Lalki

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Broken dolls
elenkaa

Trzeba geniusza, by schwytać psychopatę. Cztery ofiary, cztery młode kobiety, a każda z nich po okrutnych torturach i lobotomii. Żadna z nich nie jest w stanie powiedzieć policji, kto był jej oprawcą, żadna nie może prowadzić normalnego życia. Są jak lalki, którymi ktoś się pobawił, a następnie wyrzucił. Były policjant FBI, profiler Jefferson Winter, nie jest zwykłym śledczym. Jego ojciec...

Trzeba geniusza, by schwytać psychopatę.

Były policjant FBI, profiler Jefferson Winter, nie jest zwykłym śledczym. Jego ojciec był jednym z najsłynniejszych, amerykańskich seryjnych morderców. Winter próbuje trzymać się z dala od spuścizny swojego ojca, ale ten tuż przed egzekucją mówi do syna „Jesteśmy tacy sami”... Czy Winter nie potrafi przyznać się ciemnej strony swojej osbowości?

Kiedy pojawia się kolejna ofiara, Winter rozpoczyna wyścig z czasem zanim sprawca zrobi krzywdę następnej kobiecie...

„Psychopatyczny seryjny morderca, ekscentryczny śledczy FBI, twarda policjantka – wszystkie tw czynniki łączą się, aby stworzyć doskonałe policyjne dochodzenie. Winter musi przyskrzynić psychopatę, którego fetyszem jest wykonywanie zabiegu lobotomii u kobiet. Pierwsza część serii obiecuje znakomity i przerażający dalszy ciąg” – Sunday Mirror

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Stokrotka | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Jefferson Winter to amerykański profiler, były agent FBI, geniusz potrafiący wniknąć w umysł przestępcy. Doskonale rozszyfrowuje wszelkie przesłanki, a jego nieomylny umysł drażni zwłaszcza tych, którzy mają niską samoocenę. O konsultacje i pomoc Wintera zabiega wielu detektywów z całego świata. Tym razem bohater trafia do zimnego, ośnieżonego Londynu. Działa tu psychopata, który porywa kobiety, torturuje je, okalecza, a na koniec przeprowadza im lobotomię.
„Lalki” Jamesa Carola to trzymający w napięciu thriller z interesującą fabułą. Główny bohater jest intrygującą postacią, a jego sposób myślenia i wyciągania wniosków może wręcz fascynować. Autor ciekawie opisał zwłaszcza te fragmenty, gdy Winter wnika w umysł przestępcy, wchodzi w rolę, patrzy na miejsce zdarzeń oczyma psychopaty.
Książkę czyta się znakomicie. Wielbiciele gatunku powinni czuć się usatysfakcjonowani. Ogólną ocenę zaniżą trochę ostatni rozdział. W moim odczuciu zabrakło drobiazgowego wyjaśnienia motywów...

iwona525 | 2018-07-05
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Nie lubię powieści w których morderca zostaje złapany tylko i wyłącznie dzięki sprytowi i geniuszowi jednego przedstawiciela prawa na tle bandy nierozgarniętych nieudaczników...ale mimo uprzedzeń udało się "Lalkom" przechylić strzałkę na pole 'warto'.
Książkę czyta się szybko i to zapewne za sprawą krótkich bardzo dynamicznych rozdziałów.
Winter główny bohater, niezależny profiler mierzy się z umysłem chorym i niebezpiecznym a partneruje mu średnio przekonująca policjantka.
Plusem "Lalek" jest dwutorowość narracji, czytelnik szybko nawiązuje więź z najnowszą ofiarą mordercy.
Drzazgą która odzywa się i pulsuje w tle przy czytaniu " Lalek" to sposób przedstawienia pracy Wintera a zwłaszcza wskazanie winnego on-line ;)

Roman Dłużniewski | 2017-01-05

Kilka lat temu oglądałem cudowny film Takeshi Kitano "Lalki" Kiedy usłyszałem o książce pod takim tytułem, zamówiłem ją na Allegro będąc przekonany, że to podstawa filmu Kitano. Rozczarowanie było ogromne, ale krótkotrwałe. Książka okazała się znakomitym thrillerem. Psychopata napadający na kobiety to temat dość ograny, ale Carol opisał to w naprawdę niezłym stylu. Jedna tylko rzecz mnie lekko zdziwiła. Nie bardzo wierzę, aby syn seryjnego mordercy dostał pracę w FBI.

joaśka | 2014-10-20
Przeczytana: 19 października 2014

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Decydują o tym: sposób narracji, wartka akcja i dobrze nakreślona intryga. Jest jednak drobne małe "ale": główny bohater. Czułam się przytłoczona jego geniuszem, a że nie lubię czuć się głupsza niż jestem, to stąd tyle gwiazdek a nie więcej. Myślałam nawet o tym, aby jeszcze uszczknąc jedną, ale wtedy byłabym już BARDZO małostkowa. Teraz jestem TYLKO małostkowa ;) Wiadomo, że najgorszym wrogiem wszelkiego autorytetu jest śmiech. I niestety, ale właśnie śmiech zatrząsł ścianami mego pokoju, gdy przeczytałam pewien fragment ksiazki. Otóż wspomniany główny bohater, jakby na marginesie śledztwa, które prowadzi, rozwiązuje ON LINE zagadkę podwojnego morderstwa. Po prostu; facet prowadzi trudną sprawę a żeby się rozprężyć to otwiera maila a tam czeka na niego błagalny list od jakiegoś szeryfa. I on rozwiązuje jemu problem od ręki. Ot tak sobie, "dla zabicia czasu" - jak było napisane :) :) :) Po przeczytaniu tego fragmentu - pozwolę sobie na...

Kasia Sobańska | 2018-10-02
Przeczytana: 30 września 2018

Całkiem udana pozycja, zgrabnie napisana i z ciekawą fabuła. Jednak przez cała książkę miałam nieodparte wrażenie, że Winter to trochę taki Robert Hunter Chrisa Cartera. Geniusz, a jakże, tylko taki bardziej przystępny, otwarty na ludzi i z poczuciem humoru. Nie ma w sumie czego się przyczepić, jest tylko jeden taki moment, w którym nasz bohater wspina się na wyżyny swojej genialności i z rozpędu, ot tak od niechcenia, rozwiązuję sprawę za pomocą maila, w co trudno było mi uwierzyć. Książkę czyta się nad wyraz szybko i o ile tylko ukaże się jej kontynuacja z pewnością chętnie znowu pokibicuję sympatycznemu profilerowi.

emindflow | 2014-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Zapowiadało się na bardzo dobry thriller, a skończyło sporym rozczarowaniem.
Książkę czyta się wręcz doskonale. Sprzyjają temu krótkie, zwarte rozdziały, dynamiczna akcja, całkiem niezły pomysł na fabułę.
Niestety, cały efekt niweczy postać głównego bohatera, którym jest występujący na gościnnych występach w Londynie amerykański profiler Jefferson Winter.
Nie wiem kto i dlaczego wmówił autorowi, że profiler jest synonimem słowa jasnowidz. W każdym razie Winter co chwila udowadnia swoje nadzwyczajne talenty, dzięki którym do rozwiązywania najtrudniejszych zagadek kryminalnych nie potrzebuje nawet żadnych faktów - wystarcza mu szósty zmysł, intuicja i wdzięk osobisty. Antycypowanie zachowań poszukiwanego zbrodniarza wpędza w kompleksy współpracujących policjantów. Jego szczytowym osiągnięciem jest wskazanie miejsca ukrycia narzędzia zbrodni, o której dowiaduje się z korespondencji mailowej, a to wszystko i tak tylko w wolnej chwili dla zabicia czasu. Czytelnik nie ma najmniejszych...

Monika | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Wow! Ta książka jest po prostu świetna! Wciąga tak, że nie sposób się oderwać od czytania.

W tej historii pasowało mi dosłownie wszystko. Świetnie skonstruowana akcja, wyraziści bohaterowie, zero ściemy i naciągania. Czytając gryzłam paznokcie!

Postać psychopaty z tej książki będzie mi się śnić po nocach!

aleksnadra | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Współczesne kryminały, powieści sensacyjne i thrillery pomału opanowują policyjni profilerzy. Ich wkład w pracę detektywów i skuteczność w łapaniu przestępców staje się kluczowy, a ich zawód coraz bardziej prestiżowy.

Jefferson Winter jest słynnym i bardzo skutecznym amerykańskim profilerem. O konsultacje proszą go detektywi z całego świata. Jest znany z niesubordynacji, ekscentryczności ale i geniuszu w rozpracowywaniu sylwetki psychologicznej seryjnych morderców. Tym razem na zaproszenie londyńskiego Scotland Yardu zaczyna tropić psychopatę, który porywa i torturuje młode kobiety. Nie morduje ich ale przeprowadza lobotomię, która skazuje je na życie w stanie wegetacji. Nie są w stanie pomóc w uchwyceniu sprawcy więc Winter jest zmuszony wykorzystać całą swoją wiedzę i intuicję by nie dopuścić do kolejnych porwań.

Jefferson Winter to trzydziestotrzyletni outsider, co doskonale sprawdza się w jego pracy i podróżach po całym świecie. Wśród innych profilerów wyróżnia się wysokim...

MatF | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Rzadko sięgam po kryminały. Książkę tę kupiłem typowo do pociągu (czekała mnie kilkugodzinna podróż). Zatraciłem się w niej bezpowrotnie. Książka napisana jest prostym językiem z raczej krótkimi zdaniami, co nadaje jej wręcz charakter typowo scenariuszowy. Czyta się przez to niesamowicie szybko i na jednym wdechu. Główna postać - profiler Winter, skrojona jest bardzo ciekawie i charakterystycznie. Facet ma ciekawą przeszłość, nietuzinkowe spojrzenie na świat oraz bardzo wysoki iloraz inteligencji. Nie jest to żaden superbohater, myli się również, jednak nadaje to jeszcze większego realizmu jego osobie. Jeśli musiałbym porównać Wintera do kogoś znanego z książek o podobnym profilu, to stawiałbym na Johna Coreya (autorstwa Nelsona Demille). Książka z pogranicza sensacji / thrillera / kryminału. Dopatrzyłem się kilku pomysłów które widziałem w serialu Hannibal, kto przeczyta książkę i obejrzy serial będzie wiedział o co mi chodzi. Podsumowując - świetna książka, bardzo dobrze skrojony...

Daga | 2018-03-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Ostatnio mam szczęście do dobrych thrillerów :)
W tej książce zafascynował mnie bystry umysł profilera Wintera, który używa niekonwencjonalnych metod, aby poznać każdy najmniejszy szczegół dotyczący zwyrodnialca. Jest on niezależnym konsultantem pomagającym rozwiązać najtrudniejsze śledztwa. Może on się nam wydawać arogancki, momentami bezczelny, ale jego metody pracy sprawiają, że cała układanka niczym puzzle powoli układa się w całość.
W rozwiązaniu zagadki pomaga mu piękna policjantka Templeton, która robi na Winterze kolosalne wrażenie, jednak on nie ulega jej wdziękom - why?!... ;) Razem próbują schwytać "Kubę Dłubacza", który w bestialski sposób okalecza kobiety, by w końcowym etapie dokonać lobotomii. Tak powstają lalki...
Polecam miłośnikom gatunku :)