Planeta pana Sammlera

Wydawnictwo: Czytelnik
Mr Sammler's Planet
saul bellow, żydzi
daab

Powieść nagrodzona National Book Award. Saul Bellow (Nagroda Nobla 1976) napisał Planetę pana Sammlera w 1970 roku. Powieść ta, podobnie jak nieco póżniejszy Dar Humboldta, traktuje o moralno-psychologicznych rozterkach współczesnego intelektualisty amerykańskiego. Bohater powieści - polski Żyd, który po gehennie wojennej znajduje swoje miejsce w nowojorskiej metropolii i tam wiedzie żywot dyplomaty i filozofa - tkwi zawieszony między okrutną przeszłością a niewiele lepszą teraźniejszością, owładnięty wizją zagłady naszej planety. " "Planeta pana Sammlera" - dlatego jest taka dobra, że znaleźć w niej można to co ja najbardziej w literaturze cenię: widok na cały świat, na kulę ziemską, na ludzkość" - pisał o dziele Bellowa, Stanisław Lem, domagając się polskiego wydania.

źródło opisu: Czytelnik, 1999

źródło okładki: http://img19.allegroimg.pl/photos/oryginal/13/24/04/68/1324046816

Olga_Nieduza | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

"Ofiarą" Bellowa byłam zachwycona. Porażona delikatnością i grozą budowaną w jednym momencie. Dlatego miałam bardzo wysokie oczekiwania wobec "Planety Pana Sammlera". Brakuje mi jednak oceny niezła. Bo to ksiażka niezła, ze wspaniałymi momentami i takimi które aż głupio czytać. Niezmiennie jednak jest Bellow dla mnie wielkim myślicielem. Książka ta zostawiła we mnie kilka pytań na które ktoś może kiedyś odpowie dla mnie.

O jakich warunkach umowy mówi Sammler na samym końcu książki?

Jakie znaczenie dla książki ma Rumkowski, który pojawia się w najważniejszym momencie, najważniejszej przemowie, który staje się osią opowieści Sammlera? Historia Rumkowskiego w ogóle jest kluczowa dla tej historii, w swojej klauniastej niemożliwości. To mi się bardzo podobało.
Bellow podkreśla, że w wojnie jest pewna sztuczność, teatralność, często to w teatrze powojennym Brechta czy Kantora było przywoływane, mundury, melodie, gesty.

Czy deklasacja była dla Sammlera w jakiś sposób znacząca,...

AnnaSikorska | 2015-11-26

Autor ma specyficzny styl, do którego trzeba przywyknąć, aby dostrzec piękno, niezwykłość opowiadanych historii

Guldek | 2017-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2017