Planeta pana Sammlera

Wydawnictwo: Czytelnik
Mr Sammler's Planet
saul bellow, żydzi
daab

Powieść nagrodzona National Book Award. Saul Bellow (Nagroda Nobla 1976) napisał Planetę pana Sammlera w 1970 roku. Powieść ta, podobnie jak nieco póżniejszy Dar Humboldta, traktuje o moralno-psychologicznych rozterkach współczesnego intelektualisty amerykańskiego. Bohater powieści - polski Żyd, który po gehennie wojennej znajduje swoje miejsce w nowojorskiej metropolii i tam wiedzie żywot dyplomaty i filozofa - tkwi zawieszony między okrutną przeszłością a niewiele lepszą teraźniejszością, owładnięty wizją zagłady naszej planety. " "Planeta pana Sammlera" - dlatego jest taka dobra, że znaleźć w niej można to co ja najbardziej w literaturze cenię: widok na cały świat, na kulę ziemską, na ludzkość" - pisał o dziele Bellowa, Stanisław Lem, domagając się polskiego wydania.

źródło opisu: Czytelnik, 1999

źródło okładki: http://img19.allegroimg.pl/photos/oryginal/13/24/04/68/1324046816

książek: 2067
AnnaSikorska | 2015-11-26

Autor ma specyficzny styl, do którego trzeba przywyknąć, aby dostrzec piękno, niezwykłość opowiadanych historii

pocztamorska | 2016-04-26
Marek Błachowski | 2016-01-19