Dobry ojciec

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Good Father
Alina Siewior-Kuś, ojcostwo
Ag2S

Ukochana córka. Rozpaczliwy wybór. Droga, z której nie ma odwrotu… Nowość w klubie KOBIETY TO CZYTAJĄ! Przed czterema laty dziewiętnastoletni Travis Brown dokonał wyboru: sam wychowa nowo narodzoną córkę. Kiedy większość jego przyjaciół imprezowała i chodziła na randki, Travis siedział w domu, zmieniał pieluszki i martwił się o pieniądze na życie, nigdy jednak nie żałował tej decyzji. Bella...

Ukochana córka. Rozpaczliwy wybór. Droga, z której nie ma odwrotu…
Nowość w klubie KOBIETY TO CZYTAJĄ!

Przed czterema laty dziewiętnastoletni Travis Brown dokonał wyboru: sam wychowa nowo narodzoną córkę. Kiedy większość jego przyjaciół imprezowała i chodziła na randki, Travis siedział w domu, zmieniał pieluszki i martwił się o pieniądze na życie, nigdy jednak nie żałował tej decyzji. Bella jest światłem jego życia. Kiedy jednak Travis traci pracę i dom, bezpieczeństwo – które z takim trudem stworzył dla Belli – zaczyna się chwiać.
A potem następuje cud. Praca w Raleigh może poprawić ich los. Musi. Ale gdy Travis przyjeżdża do miasta, przekonuje się, że nie chodzi o pracę, a udział w przestępstwie, które zapewni szybkie pieniądze bez żadnych konsekwencji. Czy aby na pewno?

Co sprawia, że stajemy się dobrymi rodzicami? Czy dobro dziecka może usprawiedliwić działania poza prawem? Jak daleko mogłabyś się posunąć, chcąc chronić swoje dziecko?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Dobry_ojciec-p-32476-.html

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 665

Co to znaczy być dobrym ojcem?

Co to znaczy być dobrym ojcem? Czy człowiek musi mieć predyspozycje do bycia rodzicem, czy można się tego nauczyć? Między innymi takie pytania stawia ambasadorka klubu „Kobiety to czytają”, Magdalena Kumorek, na okładce najnowszej książki Diane Chamberlain pt. „Dobry ojciec”. Pewnie jest tak, że ilu czytelników książki, tyle odpowiedzi na te pytania, bo chyba ciężko jednoznacznie określić swoje stanowisko w tej sprawie. I szczerze powiem, że powyższa lektura także i mnie tego nie ułatwiła.

Nowa powieść Chamberlain skłania do refleksji również nad tym, czy liczy się przede wszystkim dobro dziecka, czy też jego wzrastanie u boku kochających rodziców, nawet jeśli oznaczałoby to życie w bardzo niesprzyjających warunkach. Przed takim właśnie dylematem staje Travis Brown, ojciec małej Belli. Sam wychowuje swoją córeczkę, a gdy po tragicznym w skutkach pożarze umiera jego matka, jego sytuacja nie zapowiada się optymistycznie, zwłaszcza że ogień strawił jedyny dach nad głową, jaki mieli. Travisowi pozostaje już tylko mieszkanie z córką w firmowym vanie i czekanie na zlecenie, które dałoby obydwojgu środki do życia. Gdy sytuacja staje się już niemal beznadziejna, z pomocą przychodzi im nowo poznana znajoma, która oferuje dobrze płatną pracę w innym mieście. Na miejscu okazuje się, że tak naprawdę chodzi o udział w może i dobrze płatnym, ale nielegalnym przedsięwzięciu. Czy Travis postawi wszystko na jedną kartę i zaryzykuje obecność córki przy swoim boku, czy odrzuci propozycję, wybierając tym samym życie z Bellą w nędzy?

Oczywiście nie zdradzę Wam, jaką decyzję podjął Travis, ale będzie ona jedną z najtrudniejszych w jego życiu. I w związku z tym, i z ogólnym tematem książki, którym jest rodzicielstwo, nie sposób odmówić jej emocjonalnego wydźwięku, co u Chamberlain jest typowe – jest to wręcz znak rozpoznawczy tej pisarki. Styl powieści zasadniczo jest bardzo zbliżony do wielu innych jej autorstwa, bowiem i tu mamy do czynienia z narracją prowadzoną przez kilku bohaterów, nie brak też retrospekcji. Są ciekawi bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamić, polubić lub wręcz przeciwnie – znienawidzić. Ciekawy jest też fakt, że tym razem głównym bohaterem jest mężczyzna a nie kobieta, jak to najczęściej w przypadku tej pisarki bywa. Jak chyba wszystkie powieści Chamberlain, i ta zawiera ciekawy i życiowy wątek główny, jednak nie mogę powiedzieć, że powieść „Dobry ojciec” porwała mnie w takim samym stopniu jak np. „W słusznej sprawie”. Brakuje jej mocnego uderzenia, jednak dalej czyta się ją z zainteresowaniem i w szybkim tempie.

Kogo książka zainteresuje? Na pewno fanów tematów życiowych i emocjonalnych, które dają do myślenia, rodziców aktualnych i przyszłych. Oczywiście fanów twórczości pisarki zapewne do lektury namawiać nie muszę, a sama czekam na kolejną nowość spod jej pióra, bo śmiało mogę już zaliczyć się do wielbicielek twórczości Chamberlain.

Ewa Szczepańska

Opinie czytelników (2027)
Gosia | 2015-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Spośród trzech książek Diane Chamberlain, które do tej pory przeczytałam, ta wydaje mi się najsłabsza warsztatowo, be temat jest bardzo ciekawy.
Największy zarzut wobec książki dotyczy momentów akcji, które w moim odczuciu zostały potraktowane jakoś tak w biegu, a przydałoby im się trochę rozwinięcia.
Teraz plusy. Przede wszystkim tematyka dotycząca rodzicielstwa i jego aspektów. Historia niby dotyczy jednego tytułowego "dobrego ojca", ale autorka potrafiła przy okazji innych postaci przemycić inne historie. Mamy tu więc wczesne i niespodziewane rodzicielstwo nastolatków, zaborczą i ochronną miłość wobec chorego dziecka, a także ból i próba przezwyciężenia rozpaczy po stracie dziecka. To naprawdę wiele jak na jedną książkę.
Trzeba przyznać, że autorka nie boi się tematów trudnych i ważnych, tutaj nawet o wydźwięku społecznym.
Co sprawia, że człowiek jest dobrym ojcem, czy w domyśle rodzicem? Diane Chamberlain podobnie jak Jodie Picoult lubi przedstawiać opowiadaną historię z...

allison | 2015-05-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 12 maja 2015

Z książek pani Chamberlain, które przeczytałam, ta jest najsłabsza. Jej podstawową wadą jest przewidywalność, co mnie dziwi, gdyż do tej pory autorka wydawała mi się mistrzynią suspensu i fabularnych niespodzianek.

Na pewno "Dobry ojciec" nie jest złą powieścią, bo takich pisarka nie tworzy, jednak odniosłam wrażenie, jakby ta książka powstała od niechcenia, może z rozpędu, na fali popularności, jaką cieszy się autorka.

Oczywiście, oprócz wad mogę wymienić też zalety. To na pewno wartka akcja, wyraziści bohaterowie (chociaż nieco schematyczni również), dobrze pokazane motywy i przeżycia wewnętrzne postaci.
Pani Chamberlain kolejny raz posłużyła się metodą stosowaną również przez J. Picoult, ukazując wydarzenia z punku widzenia różnych bohaterów. Pozawala to lepiej ich poznać i na pewno urozmaica całość.

Nie można odmówić autorce umiejętności grania na emocjach czytelnika, co na pewno jest zaletą jej twórczości. Tym razem jednak do tej gry wkradły się fałszywe dźwięki, stąd...

książek: 2019
Ulka | 2015-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To moje pierwsze spotkanie z autorką i nie ukrywam mieszanych uczuć. Historia wspaniała,gdzie głównym aspektem jest dobro dziecka. Odważna postawa Travisa,który zrobi wszystko dla swojej Belli, Erin,która nie opuszcza ich w potrzebie i Robin,która pomimo wszystko nie zapomniała o ukochanym i córeczce. Wzruszający moment spotkania zakochanych i walka bezpieczeństwo Belli. Mimo to momentami drażni mnie język powieści,przez co odłożyłam tę książkę na jakiś czas,ale wróciłam i nie żałuję.

gwiazdka | 2014-12-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Książka bardzo dobra. Na pierwszy plus przemawia do mnie narracja Chamberlain, wciągająca od pierwszych stron. Bardzo podoba mi się też opowiadanie z punktu widzenia trzech osób, jeszcze mocniej intrygująca. Piękna opowieść o miłości macierzyńskiej i ojcowskiej, o życiu w ogóle.

Początkowo jednak czytelnik może się lekko pogubić w chronologii, bo w niektórych tylko rozdziałach są daty, pozostałe lekko mylą, na szczęście osoby- narratorzy, są podpisane. Zakończenie jest dość przewidywalne, dlatego też odjęłam dwie gwiazdki, bo chwilami myślałam o całych 10, ale za przewidywalność i nie do końca życiowa słodycz zmniejszam do 8.

andzia12 | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

"Dobry ojciec" jest najnowszą książką, jaka ukazała się w Polsce autorstwa D. Chamberlain. Jest to historia młodego ojca, który wszystko traci w pożarze domu i musi zawalczyć o byt swojej córki. Do czego może sie posunąć? Na to odpowiedź znajdziemy w "Dobrym ojcu".
Ksiazka ta nie tylko opowida o Travisie, który poświęca swoje życie na wychowanie Belli jako samotny ojciec, ale również porusza takie problemy, jak ból po stracie ukochanego dziecka i w związku z tym kryzys w małżeństwie. Gdzie czasami dwoje ludzi zamiast zbiliżyc się do siebie po takiej tragedii, jeszcze bardziej oddalają się od siebie.
Ponadto w "Dobrym ojcu" jest poruszona kwestia tego, jak rodzice mimo że chcą jak najlepiej dla swego dziecka ranią je, tak jak Robin przez swojego ojca straciła Trevisa.
Najnowszą książkę Chamberlain przeczytałam błyskawicznie, fabuła niesamowicie wciąga. A wątek pracy Travisa nadał pod koniec ksiażki tempa akcji. I tak jak zawsze u Chamberlain poruszane są ważne problemy.
Gorąco...

Ania K | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Kolejna udana lektura Diane Chamberlain .Książka ma kilku narratorów co sprawia,że na początku można się trochę pogubić w relacjach typu-kto z kim i dlaczego ale podczas czytania kolejnych rozdziałów jest już coraz ciekawiej,trudno odłożyć książkę na później i z porozrzucanych puzzli wszystko układa się w ciekawą opowieść.Polecam.

Madi | 2015-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2015, Obyczajówka
Przeczytana: 10 września 2015

Kolejna książka Pani Diane i kolejna,która wciągnęła mnie na długie noce.
Piękna i wzruszająca powieść,poruszająca trudne i skomplikowane tematy.
Tym razem zmierzamy się z miłością macierzyńską - ojcowską, która odpowiada nam na pytanie ile jesteśmy w stanie poświęcić dla dobra dziecka , i matczyną ,ile jesteśmy w stanie wytrzymać po jego śmierci.
Po przeczytaniu takich książek ,chce się ich więcej i więcej.

darkangel | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Dobry thriller na długie wieczory. Zakończenie trochę łatwe do przewidziane, ale mimo to było dużo wątków, które wzbudzały moją ciekawość. Nie zawiodłam się jeszcze na żadnej z książek Diane Chamberlain.

lacerta | 2014-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Kolejna wspaniała powieść Pani Chamberlain. Wciąż i wciąż zachwyca mnie i udowadnia dlaczego jest jedną z moich ulubionych autorek.
"Dobry ojciec" to wspaniała powieść, pełna zaskakujących sytuacji. Nie potrafiłam się oderwać. W pracy wciąż myślami wracałam do domu gdzie książka leżała i nie mogłam doczekać się chwili gdy znów po nią sięgnę. Podskakiwałam jak szalona gdy ktoś pytał "co czytasz?".
"Dobry ojciec" wciągnął mnie, trzymał w niepewności po ostatnią kartkę i zachwycił.

PaniKa | 2014-09-06

Diane Chamberlain uwielbiam i zawsze z wielką przyjemnością czytam jej książki. „Dobry ojciec” to już ósma pozycja tej autorki która ukazała się w Polsce, a zarazem siódma książka w klubie "Kobiety to czytają!". Każda jej powieść przesycona jest emocjami, niejednokrotnie poruszane są w nich tematy trudne, a zarazem ważne obok których nie sposób przejść obojętnie.

Travis ma tylko dwadzieścia trzy lata, jest młodym mężczyzną z dość dużym bagażem doświadczeń. Cztery lata temu został ojcem i od tego czasu samotnie wychowuje swoją córeczkę Bellę. Jego życie jest trudne, ale dość poukładane. Niestety los bywa przewrotny… W jego domu wybucha pożar w którym ginie jego matka, do tego traci cały dobytek, przez co zmuszony jest zamieszkać razem z córką w rozsypującej się przyczepie. W międzyczasie pojawiają się problemy z pracą. Travis powoli traci grunt pod nogami, a jego życie zaczyna się rozpadać. Rękę wyciąga do niego nowo poznana dziewczyna Savannah proponując mu dobrze płatną pracę u...

zobacz kolejne z 2017