Taniec z przeszłością

Okładka książki Taniec z przeszłością Karolina Święcicka
Okładka książki Taniec z przeszłością
Karolina Święcicka Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Leniwa Niedziela literatura piękna
Leniwa Niedziela
Świat Książki
2013-09-11
2013-09-11
literatura polska

Okładka książki Mały Li Jay Święcicka, Karolina Święcicka
Mały Li Jay Święcicka, Karo...
Okładka książki Wskazówki na dobre i złe czasy Jacek Santorski, Karolina Święcicka
Wskazówki na d... Jacek Santorski, Ka...

Bardzo ciekawa historia, którą dobrze się czytało (to też dzięki krótkim rozdziałom). Chociaż na początku miałam problem ze zorientowaniem się o kim teraz mowa, ale z czasem było już tylko lepiej. Szczerze mówiąc, takiego zakończenia się nie spodziewałam.

Czy istnieje coś takiego jak thriller rodzinny? Bo mam wrażenie, że tym właśnie jest ta powieść. Autorka tworzy delikatną atmosferę grozy. Bohaterowie odkrywają dramatyczne losy swojej rodziny, ale nie dzieje się to w sposób chronologiczny. Każda postać wnosi do tej siatki tajemnic jakąś prawdę.

A wszystko zaczyna się od pogrzebu Anieli Mentelis. Starsza, schorowana pani zostawiła po sobie trzy pokolenia kobiet i same tajemnice. Tego dnia jej prawnuczka - różniez Aniela - ma pierwszą wizję czy też bardzo realistyczny sen. W tym śnie jest młodą, zakochaną Anielą Mentelis. Wizje te nawiedzają ją raz za razem i skłaniają do poszukiwań korzeni. Dziewczyna angażuje w swoje badania przede wszystkim niezbyt chętną babcię. Dzięki kilku zbiegom okoliczności i pewnej kontrowersyjnej praktyce psychologicznej zagadki z przeszłości zmarłej zostają rozwiązane. Okazuje się, że Aniela Mentelis doświadczyła w swoim życiu tyle złego, że trudno się dziwić, że to wszystko ukrywała.

Mimo, że to saga rodzinna, podczas czytania można doświadczyć dreszczyku jak przy kryminale. Autorka celowo wprowadza czytelnika w błąd, podsuwając fałszywe tropy. Udowadnia, że nie wszystko jest takim, jakim się wydaje lub jakim my to widzimy.

A wszystko zaczyna się od pogrzebu Anieli Mentelis. Starsza, schorowana pani...

Książka była bardzo wciągająca. Czytałam ją z lekkim dreszczykiem, bo niektóre fragmenty przyprawiały o grozę. Zakończenie wow 🤯. To była bardzo ciekawa książka, trzymająca w napięciu. Zasmucała, gdy dowiadywało się jak potoczyło się życie Anieli, ale takiego zwrotu akcji się nie spodziewałam. Wow wow wow.

Akcja „Tańca z przeszłością” rozgrywa się w dwóch różnych płaszczyznach czasowych. Pierwsza jest jak najbardziej współczesna, druga obejmuje czasy drugiej wojny światowej i wywózkę na Sybir rodzin ze szlacheckimi nazwiskami i korzeniami. A że trudne czasy mogą budzić w ludziach najniższe instynkty, to nic dziwnego, że pewne wydarzenia z tamtego okresu nie są powodem do dumy i chwały, i stanowią coś na kształt rodzinnego sekretu, który powoli zostaje wyciągnięty na światło dzienne. Celowo piszę „powoli”, bo mierne zainteresowanie głównej bohaterki przeżyciami własnej matki zaskakuje chyba najbardziej.
Szkoda, że cześć historyczna jest stosunkowo krótka (w głównej mierze to pamiętniki rodziców Renaty),bo wydała mi się bardziej interesująca. Cóż, po prostu chyba lubię zagadki, szczególnie te z przeszłości.
Co do akcji rozgrywającej się współcześnie, to jakoś mnie nie porwała. Autorka oparła się na koncepcie, wedle którego wydarzenia z przeszłości (nawet jeśli brali w nich udział nasi przodkowie, nie my sami),a w szczególności ich konsekwencje, czy też raczej zło, jakie spowodowały wpływają znacząco na nasze życie. I żeby nam pokazać jak to „działa”, pisarka funduje nam obrazki z terapii ustawień Hellingera, czyli metody na porządkowanie splątanych i zerwanych więzów rodzinnych poprzez podstawianie obcych ludzi pod symbolicznych członków rodziny. Ci "członkowie naszych rodzin" w trakcie sesji odczuwają te same emocje, jakie targały naszymi krewnymi w realnym życiu i dzięki temu lepiej ich rozumiemy, ale też symbolicznie zrzucamy z siebie prawdziwe, bądź urojone obciążenia, które nas przytłaczają, hamują, gnębią. Wiadomo, że każdy skutek ma swoją przyczynę i nie byłoby teraźniejszości bez przeszłości, ale metoda Hellingera zalatuje mi trochę szarlatanerią i śmiem wątpić, czy pomogłaby wyjaśnić realną zagadkę sprzed lat.
Reasumując, książka napisana przyzwoicie, ale miejscami zupełnie nie mój klimat. Wolę rzetelne śledztwo, które odkrywa fakty niż takie "czary-mary"...

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła, ponieważ czytałam już jedną pozycję z tej serii i okazała się typowym romanse. Tutaj odnalazłam wiele tajemnic, rodzinnych zawirowań i niespodziewanych powiązań między przypadkowym bohaterami.

Ciekaw książka o rodzinie...

Ciekaw książka o rodzinie...

Cztery pokolenia kobiet, sekrety rodzinne, szczypta spirytyzmu. Splecione ze sobą przeszłość i teraźniejszość, znaleziony tajemniczy dziennik Sybiraka. Terapia ustawień rodzinnych Berta Hellingera, która mnie bardzo zaintrygowała i zamierzam poczytać o niej nieco więcej. Tajemnicze zaginięcia mieszkańców warszawskiego Mokotowa, to wszystko i jeszcze więcej, w książce Karoliny Monkiewicz-Święcickiej "Taniec z przeszłością". Sięgając po książkę bałam się, że nie spełni moich oczekiwań ale myliłam się. Książka okazała się rewelacyjna, nie mogłam się od niej oderwać. Uwielbiam takie książki. Świetna lektura, polecam!!!

Mogłoby się wydawać po pierwszych kilkudziesięciu stronach lektury, że historia jest nieciekawa, nudna i nic nie może nas zaskoczyć. Sama odniosłam takie wrażenie.

Może i fabuła nie jest jakaś porywająca i historia nie zachwyca, to czytało mi się tę książkę całkiem nieźle, ale dopiero po przeczytaniu mniej więcej 60%.

Zakończenie nie jest takie jakbym sobie tego życzyła, ale mimo to, jak na książkę polskiej autorki nie jest zła.

Zakończenie nie jest takie jakbym sobie tego życzyła,...

"Taniec z przeszłością" to ogromne zaskoczenie pod każdym względem. Poczynając od tego, że tytuł oraz okładka współgrają z zawartością, to i owa zawartość posiada kilka bardzo interesujących ścieżek. Najistotniejsze są tu wspomnienia z przeszłości oraz ich odniesienie do warstwy psychologicznej.
Szkielet opowieści oparto na zawiłych losach rodzinnych, uwikłania w bolesną historię zesłań oraz rozterek sercowych, co nadaje całości nie tylko tajemniczości, ale i autentyczności. Nie spotkamy się w "Tańcu.." z ckliwymi opisami wzruszeń, ale z brutalną rzeczywistością, zazdrością, braterską walką, poświęceniem, próbami pogodzenia się z losem. Bohaterzy starszego pokolenia starali się z różnym skutkiem przekuć osobiste tragedie w życie dla tych, którzy pozostali i zasługiwali na ich uwagę. Jednak nowego pokolenia nie da się tak po prostu ochronić przed przeszłością. Wszystko to, co okrutne, potrafi się odrodzić i uderzyć w niewinnych. Przeszłośc, czy to ta bardziej odległa dla naszych czasów, czy to ta z lat naszego dzieciństwa, określa nas samych na dalszym etapie życia, dlatego żeby poradzić sobie z trudnymi sytuacjami trzeba najpierw "przerobić" własne traumy. Inaczej niesprawiedliwe traktowanie, urazy do bliskich mogą zniszczyć późniejsze relacje z ludźmi, zatruć życie kolejnej rodziny.

Karolina Monkiewicz-Święcicka pokazała, jak skrywanie i tłamszenie uczuć wpływa na kolejne pokolenia kobiet oraz zawiść i zazdrość na relacje między mężczyznami. Bez koloryzowania i zbytniej afektacji pokazuje na przestrzeni około siedemdziesięciu lat uczestników uwikłanych w historię narodu oraz własnych wyborów. Dawkuje nam tę nieoczywistą rzeczywistość wspomagając się kartami z zeszytów przeszłości, ukazując relacje tak żeńskiego, jak męskiego pokolenia, by młodsze - choć już dojrzałe pokolenia - mogło rozliczyć się z własnym bagażem nie najlepszych wspomnień i by móc stanowić prawdziwe wsparcie dla młodszych.
Jeśli ktoś zastanawia się dlaczego jemu nie układa się w rodzinie, skąd w bliskich tyle negatywnych uczuć, działań skierowanych w jego stronę, to może warto odkryć tajemnicze związki z przeszłością? Docieranie do sedna może otworzyć zardzewiałe zamki albo odkryć ukryte drzwi i wyzwolić wszystkich od nieprzyjemnych wspomnień, co pozwoli otworzyć się na bliższe relacje w przyszłości.

Napisana wyważonym językiem, pomimo kilku "wkurwień" jednej z bohaterek, które w treści jak najbardziej się bronią, podkreślając jednocześnie charakter przeżyć Diany. Spisana sugestywnie. Fragmenty na bazie przeszłości są subtelne i prowadzą do refleksji, opisy życia w teraźniejszości wprowadzają momentami klimat dreszczowca. Natomiast sesje terapeutyczne nadają kompozycji mistycznego wymiaru, gdzie bohaterowie łączą się z przeszłością nie do końca jeszcze dla nich zrozumiałą. Przy tym każdy z wątków jest poprowadzony bardzo interesująco. I nawet to, co mogło mi się początkowo wydawać za niedorzeczne, rodem z fantastyki, z czasem nabrało innego znaczenia stanowiąc jak najbardziej integralną część powieści.

Szkielet opowieści oparto na zawiłych losach rodzinnych, uwikłania w bolesną...

Bardzo trudno się jest pogodzić z własną przeszłością.Historia,może być bolesna.Jak zesłanie na Sybir.Za szlacheckie pochodzenie.
Autorka napisała bardzo dobrą książkę,czytałem bardzo uważanie.

I podobała mi się ta terapia.I jest ładna okładka.

Autorka napisała bardzo dobrą książkę,czytałem bardzo uważanie.

I podobała mi się ta terapia.I jest ładna okładka.

• 2015

Karolina Monkiewicz-Święcicka Taniec z przeszłością Zobacz więcej