunt Freud ; )

Reasumując, książka jest niemalże doskonała. Trochę żmudne mogą wydawać się opisy budynków, nie zmienia to jednak faktu że książkę czyta się z zapartym tchem, przynajmniej u mnie tak było ; )

Historia umieszczona jest w 1909 roku w Nowym Jorku, kiedy Zygmunt Freud (wiedeński psychoanalityk, twórca między innymi "Prawdy o Edypie") po raz pierwszy i ostatni przypływa do USA. Przy okazji policja zmaga się z atakami i morderstwami na bardzo atrakcyjnych kobietach.

Kiedy przeczytałam pierwszy rozdział okazało się, że tak naprawdę do jest pierwsza część przygód doktora Youngera i detektywa Littlemora, których poznałam właśnie w "Instynkcie Śmierci", czyli tak jakby w drugiej części. Nawet nie wiecie jak się ucieszyłam z tego powodu.

Przede wszystkim, jakie są plusy tej książki?
Po pierwsze idealne połączenie tych wszystkich wątków plus dodatkowo te niby zbędne informacje o tamtych czasach. Jeśli macie problemy z historią w szkole serdecznie polecam Jeda Rubenfelda. Gdybym była w Yale University, to chodziłabym na wszystkie jego wykłady z prawa. Po prostu on ma genialny talent do łączenia mimo wszystko tak trudnych wątków w jedną wspaniałą historię.
Po drugie sam język jakim się posługuje. Owszem pojawiają się czasem trudne stwierdzenia, ale są one w niewidoczny sposób wyjaśnione. Poza tym nawet jeśli są to jest ich mało. Tak to absolutnie, całość jest napisana czytelnie, nawet dla osoby niezaznajomionej z tematem.
Po trzecie sam bieg wydarzeń. Tutaj nie ma żadnych niepotrzebnych wtrąceń od autora, czy długich opisów postaci. Wszystko odbywa się płynnie i cała książka jest przejrzysta.

Podsumowując. Książka jest genialna. Poleca wszystkim. Jedyny minus to taki, że nie ma więcej w wydaniu polskim Jeda Rubenfelda, a jeśli chcecie go przeczytać, to musicie pofatygować się do biblioteki, ponieważ praktycznie nigdzie nie można zdobyć obu książek, ewentualnie pojedyncze egzemplarze.

,,Cóż,analiza jest jak rozbieranie się publicznie-odpalił Ferenczi.-Gdy już się pokona początkowe zawstydzenie,staje się orzeźwiająca.''

Fantastyczna i wciągająca książka!
Udane połączenie wątku kryminalnego z wstawkami z Hamleta oraz refleksjami na temat pobudek kierujących ludźmi.
Zamordowanie bogatej arystokratki wywołuje poruszenie na salonach,zwłaszcza, że kolejnym wydarzeniem jest napaść na równie bogatą siedemnastoletnią Norę Acton. Czy oba przestępstwa są ze sobą powiązane? Koroner Hugel i detektyw Littlemore postanawiają rozwiązać tę zagadką. Czy w sprawę wplątany jest pan Banwell, znajomy ojca Nory mężczyzna, który darzy nastolatkę uczuciem? Młody doktor Younger postanawia za pomocą innowacyjnej terapii opartej na psychoanalizie wyleczyć piękną pacjentkę z amnezji i dowiedzieć się, kto jest sprawcą okaleczenia dziewczyny. Odkrywa jednak, że z czasem nie może traktować Nory jak swoich poprzednich pacjentek...
Oczywiście książka nie byłaby równie ciekawa gdyby nie obecność sławnego wiedeńskiego neurologa i twórcy psychoanalizy Zygmunta Freuda. Ktoś próbuje uniemożliwić Freudowi wykłady na uczelniach i nie dopuścić, by jego teorie rozszerzyły się na cały świat. Doktor dostaje anonimowe listy z ostrzeżeniami,a prasa ujawnia kontrowersyjne informacje dotyczące podróżujących z nim psychoanalityków. Książka dotyczy też sporu pomiędzy neurologami, a psychoanalitykami.Czy zaspokajanie żądzy seksualnych wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego?
Autentyczne postaci,zagadkowe wyrazy i oczywiście Ameryka w początkach XX wieku, Nowy Jork dodatkowo wzbogacają powieść!
PS: ,,Być albo nie być- oto jest pytanie.

Kto postępuje godniej: ten, kto biernie

stoi pod gradem zajadłych strzał losu,

Czy ten, kto stawia opór morzu nieszczęść

I w walce kładzie im kres?

Umrzeć- usnąć- i nic poza tym- i przyjąć,

że śmierć uśmierza boleść serca i tysiące

Tych wstrząsów, które dostają się ciału

W spadku natury.(...)''

Fantastyczna i wciągająca książka!

Sekret Freuda zabiera nas na salony Gramercy Park, do opiumowych melin Chinatown, a nawet na dno rzeki East, w okolice kładzionych właśnie fundamentów mostu na Manhattanie. W miarę jak Freud walczy, by odeprzeć zawiązaną konspirację mającą na celu zniszczenie jego kariery, Younger zdaje sobie sprawę z tego, że kobieta, w której się zakochał, będzie najprawdopodobniej kolejną ofiarą zabójcy.
Wciągająca! Polecam.

Wciągająca lektura, zwłaszcza dla kogoś kogo w sumie trochę fascynuje psychologia, ale tak naprawdę to się na niej nie zna.

Polskie "tłumaczenie" tytułu to taki chwyt marketingowy jak nie przymierzając "Wirujący seks".

Bardzo dobra książka. Co ciekawe dużo bardziej zaintrygowały mnie filozoficzne dysputy Freud'a z Jungiem, niż cały wątek kryminalny.

Książka nie przypadła mi szczególnie do gustu. Sposób opowiadania historii nie przykuwał mojej uwagi, czytałem na raty. Sam pomysł wprowadzenia do powieści postaci Freuda ciekawy, ale momentami odnosiłem wrażenie, że książka jest przegadana.

• Po angielsku
  • Kryminał