Dobry ojciec

Okładka książki Dobry ojciec Diane Chamberlain Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dobry ojciec
Diane Chamberlain Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
Kobiety to czytają!
The Good Father
Prószyński i S-ka
2014-08-05
2014-08-05
2012-04-12
Alina Siewior-Kuś
Alina Siewior-Kuś ojcostwo

Co to znaczy być dobrym ojcem?

Interesująca historia poruszająca istotne tematy (bezdomność, brak pracy, bieda, śmierć dziecka, ciąże i macierzyństwo u nastolatek) i dobrze ukazująca rozterki, emocje oraz przeżycia bohaterów. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do tego, że autorka przeplata linie czasowe i prowadzi narrację z punktu widzenia kilku osób.

"Dobry ojciec" to piękna i poruszająca historia ojca samotnie wychowującego dziecko. Młody chłopak, który z dnia na dzień traci dach nad głową oraz pracę w bezradności, aby chronić i zabezpieczyć 4-letnią córkę wplątuje się w niebezpieczną intrygę z niebezpiecznymi ludźmi. Ile jest w stanie poświęcić, aby zdobyć pieniądze na wychowanie dziecka?

Trzech narratorów, trzy perspektywy, trzy różne historie, które sprowadzają się do rozważań na temat "dobrego rodzicielstwa". Uważam, że dla tej książki to był bardzo dobry wybór. Rozdziały są krótkie, na szczęście nie zbędnie przedłużane. Historia ładnie skleja się w całość, można się wciągnąć. Sam wątek gangsterki może nieco wyolbrzymiony? przerysowany?, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Nie jest to może literatura najwyższych lotów, ale bardzo przyjemnie się czyta. Polecam z czystym sumieniem.

Kolejna mega dobra książka Chamberlain.
Piękna historia o miłości dwojga ludzi, których rozdzieliła choroba i bliscy.
Po miłości została tylko ukochana córka, którą wychowuje samotny ojciec. Niestety cały czas życie kładzie mu kłody pod nogi i nie pozwala zaznać spokoju i szczęścia. Wiecznie cos się dzieje, traci dom, matkę i nie ma gdzie z dnia na dzień mieszkać z czteroletnią córką....
Czytając tę powieść niejednokrotnie chciało mi się płakać. Czułam ten jego smutek, tą troskę o swoje maleństwo i strach przed kolejnym dniem. Czułam jego emocje jak i płacz Belli. Były momenty, że musiałam odłożyć książkę żeby się uspokoić, zdystansować do całej historii i przypomnieć sobie, że to tylko powieść.
Ale z drugiej strony zastanawiam się po tej lekturze ile jest takich rodzin, że mimo dobrych chęci, zaangażowania nie mają gdzie spać, co dać dziecku jeść...., tułają się po dworcach, przytulkach...
Powieść, która bardzo dużo daje do myślenia i pozwala sobie uświadomić jak wiele człowiek ma, mając chociażby swój kat, który nie zawsze jest idealny i taki jaki byśmy sobie wymarzyli ale jednak swój-ciepły, bezpieczny...

Kolejna mega dobra książka Chamberlain.
Piękna historia o miłości dwojga ludzi, których rozdzieliła choroba i bliscy.

Piękna powieść. Każdy z bohaterów jest inny, ma inne priorytety i to jest ciekawe i piękne w ludziach. Ujmująco prawdziwa miłość ojca do własnej córeczki jest głęboko wzruszająca. Nic w Jego postępowaniu ku zapewnieniu dobrostanu dziecka - nie dziwi. Jestem pewna, że dla własnego Syna zrobiłabym dosłownie wszystko i nie opuszcza mnie przekonanie, iż nie jestem samotna w swoich odczuciach. Polecam

Książka dobra, mająca w sobie ukrytą wiadomość do wszystkich rodziców. Nikt z nas nie jest idealny i nie będzie! Ale tylko miłość i troska o dzieci definiują nas jako dobrych opiekunów i wspaniałych przyjaciół naszych dzieci. Wszystko co robimy, to z myślą o dobru jakie chcemy przekazać naszym pociechom, niejednokrotnie odejmując, odmawiając sobie, niejednokrotnie na dobrych chęciach się tylko kończy bo coś idzie nie tak... Ale nie zmienia to faktu, że kochamy dzieci najbardziej na świecie.

Wiele dobrych emocji z tej przepięknej książki wyniosłem.Polecam serdecznie.Łyknąłem ją jednym haustem jak dobrego drinka.

Ciekawa powieść obyczajowa z elementami sensacji poruszająca temat rodzicielstwa. Niezwykle życiowa i bardzo emocjonalna. Powoduje zainteresowanie. Czyta się ją bardzo szybko . Główny bohater wzbudził mój szacunek za bezwarunkową miłość do córki.

Obecna sytuacja Travisa jest efektem kilku niefortunnych zdarzeń. Jednakże jego córka, Bella jest najważniejszą osobą w jego życiu, dla której zrobi dosłownie wszystko. Travis w pewnym momencie życia staje na rozdrożu i wie, że którą by nie wybrał drogę to będzie cholernie ciężko.
Na szczęście wśród tych ciężkich chwil i trudnych decyzji spotyka pomocną kobiecą dłoń, Erin. Ale czy może zaufać zupełnie obcej osobie? Czy ma ona dobre zamiary w stosunku do jego córki? Gdzie jest matka Belli? Dlaczego się nią nie interesuje? Co to za matka, która opuściła i oddała swoją córkę?
Na początku książki kłębi się wiele pytań i niejasności. Jednakże z każdą stroną sytuacja Travisa i Belli jest wyjaśniana. Książka pokazuje jak ogromna może być miłość do dziecka, do czego jesteśmy zdolni aby zapewnić mu dobry byt.
Książka dotyka także problemów z traumą, którą każdy przeżywa na swój sposób, pogodzeniem się ze śmiercią, ale czyją? Przeczytajcie sami.

Powieść pisana z perspektywy 3 osób i mimo, iż początkowo irytowało mnie to niezmiernie, jednak widzę w tym sens odkrywania różnych płaszczyzn problemów danej postaci. Najmniej polubiłam postać Robin jako tą, która nie potrafiła walczyć o swoje - a może faktycznie była tak nauczona przez swoją chorobę serca aby odpuszczać i się nie denerwować? Tak, jest to książka o sile rodzicielskiej miłości, ale też o etapach żałoby i fobii po przeżytej tragedii. Wystawiam słabe 8 bo wiem, że autorka potrafi wycisnąć z czytelnika więcej emocji i przemyśleń niż zadziało się u mnie po tej lekturze.

• Diane Chamberlain
  • 2015