Sekret czarownicy

Cykl: Czarownica (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Kolejna po „Czarownicy” i „Córce czarownicy” powieść, traktująca o poszukiwaniu siebie, własnych korzeni czy może źródeł, z których bierze się nasze życie, świadomość i tożsamość. Problemy młodego małżeństwa – wynikające z odmiennych oczekiwań, z banalnych życiowych nieporozumień – splatają się z potrzebą zgłębienia wiedzy o własnych korzeniach, historii, kulturze. Czy coś łączy ludzi...

Problemy młodego małżeństwa – wynikające z odmiennych oczekiwań, z banalnych życiowych nieporozumień – splatają się z potrzebą zgłębienia wiedzy o własnych korzeniach, historii, kulturze. Czy coś łączy ludzi żyjących w innym czasie, lecz w tym samym miejscu? Jakaś „energia”? A może po prostu pamięć, zakodowana gdzieś głęboko w podświadomości?

W pobliskiej miejscowości archeolodzy odkrywają zamurowaną w czasach krzyżackich tajną kryptę, a w niej szczątki rycerza. Analiza kości wskazuje, że kilkaset lat temu człowiek ten padł ofiarą zbrodni. Krzyżak to, a może… templariusz? Jak poznać prawdę? Przy okazji znaleziony zostaje ślad pewnej średniowiecznej „czarownicy”…
Życie bohaterów zaczyna splatać się w symboliczny sposób z losem ludzi sprzed wieków. Uczucia są wszak niezmienne.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Beata | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Ta część jest nieco słabsza - najbardziej podobała mi się druga część. Powieść obyczajowa ze szczyptą magii i tajemnicą sprzed 7 stuleci. Lekko napisana, dobrze się czyta, chociaż Gosia i Damian nieco irytujący...

Kilka lat po wydarzeniach z poprzedniej części Małgosia ma znowu bardzo realistyczne sny.
Tym razem o średniowiecznym rycerzu i młodej zakochanej w nim dziewczynie z ludu.
A to za sprawą odkrytej przez archeologów w kościele tajemniczej krypty, a w niej szczątków zamordowanego przed wiekami rycerza. Przy nim znajdują zapinkę do włosów, pierścień templariusza a na ścianach freski. Jeden przedstawia młodą dziewczynę z bukietem kwiatów, bardzo podobna do Małgosi.
Gosia trochę znudzona rutyną życia małżeńskiego z wielką ochotą pomaga w pracy archeologów, tym bardziej, że ich kierownik Robert bardzo jej się podoba.
Jej mąż Damian nie jest tą sytuacją zbyt zachwycony. Jest po prostu o Gosię zazdrosny i dochodzi między nimi do częstych nieporozumień i kłótni.
Wciągnęła mnie ta powieść. I to bardzo. Bo prócz tego co się dzieje współcześnie, mamy też piękne legendy związane z templariuszami i krzyżakami zamieszkujący te ziemie przed wiekami.
Dobra i ciekawa powieść o kolejnym śledztwie...

Liza | 2015-03-07
Przeczytana: 05 marca 2015

Małgosia (dorosła dziewczynka z „Czarownicy”), która pracuje jako weterynarz, ostatnimi czasy czuje się zmęczona, nie ma poczucia spełnienia, lecz myśli, że przed nią tylko nudne dni. Lokalna sensacja- znalezienie wczesnej krypty średniowiecznej sprawia, że budzi się w niej chęć do życia. Ciągnie ją do przygody, do nowego (w tym poznanego Roberta- mimo zazdrości jej męża), jednocześnie ma realistyczne wizje na temat przeszłości: pewnej dziewczyny i templariusza… Pojawi się rysa na jej małżeństwie, czy pewne decyzje zostaną podjęte, czy inni uszanują prawo Małgosi do własnego życia i nie wtłoczą ją w schematy?

Na pewno wątek obyczajowy urozmaica nutka historii: legenda o skarbie (co to jest?), zakazanej miłości, Robert daje wykłady o Krzyżakach i o pracy archeologa. Chociaż trochę jak dla mnie rozwlekłe. W sumie książka nie zaskakuje, perypetie bohaterki są dosyć przewidywalne, ale lubię postacie, które idą za głosem serca i wierzą w siebie- a tego nie można jej odmówić.

Powieść...

Jolka | 2014-09-16
Przeczytana: wrzesień 2014

Głównym tematem jest zagadka mająca około siedemset lat. Zagadka, którą Małgosia musi rozwiązać. Śnią jej się bowiem zadziwiająco realistyczne sny, powiązane z tajemnicą. Nasza świeżo upieczona pani doktor weterynarii czuje, że sprawa odkrytej przez archeologów tajnej krypty za szczątkami średniowiecznego rycerza ściśle wiąże się z jej snami. Kiedy okazuje się, że ów rycerz został zamordowany młoda kobieta jeszcze intensywniej włącza się w badanie historii swych okolic. Przy okazji poznaje przystojnego Roberta, który nie tylko podziela jej pasję związaną z wykopaliskami, ale też najwyraźniej zaczyna się interesować jej osobą.

Grażyna | 2014-12-13
Przeczytana: grudzień 2014

Doczekałam się na 3 część czarownicy....Odrobinkę mniej zaczarowała mnie ta część....ale może to moje oczekiwania były jakieś "wygórowane"po przeczytaniu dwóch poprzednich.W każdym razie przeczytałam ją także bardzo szybko,co świadczy ,że nudy nie było ,wprost przeciwnie....Gosia w pierwszej i drugiej części podobała mi się o wiele bardziej....niż w tej. Tajemnica związana... z dawnymi czasami....czarownice, templariusze to wszystko powoduje ,że sporo innych rzeczy,które mniej mi się podobają nie mają znów takiego znaczenia.Dalej uważam,że pani Ania ma "lekkie pióro"....Ciekawa jestem czy książki z udziałem Emila Żądło ("Sąd ostateczny" i "Cień gejszy") które także mam....będą równie udane....na to liczę...

Monika | 2015-05-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 2015 rok

Ta część niestety nie zachwyciła mnie tak jak np. część pierwsza czyli "Czarownica" , która moim zdaniem była najlepsza

Monika

kaka84k | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 2015 rok

Książka ma swój klimat tak jak wcześniejsze części, znowu przenosimy się do takiej bajecznej wioski,gdzie wydaje się iż życie płynie inaczej niż w wielkim mieście. I wszystko by było ładnie gdyby nie klimat rycerza ,a raczej opowieści Gośki ,które są wplecione w książkę.Moment renowacji odnalezienia rycerza da się przeżyć tylko nie te opowieści. Oczywiście w książce nie mogło zabraknąć wątku miłosnego , zazdrości jednak wszystko skończyło się dobrze.
Polecam

knigoholiczka | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

siążki Anny Klejzerowicz mają w sobie COŚ. Coś, co czytelnika zainteresuje, wciągnie, że nie będzie widział świata. Jak widać po wpisach na moim blogu opowieści o czarownicach i inne książki typu fantastyka nie są w moim guście.
Tymczasem seria o Czarownicach bardzo mi się podoba. Bardzo polubiłam główną bohaterkę, Małgosię, moją imienniczkę.
PRZYZNAM się, że nie przeczytałam pierwszej książki z tej serii. Bardzo tego żałuję, bo nie wiem, co się zdarzyło na początku i jakie były wcześniejsze losy Gosi. Na pewno, jeśli gdzieś znajdę "Czarownicę" przeczytam ją.
"Sekret czarownicy" to książka łącząca w sobie elementy historii (templariusze, historyczne freski) i literatury obyczajowej. Początek był bardzo obiecujący, a dalej było jeszcze ciekawiej. Bardzo, ale to bardzo wciągnął mnie wątek miłosny naszej bohaterki i Damiana. Ich miłość przeżywa trudny czas, a komentarze i zachowanie stereotypowej teściowej na pewno nie pomaga w rozwiązaniu problemów w związku. Zwłaszcza, gdy w pobliżu...

Agu U | 2015-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Seria Czarownicy, bardzo mnie rozczarowała. Spodziewałam się jakiegokolwiek wątku magicznego, nie tylko w szeroko rozumianym spojrzeniu czy też kobiecej intuicji. A nawet jeśli tylko na tym miałby się opierać ten wątek, oczekiwałabym czegoś więcej, może jakiejś dodatkowej tajemnicy? Ze wszystkich części, ta okazała się dla mnie najsłabsza. Wątek romansu z kierownikiem wykopalisk, Robertem, mógł być pociągnięty na wzór przytaczanej legendy o templariuszu i wiedźmy. Niestety, perypetie rodziny Gośki były tak przewidywalne, że pochłonęłam tę książkę, wyjątkowo w nadziei, że wreszcie się skończy.
Język powieści jest na tyle przyjemny i przystępny, że czyta się ją lekko i dość szybko. Książka dobra na dni, kiedy potrzeba jakiegoś literackiego "odmóżdżacza". I w takim kontekście bardzo polecam.

Magdalena | 2014-09-13

Współczesnemu człowiekowi wydaje się, iż ludzie żyjący 700 lat temu, w niczym nie byli mu podobni. Wszak postęp, jaki obserwujemy, daje złudzenie, iż zostawiliśmy daleko w tyle naszych przodków żyjących 100 lat temu, a co dopiero mówić o tych, którym przyszło żyć w odległym średniowieczu. Czy aby na pewno? Jesteśmy świadkami ich historii, czasem odległej, zapomnianej, innym razem dokładnie spisanej i poznanej. Pamięć, zakodowana w czeluściach podświadomości, łączy nasze losy z ich odległymi dziejami. Uczucia pozostają niezmienne.

Codzienne życie Małgosi i Damiana, młodego małżeństwa, nie jest pozbawione problemów. Kłopoty wynikające z wydawałoby się banalnych nieporozumień zbiegają się w czasie z niezwykłym odkryciem. W okolicy archeolodzy natrafiają na tajną kryptę z czasów krzyżackich, a w niej szczątki rycerza. Postać tajemniczego mężczyzny sprzed kilkuset lat łączy się z miejscowymi legendami, a wszystko wskazuje na to, iż może on być... templariuszem. Co robił na tych...