Miasteczka

Tłumaczenie: Wojsław Brydak
Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
Villages

Updike wywodzi wątki swej powieści od czasów Wielkiego Kryzysu i ciągnie po początek XXI wieku. Historię Owena Mackenziego, programisty z pionierskiej ery tego fachu, rozpiął między trzema prowincjonalnymi miejscowościami wschodnich stanów USA. W opowieści o utracie raju i trwogi dzieciństwa, o otwieraniu oczu przewodniczkami Owena są kobiety, tropem iluminacji bywa zaś seks. Świat prowincji – miasteczek „utkanych z tajemnic, z prawd, o których lepiej milczeć” – uchodzi za prawdziwszy od podszytego teatralnością świata metropolii czy podszytej inną teatralnością egzotyki.

Updike zachwyca rozmachem i dowcipem, wyprowadzonymi z obserwatorskiej pasji i wciąż olśniewającego daru mistrzowskiej narracji.

źródło opisu: [Rebis, 2006]

allison | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 21 lutego 2014

Tytułowe miasteczka to miejsca, w których od dzieciństwa do starości mieszkał główny bohater.
Poznajemy go już jako leciwego mężczyznę, który u boku drugiej żony spędza jesień życia. Co jakiś czas wraca on wspomnieniami do przeszłości i wtedy mamy okazję poznać go jako chłopca, potem nastolatka i wreszcie mężczyznę.

Życie Owena w dużej mierze uzależnione jest od praw rządzących małomiasteczkowymi społecznościami. Ciągłe plotki, podpatrywanie sąsiadów, lęk przed utratą dobrej opinii kształtują jego osobowość, więc kiedy wreszcie udaje mu się wyrwać na studia, zachłystuje się wolnością w każdym jej przejawie.
Od tej pory jego życiem zaczynają rządzić własne potrzeby, wśród których znaczące miejsce zajmuje seks. To pociąga za sobą różne konsekwencje, o których jednak nie będę pisała, by nie zdradzić zbyt wiele z treści.

Losy Owena i jego bliskich oraz znajomych śledzi się z ciekawością. Równie interesujące są portrety mieszkańców małych amerykańskich miasteczek, na których autor...

Bogdan | 2014-01-07
Przeczytana: 2011 rok

„Żyć to coś szalonego”

Jedna z ostatnich powieści Johna Updike’a, „Miasteczka” z roku 2004 to swego rodzaju literacki testament autora. Updike, jak wielu dawnych i współczesnych twórców, reprezentujących różne dziedziny sztuki, w swoich kolejnych dziełach wraca raz po raz do ulubionych wątków i motywów. Niektórzy się z tego powodu irytują, inni – rozkoszują. Tak się dzieje w przypadku filmów Woody Allena czy kolejnych wykonań standardów jazzowych przez trio Keitha Jarretta. Jeżeli zatem ktoś lubi i ceni wątki poprzednich powieści Updike’a, a zwłaszcza cyklu o „Króliku”, ten na pewno doceni również „Miasteczka”.

Bohater tej powieści, Owen Mackenzie, z powodzeniem mógłby się nazywać Harry Angstrom czy Piet Hanem. Jego powinowactwo z postaciami z wcześniejszych powieści Updike’a jest oczywiste, a różnice sprowadzają się tak naprawdę jedynie do szczegółów. Czy to zarzut wobec autora? Skądże. W szczegółach może tkwić nie tylko przysłowiowy diabeł, ale także prawdziwy kunszt pisarski,...

Komaga | 2012-11-20
Przeczytana: 17 listopada 2012

Mam zasadę 100 stron. Czasami to bardzo dużo, ale w tym przypadku wyszło idealnie. Pierwsze 100 stron nie mogłam się wgryźć w książkę. Ale później... Cały Updike i jego spojrzenie na stosunki damsko-męskie. Trudno mi powiedzieć, czy głównego bohatera lubię czy nie? Jako kobieta czuję się zdradzana przez całą książkę. Kobieta za kobietą. Ale z drugiej strony on kocha je prawie wszystkie, jak nie całe to chociaż ich cząstkę...

Rafał Głogowski | 2012-10-18

Napisana bez emocji, monotonna, musiałem z 10 kaw wypić by ją dokończyć. Autor przereklamowany, mam wrażenie, że piszący pod presją deadline'ów nie z własnej potrzeby. Regularne stosunki seksualne z sąsiadką opisywane jak cotygodniowe szachy emerytów w Sandach Żoliborskich. Książka - jeśli już musiała się ukazać powinna zajmować max 15 stron. Dla mnie nuda, dobrze, że jej nie kupiłem a wypożyczyłem.

andy | 2010-09-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2008

To moja pierwsza książka J U.
Formuła zaproponowana przez autora nie od razu mnie przekonała ale w miarę czytania - systematycznie zaczęło mnie to opowiadanie wciągać. Książka dała mi dużo satysfakcji, spowodowała pewne przemyślenia nad własnym życiem. Bardzo polecam tę pozycję - dla mnie to rewelacja .

Hossula | 2016-01-26
Na półkach: 2011, Przeczytane