Rajska dolina

Wydawnictwo: Amber
Himmelsdalen
literatura szwedzka,
Ag2S

Kiedy Daniel dostał list, pomyślał, że chyba śni. Na kopercie widniało pismo jego brata... Daniel nigdy wcześniej nie dostał listu od Maxa. Jednak to nie dlatego drżą mu ręce i coś ściska go za gardło. Zawsze tak się czuł przed spotkaniem z Maxem - jakiś nieokreślony niepokój. A w tym liście brat bliźniak prosi Daniela, żeby go odwiedził - w ekskluzywnym sanatorium dla ludzi...

Daniel nigdy wcześniej nie dostał listu od Maxa. Jednak to nie dlatego drżą mu ręce i coś ściska go za gardło. Zawsze tak się czuł przed spotkaniem z Maxem - jakiś nieokreślony niepokój. A w tym liście brat bliźniak prosi Daniela, żeby go odwiedził - w ekskluzywnym sanatorium dla ludzi „wypalonych”.
Położona w malowniczych szwajcarskich Alpach Rajska Dolina przypomina luksusowy hotel, chociaż pacjenci nie mogą jej opuszczać. Ale Daniel jest zachwycony pięknem przyrody i miłą atmosferą panującą w klinice.
Do czasu gdy dowiaduje się, że Max musi wyjechać i chce, żeby Daniel na kilka dni go zastąpił…
Zanim Daniel zdąży się zastanowić, Max znika. A Daniel zaczyna zdawać sobie sprawę, że Rajska Dolina ma swoje tajemnice. Idylliczne miejsce odsłania przerażające oblicze…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1488/rajska-dolina

Joanna | 2014-01-10
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia, 2014
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Marie Hermanson to jedna z najpopularniejszych skandynawskich autorek powieści łączących wątek sensacyjny, psychologiczny z przerażającym klaustrofobicznym klimatem . Z zawodu dziennikarka i socjolog, w czasie studiów pracowała w szpitalu psychiatrycznym. Właśnie doświadczenia z tej pracy posłużyły autorce do stworzenia fabuły " Rajskiej Doliny".
Daniel i Max to bliźnięta, którzy od lat nie utrzymywali ze sobą bliższego kontaktu. Kiedy mieszkający w Szwecji Daniel , spokojny z usposobienia tłumacz i nauczyciel nieoczekiwanie otrzymuje list od brata z prośbą o odwiedziny w ośrodku rehabilitacyjnym , odczuwa niepokój, jednak udaje się w podróż do Szwajcarii.
Położona w malowniczej scenerii szwajcarskich Alp Rajska Dolina to ekskluzywne miejsce przeznaczone zdaniem Maxa do samouleczenia poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą, zdrowy i opływający w luksus tryb życia . Miejsce idealne dla ludzi bogatych, których dotknęło wypalenie zawodowe.
Kiedy bracia zamieniają się rolami i...

gwiazdka | 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 05 września 2016

W pierwszej chwili, na początku lektury, byłam zdania, że powieść jest nudna, przewidywalna i raczej nie zainteresuje mnie. Zastanawiałam się, czy książki nie odłożyć. Jednak zdecydował styl „Rajskiej doliny” i tak powoli, strona po stronie, rozdział za rozdziałem, zostałam przez powieść pochłonięta, a może to ja pochłonęłam ją. Chyba to twierdzenie jest prawdziwe w obie strony. Powolna narracja, przewidywalny początek, ale dużo bardziej zaskakująca część dalsza łącznie z zakończeniem. Do tego mimo prostoty języka, styl pisarski, który może się podobać, no i klimat całej powieści to niewątpliwe zalety. Sama nie wiem, jak to się stało, ale te 350 stron zniknęły nie wiadomo kiedy, a to chyba najlepiej świadczy o jakości „Rajskiej doliny”. Książka jest wydana w serii Literacki Kryminał [Amber], ale nie zaliczyłabym jej do żądnego z powyższych gatunków, określenie z okładki jako psychologiczny suspens pasuje dużo lepiej. Powieść Marie Hermanson określam jako bardzo dobrą, może trochę...

Anka Markova | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Wciągająca, dobrze napisana fabuła. Opisy z okładki zgodne z prawdą, ale... jak na moje gusta słabe zakończenie.

SzkockaKrata | 2017-06-28

Do zapamiętania - jeżeli kiedykolwiek dostanę list, w którym jakiś krewny zaprasza mnie do odwiedzenia go w luksusowej klinice w szwajcarskich Alpach, podrę papier na milion kawałków, spalę dla pewności, a potem zmienię nazwisko i przeprowadzę się w Bieszczady.
Danielowi Brantowi takie rozwiązanie nie przyszło do głowy. Jego strata. "Rajska dolina" należy do książek, które czyta się z zawrotną prędkością. Pomysł na fabułę autorka miała po prostu diaboliczny. Trochę rozczarowało mnie zakończenie, ale Marie Hermanson zbudowała napięcie na najwyższym poziomie. A Szwajcaria oficjalnie trafia na moją czarną listę turystycznych destynacji :)

Kruczoczarnyblond | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Nie wiem, czy to kryminał, czy thiller, a może książka psychologincza.
Nie ważne!
Trzyma w napięciu, akcja niby nie toczy się wartko, ale nie można się oderwać!
Opisy miejsca, zachowań, nawet to mi się podobało. Świetny pomysł z fabułą. A ja po przesycie policjantami i dziennikarzami, którzy są niemalże superbohaterami, z przyjemnością przeczytałam coś innego.
Książka nie wygląda imponująco, ale warto po nią sięgnąć.
Ciekawe portrety psychologiczne, dobrze napisane, intrygująco.

filozof | 2014-11-04

A myślałem,że już znam wszystkie nazwiska autorów kryminałów szwedzkich.
A tu proszę bardzo,coś nowego.Mimo,że to szwedzki kryminał akcja toczy się w Szwajcarii.
Tak przez 99 % książki,bohaterem jest Szwed rocznik 1977 (ja też),który odwiedza swego brata bliźniaka w pewnej super nowoczesnej klinice w Szwajcarii.
Muszę przyznać,że opisy tej kliniki i co tam się dzieje,były dla mnie-szokujące.
Nagle zdałem sobie sprawę,że czytam chyba najbardziej mroczny kryminał od dobrych paru miesięcy.
Fabuła i akcja są bardzo dobrze poprowadzone,mimo,że nie pędzą z prędkością dźwięku.
Ale nie oto,w tej książce chodzi.
Tu chodziło,o pokazanie ludzkich cech i charakteru.
Czy zatem,to kryminał i obyczajówka psychologiczna ?
Dla mnie chyba połączenie,oby tych rzeczy.
Dla mnie bomba.

"Rajska Dolina" to historia, która skupia się na początku na braciach Danielu i Maxie, Daniel dostaje list od swojego brata bliźniaka, w którym pisze, żeby odwiedził go w ekskluzywnym sanatorium ludzi wypalonych położone jest w górskich Szwajcarskich Alpach w pięknej krainie pokrytej śniegiem.Brat Daniela jest zachwycony pięknem przyrody, pod urokiem malowniczych gór..panującej miłej atmosfery.
Pewnego dnia Max musi wyjechać na kilka dni,a potem nagle znika.

Sam pomysł genialny,jest intryga też,znakomicie napisana.
miejsce akcji doskonale, przez cały czas trzyma w napięciu, nie mogłam się oderwać ani na chwilę od książki tak mnie zaintrygowała, wciągnęła.
Rewelacyjna, zaskakująca i doskonała książka.

basik | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Sensacja

"Rajska dolina" bardzo mi się podobała.
Sam pomysł na książkę świetny....Rajska dolina, to pilnie strzeżona klinika dla psychopatów, gdzie pacjenci nie są zamknięci, mają pełną swobodę, mogą poruszać się po pobliskim miasteczku, zapraszać gości itp.
I tu na zaproszenie brata bliźniaka przyjeżdża David, nawet nie mając pojęcia do jakiego miejsca jedzie. Na usilne prośby brata, zgadza się na kilka dni zająć jego miejsce. Brat nie wraca, a nikt nie wierzy Davidowi, że to nie on tylko jego brat powinien tu się leczyć.
Fajna intryga, jest też romans , prawie nic tu ciekawego się nie dzieje,ale mimo to książka wciąga.
Nie jest to ani kryminał ani klasyczna sensacja, raczej taki psychologiczny suspens, który daje dużo do myślenia o ludzkiej naturze.

Tomek | 2017-10-13

Jeżeli czytając wyobrażam sobie że na podstawie książki byłby świetny film to znak w mojej głowie że książka jest rewelacyjna-w tym przypadku tak właśnie było(oczywiście nie wszystkie książki łatwo zekranizować,autorów_najlepszy przykład mistrz Steven King)...
Szybka,aczkolwiek z początku dosyć wolno rozwijająca się akcja,ciekawa sceneria...nic tylko siąść wygodnie w fotelu i czytać...czyż nie?

Fidai | 2013-10-07

Po niektóre tytuły sięgam na przekór staremu przysłowiu które mówi o tym, by nie oceniać książki po okładce. Czasami bowiem mam ochotę na coś nowego, nie kierując się przy wyborze przeczytanymi lub usłyszanymi gdzieś wcześniej opiniami. Daję książce szansę by się sprzedała, używając do tego tylko okładki, tytułu i krótkiej notki z tyłu. Nie zawsze jest to dla mnie opłacalne - ale w przypadku "Rajskiej Doliny" autorstwa Marie Hermanson ten strzał w ciemno okazał się także strzałem w dziesiątkę.

Jak określić tę książkę? Kryminał psychologiczny - to niemal od razu nasuwa mi się na myśl. Fabuła owocuje w wątki pasujące do tego gatunku (mamy tutaj suspens, możemy liznąć nieco psychologicznej wiedzy (choć w bardzo okrojonym wydaniu), mamy tajemnicę), a pani Hermanson udaje się znaleźć złoty środek między uczynieniem książki interesującą, a uczynieniem jej "przegadaną" i przepchaną zbędnymi ideami. W "Rajskiej Dolinie" nie brakuje zwrotów akcji, a kolejne konszachty i kłamstwa są przed...