Taniec z przeszłością

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura polska
literatura piękna
joly_fh

Czy kontrowersyjna terapia pomoże odkryć rodzinną tajemnicę? W noc pogrzebu prababki Aniela zaczyna śnić koszmary. Czuje, że jej sny to opowieść o prawdziwych wydarzeniach z przeszłości. Gdy wśród rzeczy zmarłej odnajduje się tajemniczy pamiętnik z syberyjskiego zesłania, dziewczyna czuje, że sama nie poradzi sobie z tym, co wydarzyło się kiedyś. Tymczasem na warszawskim Mokotowie zaczynają...

Czy kontrowersyjna terapia pomoże odkryć rodzinną tajemnicę?

Tymczasem na warszawskim Mokotowie zaczynają ginąć ludzie. Śmierć starej kobiety otwiera drzwi oddzielające przeszłość od teraźniejszości. Nadchodzi czas wyrównywania krzywd. Kto stoi za tajemniczymi zaginięciami? Co wydarzyło się sześćdziesiąt lat wcześniej? Czy przypominająca seans spirytystyczny terapia ustawień rodzinnych Hellingera pomoże w rozwiązaniu zagadki i przywróci spokój umarłym? Komu przyjdzie ponieść karę?

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: Skan własny

Elżbieta | 2019-08-21
Przeczytana: sierpień 2019

Akcja „Tańca z przeszłością” rozgrywa się w dwóch różnych płaszczyznach czasowych. Pierwsza jest jak najbardziej współczesna, druga obejmuje czasy drugiej wojny światowej i wywózkę na Sybir rodzin ze szlacheckimi nazwiskami i korzeniami. A że trudne czasy mogą budzić w ludziach najniższe instynkty, to nic dziwnego, że pewne wydarzenia z tamtego okresu nie są powodem do dumy i chwały, i stanowią coś na kształt rodzinnego sekretu, który powoli zostaje wyciągnięty na światło dzienne. Celowo piszę „powoli”, bo mierne zainteresowanie głównej bohaterki przeżyciami własnej matki zaskakuje chyba najbardziej.
Szkoda, że cześć historyczna jest stosunkowo krótka (w głównej mierze to pamiętniki rodziców Renaty), bo wydała mi się bardziej interesująca. Cóż, po prostu chyba lubię zagadki, szczególnie te z przeszłości.
Co do akcji rozgrywającej się współcześnie, to jakoś mnie nie porwała. Autorka oparła się na koncepcie, wedle którego wydarzenia z przeszłości (nawet jeśli brali w nich udział nasi...

Imaginary | 2019-03-29

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła, ponieważ czytałam już jedną pozycję z tej serii i okazała się typowym romanse. Tutaj odnalazłam wiele tajemnic, rodzinnych zawirowań i niespodziewanych powiązań między przypadkowym bohaterami.

aga | 2018-05-19

Ciekaw książka o rodzinie...

agaczek | 2018-03-22
Przeczytana: marzec 2018

Cztery pokolenia kobiet, sekrety rodzinne, szczypta spirytyzmu. Splecione ze sobą przeszłość i teraźniejszość, znaleziony tajemniczy dziennik Sybiraka. Terapia ustawień rodzinnych Berta Hellingera, która mnie bardzo zaintrygowała i zamierzam poczytać o niej nieco więcej. Tajemnicze zaginięcia mieszkańców warszawskiego Mokotowa, to wszystko i jeszcze więcej, w książce Karoliny Monkiewicz-Święcickiej "Taniec z przeszłością". Sięgając po książkę bałam się, że nie spełni moich oczekiwań ale myliłam się. Książka okazała się rewelacyjna, nie mogłam się od niej oderwać. Uwielbiam takie książki. Świetna lektura, polecam!!!

anaszko | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Mogłoby się wydawać po pierwszych kilkudziesięciu stronach lektury, że historia jest nieciekawa, nudna i nic nie może nas zaskoczyć. Sama odniosłam takie wrażenie.

Może i fabuła nie jest jakaś porywająca i historia nie zachwyca, to czytało mi się tę książkę całkiem nieźle, ale dopiero po przeczytaniu mniej więcej 60%.

Zakończenie nie jest takie jakbym sobie tego życzyła, ale mimo to, jak na książkę polskiej autorki nie jest zła.

Aksamitt | 2017-11-05

"Taniec z przeszłością" to ogromne zaskoczenie pod każdym względem. Poczynając od tego, że tytuł oraz okładka współgrają z zawartością, to i owa zawartość posiada kilka bardzo interesujących ścieżek. Najistotniejsze są tu wspomnienia z przeszłości oraz ich odniesienie do warstwy psychologicznej.
Szkielet opowieści oparto na zawiłych losach rodzinnych, uwikłania w bolesną historię zesłań oraz rozterek sercowych, co nadaje całości nie tylko tajemniczości, ale i autentyczności. Nie spotkamy się w "Tańcu.." z ckliwymi opisami wzruszeń, ale z brutalną rzeczywistością, zazdrością, braterską walką, poświęceniem, próbami pogodzenia się z losem. Bohaterzy starszego pokolenia starali się z różnym skutkiem przekuć osobiste tragedie w życie dla tych, którzy pozostali i zasługiwali na ich uwagę. Jednak nowego pokolenia nie da się tak po prostu ochronić przed przeszłością. Wszystko to, co okrutne, potrafi się odrodzić i uderzyć w niewinnych. Przeszłośc, czy to ta bardziej odległa dla naszych...

czytamcałyczas | 2017-07-28

Bardzo trudno się jest pogodzić z własną przeszłością.Historia,może być bolesna.Jak zesłanie na Sybir.Za szlacheckie pochodzenie.
Autorka napisała bardzo dobrą książkę,czytałem bardzo uważanie.

I podobała mi się ta terapia.I jest ładna okładka.

Ola3105 | 2017-03-10
Przeczytana: 09 marca 2017

Nieoczekiwanie dla siebie samej powoli zaczęłam odkrywać tzw. literaturę kobiecą. Seria "Leniwa niedziela" Świata Książki bardzo mi w tym pomaga, prezentując tytuły, które przybliżają bliskie kobietom tematy w cyklu powieści pozwalających na rozrywkę na dobrym literackim poziomie. "Taniec z przeszłością" to powieść lekka, a jednocześnie dająca do myślenia. Rozprawia się z trudnymi tematami, takimi jak bolesna rodzinna tajemnica, strata najbliższych osób, poczucie odrzucenia czy niespełniona miłość. Losy bohaterów splatają się w nieoczekiwany sposób za sprawą dramatycznych wydarzeń z przeszłości,które wychodzą na jaw dzięki kontrowersyjnej terapii.Piękna książka/

braq | 2017-03-06
Przeczytana: marzec 2017

Jak już człowiek odnajdzie się o co chodzi z kilkoma wątkami, które się przeplatają to czyta się cudnie :)

godmyt | 2017-01-17
Przeczytana: 11 marca 2016

Mnogość wątków i splotów wydarzeń, spora gama bohaterów, zawiła przeszłość rodzinna i chęć rozwikłania zagadki. To i jeszcze znacznie więcej odnajdziecie w tej książce.
Akcja rozpoczyna się, gdy prababcia Anieli umiera, a ta zaczyna miewać bardzo realistyczne sny. Aniela chce za wszelką cenę dowiedzieć się skąd się biorą te sny i kogo dotyczą. Nie znajduje pomocy u psychologów, dopiero ustawienia rodzinne Hellingera, na które namawia też swoją babkę Renatę, zaczynają odsłaniać rąbek tajemnicy. Dopełnieniem, i tym samym rozwiązaniem zagadki, okażą się stare zapiski prababki i syberyjskiego zesłańca, które trafiają w ręce Anieli po śmierci prababki.Czy Anieli uda się uporządkować sprawy rodzinne, które sięgają tak dalekiej przeszłości i wszystkich członków rodziny ustawić na swoim miejscu?
Dodatkowo w powieść wplecione jest mnóstwo innych wątków, które początkowo wydają się być odrębnymi historiami, a jednak na końcu okaże się jak są ze sobą ściśle połączone.To trochę jak podglądanie...