Jestem blisko

978-83-7839-366-5
Literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Historia, która łączy klimat irlandzkich pubów, wietrznych i okrytych mgłą przestrzeni z magią i celtyckimi wierzeniami. Lucyna i Tadeusz odwiedzają znajomych w Irlandii. Tam poznają tajemnicę wynajmowanego domu, w którym mieszka ich gospodyni. Mieszkająca w nim sto lat wcześniej dziewczyna zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, po tym jak kategorycznie odmówiła ręki synowi okolicznego...

Lucyna i Tadeusz odwiedzają znajomych w Irlandii. Tam poznają tajemnicę wynajmowanego domu, w którym mieszka ich gospodyni. Mieszkająca w nim sto lat wcześniej dziewczyna zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, po tym jak kategorycznie odmówiła ręki synowi okolicznego bogacza. Tenże został posądzony o morderstwo i na podstawie poszlak, gdyż ciała dziewczyny nigdy nie odnaleziono, skazany na śmierć. Małgosia, córka gospodyni, zaczyna się interesować sprawą i wraz ze swoim przyjacielem śledzić stare dokumenty jej dotyczące. Nagle, w niewyjaśnionych okolicznościach, znika i ona. Czy coś łączy oba zdarzenia?

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Ervisha | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

Pierwszą książką Jucyny Olejniczak, którą przeczytałam była książka "Kobiety z Ulicy Grodzkiej. Hanka" - książka podobnie jak jej kontynuacja wzbudziła moje zainteresowanie. Niestety z każdą kolejnym tomem z serii było coraz gorzej. Mimo tego postanowiłam dać autorce szansę - sięgnęłam po inny tytuł.

Pomimo iż nie spodziewałam się dobrej lektury, spotkałam się z rozczarowaniem. Czytelnik otrzymuje klimatyczną okładkę, ciekawy pomysł (w szczególności kiedy ktoś interesuje się mitologią) i nawet przystępną treść jednak... ogólnie nudziłam się. Nie poczułam się zainteresowana historią, nie poczułam klimatu i nie miałam ochoty rozwikłać zagadki. Całość jest blada, mdła i niewiarygodna a bohaterowie sztuczni i zachowują się jak duże dzieci.

negativecreep | 2018-08-19

Książka nie przypadła mi do gusty, wyblakłe i nieprzekonywujące postacie.

Marta Smereka | 2018-08-17

polecam

zorro | 2017-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Książka typu przeczytaj i zapomnij, lekka sensacja z Irlandią w tle. Nic, co pozwala na głębszą refleksję, no może poza zwróceniem uwagi na "Ulissesa" Joyce'a, którym zachwycał się jeden z bohaterów...

Panią Oleniczak znam i bardzo cenię za cykl "Kobiety z ulicy Grodzkiej".
I tym razem się nie zawiodłam bo "Jestem blisko" też wciąga od samego początku, chociaż to całkiem inny rodzaj powieści, ale pisany tym samym lekkim piórem
Tym razem para Polaków spędza urlop u swoich znajomych w Irlandii i na nudę nie może narzekać.
Najpierw zostaje wciągnięta w poszukiwania śladów zaginionej 100 lat wcześniej dziewczyny, żeby potem uczestniczyć w tym co dzieje się na prawdę.
Córka gospodyni nagle znika bez śladu. Podejrzewają porwania a nawet morderstwo.
Dobra, pełna zaskakujących zwrotów akcji a jednocześnie napisana z humorem powieść, którą przeczytałam z wielka przyjemnością i mogę polecić jako lekką a zarazem miłą i wciągającą lekturę.

Anna Sotel | 2015-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Książka bardzo przewidywalna. Napisana prostym językiem,miałam czasami wrażenie że,napisała je nastolatka jako pracę zaliczeniową na j.polski.

Dyskusja | 2015-10-14

Słabe... Rozczarowałam się tym bardziej, że przeczytałam "Hankę" tej autorki i byłam zachwycona (btw. - czekam na drugą część pt. "Wiktoria") a tu takie wielkie nic. Historia wciąga, no bo wiadomo, każdy szanujący się czytelnik chce rozwikłać taką, czy inną zagadkę. Ale poza tym, to bardzo nierealna opowieść - już widzę, jak para jedzie sobie pozwiedzać Irlandię, ale jakaś historia sprzed 100 lat tak ich zafascynowuje, że zapominają o całym świecie i bawią się w znachorów, czy innych hochsztaplerów, dosłownie. Mówię stanowcze nie takim książkom. I jeszcze jedno - dorosły facet a bawi się jak dziecko (Tadeusz i jego Bloomsday, przebieranki i Joyce, no sorry, nie kupuję tego). Nie polecam książki, no chyba, że ktoś jest w pokoju bez wyjścia i pod ręką ma tylko ją ;-)

Ewelina | 2015-10-03

kaszana... myślałam, że będzie to coś lepszego. niby jest tajemnica, awantura, irlandzkie wierzenia i pejzaże, ale... ogólnie żaden szał. rozczarowałam się niestety

Pobyt w Irlandii u przyjaciółki miał być relaksem i odpoczynkiem, a skończył się zupełnie inaczej... Lucyna nie spodziewała się, że to wcale nie będzie miły pobyt.

Zaczyna się przyjemnie, tym bardziej, że Lucyna i Tadeusz uwielbiają zagadki - w okolicy sto lat temu zaginęła dziewczyna, a za jej zamordowanie skazany został na śmierć chłopak, pałający do niej nieodwzajemnioną miłością. Nasi bohaterowie nie wierzą w winę chłopaka i postanawiają odnaleźć szczątki dziewczyny, której ciała nigdy nie odnaleziono. Nagle jednak dzieje się coś, co może skończyć się tragicznie, a sprawa sprzed lat traci na znaczeniu.

Powieść Olejniczak może nie jest szczególnie wybitna ani porywająca, ale czytało mi się ją bardzo przyjemnie. Umiejscowienie akcji w Irlandii zaowocowało oryginalnym klimatem, nie brak tu też humoru i ciekawych postaci. To lekka lektura na odprężenie, i jeśli nie wymagamy od niej niczego więcej, to znakomicie się w tej roli sprawdza. Polecam.

mycholka52 | 2015-08-29

polecam