Schemat

2014-09-23
Sławomir Kupisz
thriller

Okładka książki Darknet Ursula Poznanski, Arno Strobel
Darknet Ursula Poznanski, A...
Okładka książki NIEznajomi Ursula Poznanski, Arno Strobel
NIEznajomi Ursula Poznanski, A...

O czym jest "Schemat"? To książka... o książce! Przyznam, że bardzo spodobał mi się pomysł autora na poprowadzenie fabuły właśnie w taki sposób. "Schemat" to także książka napisana przez niejakiego Christopha Jahna, która posłużyła pewnej osobie do przełożenia wydarzeń z książki na prawdziwe realistyczne działania: mianowicie zaczynają ginąć kobiety, są porywane, torturowane, oskórowane, a ich skóra zostaje wykorzystana przez pewnego makabrycznego pisarza/ pisarkę do tworzenia książki, o której usłyszą całe Niemcy, a może nawet cały świat.
Nie jest to pierwsza sytuacja, w której Prawdziwy Wielbiciel twórczości Pana Jahna wykorzystuje jego twórczość do swoich pokręconych, makabrycznych celów.Nic więc dziwnego, że policja zaczyna podejrzewać samego Christophera. Czy geniusz thrillerów, zwany w niektórych kręgach grafomanem, posunąłby się do tak makabrycznych działań, aby zyskać rozgłos? Przyznam szczerze, że do tej pory mam "ciarki na rękach", gdy wspomnę o fabule tej książki i zastanawiam się, jak wiele można poświęcić w imię literatury. Zaskoczenie to przysłowiowa "wisienka na (makabrycznym) torcie".

Średnio ciekawa, niby jest mroczny klimat, ale jakoś mnie nie wciągnęła. Niestety nie będzie to jedna z moich ulubionych książek.

Kiedyś uważano, że kryminały muszą czerpać z autentycznych zbrodni popełnionych przez prawdziwych przestępców. W końcu jednak staje się nieuniknione, że wymyślane przez pisarzy czyny znajdują swoich naśladowców w rzeczywistości.

I taki właśnie motyw podejmuje powieść Arno Strobla. Scenariusz stworzony przez autora kryminałów niespodziewanie ktoś realizuje w prawdziwym życiu. Kto stoi za tym okropnym spektaklem mordu i krwi? Dowiemy się czytając ten raczej przeciętny kryninał, który ma w sobie to co zazwyczaj mają tego typu utwory. Można przeczytać będąc powodowanym chęcią poznania zagadki serwowanej przez niemieckiego pisarza. Taka sobie rozrywka.

Moja ocena to 6,5. Uważam, że jest niezła. Utrzymana w konwencji kryminału skandynawskiego. W pakiecie drastyczne sceny (dobrze opisane, działają na wyobraźnię),barwni i różnorodni bohaterowie i zwroty akcji.
Na minus: niektóre zwroty akcji do przewidzenia i jak wielu zauważa kilka błędów, a najbardziej widoczny - DLACZEGO policja nie czyta porządnie tej książki?!

Świetna książka. Gdy ją pożyczylem od kolegi, miałem mieszane uczucia. Okładka słaba, niczym szczególnym się nie wyrożniająca (nie sadz ksiazki po okladce:)),na dobiar złego jest to thriller autorstwa niemieckiego pisarza, za którymi nie przepadam. Okazało się całkiem inaczej, powieść wciągnela mnie bez reszty. Świetna fabula, a przede wszystki pomysl i motyw przewodni. Historia jest tak zbudowana, ze ciezko rozkminic, kto jest psychopata, ponadto lubie takie klimaty o seryjnych, czy totalnych, pokreconych umyslach. Dwojka detektywow ma nie lada problem z ustaleniem winowajcy, bowiem autor co rusz podsuwa nowe tropy, a mlode dziewczeta znikaja i sa przetrzymywane, nkczym motyle w sloikach, czekajac na niewyobrazalny bol i smierc, Super!

Czasami wartość książki zależy nie od jej treści, a od jej oprawy - tu dosyć niekonwencjonalnej w "ekologiczny pergamin". Ot mała dygresja dla wydawców. Ciekawa, dobrze napisana powieść, oprócz głównego wątku, ładnie rozgrywająca konflikt pomiędzy dwojgiem prowadzących śledztwo, przy okazji trochę kpiąc z poziomu intelektualnego niemieckiej policji kryminalnej.

"Schemat" to moje drugie spotkanie z twórczością Arno Strobla. Trochę byłam zawiedziona, że nie jest to kontynuacja "Traktu" i obawiałam się "syndromu drugiej książki", ale nic takiego się nie stało. O czym jest "Schemat"? To książka... o książce! Przyznam, że bardzo spodobał mi się pomysł autora na poprowadzenie fabuły właśnie w taki sposób. "Schemat" to także książka napisana przez niejakiego Christopha Jahna, która posłużyła pewnej osobie do przełożenia wydarzeń z książki na prawdziwe realistyczne działania: mianowicie zaczynają ginąć kobiety, są porywane, torturowane, oskórowane,
a ich skóra zostaje wykorzystana przez pewnego makabrycznego pisarza/ pisarkę do tworzenia książki, o której usłyszą całe Niemcy, a może nawet cały świat. Nie jest to pierwsza sytuacja, w której Prawdziwy Wielbiciel twórczości Pana Jahna wykorzystuje jego twórczość do swoich pokręconych, makabrycznych celów.Nic więc dziwnego, że policja zaczyna podejrzewać samego Christophera. Czy geniusz thrillerów, zwany w niektórych kręgach grafomanem, posunąłby się do tak makabrycznych działań, aby zyskać rozgłos? Przyznam szczerze, że do tej pory mam "ciarki na rękach", gdy wspomnę
o fabule tej książki i zastanawiam się, jak wiele można poświęcić w imię literatury. Zaskoczenie to przysłowiowa "wisienka na (makabrycznym) torcie". Podsumowując napiszę tylko: książka pozostaje w pamięci i jak jej podobne ukazuje okrucieństwo świata i prawdą jest przysłowie, że nikt nie potrafi tak skrzywdzić człowieka jak drugi człowiek(przynajmniej w literaturze).

Bardzo dobry i mocny kryminał. Szeroko rozwinięty motyw zbrodni, niezwykła akcja i ciekawy profil mordercy. Dreszcze i emocje pełne grozy gwarantowane. To jedna z tych książek, od których nie można się oderwać, nawet gdy sceny w niej zawarte pełne są okrucieństwa i sadyzmu, tak jak i w tym przypadku, a my pragniemy tylko tego, by zamknąć oczy i nic nie widzieć. Choć wcale tego nie robimy, bo książka ta jest tak ciekawa, że zniesiemy wszystko.

Muszę przyznać, że to bardzo dobry thriller, szybko się czyta - naprawdę książka godna polecenia i do końca nie wiadomo kto okaże się winnym.

Niezwykle polecam wszystkim! :)

Niezwykle polecam wszystkim! :)

• Kryminały
  • Audiobooki