Ostatni dzień lata

2010-09-21
2013-03-18
Agnieszka Andrzejewska
ekranizacja

Powieść czyta się szybko i z prawdziwą przyjemnością. Autorka piszę językiem nieskomplikowanym i łatwym w odbiorze. Naprawdę trudno się od niej oderwać.
Polecam

Polecam

Za dużo przydługich przemyśleń i opowieści z przeszłości. Jakoś do mnie nie trafiła ta historia, chociaż ma pewien potencjał. Filmu zapewne nie obejrzę i cieszę się, że tak szybko się czytało tą książkę.

Mogę dać maksymalnie 4/10.

Mogę dać maksymalnie 4/10.

Okładka
moją talent
skąd
moje

Moja opinia
Taka sobie,przeciętna.Ładnie napisana.
Fajne ludzie.Ale,po za tym tak sopbie.

Okładka
moją talent
skąd
moje

Moja opinia
Taka sobie,przeciętna.Ładnie napisana.
Fajne ludzie.Ale,po za tym tak sopbie.

Kurczę, sprawdzam i widzę mnóstwo pozytywnych opinii, zarówno w serwisie Lubimyczytać, jak i z tyłu na okładce. A ja chyba tej książki nie zrozumiałam.
Podobno ma opowiadać ona o pięknie, miłości i jej budowaniu, relacjach międzyludzkich, a dla mnie... opowiadała o seksie. W głównej mierze.
Owszem, potrafię się tu dopatrzeć czegoś innego, głębszego sensu, jaki autorka chciała nadać tej książce, niestety, w moim mniemaniu ciągłe rozmyślania o seksie, sprowadzanie wszystkiego tylko do niego było niesmaczne i... nieco niedojrzałe?
Perspektywa młodego chłopca, z jakiej opisywana jest ta powieść, to naprawdę ciekawa odskocznia, miło było poznać jego myśli, które ujęte zostały w sposób bardzo naturalny, wraz z tą specyficzną, dziecięcą niewinnością oraz specjalnym postrzeganiem świata - za młodu dla nas niezrozumiałego. Ale nawet to autorka mi zepsuła, kiedy nasz bohater wkroczył w okres dojrzewania i od tamtej pory niemal każde jego przemyślenie musiało dotyczyć erekcji, spódniczek, piersi, kochającej się matki i erotycznych wyobrażeń. Naprawdę, dla mnie to zepsuło cały urok tej książki, sprowadziło ją do jednego poziomu i temu, co kryło się głębiej, pozwoliło jedynie wychylać się od czasu do czasu, ale nie dając objąć głównej roli.
Ponadto niektóre wydarzenia w książce są dla mnie kompletnie niezrozumiałe i dziwne, wręcz absurdalne, na szczęście rekompensowały (chociaż... sama nie wiem, czy rekompensowały, jednak na pewno były czymś przyjemniejszym i wartym uwagi) mi to momenty, które były naprawdę przykre, ale autentyczne, które potrafiły poruszyć czułą nutę w sercu.
Jednak początkowa urocza narracja i poważniejsze sceny, które były warte uwagi, nie wystarczają, bym dała tej książce wyższą ocenę. Czytało się szybko, było przyjemnie, ale czy ta książka zapadnie mi w głowie na dłużej?
Nie. Ot, taki przyjemniaczek-przeciętniaczek.

Miasteczko Holton Mills w stanie New Hampshire, lata 80. Adele po odejściu męża samotnie wychowuje 13-letniego syna Henry’ego. Adele bardzo rzadko wychodzi z domu, jej syn także jest wyobcowanym chłopcem, marzącym o tym, by uszczęśliwić matkę. Przed długim weekendem Święta Pracy razem wybierają się na zakupy do supermarketu. Tam spotykają Franka, podejrzanie wyglądającego mężczyznę, który prosi ich o pomoc. Podjęcie decyzji o zabraniu go do domu zmieni ich życie na zawsze. W niecodziennych okolicznościach, w jakich za sprawą Franka znajdą się bohaterowie, odnajdą to, czego od bardzo dawna szukali.
Joyce Maynard narratorem tej historii czyni syna Adele, dzięki czemu staje się ona ważną opowieścią o dojrzewaniu w każdym znaczeniu tego słowa. Autorka stopniowo ujawnia nam dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w życiu Adele i Franka, przez co coraz lepiej rozumiemy tworzącą się między nimi więź. To piękna, poruszająca, skłaniająca do refleksji opowieść o samotności i stracie, o potrzebie miłości, bliskości i zrozumienia oraz o tęsknocie za byciem rodziną. Jestem pod dużym wrażeniem i koniecznie muszę obejrzeć film z Kate Winslet i Joshem Brolinem. Książkę gorąco Wam polecam:) Naprawdę warto!!

Moja ocena: 6/6 lub 9/10

Kiedyś obejrzałam ekranizację tej książki. Film bardzo mnie ujął, ujęli mnie też Kate Winslet i Josh Brolin, którzy zagrali główne role.
Dopiero teraz miałam okazję przeczytać książkę. I podziałała na mnie tak samo jak film. To piękna, skromna opowieść o ogromnym uczuciu, które zrodziło się w nietypowych okolicznościach.
Narratorem jest 13-letni Henry. Jego matka jest kobietą w depresji, która praktycznie nie wychodzi z domu, nie utrzymuje z nikim kontaktu.
Wszystko zmienia się pewnego upalnego dnia, gdy wybierają się do superarketu. Tam poznają Franka, mężczyznę, który wyskoczył przez okno więziennego szpitala i postanowił wziąć tych dwoje za zakładników, aby ukryć się w ich domu. I w ten osobliwy sposób zaczyna się piękna historia wyjątkowej miłości. Nie będę spojlerować, przeczytajcie sami, jeśli chcecie dowiedzieć się, jak potoczą się losy trójki bohaterów. Jeśli lubicie proste, delikatne, opowieści pełne nadziei to "Długi wrześniowy weekend" wam się spodoba. To historia utkana z emocji.
Mnie ta książka wzruszyła i wyciszyła. Polecam.

Narratorem jest 13-letni Henry. Jego matka jest...

Niesamowita książka! Wywołała u mnie tyle emocji. Już dawno żadna książka nie doprowadziła mnie do łez. Piękna historia samotnej kobiety chorującej na depresje, która wychowuje nastoletniego syna. Aż pewnego dnia ich życie się całkowicie zmienia przez jedno spotkanie z jednym człowiekiem- zbiegłym więźniem . Pomiędzy kobietą, a mężczyzną rodzi się uczucie, a ich historia, aż wzrusza. Momentami była smutna, ale przy tym piękna w swojej prostocie i łatwa w odbiorze. Czytając tę książkę czułam się jakbym jednocześnie była odbiorcą ale i samą bohaterką. Miałam wrażenie, że siedzę wraz z bohaterami na werandzie i uczestniczę w wydarzeniach rozgrywających się w książce. Coś niesamowitego. Znakomita podróż i fascynujące przeżyci. Odpowiednia na leniwe, niedzielne popołudnia.

Nic specjalnego. Dobra na chwilowe odmóżdżenie. Praktycznie po 5 min od przeczytania, zapomniałam o czym jest. Historia samotnie wychowujacej nastoletniego syna, która poznaje zbiegłego z wiezienia morderce i pozwala mu sie ukryć w jej własnym domu. Morderca okazuje sie byc spoko, nawet na tyle żeby go wpuścic do łóżka i uciec z nim na drugi koniec kraju. Przewidywalne zakończenie. Niezbyt ambitny jezyk.

Historia dwojga samotnych ludzi opowiedziana z punktu widzenia trzynastolatka.Historia,która właściwie nie mogła się skończyć dobrze...Kobieta po przejściach spotyka mężczyznę z przeszłością -czy taka historia ma jakieś szanse?Samotna,chwiejna emocjonalnie matka trzynastolatka spotyka w markecie uciekiniera z więzienia i przechowuje go w swoim domu.Mężczyzna bynajmniej nie jest niewinny,do końca odsiadki zostało mu jakieś półtora roku więzienia...Zamiast odsiedzieć swoje ucieka...Krótkie sześć dni,które spędzają razem odmienia życie całej rodziny.Na podstawie historii Adele i jej syna Henry'ego czytelnik może prześledzić psychologiczne studium zaburzonej rodziny,w której dominująca cechą jest samotność.Matka,która nie wychodzi z domu,pracuje na telefon,z rzadka tylko wyjeżdżając z synem do sklepu(zakupy robi chłopiec) czy banku(tu również to Henry podejmuje pieniądze),opowiada jednocześnie w bardzo obrazowy sposób historię swojego życia,małżeńskiej porażki,niemożności donoszenia kolejnej ciąży...Jej jedyną przyjaciółka jest matka porażonego mózgowo chłopca.
Autorka ukazuje w swojej książce uczucia targające samotnym chłopcem-rozczarowanie,przywiązanie,tęsknotę,zazdrość,nadzieję na lepsze jutro,pierwsze zauroczenie...Jednocześnie można tu zauważyć bezwarunkową miłość tak macierzyńska jak i damsko-męską.Obserwujemy również samotność kobiety walczącej z depresją po kolejnych poronieniach i fiasku małżeństwa.Kobiety,która nie potrafi samodzielnie egzystować,za to rozkwita wręcz w obecności mężczyzny.Taki rodzaj kobiety bluszcza,która bez męskiej uwagi blednie,wręcz ginie...
Wreszcie samotność Franka - uciekiniera z więzienia , gdzie odsiadywał wyrok za przestępstwo.Czy na pewno był winny?Sprawa jest dyskusyjna,bo historie znamy tylko z jego przekazu...
Nie jest to łatwa książka,zgłębienie historii bohaterów wymaga mnóstwo cierpliwości ze strony czytelnika.Nie brak tu retrospekcji,oraz głębokich przemyśleń na temat ludzkiej natury.Obserwowanie rodzącego się uczucia między matka henry'ego i uciekiniera Franka i metamorfoza kobiety,pozwalają chłopcu na nowo poukładać sobie własny świat.Czytelnik obserwuje proces dorastania nastolatka,który w przyspieszonym tempie musi nauczyć się dorosłego życia,obserwując jak niewłaściwe wybory mogą ranić tych,których się kocha.Historia napisana jest dość prostym językiem,z mała ilością dialogów ,co nieco mi przeszkadzało.Chyba spodziewałam się czegoś innego,ale po pierwszym przeczytanym rozdziale coś u mnie zaskoczyło i przeczytałam ja jednak z zainteresowaniem.Dowiedziałam się,że ta historia została zekranizowana i bardzo chętnie obejrzę sobie film oparty na książce.Z przeczytanych opinii wynika,że ekranizacja jest dość wierna a i obsada aktorska jest dość zacna.
Było ciekawie.

Tę powieść przeczytałam w jeden dzień. Od początku temat był niezwykle dla mnie interesujący, a mianowicie:rozterki chłopca w okresie dorastania. Świat widziany z jego perspektywy jest dla niego trudny do zrozumienia. Po rozwodzie rodziców jest kompletnie zagubiony. Ani nie czuje się dobrze w nowej rodzinie ojca, nie ma przyjaciół, nie jest akceptowany w szkole. Najbardziej jest związany z matką, ale jest ona tak zagubiona i nieporadna, że bardziej ona potrzebuje opieki niż potrafi ją zapewnić. Powieść napisana z dużą wrażliwością. Momentami wzrusza i w pewnym sensie daje nadzieję na to, że osiągnie się szczęście, chociaż może to wymagać czasu.

• 2015
  • Ebooki