Piaskun

Okładka książki Piaskun Lars Kepler
Okładka książki Piaskun
Lars Kepler Wydawnictwo: Czarne Cykl: Joona Linna (tom 4) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Joona Linna (tom 4)
Ze Strachem
Sandmannen
Czarne
2014-08-27
2014-08-27
Marta Rey-Radlińska
literatura szwedzka

Tam, gdzie skandynawski mrok spotyka się z niemieckim folklorem

Przerażająco dobry kryminał.

Przerażająco dobry kryminał.

Żałuję, że można dać tylko 10. Ta książka zasługuje na wiele wyższe oceny. Właśnie dowiedziałam się, że to seria. Jestem zachwycona 😊

Lubię wszystkie książki z tej serii, ale jak dotąd ta była najlepsza. Nie do oderwania się

Można przeczytać.

Można przeczytać.

Książka z ogromnym potencjałem i faktycznie cholernie wciągająca, ALE noooo jak w tak pilnie strzeżonym szpitalu psychiatrycznym o takim nadzorze, z zabezpieczeniami, gdzie przebywa jeden z najbardziej niebezpiecznych morderców, może dochodzić do takich rzeczy??? przecież to jest nierealne. Jednak jak dla mnie za dużo "przypadków", które poważnie zaburzyły i obniżyły moją ocenę dla tej książki...

Dawno nie czytałam tak wciągającej i emocjonującej książki. Rewelacja!

Dawno nie czytałam tak wciągającej i emocjonującej książki. Rewelacja!

Zabijanie nie jest ani dobre, ani złe.

Zabijanie nie jest ani dobre, ani złe.

Geniusz i psychopata często objawia się w jednej osobie. Śmierć bywa ulgą w cierpieniu, ale tylko dlatego, kto umiera. drugiej strony, można stworzyć komuś los o wiele gorszy od śmierci, a to już zbrodnia niewybaczalna. Nawet, jeśli moty pkazuje się przerażająco logiczny.

Czwarty tom cyklu z zawsze mającym rację fińskim komisarzem w szwedzkich strukturach - Joona Linną. Jestem fanką tej serii, więc mimo pewnym mankamentów, czy momentami wręcz fantastycznych zdarzeń, nie powiem niczego niepochlebnego:) W zakładzie dla obłąkanych o najostrzejszym rygorze przebywa od trzynastu lat pacjent, Jurek Walter, skazany za okropne zbrodnie i podejrzany o kilka innych, których mu nie udowodniono. Któregoś wieczoru odnajduje się jedna z domniemanych ofiar Jurka. Żywa. To chłopiec, teraz już mężczyzna, jedno z zaginionych przed laty dzieci. Jest w ciężkim stanie, ale kiedy dochodzi do siebie, wyjawia, że jego siostra (która zniknęła razem z nim) również żyje. Niestety nie potrafi określić, gdzie byli przetrzymywani i przez kogo. Cały czas powtarza legendę o Piaskunie - dziadku, który sypie piachem w oczy dzieciom aby te zasnęły. Joona Linna podskórnie wie, że ma to związek z Jurkiem Walterem. Postanawia do ośrodka wysłać agentkę Sagę Bauer, aby jako pacjentka wysondowała podejrzanego. O tej akcji nie wie tylko kilkoro ludzi na wysokich szczeblach. Personel medyczny nie jest niczego świadomy przyjmując na ten szczególny oddział Sagę. A w miejscu, gdzie człowiek jest zapomniany przez świat, gdzie lekarz wchodzi w rolę boga, dzieją się również niepokojące rzeczy. Na szczęście Joona Linna i jego niezawodna intuicja doprowadzają do rozwiązania zagadki, mimo tak skąpych danych. Dobra, podśmiechujki na bok, narracja jest dobrze prowadzona, napięcie stopniowo wzrasta, by eksplodować w zakończeniu, zostawiając nas w zupełnym stuporze z rozdziawioną buzią. I czekaniem na następny, piąty już tom :)

Takie książki to ja lubię. Dawać następną!

Takie książki to ja lubię. Dawać następną!

• Kryminał
  • Kryminały