Dworek pod Lipami

Wydawnictwo: Filia
Literatura polska
literatura piękna
aleqsia

Gabriela Strzelecka marzy o napisaniu czegoś zupełnie innego niż jej dotychczasowe powieści. Poszukiwania nowej bohaterki utrudniają jednak nie tylko małżeńskie problemy, lecz także sekret, który Gabrysia samotnie dźwiga na swoich barkach. Ponieważ w domu swojego niedawno poślubionego męża – wdowca Marka – nie znajduje zrozumienia dla targających nią emocji, rozgoryczona postanawia wyjechać, by zaopiekować się domem i zwierzętami swojej przyjaciółki. Bogata wyobraźnia prowadzi ją jednak znacznie dalej - do XIX-wiecznego dworu młodej mężatki Celiny. Ucieczka w świat literackiej fikcji okazuje się jednak nieskuteczna: by uratować swoje rodziny obie z Celiną muszą stawić czoła wrogom.

źródło opisu: Filia

źródło okładki: Filia

Książkanonstop | 2019-07-07
Przeczytana: 2014 rok

Jak już wiecie jest to moje drugie spotkanie z twórczością Pani Anny. Czy udane? Mam mieszane uczucia... To znaczy... wróć. Do połowy było super, historia Gabrysi, bestsellerowej pisarki, wciągnęła mnie bardzo. Wartka akcja, lekkie pióro pisarki, słowem super. Szczerze powiedziawszy zabrałam się za czytanie tej pozycji z prostego powodu... ciekawość po "Młynie nad Czarnym Potokiem", czy inne jej książki są warte zakupienia i zagłębienia się w nich. Są warte! Fakt, że bardzo ciężko jest domyślić się końca jest na plus! Początek opowieści o Celinie, bohaterce książki Gabrieli, jest według mnie nudny lecz warto przez niego przebrnąć bo później na nowo odzyskujemy wiarę, że ta lektura jeszcze nas zaskoczy...:)

Widok ślicznej okładki zachęcił mnie do przeczytania... bo czyż można się jej oprzeć?

***

"Dworek pod Lipami" przedstawia historię młodej kobiety - Gabrieli, żony oraz powieściopisarki. Po napisaniu ostatniego tomu o weterynarz Julii jest zadowolona. Czuje, że zakończenie...

Justyna | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

"Dworek pod Lipami" to kolejna książka pani Szepielak jaką miałam przyjemność przeczytać. Jest to powieść, którą można określić w następujący sposób : lekka, przyjemna, nieskomplikowana, doskonale relaksująca, dająca odpocząć skołatanej głowie po ciężkim tygodniu. O ile "Francuskie zlecenie i Francuski klenjot" były książkami absolutnie fanstatycznymi jeśli chodzi o ten gatunek literatury, tak tutaj mam odrobinę do zarzucenia autorce. Ale o tym później. :)

Po pierwsze ja mam słabość do książek gdzie akcja prowadzona jest dwutorowo oraz miejscem akcji osadzonym w XIX w. To stanowiło dla mnie bardzo duży plus powieści. Wątek z XIX w był o wiele bardziej interesujący chociaż bliźniaczo podobny do współczesnego i jak dla mnie ciut za mało rozwinięty tzn jeśli chodzi o samą akcję. Mogłoby tego być zdecydowanie więcej. Na plus troszkę ciekawostek z życia codziennego ówczesnego dworku. Styl pan Szepielak jest lekki i przyjemny, jej książki czyta się bardzo dobrze, płynnie i z ogromną...

syl | 2018-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2018

Niejeden raz zdarzyło mi się czytać dwie książki naraz, ale nigdy nie pomyślałam, że można przeczytać, a tym samym napisać dwie powieści w jednej książce.

Autorka Dworku pod Lipami tego dokonała. Czy z dobrym rezultatem? Mam trochę mieszane uczucia.
Książka jest łatwa, przyjemna, doskonała na jesienne wieczory i odstresowanie.
Szybko wciągnęła mnie w swój świat, a właściwie dwa światy. Jeden współczesny ukazujący problemy rodzinne i zawodowe pisarki Gabrysi i drugi XIX-wieczny, ukazujący problemy bohaterki tworzonej przez Gabrysię powieści.

Tym XIX wiekiem autorka mnie kupiła, gdyż lubię powieści osadzone w XIX-wiecznej Polsce. Lekki, ciepły i plastyczny styl poruszający problemy dnia codziennego i nakreślenie ówczesnego życia też mi się podobało. Niczego sobie był też współczesny świat Gabrysi i poczucie humoru autorki.
Były jednak takie momenty, które mnie nudziły, niepotrzebnie dłużyły, niektóre były sztucznie naciągane, no i mąż Gabrysi, Marek, który irytował mnie...

xasiaa | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Trochę się zawiodłam..główna bohaterka może nie była rozkapryszoną paniusią i trochę rozumiem jej problemy,ale ogólnie fabuła nie powala..parę razy miałam ochotę odłożyć książkę i już jej nie otwierać. Jedynie samiusieńka końcówka miała coś intrygującego,ale to tylko tyle.

Lodzerfrau | 2018-05-02

Sympatyczna, raczej niewymagająca powieść, w sam raz do zrelaksowania się przy lekturze czegoś lekkiego. Niby nie dzieje się w niej zbyt wiele, a jednak nie nudzi, czyta się ją dość przyjemnie. Bardzo fajnym zabiegiem jest to, że tak naprawdę mamy w książce dwie oddzielne historie - pierwszą, współczesną, dotyczącą pisarki Gabrysi - i drugą, będącą tak naprawdę tworzonym przez Gabrysię historycznym opowiadaniem :)

Dora | 2018-04-15
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

lekka sympatyczna z dawką humoru, polecam :)

Tosiaczek | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Rewelacyjna. Autorka ma niezwykły dar i potrafi wciągnąć czytelnika w wymyślony przez siebie świat. Jej postaci są tak realne, że ma się wrażenie jakby były dosłownie obok nas. Powiem więcej- jakby były naszymi dobrymi znajomymi. Nieobce im są zarówno problemy życiowe, jakie przeżywa każdy z nas, ale też cieszą je te same sprawy, nieraz drobiazgi, ale jakże ważne w życiu. Książka dotyka spraw bardzo istotnych - jak nasze miejsce w życiu czy urodzenie zdrowego dziecka, ale jest to tak doskonale wplecione w ciekawą i czesto okraszoną humorem akcję, że czyta się świetnie.
Pozostaje mi zatem tylko jedno - szczerze polecić i życzyć dobrej lektury.

Winia | 2018-02-09
Na półkach: Przeczytane, Blisko serca
Przeczytana: 09 lutego 2018

Lubię takie historie sądziłam że będzie to ciąg dalszy "Francuskiego zlecenia" pojawił się tylko wątek ogrodnika i tyle....ciekawa książka. Wątek przeplatany i w dzisiejszych czasach i Polski z XIX w. POd koniec Celina bohaterka troszkę męczyła język staropolski również....ale jesli potrzebujesz resetu i oderwania się od problemów polecam ....wszystkim zagonionym ...ja z Celiną i Gabrielą jeżdziłam do pracy i wracałam z nimi ....bezpiecznie a to znaczy że na szybsze bice serca i stresujące wątki nie ma co liczyć ....:)

kot_w_butach | 2018-01-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 29 stycznia 2018

To moje pierwsze spotkanie z panią autorką. Sądzę ze udane. Chętnie sięgnę po kolejną książkę (pewnie w formie audiobooka tak jak tutaj). Podoba mi się jak pani autorka buduje postacie. To taka pozytywna opowieść.
Chętnie przeczytałabym coś poważniejszego. Brakuje mi dobrze napisanej powieści obyczajowej, ale takiej poważniejszej, bardziej realnej.
Jakkolwiek na pewno polecam.

Marlena | 2018-01-06

To książka o kobietach, ich marzeniach i pewnej rękawiczce. Autorka przypomina nam starą prawdę, że pragnienia, tęsknoty i problemy kobiet są takie same, niezależnie od epoki, w jakiej przyszło im żyć. Współczesna Gabriela i dziewiętnastowieczna Celina znalazły się na rozdrożu, ale tak samo poszukują szczęścia, miłości, urody życia.Polecam.