Ostatni dzień lata

Wydawnictwo: Muza
Labor Day
Ag2S

Powieść wydana również pod tytułem "Długi wrześniowy weekend". Miasteczko Holton Mills w amerykańskim stanie New Hampshire. Nadchodzi koniec lata i wakacji. Zbliża się upalny długi weekend z okazji Święta Pracy. 13-letni samotnik Henry spędza czas głównie na oglądaniu telewizji, czytaniu i fantazjach. Jego jedynym towarzystwem jest rozedrgana emocjonalnie, od lat rozwiedziona z jego ojcem...

Powieść wydana również pod tytułem "Długi wrześniowy weekend".

Miasteczko Holton Mills w amerykańskim stanie New Hampshire. Nadchodzi koniec lata i wakacji. Zbliża się upalny długi weekend z okazji Święta Pracy. 13-letni samotnik Henry spędza czas głównie na oglądaniu telewizji, czytaniu i fantazjach. Jego jedynym towarzystwem jest rozedrgana emocjonalnie, od lat rozwiedziona z jego ojcem matka. Nagle we czwartek przed świątecznym weekendem, podczas banalnej wizyty w supermarkecie, wszystko zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni: pewien tajemniczy ranny mężczyzna prosi Henry'ego o udzielenie mu pomocy. Pięć kolejnych dni będzie w życiu Henry'ego największą lekcją, jaką może dać życie; chłopiec pozna dojmujący ból zazdrości i konsekwencje zdrady, zrozumie, że dobro tych, których kochamy, jest ważniejsze od naszego własnego - oraz że na prawdziwą miłość warto zaczekać.

Powieść "Ostatni dzień lata" została sfilmowana pod tytułem "Długi wrześniowy weekend". W role głównych bohaterów wcielili się: Kate Winslet, Josh Brolin i Gattlin Griffith.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Wioleta Sadowska | 2014-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2014

"Gdy w grę zaczyna wchodzić seks, ludzie tracą wszelki rozsądek. Robią rzeczy, których w innym razie nigdy by nie zrobili".

Wydawałoby się, że nasze życie toczy się utartym torem, przerywanym od czasu do czasu różnorodnymi przypadkami. Jadąc bowiem któregoś dnia do marketu, nie spodziewacie się, że ta wyprawa może odmienić Wasze życie już na zawsze. Czy to przypadek, czy przeznaczenie – każdy ma prawo mieć swoje własne zdanie na ten temat. Jedno jest jednak pewne – czasami wystarczy jedna chwila, by wszystko się zmieniło. Powieść "Ostatni dzień lata", znana pod wcześniejszym tytułem jako "Długi wrześniowy weekend" udowadnia to stwierdzenie.

Joyce Maynard to amerykańska pisarka, znana szerszemu gronu czytelników ze swojego związku z będącym wówczas po pięćdziesiątce autorem "Buszującego w zbożu" - J. D. Salingerem, z którym była związana mając osiemnaście lat. Autorka napisała kilkanaście książek, oraz wiele esejów i felietonów dotykających tematu rodziny. Jej wspomnienia...

sola255 | 2015-10-28
Na półkach: Przeczytane, Dramat

Różne oblicza samotności.
To dla mnie główny motyw tej historii , przedstawionej bardzo trafnie przez trzynastolatka , zgrabnie wplecionej w ucieczkę przestępcy z więzienia , który schronienie otrzymuje w domu kobiety i jej syna.
Samotność odrzuconej żony , zmagającej się z depresją po kolejnych poronieniach , a wreszcie odejściu ( ucieczce targanego wyrzutami sumienia ) męża.
Samotność Henrego , nastolatka , który po odejściu ojca przeżywa dramat dziecka z niepełnej rodziny , dodatkowo zmagającego się z uczuciem braku akceptacji w nowej rodzinie ojca , a także z rozterkami dojrzewania i strachem przed utratą drugiego rodzica.
Samotność Franka - uciekiniera z więzienia , gdzie odsiadywał wyrok za niezawinione przestępstwo.
Otrzymujemy też gotową "receptę" na leczenie depresji bez środków farmakologicznych.
Dotyk , bliskość drugiego człowieka wreszcie miłość i akceptacja nadająca sens życiu, nieważne w jakich okolicznościach.
Przyglądamy się procesowi dojrzewania...

onika | 2015-10-26
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Czytadła
Przeczytana: październik 2015

Zbiegły więzień, kobieta, której życie dało się we znaki i trzynastolatek, który zbyt szybko musiał dorosnąć, choć z fizyczną stroną dorastania musi się dopiero zmierzyć –z takich niedopasowanych elementów Joyce Maynard stworzyła ciekawą powieść. Dramatyzm zaprezentowanych przez nią wydarzeń rośnie wraz z ilością przeczytanych stron. Historia Franka jest jakby przeciwwagą do tragedii Adel, ale to Henry jest tym elementem, który może utrzymać lub zaburzyć kruchą równowagę między matką a zbiegiem.

Autorka właśnie chłopca uczyniła narratorem opowieści i myślę, że udało jej się świetnie oddać to zagubienie nastolatka, który z własnym ciałem nie umie dojść do ładu, a będąc wcześniej sprzymierzeńcem matki w jej zmaganiach ze światem, w momencie pojawienia się mężczyzny, przy którym Adel zaczyna się uśmiechać, czuje się przez nią odrzucony i zdradzony. W dodatku ten Frank – odbiera mu matkę, ale przecież chłopiec czuje, że mężczyzna wcale nie jest dla niego zagrożeniem, czuje, że...

Stokrotka | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

„Długi wrześniowy weekend” Joyce Maynard to powieść obyczajowa, którą bardzo dobrze się czyta. Narratorem jest trzynastoletni Henry, zakompleksiony nastolatek mieszkający tylko z matką. W ich monotonne życie pewnego razu wkracza mężczyzna, uciekinier z więzienia - Frank. Czy jest tak niebezpieczny, jak piszą o nim w gazetach? Henry ma twardy orzech do zgryzienia, mimo to próbuje rozszyfrować zachowanie nieznajomego, motywy jego postępowania. W obiektywnej ocenie na pewno nie pomoże mu spotkana w bibliotece dziewczyna, która namiesza mu w głowie.
To powieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu miłości i akceptacji, a także o samotności i nieprzystosowaniu do otaczającego świata. Polecam.

geena | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Joyce Maynard w wieku zaledwie 18 lat była związana z J.D. Salingerem (autorem "Buszującego w zbożu"), warto tutaj wspomnieć, że Salinger miał wtedy lat 54 (!). Niestety związek ten nie trwał długo i zakończył się dość boleśnie, szczególnie dla Maynard, która opłaciła go długoletnią depresją. Przyznam, że zdecydowałam się na tę książkę, głównie przez wzgląd na fakt wspomnianej zażyłości pomiędzy nią, a kontrowersyjnym autorem oraz szumnie potwierdzane przypuszczenia, że ten okres życia wyraźnie odbił się na jej późniejszej twórczości.

"Czasem najlepiej nie robić nic. Odciąć się od reszty świata, która tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia." [s. 85]

Bardzo lubię książki traktujące o trudnej miłości, skomplikowanych relacjach damsko-męskich i pokonywaniu przeszkód. Takie o wyborach, zdradach i powrotach, o kłamstwie i przebaczeniu. "Ostatni dzień lata" idealnie wpasował się w mój gust. Książka opowiada niebanalną historię relacji nastoletniego chłopca z pogrążoną w depresji matką,...

Meggie | 2014-09-06

Życie trzynastoletniego Henry’ego i jego matki zasadniczo się zmienia od momentu, gdy obdarzyli zaufaniem nieznajomego mężczyznę. Czy na lepsze, czy może wręcz przeciwnie? Książka poruszająca, napisana w sposób łatwy w odbiorze i zapadający w pamięci. Po tytule spodziewałam się raczej przeciętnej historii, a otrzymałam o wiele więcej.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

"I wtedy zrozumiałem, że nasze życie właśnie się zmienia. Wsiedliśmy do kosmicznej kolejki i zmierzaliśmy w ciemną otchłań, gdzie może okazać się, że nie ma gruntu pod nogami, i nie wiemy, dokąd zmierzamy. Może wrócimy, a może nie."

Wiedząc, że narratorem tej powieści jest trzynastolatek, nie czułam się zbyt zachęcona do jej przeczytania, wizja świata dorastających chłopców, ich problemy - zupełnie mnie nie interesują... I rzeczywiście byłoby lepiej, gdyby to ktoś inny opisywał wszystkie wydarzenia.

Mimo tego mojego zastrzeżenia ta powieść wywarła na mnie tak wielkie, wręcz bolesne wrażenie, że aż nie potrafię tego odpowiednio opisać... Wciąż nie mogę się otrząsnąć i chyba po prostu...boli mnie dusza?

Zaprzepaszczona szansa na szczęście, chociaż czy taka szansa była w ogóle realna? Czy to mogło się inaczej skończyć? Samotność. Niezawiniona kara. Zmarnowane lata...

Frank to postać, za którą nieustannie trzyma się kciuki. Tyle zła go spotkało, nieszczęścia, które nieświadomie...

Czytanie tej powieści było podobne jak upalny, letni dzień - parno, duszno, ale z pewnego rodzaju energią i chęcią do zrobienia czegoś dla siebie.
Autorka 'Ostatniego dnia lata' zaimponowała mi w dwóch kwestiach. Pierwsza, wybierając jako narratora całej historii 13-letniego chłopaka i podejmując próbę oddania emocji targającymi nastolatka w okresie dojrzewania. Druga rzecz, warta zanotowania w tej opinii, to konstrukcja - brak wyraźnie zaznaczonych dialogów, dzięki czemu historię Henry'ego, Adele i Franka można odczuć na własnej skórze. Mam na myśli to, że często odnosiłam wrażenie, że cała atmosfera i pogoda występująca w powieści stała się dla mnie namacalna. A jak z fabułą? Interesująca, wciągająca, wyjątkowa. Tylko komuś może przeszkodzić zakończenie, takie 'hamerykańskie'.
Polecam 'Ostatni dzień lata' do lektury, teraz trzeba zobaczyć, jak wypadnie w moich oczach film...

Przeczytałam tą powieść, bo jej niemiecki tytuł (a z oczywistych względów w takim wydaniu mam ją w domu), wpasowuje się do mojego projektu "Der Duft" czyli książek niejako zapachowych. Wiem, że to może trochę idiotyczne wybierać książki do przeczytania tylko z powodu tytułu, ale te powieści z "zapachem" mają jednak to coś w sobie.

Ta również miała. Trudno mi określić co dokładnie to było, tym bardziej, iż mimo że czytało mi się szybko i przyjemnie, wcale mnie ta powieść emocjonalnie nie porwała. No serio, trochę dziwne, bo książka jest dobrze napisana, naładowana takimi emocjonalnymi momentami, porusza poważne tematy i w ogóle jest w niej coś takiego wrażliwego. A i tak ani razu się przy niej nie popłakałam, co mi się np zdarzyło przy czytaniu beznadziejnie napisanego Greya (wcale się nie wstydzę do tego przyznawać). Ogólnie rzecz ujmując "Długi wrześniowy weekend" nie była jakąś porywającą lekturą, ale nie była też zła. Była trochę jak długi leniwy weekend w środku lata. Z...

kwiatusia | 2014-09-14
Przeczytana: 09 września 2014

Akcja powieści "Ostatni dzień lata" toczy się w miasteczku Holton Mills w amerykańskim stanie Hampshire. To właśnie tutaj poznamy trójkę głównych bohaterów.
Pierwszym z nich jest 13-letni chłopak o imieniu Henry. To on jest narratorem całej historii, która wydarzyła się kilka dni tuż przed i w trakcie długiego upalnego weekendu podczas którego wypadało Święto Pracy. Ich spotkanie miało duży wpływ na całą trójkę.

Trzynastolatek jest jedynakiem. Obecnie mieszka tylko z matką. Jest samotnikiem. Stara się zrozumieć zmiany jakie w nim zachodzą. Fantazjuje na temat koleżanek, ale jest zbyt nieśmiały aby zrobić pierwszy krok. Wszystkiego dowiaduje się od mamy, którą bardzo kocha. To z nią przebywa przez większą część czasu. Z nikim się nie przyjaźni. Ojciec od nich odszedł, założył nową rodzinę. Z nastolatkiem spotyka się tylko raz w tygodniu.

Adele - mama chłopca. Kobieta, która niejedno przeszła w swoim życiu. Kilka poronień, sprawiło że jej szczęśliwe jak dotąd życie rozsypało się...

Pisarze, którzy wydali pierwsze książki podczas studiów

Skończyliście już studia? A może ten przyjemny okres dopiero przed wami? Najczęściej kojarzy nam się on z zawieraniem nowych przyjaźni, chodzeniem na imprezy, pisaniem prac na różne dziwne tematy i nocnym zakuwaniem do egzaminów. Dla niektórych pisarzy jednak studia były czasem wytężonej pracy nad pierwszą książką – zakończonej pełnym sukcesem.