Ofiara spełniona

Okładka książki Ofiara spełniona Anna Klejzerowicz
Okładka książki Ofiara spełniona
Anna Klejzerowicz Wydawnictwo: Purple Book Cykl: Felicja Stefańska (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Felicja Stefańska (tom 6)
Purple Book
2023-04-12
2023-04-12

Dobra. Bardzo. Historia wciągająca, z niebanalnym zakończeniem, ale to norma, do której już przyzwyczaiła autorka. Zbrodnia dramatyczna, poruszane bieżące tematy i znajoma już od 6 książek Felicja, jej bliscy i ich przygody. Od książki (dosłownie) nie mogłam się oderwać.

Taka ani zła ani porywająca fabuła. Przede wszystkim nie wiedziałam, że to już kolejny (szósty!) tom bo w audiobooku niebyło to zaznaczone. Jednak odniosłam wrażenie, że na szczęście niemiało to tu aż takiego znaczenia.

Po opisie spodziewałam się innego "kierunku" zbrodni, w trakcie słuchania jeszcze innego, a zupełnie co innego dostałam. Było to na tyle krótkie by nie znudzić, nie było na tyle porywające bym chciała przeczytać/przesłuchać wcześniejsze książki autorki.

Nie zaprzeczę, że zostały tu poruszone wątki ważne i drażliwe, w sposób taki by dawały do myślenie ale nie szokowały i nie obrażały, żadnej ze stron. Rozwiązania zagadki też zupełnie się nie spodziewałam, więc czas spędzony z lektura uznaję za przyjemny :)

Spotkanie z bohaterką książek Anny Klejzerowicz, Felicją Stefańską. Kobietą oryginalną, bystrą, nietuzinkową. Mądrą i niezwykle spostrzegawczą. Osobą o niezwykłej intuicji, nie wierzącą w przypadki. Na swój sposób sympatyczną i oddaną.

Ale...do rzeczy...

Rzeczniczka gminy i dziennikarka śledcza w jednej osobie wróciła po wojażach camperem po Europie Południowej. Związana jest z komisarzem Palczyńskim, policjantem z powiatowej. Towarzyszy jej nieodłączny Bury a w redakcji Kaśka.
W Kryszewie wciąż coś się dzieje...
Latem grasował w okolicy zboczeniec. Teraz jest martwa kobieta, zamordowana w swoim domu, młoda matka ofiary pedofila odsiadującego wyrok. Niedługo potem samobójstwo innej kobiety, sąsiadki poprzedniej ofiary.
Czy te wszystkie sprawy są ze sobą w jakiś sposób powiązane?
Na to pytanie odpowiedzi poszuka niezawodna redaktorka (a nawet dwie). Policja także pracuje nad tą sprawą.
Niespodziewanie dziennikarka dostała informację, która ją zaskoczyła. Podjęła jednak ten trop, wiodący do starej, obecnie zrujnowanej miejscowej szkoły.
...
Ludzkie, rodzinne tragedie.
Zawiłe relacje. Toksyczna miłość.
Lokalne tajemnice z przeszłości.
...
Bohaterowie, których poznałam i polubiłam, ale też tacy, których lubić się nie dało (dziwna starsza pani, antypatyczny proboszcz, mroczna sklepowa).
Ta antypatia nie była bezpodstawna.

Autorka porusza tu jeden z ważnych, współczesnych tematów, jakim jest transseksualizm i brak zrozumienia z nim związany u tych, którzy powinni wspierać i pomagać i prawdziwie kochać, rodziców. A ciąg wydarzeń, który stanowił fabułę tej opowieści wziął swój początek w braku tolerancji oraz ciemnogrodowych poglądach.

Ale...do rzeczy...

Po książki Anny Klejzerowicz sięgam z przyjemnością, chociaż nie ukrywam, że bardziej pociąga mnie seria z Emilem Żądło niż z Felicją Stefańską, chociaż do samej Felicji nic nie mam i nawet ją chyba lubię 😉
Młoda, błyskotliwa i dociekliwa pani redaktor potrafi działać lepiej niż policja, co jej się bardzo chwali, bo i ludzie chętniej rozmawiają z nią niż z policjantami.
Pani redaktor lubi „grzebać” w przeszłości i tak na przykład w tej powieści naprowadzona na budynek starej szkoły odkrywa, że z dalekiej przeszłości praktykowali w budynku masoni lub też sataniści.
W tej powieści mamy dwie zbrodnie. Jedną jest brutalne morderstwo dokonane na dwunastoletniej dziewczynce, a drugie zabójstwo jej matki.
I chociaż (prawdopodobnie) sprawca pierwszej zbrodni został już złapany, to pani redaktor jakoś nie potrafi uwierzyć w jego winę twierdząc, że oba przypadki łączą się ze sobą. Kto i dlaczego zabił dziewczynkę? Jeżeli zrobił to poszukiwany od miesięcy pedofil, to dlaczego nie zgwałcił jej tak jak pozostałe?
Kto i dlaczego zabił matkę dziewczynki, czy wiąże się to z wcześniejszą śmiercią?
Felicja Stefańska dociera zarówno do osób wcześniej przesłuchiwanych przez policję jak i do tych, którzy nie mają związku ze sprawami (jak na przykład miejscowy ksiądz).
Skupia się na śmierci dziewczynki, jednocześnie próbując rozwikłać zagadkę śmierci jej matki, ale to głównie śmierć dziecka jest jej priorytetem.
Jak na kryminał przystało są zbrodnie, jest dochodzenie, ale nie ma nagłych zwrotów akcji. Sprawy mają spokojny bieg, a autorka skupia się bardziej na śledztwie dziennikarskim niż policyjnym.
Mimo tego, że akcja fabuły toczy się powoli, czytelnik nie nudzi się; dociekliwość i intuicyjne zachowania pani redaktor sprawiają, że jak najszybciej chciałoby się dobrnąć do zakończenia i odkryć prawdę. Nie ma zbyt wielu podejrzanych i tak właściwie czynności śledcze błądzą w ślepych zaułkach.
Ale zakończenie z pewnością zaskoczy wielu.
Ciekawie wykreowane postacie bohaterów są tylko dodatkiem do fabuły. Tu nikt nie jest dogłębnie złym człowiekiem ani krystalicznie dobrym. Każdy ma wady i zalety, nawet główna bohaterka – Felicja Stefańska.
Autorka porusza w swojej powieści kilka ważnych tematów, a jednym z nich jest problem nieakceptacji własnego ciała. Jak bardzo musiało cierpieć dziecko, które nie czuło się dobrze we własnym ciele, nie mając żadnego wsparcia ze strony rodziców.
Jeżeli lubicie kryminały, w których nie ma zbytniej przemocy, nie słychać na każdym kroku wulgaryzmów, nie leje się krew i trup nie ścieli się gęsto, to ta książka jest idealnym wyborem.
Polecam ją dla czystego relaksu, czyta się ją szybko dzięki stylowi jakim pisze Anna Klejzerowicz. Książka z pewnością zapewni miły czas na trzy, cztery wieczory.

"...nie zmienimy losu. Życie jest jak gra..."

Dzięki współpracy @purple_book_wydawnictwo
miałam możliwość przeczytania książki @annaklejzerowicz_autor
"Ofiara spełniona" książka w której toczy się śledztwo w sprawie zabójstwa kobiety.

I może nic szczególnego by nie zainteresowało dziennikarkę gdyby nie to, że parę miesięcy wcześniej ofiarą pedofila padła córka kobiety Julia.

Kiedy zaczynają szukać głębiej na jaw wychodzą informacje o grupie Masonów, która działała w miejscowości. Dziwne bo dziewczyna zginęła z rąk pedofila właśnie w starej siedzibie Masonów.

Czy to był szatański rytuał, a może coś innego doprowadziło do śmierci dziewczyny oraz zabójstwa jej matki.

Wszyscy zaczynają podejrzewać byłego męża matki Juli o to, że zabił swoją byłą żonę, bo przecież po śmierci dziecka non stop się kłócili i w końcu nie wytrzymał i odszedł od niej.

Ale okazuje się że ostatecznie Julia nie została zamordowana przez pedofila a do jej śmierci przyczynił się jeden z powszechnych problemów XXI wieku!!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób tak naprawdę zginęła Julia i jej matka oraz dlaczego?? Koniecznie przeczytaj tę pozycję książkową.......

"...nie zmienimy losu. Życie jest jak gra..."

Dzięki współpracy @purple_book_wydawnictwo
miałam możliwość przeczytania książki @annaklejzerowicz_autor

Kryminał z rozbudowanym wątkiem obyczajowym, kolejny tom o śledztwach Felicji Stefańskiej. Ciekawa fabuła, świetnie przedstawieni bohaterowie, rzadko spotykany motyw zbrodni. Polecam!

Bywają historie kryminalne, które zapierają dech w piersiach. Dosłownie. Z powodu swego bezsensu. Czym bowiem są zbrodnie, które dokonują się z powodu własnych ograniczeń, fanatyzmu i nietolerancji, jeśli nie pozbawionymi racjonalizmu mordami? Brak akceptacji dla tych, którzy odstają od utartych wyobrażeń, nie wpisują się w aktualny model, nie reprezentują uznanych, a pielęgnowanych przez polityków i Kościół, ideałów i zachowań doprowadził już na świecie do wielu tragedii. Ale nietolerancja ma się całkiem dobrze, jak wiemy, nadal. W XXI wieku, w którym prawa człowieka, pluralizm światopoglądowy i wielokulturowość uznawane są za filary demokracji!

Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, gdy dotyczy dzieci. Nieletnich, którzy nie znajdują zrozumienia we własnej rodzinie, wśród rówieśników, w szkole. Nieważne wtedy staje się, czy zabójstwo było zamierzone, czy nie. Jeśli pozbawia się życia dziecka, które dopiero dojrzewa i jeszcze nie nabyło do końca świadomości swojej “inności”, gdy dokonuje się gwałtu na młodym, dopiero co rozwijającym się życiu, w imię społecznej czy religijnej poprawności musi to budzić i budzi we mnie największą odrazę.

Przejdźmy jednak do fabuły. Kiedy w okolicach Gdańska grasuje pedofil, który gwałci i dusi nastoletnie dziewczynki śmierć dwunastoletniej Julki Kopczyńskiej, mieszkanki Kryszewa, przypisuje się również i jemu. Mało kto zwraca jednak uwagę na fakt, że Julka odbiega od rytuałów zboczeńca i nie stwierdza się w jej przypadku gwałtu. Intuicja miejscowej dziennikarki śledczej - Felicji Stefańskiej - nie zawodzi. W tym morderstwie doszukuje się innego sprawcy. Utwierdza ją w tych podejrzeniach fakt morderstwa na matce Julki już w kilka miesięcy po utracie córki. Stefańska jest przekonana, że musi istnieć związek między obydwoma morderstwami, bo religijnością nie grzeszy i nie wierzy w cudowne zbiegi okoliczności...W trakcie dziennikarskiego śledztwa na jaw wychodzą wszystkie grzechy w rodzinie Kopczyńskich, a w tle pojawiają się stare historie z miejscową masonerią, czarnymi mszami, rytualnymi mordami dzieci praktykowane w Kryszewie przez wiele lat...bardzo wciągające i dodające smaczku całej opowieści.

“Ofiara spełniona” to kryminał ze świetnie rozbudowanym tłem obyczajowym. Taki, który koniecznie trzeba przeczytać! Bo chociaż wiele słyszymy dziś o problemach młodzieży rzadko kiedy w natłoku wiadomości mamy czas spojrzeć na nie głębiej i uzmysłowić sobie do czego prowadzić może odmienność dziecka nie pasująca do idealnie skrojonego przez matkę i pożądanego wizerunku.. W tej fenomenalnie skonstruowanej, fikcyjnej na szczęście, ale jakże prawdopodobnej w obecnych czasach historii, nietolerancja i religijne uprzedzenia doprowadziły do ruiny wszystkich członków rodziny.....Nie jest wcale odosobnionym przypadkiem, że rodzina przypominać może, jak pisze autorka “błyszczącą z wierzchu kolorową bombkę”, ale niestety zupełnie pustą w środku. Luksusowe życie rodzinne, na pozór idealne, zgodne i budzące zazdrość w środowisku, pozbawione bywa, aż nazbyt często, miłości, empatii i zrozumienia, bez których rodzinna sielanka szybko się kończy.

Mamy też mocno zarysowaną pedofilię połączoną z ….religijnym fanatyzmem, gdzie gwałt traktowany był przez zwyrodnialca jako spełnienie tytułowej ofiary. Bardzo mnie ujęły celne uwagi dotyczące problemów różnego zasięgu i wymiaru. Począwszy od małomiasteczkowego plotkarstwa a skończywszy na aktualnych realiach geopolitycznych, dotyczących postrzegania natury ludzkiej w kontekście wojny (to w odniesieniu do aktualnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą).

Osobiście, z racji wykonywanego zawodu, dziękuję autorce za świetną wypowiedź włożoną w usta Felicji, a opisującą współczesną marną pozycję nauczyciela - “Zero autorytetu, żadnych praw, głupie wymagania, gówniane pieniądze”. Nic dodać nic ująć. Strzał w dziesiątkę.

To moje pierwsze spotkanie z piórem Anny Klejzerowicz. Jakże fantastyczne!! Jestem zachwycona! Rzadko kiedy zdarzają się w książkach tak realistycznie skrojone dialogi, a treść nie ma zadęcia i frazesów, nie odrzuca nadmiarem dłużyzn i opisów i pomimo brutalności zbrodni nie ocieka krwią, nie zniesmacza wulgaryzmami. W tę historię wgryzłam się od pierwszych stron i zatraciłam całkowicie. Chłonęłam ją dotąd, dopóki nie skończyłam. Jakże umiejętnie autorka podsycała moją ciekawość, jakże zgrabnie połączyła na koniec wszystkie detale.

Felicja to znakomita babka. Nie boi się proboszcza, ani nawet jego kucharki, za nic ma plotki, gardzi ograniczeniami i kieruje własnym nosem. Od samego początku ją polubiłam. Świetna kreacja bohaterki.

Do tego warto podkreślić znakomite wydanie książki z nawiązującą do fabuły klimatyczną okładką i dużą czcionką. A ponieważ to szósty tom serii, to muszę, ale to muszę koniecznie poznać poprzednie. Dziękuję autorce za kawał dobrego kryminału!

Poznałam Felę, a właściwie Felicję Stefańską. Jest dziennikarką śledczą i zarazem rzeczniczką prasową urzędu gminy Kryszewo. Da się ją lubić 😁
To właśnie ona będzie się starała rozwikłać zagadkę śmierci młodej kobiety. Została ona znaleziona martwa we własnym domu i wszystko wskazuje na to, że została zamordowana. Dodatkowo okazało się, że kobieta ta jest matką dziewczynki, którą wcześniej dopadł pedofil i morderca dzieci. Tylko, że seryjny siedzi w areszcie... Nic, absolutnie nic nie łączy tych spraw, ale Felicji coś tu "śmierdzi". Czy te sprawy się łączą? Czy intuicja jej nie zawiedzie? Czy odkryje prawdę?

Historia powiedziałabym bardzo realna (znajdziesz w niej nawiązania do dzisiejszej sytuacji w kraju i za granicą).
Bohaterowie wraz ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami są również prawdziwi. Problemy, z jakimi się borykają chociażby z dorastająca młodzieżą nie omijają też nas. Autorka porusza problem uznawany wśród młodzieży, ale i rodziców za tabu (wybacz, nie zdradzę jaki). Ukazuje jak ważne jest zrozumienie i wsparcie rodziny a także jak tragiczne mogą być skutki, gdy tego wsparcia nie otrzymamy w porę.

Polecam bardzo dobre połączenie kryminału z powieścią obyczajową. Plusem są przyjemne dialogi między bohaterami - świetnie się czyta.
Autorka wciąga nas w wir zagadek, tajemnic i sekretów aż chce się czytać!!!

Chciałbym jeszcze tylko powiedzieć, że dobry kryminał wcale nie musi być brutalny i ociekać krwią, ale to już chyba wiecie 😁

POLECAM ❤️

Do zaczytania ❤️

Grasują i grasują, aż się to już robi nudne.

Grasują i grasują, aż się to już robi nudne.

Książka "Ofiara spełniona" to już szósta część cyklu z Felicją Stefańską.
W Kryszewie, we własny domu odnaleziona zostaje zamordowana kobieta. Kilka miesięcy wcześniej córka kobiety padła ofiarą gwałciciela i mordercy dzieci. Podczas kolejnej napaści mężczyzna został schwytany i obecnie przebywa w więzieniu. Jednak nasuwa się pytanie czy morderstwo kobiety ma coś wspólnego z wcześniejszą napaścią na jej córkę? Jednak według śledczych prowadzących tą sprawę nic nie wskazuje no to, aby cokolwiek łączyło te dwie sprawy. Jednak jest ktoś kto widzi w tym wszystkim drugie dno. Tą osobą nie jest nikt inny niż oczywiście Felicja Stefańska. Felicja rozpoczyna swoje własne dziennikarskie śledztwo wymieniając w międzyczasie informacje ze swoim policyjnym partnerem. Niedługo później ginie kolejna kobieta. Czy i tym razem dziennikarska intuicja pomoże naszej bohaterce w rozwiązaniu sprawy?
Autorka w swojej książce nawiązuje do wydarzeń, które dzieją się obecnie zarówno w kraju jak i zagranicą. Ot, co prosta i trochę skomplikowana historia życia rodzinnego. Jednak Kryszewo ma coś w sobie takiego, że przyciąga jak magnes. Do samego końca nie wiedziałam jak rozwinie się ta historia i nie powiem zakończenie trochę mnie zaskoczyło. Na pewno sama bym nie wpadła na to, że ta historia potoczyła się właśnie tak, a nie inaczej. Jesteście ciekawi co tam się wydarzyło? To zachęcam do lektury.

Książka "Ofiara spełniona" to już szósta część cyklu z Felicją Stefańską.

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki