rozwińzwiń

Miesiąc niedziel

Okładka książki Miesiąc niedziel John Updike
Okładka książki Miesiąc niedziel
John Updike Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Salamandra
Tytuł oryginału:
A month of sundays
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2012-03-31
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-31
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7510-769-2
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

„(Nie)bożne” przyśpiewki



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
68 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
122
53

Na półkach:

Dawno nie miałam okazji czytać tego typu literatury. Coś zdecydowanie dla mnie. Brakowało mi tak prowadzonej narracji, wymagającej od czytelnika pewnego stopnia erudycji. Jest to książka, którą czyta się nie tyle dla fabuły, co dla tych innych treści i konstrukcji zdań - tutaj ukłon dla tłumacza, który z pewnością nie miał łatwego zadania. Przyznam, że po raz pierwszy zetknęłam się z tym autorem, ale już kolejne jego pozycje czekają na czytniku. Tego autora mogę polecić tym, którzy szukają w literaturze czegoś więcej niż obowiązkowego zestawu elementów i litanii zakazów i nakazów promowanych przez współczesnych "guru" pisarstwa i pisarskie warsztaty.

Dawno nie miałam okazji czytać tego typu literatury. Coś zdecydowanie dla mnie. Brakowało mi tak prowadzonej narracji, wymagającej od czytelnika pewnego stopnia erudycji. Jest to książka, którą czyta się nie tyle dla fabuły, co dla tych innych treści i konstrukcji zdań - tutaj ukłon dla tłumacza, który z pewnością nie miał łatwego zadania. Przyznam, że po raz pierwszy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
597
19

Na półkach: ,

+ za kazania Toma; takiego Updike'a lubię...

+ za kazania Toma; takiego Updike'a lubię...

Pokaż mimo to

avatar
143
4

Na półkach:

Ciężka narracja... Odpuściłam... a rzadko mi się to zdarza...

Ciężka narracja... Odpuściłam... a rzadko mi się to zdarza...

Pokaż mimo to

avatar
679
457

Na półkach: ,

"...nie cierpię na nic groźniejszego niż człowieczeństwo" - tak zaczyna swoje zapiski Tom Marshfield. Jest on amerykańskim pastorem, który do czterdziestego roku życia wiódł poprawne życia duszpasterza, u boku dobrodusznej żony. Wszystko się zmienia, gdy w jego życiu pojawia się Alicia - nowa organistka. W pastorze wybuchają tłumione popędy, a niepohamowany pociąg sprawia, że doznaje prawdziwej seksualnej przyjemności. Do tej pory znał tylko małżeński obowiązek, który stał się dla niego nudny i zbyt regularny. Marshfield staje się więc seksoholikiem. Zamiast leczyć dusze zbłąkanych parafianek, zajmuje się ich ciałami. "I chcąc być im jakoś użytecznym, przespałem się z kilkoma". W parafii pojawiają się pierwsze plotki. W końcu wybucha skandal. Pastor, odsunięty przez biskupa, ląduje na "odwyku" w ośrodku, na pustyni, dla "upadłych księży. Tu jego terapią (a raczej pseudo terapią) ma być jedynie codzienne spisywane wspomnień.

Skoro zapiski mają być jedyną karą, to już sam wydźwięk tych przemyśleń jest dosyć negatywny i nasuwa na myśl osobę fałszywie natchnioną i cyniczną. Wręcz hipokrytę. Spisywane wspomnienia są przesiąknięte seksualnością, wyuzdanym erotyzmem. Fragmenty, gdzie Marshfield pisze o Bogu oraz, gdzie z 'nawyku' wygłasza niedziele kazania są momentami jawnie bluźniercze. Jednak biorąc pod uwagę kunszt pisarki Johna Updike'a śmiało można stwierdzić, że to celowy zabieg. Pod tym płaszczykiem cynizmu pomieszanym z ironia i sarkazmem kryje się głębsze przesłanie.

John Updike stworzył ciekawą postać lubieżnego duchownego, obdarzonego ściśle analitycznym umysłem. Dzięki temu Tom Marshfield zdaje sobie sprawę z grzeszności swych czynów i rozbuchanego libido, ale tłumaczy sobie to człowieczeństwem. Luźne skojarzenia i dwuznaczności sprawiają mu ogromną radości i satysfakcję, dlatego siłą rzeczy przebija się tu filozofia Freuda. Pastor Tom umiejętnie też posługuje się swoją erudycją, łącząc i przeplatając wykłady z etyki i filozofii ze swoimi doświadczeniami seksualnymi.

"Gdy Kant usiłował złagodzić racjonalizm imperatywami kategorycznymi i 'Achtung' Jane pozwoliła mi pieścić swoje piersi przez sweter. Do czasu potwornego utożsamiania przez Hegla moralności z wymogami państwa, moja dłoń rozgrzewała się w jej staniku, a mój dostęp został rozszerzony i dotyczył także ud. (...) Schopenhauer wysławił wolę, a Nietzsche wychwalał brutalność, spryt, gwałt i wojnę. Wszystkie wcześniejsze zasady etyczne zostały obnażone jako 'wartości niewolników' i 'wartości stada". [str.58]

Nie jest to książka łatwa i przyjemna, ale to uczta dla ducha. Paradoksalnie z pozoru tandeta tematyka wyzwala w czytelniku głębszą refleksję, "zagłębiamy dzieło boskiego stworzenia", "podnosimy zasłonę, jaką przysłania wszytko nasz zwierzęcy mrok".
Czy pastor Marshfield wyleczy się ze swojego człowieczeństwa, czy raczej jest to choroba nieuleczalna? Czy zrozumie swoją obłudę, czy weźmie pod uwagę, ze wokół niego istnieją ludzie, którzy mają jakieś uczucia? A może zrezygnuje z posługi kapłańskiej, by trwać w lubieżnym grzechu? "Wątpię (zaprawdę, na imię mam Thomas),czy to działa". (Sic!)

"...nie cierpię na nic groźniejszego niż człowieczeństwo" - tak zaczyna swoje zapiski Tom Marshfield. Jest on amerykańskim pastorem, który do czterdziestego roku życia wiódł poprawne życia duszpasterza, u boku dobrodusznej żony. Wszystko się zmienia, gdy w jego życiu pojawia się Alicia - nowa organistka. W pastorze wybuchają tłumione popędy, a niepohamowany pociąg sprawia,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
160
58

Na półkach: ,

Przede wszystkim męcząca. Po drugie trudna, ale nie ze względu na kontrowersyjną treść, lecz właśnie z powodu języka narracji (a dialogów tutaj niewiele). Krótko - wyłącznie dla fanów autora, pozostali nie doczytają do końca.

Przede wszystkim męcząca. Po drugie trudna, ale nie ze względu na kontrowersyjną treść, lecz właśnie z powodu języka narracji (a dialogów tutaj niewiele). Krótko - wyłącznie dla fanów autora, pozostali nie doczytają do końca.

Pokaż mimo to

avatar
71
44

Na półkach: ,

Updike w najwyższej formie. Książka zdecydowanie nie należy do łatwych i przyjemnych, bo momenty rubasznego humoru, przeplatają się tam z bardzo ciężkimi rozważaniami na tematy teologiczno - biblijne i to traktowanymi, przez pryzmat protestancki.

Warto przeczytać choćby, dla fantastycznej, ludzkiej do bólu, postaci pastora Marshfielda, którego kryzys wiary i wartości śledzimy na stronicach tej powieści.

Kryzys wieku średniego u luterańskiego duchownego? Dla mnie bomba :)

Updike w najwyższej formie. Książka zdecydowanie nie należy do łatwych i przyjemnych, bo momenty rubasznego humoru, przeplatają się tam z bardzo ciężkimi rozważaniami na tematy teologiczno - biblijne i to traktowanymi, przez pryzmat protestancki.

Warto przeczytać choćby, dla fantastycznej, ludzkiej do bólu, postaci pastora Marshfielda, którego kryzys wiary i wartości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    154
  • Przeczytane
    100
  • Posiadam
    35
  • 2012
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Powieści i inne
    1
  • Rozczarowanie
    1
  • Chcę przeczytać w oryginale
    1
  • Przeczytane w 2019
    1
  • G. Belerystyka
    1

Cytaty

Więcej
John Updike Miesiąc niedziel Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także