W sieci złudzeń

Muza
2017-03-29
2017-03-29
Monika Wyrwas-Wiśniewska

Bardzo dobra psychologiczna lektura. Główna bohaterka łudziła się, że zdobyła przyjaciół. Oni niestety okazali się inni, a Helen dla nich poświęciła inne znajomości, miłość.

Z bólem serca, czytałam książkę ponad 2 miesiące aż w końcu udało się dobrnąć do końca.

Moja pierwsza książka tej autorki.

Ta książka stała na półce trzy lata, bo tyle minęło odkąd ją kupiłam. Postanowiłam ją przeczytać, gdyż znajduje się ona na mojej książkowej konfrontacji.

Główną bohaterką i narratorką opowieści jest Helen, która po rozwodzie z mężem zagląda do kieliszka i podczas jazdy do szpitala, zostaje złapana przez policjanta i traci prawo jazdy oraz wyłączną opiekę nad synem, który przeprowadza się do ojca.

Helen, chodzi na spotkania AA i pracuje. Pewnego razu poznaje Avę, która postanawia pomóc Helen. Kobieta wdzięczna Avie, wkracza do wystawnego życia ponad stan, niekończących się imprez charytatywnych dla fundacji.

Helen poznaje Elliota, który jako pierwszy rozszyfrowuje Havillandów. Związek Elliota i Helen dobrze się układa, ale mężczyzna nie podoba się Havillandom, którzy uważają go za nudnego i nieciekawego faceta. Jednakże Helen uważa inaczej i ma nadzieję, że Oliver polubi Elliota.

Pewnego dnia, wydarza się nad Tahoe wypadek z udziałem Coopera, Swifta, Olivera oraz Carmen. Kiedy Swift przedstawia swoją wersję wydarzeń, mówiąc, że to wina Olivera, Helen zaczyna mieć wątpliwości i dąży do prawdy. Kiedy poznaje prawdziwą wersję wydarzeń, jej stosunek do Havillandów ulega zmianie...

Jest to książka wciągająca, szybko się ją czyta i można nazwać ją dobrą książką obyczajową. Byłaby też dobrym i wciągającym thrillerem. Niebanalna, życiowa, opowiadająca o tym czym jest przyjaźń, miłość i emocjonalne uzależnienie. Polecam.

Moja pierwsza książka tej autorki.

Joyce Maynard to stosunkowo mało popularna w Polsce autorka. A szkoda, bo pisze bardzo solidne powieści obyczajowe. "W sieci złudzeń" ma dość przewidywalną fabułę, ale i tak czyta się bardzo dobrze. Autorka pokazuje dość częsty mechanizm zachłyśnięcia się pozornymi przyjaciółmi i ulegania pozorom (zwłaszcza kiedy są stwarzane przez ludzi o wysokim statusie materialnym). Głowna bohaterka niemal zatraca własną osobowość w toksycznej relacji. Moja smutna refleksja jest taka, że to bardzo życiowa książka. Do spokojnej lektury i do przemyślenia.

Z początku wydawała mi się nudna- opisywanie codziennego życia, co robiła, co mówiła, za czym tęskniła. Ale, nawet nie wiem w którym momencie, w jakiś sposób mnie zahipnotyzowała. Nie mogłam się oderwać, chcą wiedzieć jak długo? Jak długo można oszukiwać samą siebie, żyć "pod czyjeś dyktando", być marionetką, nadwornym blaznem i jeszcze się z tego cieszyć? Co musi się stać, żeby oddana przyjaciółka zauważyła jak jest manipulowana?
Naprawdę polecam

Dobra książka. Polecam.

Dobra książka. Polecam.

Faktycznie całkiem niegłupia książka.
Dość niespotykana konstrukcja obyczajowa, całkiem przyjemnie napisana, ciekawa.
Dobra książka do pociągu czy na plażę.

Faktycznie całkiem niegłupia książka.
Dość niespotykana konstrukcja obyczajowa, całkiem przyjemnie napisana, ciekawa.
Dobra książka do pociągu czy na plażę.

Upały od kilku dni nie odpuszczają. Polacy szukają ochłody w morzu, jeziorze, basenach. Zdarza się, że książkoholicy chłodzą się nie tylko wodą, ale i powieściami, które wywołają gęsią skórkę na ich rękach. Jeśli szukacie „powieści dla ochłody”, a nie przepadacie za kryminałami czy horrorami, mam dla Was świetną propozycję od Wydawnictwa Muza.

„W sieci złudzeń” to naprawdę dobra historia napisana przez Joyce Maynard. Choć to znana bestsellerowa pisarka, z jej prozą zetknęłam się po raz pierwszy. I nie żałuję!

Główną bohaterką fabuły jest Helen – kobieta doświadczona przez los. Samotna i nieszczęśliwa znajduje się na życiowym zakręcie. Rozwód i samotne macierzyństwo sprawiły, że pocieszenia zaczęła szukać w alkoholu. Wkrótce sprawy wymknęły się jej spod kontroli i straciła prawo do opieki nad ukochanym synkiem. Niespodziewanie życie Helen ulega zmianie. Poznaje zamożne małżeństwo, Avę i Swifta Havillandów. Dołącza do grona ich przyjaciół, dla których organizują wytworne przyjęcia. Staje się częstym gościem w ich luksusowej posiadłości i niemal członkiem rodziny. Małżeństwo zaczyna coraz bardziej ingerować w życie Helen. Pod ich wpływem zrywa kontakty z nowym partnerem i sprawdzoną koleżanką. To jednak nie stanowi dla bohaterki problemu, bowiem dzięki wsparciu nowych przyjaciół udaje się jej naprawić kontakty z synem. Wszystko idzie ku dobremu? Tylko pozornie. Pewnego dnia życie stawia ją przed poważnym wyborem – prawda czy przyjaźń? Co zwycięży? Czy kobiecie uda się wyplątać z tytułowej sieci złudzeń?

Powieść pisana jest w pierwszej osobie. Historię opowiada Helen. Zaczyna… od końca, ale nie zdradzając finału intrygi. Zaskakujący i budujący napięcie zabieg sprawił, że książkę po prostu pochłonęłam, chcąc jak najszybciej poznać zakończenie.

Wszyscy pragniemy akceptacji. Tęsknimy do emocjonalnych więzi. Często chowając się za maskami i zmieniając system wartości, postępujemy wbrew sobie tylko po to, by zyskać sympatię, uznanie w oczach innych ludzi. Czy warto? Joyce Maynard na przykładzie toksycznej relacji Helen z małżeństwem pokazuje, co dzieje się z takimi ludźmi.

Przyjaźń, która staje się uzależnieniem. Wsparcie, które zamienia się w manipulację. Tęsknota zaspokojona tylko pozornie. „W sieci złudzeń” zmusza do myślenia. Mnie, niepoprawną optymistkę i pozytywie nastawioną do świata i ludzi osobę, nieco ostudziła. Przypomniała, że przecież nigdy nie wiemy, kto tak naprawdę kryje się przez widzianą przez nas maską…

„W sieci złudzeń” to naprawdę...

pokazuje życiową prawdę-młody człowiek pochodzący z dysfunkcyjnej rodziny zawsze będzie poszukiwał akceptacji, ciepła rodzinnego, tego czego nie miał w dzieciństwie. Czasami wybory okazują się nie trafione, a nawet czasem groźne. Podobało mi się to, że główna bohaterka miała w życiu jeden cel - odzyskać prawa do opieki nad synem i miłość macierzyńska zwyciężyła. Do zastanowienia-jakich przyjaciół sobie dobieramy i czy na pewno to są prawdziwi "przyjaciele"

Miłe zaskoczenie :) Spodziewałam się nieskomplikowanego czytadła, a tutaj całkiem sporo emocji i życiowej prawdy. Podobał mi się sposób nakreślenia głównej bohaterki: nieco naiwnej i zagubionej i tak bardzo poszukującej bliskości oraz aprobaty. Podobał mi się sposób pokazania powolnego osaczania jej przez 'przyjaciół', jej miotanie się między obiecującym partnerem a poczuciem lojalności wobec swych dobroczyńców.
Naprawdę dobra rzecz.

• 2017