Przypomnij się, Króliku

Tłumaczenie: Wojsław Brydak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Mistrzów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Rabbit Redux
Updike, Królik, Pulitzer
umurawi

Kontynuacja losów Harry'ego "Królika" Angstroma.
Irytujący Harry Angstrom powraca - dziesięć lat starszy, grubszy, spokojniejszy. Jakby sflaczały. Już nie ucieka, nie goni za marzeniami, nie szuka przygód.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tadeusz Pawłowski | 2015-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2015

"Przypomnij się Króliku" to kontynuacja do "Uciekaj Króliku", jednak pod wieloma względami książka jest inna. Pierwsza pochodzi z roku 1960, druga z 1971 - w sumie tylko dziesięć lat, a czuć w nich zupełnie inne problemy. "Uciekaj Króliku" była silnie osadzona w realiach budowy mieszczańskiej Ameryki, początków jej dobrobytu, z niechęcią wobec tego modelu życia. Tymczasem "Przypomnij się Króliku" to już Ameryka zamożna, znużona swoim bogactwem, dlatego odnawia sobie problemy zastępcze (rasizm), żyje modą hippisowską, jest rozwiązła obyczajowo, a jednocześnie purytańsko skupiona na robieniu pieniędzy. Rzeczywiście, jest jak cukierek wpychany codziennie do buzi, przed którym znudzeni Amerykanie się bronią.

Ciekawostką jest zmiana w kontrukcji bohatera. W pierwszej powieści Królik, ze swoimi wadami, był jednak podmiotem zdarzeń, uciekał od nich, buntował się - wykazywał jakąś wolę. Tymczasem w drugiej jest już biernym przedmiotem wypadków - nic mu nie przeszkadza, nic go nie porusza,...

Alicja Nurzyńska | 2016-08-29
Kasia | 2016-07-31