Królowa Śniegu

,,Królowa Śniegu” to pierwszy tom serii z Felicją Stefańską – nieposkromioną rzeczniczką prasową i dziennikarką śledczą. I jednocześnie to ciekawie napisany kryminał z mocno rozbudowanym wątkiem obyczajowym, którego akcja dzieje się współcześnie. Fabuła powieści została przemyślana, rozbudowana i dobrze opisana, przez co intryguje czytelnika od pierwszej strony. Ciekawym pomysłem było wplecenie w fabułę baśniowego motywu związanego z Królową Śniegu, która niesie za sobą magiczną, tajemniczą aurę i wzbudza zainteresowanie. W opowieści nie brakuje także małomiasteczkowego klimatu lokalnej społeczności, w której każdy zna każdego. Wykreowani bohaterowie (a jest ich naprawdę wielu) są dobrze przedstawieni i prawdziwi, mają wady i zalety. Wielość bohaterów nie przeszkadzała mi w odbiorze lektury, gdyż każdy miał w niej swoje miejsce i historię, która wnosiła wiele do całości. Osobiście byłam ciekawa finału historii – jestem usatysfakcjonowana, gdyż zakończenie mnie zaskoczyło.

Książkę czyta się dobrze i bardzo szybko, gdyż wiele w niej dialogów. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Nie brakuje w niej zagadek, tajemnic i sekretów, a także intryg i niedopowiedzeń. A to wszystko w zimowym, śnieżnym i mroźnym klimacie, który jest wyczuwalny od samego początku. Choć zabrakło mi większego napięcia czy emocji, to z przyjemnością wkroczyłam do baśniowego świata - tak bardzo jednak prawdziwego.

Jeśli szukacie nieszablonowego kryminału, którego akcja dzieje się tu i teraz polecam sięgnąć po ,,Królową Śniegu”. To nietuzinkowa i nieszablonowa powieść, z którą dobrze spędziłam czas. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy.

Muszę przyznać, że książka od pierwszej strony wciągnęła tak, że już tego wieczoru, kiedy chciałam tylko zapoznać się z fabułą, przetrzymała mnie prawie do świtu. I chociaż był to środek tygodnia zapomniałam, że następnego dnia mam obowiązki.
Po raz kolejny autorka udowodniła, że warto sięgać po jej książki. Mocna, nie tylko pod względem kryminalnym powieść, jest jednocześnie czymś w rodzaju dokumentu publicystycznego. Opisane w niej środowisko ludzi mieszkających w małych miejscowościach, a często wręcz w osadach wiejskich, w których króluje brud, głód, ubóstwo i pijaństwo to wypierane przez nasze społeczeństwo obrazy. Niby wiemy, że gdzieś tacy ludzie istnieją, a jednocześnie nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić, po części dlatego, że ci ludzie nie chcą przyjąć pomocy jednocześnie wegetując na zapomogach.
Ta powieść jest dość mocnym kryminałem społecznym, w którym oczywiście na pierwszym planie jest wątek grozy i sensacyjnej zagadki, ale na drugim planie są wyraźnie ukazane problemy społeczne, które często łączy wspólny byt i solidarność.
Malowniczo ukazana zima, wiejskie krajobrazy, które zachwycają i jednocześnie wieją grozą, to z pewnością piękny dodatek do tej powieści towarzyszący fabule. Momentami wręcz czułam przenikliwe zimno opisywane przez autorkę, tak realistycznie została przedstawiona zimowa aura.
Ciekawe dialogi i bardzo interesująco przedstawione osobowości bohaterek i bohaterów to kolejne plusy, które mogę dopisać do listy pochwał tej książki, która swoją fabułą i odnośnikiem do jednej z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena potrafi mocno wbić się w świadomość. Jak wiadomo, w każdej niemal baśni walczy dobro ze złem, tak i w tej powieści autorka pięknie tę walkę przedstawiła i muszę przyznać, że chociaż bardzo zaskoczył mnie koniec książki, to nie potępiłam winnego (czy winnych). Czułam nie tyle więź z tymi ludźmi, co dosłownie im współczułam, jednocześnie podziwiając odwagę i determinację. To nie tak, że każdy czyniący zło, jest do szpiku kości złym człowiekiem.
Myślę, że autorka podjęła bardzo trudny temat opisując to środowisko, ale poradziła sobie z tym niewiarygodnie. Książka zmusza do refleksji i chyba nie szybko uda mi się zapomnieć fabułę tej powieści. Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale z pewnością należy do tych, przez które zasypiasz do pracy, bo nie możesz oderwać się od czytania, przejeżdżasz swój przystanek (jeżeli czytasz w pojazdach komunikacji miejskiej) i nie widzisz po powrocie do domu niczego co powinnaś zrobić, bo twój wzrok pada tylko na czekającą książkę, która samą okładką ściąga twój wzrok.
No właśnie, jeśli chodzi o okładkę, to jestem pewna, że przyciągnie ona niejednego czytelnika, tajemnicza, groźna i jednocześnie fascynująca. Za nią można spodziewać się tylko mocnych wrażeń.
Polecam tę lekturę szczególnie miłośnikom dobrego kryminału, ale również osobom preferującym książki publicystyczne czy psychologiczne. Miłośnicy powieści obyczajowej też znajdą w niej coś dla siebie. Jest nawet wątek miłosny. Ciekawi ludzie, zwłaszcza główna bohaterka Felicja, aż proszą się o kontynuację i cieszę się, że autorka pisząc tę powieść miała to na uwadze, bowiem Felicję Stefańską możemy spotkać jeszcze w kilku powieściach.

Zachęcona innymi już przeczytanymi dosyć dawno temu książkami autorki postanowiłam pochylić się nad pierwszą częścią serii z redaktorką Felicją Stefańską.
Niestety książka nie zwala z nóg.
Słaby, przewidywalny kryminalik. Postacie mało wyraziste, nijakie. Problem molestowania, alkoholizmu i kilku innych przywar ludzi z małej miejscowości przedstawiony tak, że aż kłuje w oczy, a niewiele ma wspólnego z realnym światem.
U autorki prawie każda postać czy rodzina ma mroczną przeszłość i to taką, która daje po głowie i nie pozwala normalnie żyć kolejnym pokoleniom. Tak jakby chciała wrzucić całe zło do jednej miejscowości i społeczności. Z pewnością takie problemy występują, ale mogłyby zostać misternie utkane, a nie wrzucane łopatą w poszczególne rozdziały. Jest jeden powód, żebym sięgnęła po kolejną część "Felicji" zobaczyć czy autorka będzie pracowała nad swoim warsztatem, czy zafunduje kolejny odcinek z serii wszyscy są be... Prawie polecam :-)

Niestety książka nie zwala z nóg.

Gdy w pewnej wsi i jej okolicach zaczynają zamarzać osoby, które od kieliszka nie stronią, nikt się temu nie dziwi. Zima jest bardzo mroźna, a z baru do domu daleko, szczególnie gdy idzie się przez las. Kiedy jednak obok jednej z ofiar widoczne są ślady damskiego obuwia, nasza główna bohaterka Felicja zaczyna swoje reporterskie śledztwo. Następnej ofierze udaje się ujść z życiem i zaczyna on opowiadać o Królowej Śniegu. We wsi zaczynają krążyć plotki i odżywa stara legenda o klątwie. Reporterka Felicja znajduje każdą osobą, która mogła coś na ten temat wiedzieć, okazuje się, że już kiedyś była taka zima, kiedy to zamarzło dużo osób. Mieszkańcy są jednak niechętni do zwierzeń i każdy z nich nabiera wody w usta. Felicja jest jednak dociekliwa i tak łatwo się nie poddaje, jak zwykle pomaga policji w znalezieniu prawdziwego sprawcy. Uwielbiam to jak Anna Klejzerowicz łączy fakty w spójną ciekawą całość, lubię jej poglądy polityczne oraz trzeźwe spojrzenie na świat. Moim zdaniem to kolejna warta przeczytania książka tej autorki.

Wyjątkowo mroźna zima daje się we znaki mieszkańcom małego miasteczka na Kaszubach. W okolicznych lasach zamarzają ludzie. Ich wyjątkowo duża liczba sprawia, że sprawę postanawia zbadać Felicja - dziennikarka lokalnej gazety i rzecznik gminy. Czy były to nieszczęśliwe wypadki wracających do domu pijaków? A może ktoś im pomógł? Przekonajcie się sami...
Nie było to moje pierwsze spotkanie z przebojową Stefańską, ale po każdym jestem tak samo zadowolona. Podoba mi się sposób, w jaki Autorka buduje historię, kreuje bohaterów. Nie jest to tylko zagadka kryminalna, pisarka zwraca też uwagę na problemy społeczne. Maluje obrazek małych, popeegerowskich wsi, gdzie króluje poczucie beznadziei, bieda i alkohol. Smutny, ale jakże prawdziwy... Świetne jest też wykorzystanie motywu z Królowej Śniegu . Książka dzieje się mroźną zimą - I ten chłód czuć z kartek. Miałam ochotę, tak jak bohaterowie, wypić kubek gorącej herbaty z cytryną lub aromatycznej kawy, by się ogrzać. Autorka stworzyła niesamowitą, klimatyczną historię, która wciąga I intryguje. Mi się bardzo podobała.

Nie było to moje...

Sroga zima, ale świetna lektura!

Sroga zima, ale świetna lektura!

Cieszę się, że wydawnictwo od nowa wypuszcza serię z Felicją Stefańską, w związku z czym mam okazję ją nadrobić.

Tak, tak standardowo poznałam przygody Felicji od tomu bodajże piątego.
Kompletnie mi to nie przeszkadzało i polubiłam bohaterów i ich przygody.
Niedawno widzieliście u mnie zakończenie serii (Kuźnia Przeklętych).

A dzisiaj przychodzę z pierwszym tomem, od którego wszystko się zaczęło.

Fascynująca była to przygoda cofnąć się w czasie po ostatnich tomach i poznać Felicję, gdy była jeszcze młodsza, zaczynała dopiero swoją przygodę z Kryszewem.
Kiedy jeszcze wszyscy się poznawali i docierali, niektórych jeszcze nie było w życiu dziennikarki śledczej a ona sama faktycznie pisała to, co gmina jej poleciła.

Jednak i tu, Felicja jak zwykle stawiała na szczerość.

Tradycyjnie, zbrodnie inspirowane są baśniami i legendami, klątwami i wierzeniami.
To urok tej serii książek i nie myślcie sobie, że to fantastyka, nie, za legendami zawsze stoi człowiek.

Tym razem słynna Królowa śniegu Andersena, to już druga książka w tym roku, którą czytałam i była inspirowana tą baśnią bądź pojawiały się w niej cytaty z tejże książki.

Niezmiennie z przyjemnością spędziłam czas przy lekturze, był humor, były tajemnice.

Zbrodnie i sprawca, którego bym się nie spodziewała.
Miło być zaskoczonym.

Książka do samego końca trzymała nas w napięciu i poznaliśmy historie z perspektywy kilku bohaterów.

Kawał porządnego śledztwa dziennikarskiego, plot twisty i świetna kreacja postaci.
Fascynujące było móc odkrywać tajemnice i dochodzić do prawdy wraz z naszymi bohaterami a także poznać nieco zagadek z przeszłości.

Jest to także trzecia książka w tym roku, w której niestety pojawia się wątek p**ofilii.

Nie to żebym miała problem z takimi lekturami jednakże są to tematy trudne, które nie każdy człowiek jest w stanie znieść więc ostrzegam.

Gorąco polecam skorzystać z okazji i zacząć od tej książki swoje przygody z serią kryminalną Anny Klejzerowicz.
A ja mam nadzieję, że pojawi się wznowienie kolejnych tomów, bym mogła uzupełnić kolekcję

Tak, tak standardowo poznałam przygody Felicji od tomu bodajże piątego.
Kompletnie mi to nie przeszkadzało i polubiłam bohaterów i ich przygody.
Niedawno widzieliście u mnie zakończenie serii (Kuźnia Przeklętych).

A dzisiaj przychodzę z pierwszym tomem, od...

Małe miasteczko pod Gdańskiem zmaga się z bardzo mroźną i nieodpuszczającą zimą. W sumie nie byłoby to takie straszne, bo zimą poniekąd jest to normalne. Jednak w czasie kiedy temperatura porządnie spadała w dół, ginął ktoś z miasteczka. Gdyby to była jedna osoba, można by, zrzucić winę na nieodpowiedzialność (w końcu denat posiadał w sobie nieprzyzwoicie dużą dawkę alkoholu),jednak trupów tylko przybywało, a ludzie zaczęli szeptać, że klątwa powróciła. Sprawą bardzo szybko zainteresowała się Felicja - lokalna rzeczniczka prasowa - oraz lokalna policja. Felicja obrała sobie za cel pociągnąć ludzi za język i znaleźć odpowiedź, kto stoi za zabójstwami. Miała jednego świadka, który przeżył starcie z zabójcą, twierdząc, że spotkał niezwykle piękną Królową Śniegu. Jednak ile w tym prawdy, a ile upojenia alkoholowego?
Czy Królowa Śniegu istnieje? A jeżeli tak, to jakie motywy może mieć baśniowa postać?
—————
„Królowa śniegu” to moje pierwsze spotkanie z autorką. Książkę zaliczyłabym do całkiem przyjemnych. Posiada w sobie nutkę tajemnicy, można powiedzieć, że też trochę magii - w końcu niecodziennie po lasach grasuje postać z baśni. Same zbrodnie nie należą do brutalnych, ale wspomnienia, które posiadają mieszkańcy, już wywołują ciarki na plecach. Nie tylko ze strachu, ale i współczucia. Cała otoczka tej historii bardzo wciąga. Na pewno przydałoby się tej historii więcej brutalności, myślę, że wtedy zyskałaby większe grono odbiorców. Na mnie czeka jeszcze jedna książka tej autorki i jestem ciekawa, czym zaskoczy mnie tym razem.

Zaskakująco dobry kryminał. Ciekawa inspiracja baśnią o Królowej Śniegu. Cała książka ma klimat, czułam tą zimę.

"Królowa śniegu" Anna Klejzerowicz

Przeglądając Legimi wpadłam na tę książkę.
Fajnie się czułam w tym zimowym labiryncie tajemnic i mrocznych wydarzeń, rozgrywającym się w malowniczym miasteczku pod Gdańskiem.

Bohaterów było tu wielu, ale na pierwszy plan wysunęła się Felicja - rzeczniczka prasowa gminy i dziennikarka śledcza. Seria tajemniczych zamarznięć w okolicy i legenda Królowej Śniegu spędzała jej sen z powiek, dlatego wspólnie z miejscowym aspirantem chciała rozwikłać tę zagadkę. Wszystko kręciło się wokół tego wątku, a elementy kryminału, tajemnicy i psychologii postaci mieszały się ze sobą, tworząc intrygującą opowieść.

Język autorki jest malowniczy, dzięki czemu mogłam wniknąć w ten mroźny klimat opowieści, a temperatury dochodziły tam do -30 stopni. Zasypane śniegiem lasy, malownicze wioski, a z drugiej strony pojawiająca się jak we śnie baśniowa Królowa Śniegu przyciągały moją uwagę.

Autorka poruszyła tu temat solidarności społecznej, wspólnoty i przynależności do miejsca, co dodawało dodatkowego wymiaru tej historii. I choć nie jest ona idealna, momentami trochę rozwleczona czy przewidywalna to byłam ciekawa czy spełnią się moje przypuszczenia. Częściowo tak się stało, choć końcówka mnie zaskoczyła.

Książka na pewno zasługuje na uwagę miłośników kryminałów z elementami tajemnicy, którzy lubią przenieść się w zimowy świat pełen sekretów.

Zauważyłam też, że jest to pierwsza część serii z Felicją Stefańską, a że był to całkiem niezły początek to postanowiłam ją kontynuować w przyszłym roku.

Książkę częściowo przeczytałam, a częściowo przesłuchałam. Audiobook był bardzo ciekawie zinterpretowany, dlatego jeśli się wahacie to może warto tę książkę przesłuchać.

"Królowa śniegu" Anna Klejzerowicz

Przeglądając Legimi wpadłam na tę książkę.

• Kryminał
  • 2017