Pary

Seria: Mistrzowie Prozy
Wydawnictwo: Świat Książki
Couples
9788324720224

Kontrowersyjna powieść Updike'a opisuje skomplikowane relacje dziesięciu par mieszkających w prowincjonalnej miejscowości Tarbox w Nowej Anglii. Te znajomości przypominają magiczny krąg, w którym toczą się rytualne, często niebezpieczne gry. „Pary” atakowano za brutalną bezpośredniość, ale też wychwalano jako wyjątkowo zręczne, prowokacyjne, niezwykle plastyczne przedstawienie miłości, małżeństwa i cudzołóstwa. To prawdziwy klasyk, jedna z tych książek, które zawsze znajdują czytelników i nigdy nie odchodza w zapomnienie.

źródło opisu: Świat Książki, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2012-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2012

Pożegnanie Ameryki

Stany Zjednoczone pomiędzy incydentem w kubańskiej Zatoce Świń, który mógł zamienić działania zimnowojenne w otwarty konflikt zbrojny, czyli III wojnę światową, a zabójstwem prezydenta Kennedy’ego i początkiem amerykańskiego zaangażowania w wojnie wietnamskiej; jednocześnie u progu rewolucji obyczajowej, której początek dał pacyfistyczny ruch Dzieci-Kwiatów. Prowincjonalne miasteczko, będące sypialnią dla pracujących w Bostonie, stolicy stanu Massachussetts, wielkiego ośrodka naukowego i gospodarczego. Na takim tle Updike umieszcza przedstawicieli amerykańskiej klasy średniej. Są wśród nich naukowcy, lekarze, przedsiębiorcy i, oczywiście, gospodynie domowe; są Amerykanie z dziada pradziada i potomkowie emigrantów w pierwszym pokoleniu; są wyznawcy liberalizmu i zwolennicy konserwatywnego światopoglądu. Autor dołożył starań, by przekonać czytelnika, że wybrana przez niego próba jest reprezentatywna dla middle class, zarówno w wariancie upper, jak i...

Kanclerz | 2012-10-08

Książka ogólnie dość specyficzna. Niby budzi moralne oburzenie, choć nie do końca, może właściwszym słowem byłby niesmak, ale jednak fascynuje. Gdzieś od połowy książka wikła nas w losy swoich bohaterów do tego stopnia, że współodczuwamy ze wszystkimi jednocześnie.
Głównym atutem, dzięki któremu oceniłam książkę na bardzo dobrą, jest pióro autora. Sama akcja nie zasługiwałaby na to miano.

kroofy | 2013-11-27
Przeczytana: listopad 2013

Styl Updike'a świetny, gdyby nie on ciężko byłoby przebrnąć przez całą książkę.
Sama fabuła już tak nie szokuje w dzisiejszych czasach. Właściwie to na koniec nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to wersja Kopciuszka dla dorosłych mężczyzn.
Główny bohater nieszczęśliwy z żoną - aniołem o wielkim cycu, poznaje młodą blondynkę, w tle romanse, żeby nam się przyjemniej czytało. Styl autora podnosi ten banał do rangi bardzo dobrej lektury.
Polecam.

Fronie | 2012-02-15
Przeczytana: 2011 rok

jak kupilam ta ksiazke to pomyslama-o bedzie co czytac. jak zaczelam czytac to pomyslalam-o grube tomisko. a potem sie wciagnelam, w te przeklamane czasy lat 60 XX. wieku w ameryce, te "warcaby" miedzy malzenstwami, ta moralnosc amerykanow...warto przeczytac.

Calendula | 2011-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Dziwna książka. Ocieka erotyzmem, który jest... Bardzo trywialny i właściwie taki codzienny. Mało wulgarny, choć bardzo zmysłowy. Bardzo interesująco pokazane wzajemne relacje tytułowych par.

| 2014-03-05

Zawiła i specyficzna. Trochę trudna, ale warto przeczytać. Ja byłam zachwycona :-)

Karolina | 2011-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Żałuję tylko jednego w tej książce: że przeczytałam ją na urlopie, gdy mój mąż został w domu sam, przez co teraz mam manię bycia zdradzaną.

A teraz poważnie. Instytucja małżeństwa nie jest tu instytucją świętą, ani nawet poważaną, ale chyba nie o to w tej książce chodzi. Więc o co? Perypetię dziesięciu par, dobrych znajomych, którzy są jakby kalejdoskopem małego nowobogackiego amerykańskiego miasteczka odebrałam jako satyrę na ludzi w ogóle. To prawda, że postaci są raczej niesympatyczne, rzadko da się je lubić. Nawet Angela, której współczułam takiego męża była dla mnie jakaś zimna, niedostępna i... antypatyczna. A Piet... Cóż, facet zdradza żonę z kilkoma kochankami, a później je między sobą. Przy czym jeszcze potrafi to sobie zgrabnie, moralnie wytłumaczyć. Updike jednak doskonale pokazuje to, co dzieje się wszędzie, gdzie tylko wąska grupka ludzi razem koegzystuje, zna swoje najskrytsze tajemnice i nie ma o kim plotkować jak o sobie nawzajem. I kiedy do akcji wkracza...

Justa | 2011-10-08
Przeczytana: październik 2011

kusi, żeby powiedzieć, że to literatura faktu... niestety. dużo barwnych opisów - zarówno relacji międzyludzkich, jak i otaczającego świata. dobre pióro Updike'a.

Ania | 2012-02-14

Dziwna i pokręcona.Styl pisarza do mnie nie trafia.

Madeleine | 2013-11-28
Przeczytana: 2011 rok

oj ciężko było przebrnąć, ciężko.

Na słońcu z książką

Literatura na gorące dni kanikuły wcale nie musi być lekka, choć większość z nas prawdopodobnie się zgodzi, że powinna być przewrotnie przyjemna. Bo w sumie dlaczego nie? Dziś zestawienie z propozycją książek o lecie, w sam raz na leżak.

Literackie postwalentynki

Mówienie o walentynkach w kontekście literatury wielu może przyprawić o zgrzytanie zębami. Zostawmy zatem walentynki gdzie ich miejsce (w tytule) i zajmijmy się czymś przyjemniejszym – książkowymi romansami z najwyższej półki.