Oathbringer
aspolski

W „Dawcy Przysięgi”, trzecim tomie bestsellerowego Archiwum Burzowego Światła, ludzkość musi stawić czoło nowemu Spustoszeniu i powrotowi Pustkowców – wroga, którego liczebność jest równie wielka, jak pragnienie zemsty. Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy...

Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia niegdyś spokojnym i potulnym parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony.

Wysoko w górach pond burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile samemu Dalinarowi nie uda się stawić czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.

źródło opisu: MAG, 2017

źródło okładki: www.mag.com.pl

maj | 2018-01-13

'... wszyscy sięgali coraz dalej i dalej, aż wszystko runęło. Czy w całej historii ludzkości jakiś zdobywca uznał, że ma już dosyć? Czy jakiś człowiek powiedział po prostu: "Jest dobrze. Tego właśnie pragnąłem" i wrócił do domu? '

To dopiero połowa książki. Najlepsze dopiero przed nami :).

ania6258 | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Nie sugerujcie się moją oceną. Jeśli jesteście fanami Archiwum Burzowego Światła, to na pewno dostaniecie to, na co czekaliście. Zaś moja ocena podyktowana jest podzieleniem tej książki na dwie części. Oczywiście rozumiem, że Dawca jest bardzo obszerną księgą i nie dałoby się inaczej jej wydać, lecz gdybym nie musiała tyle czekać na dokończenie... Po doczytaniu ostatniej strony czułam się, jakbym przeczytała po prostu niedokończoną opowieść, bo akcja nie miała jak się do końca rozwinąć.
Nie działo się dużo, ale to na pewno również z wyżej wymienionych powodów.
Niemniej jednak, był to Sanderson. Nie zawiódł mnie. Książka była fantastyczna. Dużo wyjaśnionych wątków co pociągnęło za sobą powstanie nowych. I o matko, czytałam je z zapartym tchem. Autor cudownie buduje napięcie.
Co mnie zdziwiło, było więcej tematyki romantycznej, gdzie w pierwszej części była naprawdę znikoma.
A jeśli chodzi o humor, to naprawdę niektóre teksty rozłożyły mnie na łopatki. (Szczególnie Zwinka i jej...

Villiana | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

„Moim świętym obowiązkiem jest przynosić szczęście, światło i radość do twojego świata, kiedy jesteś ponurym idiotą. Czyli przez większość czasu.” (Syl)

Od razu na wstępie zaznaczę, że nie będę zbytnio obiektywna w ocenie tej „połowy” książki, gdyż zauważyłam już od pierwszych stron, że przeogromnie tęskniłam za Rosharem i co by autor nie napisał, to cieszyłam się jak dziecko móc znów obcować z bohaterami i przeżywać z nimi każde wydarzenie.

Co dostajemy w tym tomie? Zasiedlenie i poznawanie tajemniczej wieży Urithiru, w tym zagadkowe morderstwa do rozwiązania, dużo nowych szczegółów odnośnie Dalinara i jego przeszłości, więcej wizji i prób zjednoczenia Rosharu przeciwko Pustkowcom, dużo Shallan, która staje się coraz bardziej niesamowita i oczywiście Kaladin Burzą Błogosławiony, który wyrusza w teren z niebezpieczną misją.

Czytałam z wielkim podekscytowaniem, chcąc wiedzieć, jak wszystko się rozwinie. Jak zwykle autor nie zawodzi przy opisach, za każdym razem czuję się,...

Karol | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Jestem bardzo zawiedziony.

Faktem że to tylko połowa właściwej książki.

Nie jest to pierwsza książka która ze względu na swoją objętość zostaje podzielona na kilka części przez naszych wydawców, ale nie wydaje mi się żeby była to dobra decyzja. W przypadku "Pieśni lodu i ognia" wyszło to w miarę udanie, ale głównie ze względu na to że Martin ma bardzo wyjątkowy styl w którym nie dba zbytnio o chronologię wydarzeń czy standardowe budowanie historii. Sanderson tymczasem jest dużo bardziej "klasyczny" i tak naprawdę ten tom urywa się w momencie który za nic w świecie nie powinien być zakończeniem danej części.

Autor bardzo umiejętnie od samego początku zaczyna budować historię - swoją drogą, od premiery poprzedniej części zdążyłem już zapomnieć jak bardzo rozbudowany świat stworzył Sanderson i nie raz musiałem sięgać do internetu po przypomnienie co dokładnie działo się wcześniej w danym wątku. Sanderson w swoim stylu powoli, aczkolwiek zdecydowanie buduje emocje i rozwija swoją...

glodnawyobraznia | 2017-12-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2017/12/droga-entuzjazmosprenow.html
Wyczekiwany przez wielu czytelników trzeci tom cyklu Archiwum Burzowego Światła zaczyna się z przytupem – od rozmowy króla Gavilara z Eshonai, w której mówi jej, że znalazł sposób na sprowadzenie bogów parshmenów z powrotem. A ci z kolei ściągną bóstwa ludzi i przywrócą im moc, trzeba tylko wypowiedzieć Stare Słowa... Tę część Brandon Sanderson zatytułował Dawca Przysięgi, a w całej opowieści jest on zarówno legendarnym w Alethkarze mieczem, którego posiadaczem był kiedyś Dalinar, jak i kroniką, której fragmenty poznajemy we wstępach do poszczególnych rozdziałów. Polskie wydanie, ze względu na ogromną objętość historii, zostało podzielone na dwa woluminy, dzięki czemu 544 strony czyta się w formie papierowej dużo wygodniej niż poprzednie części.

Eleckra | 2017-11-29
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2017

Wreszcie, wreszcie, wreszcie!!! Jej, jupi, łiii!!!

Nigdy, absolutnie nigdy, na żadną książkę nie czekałam tak jak na trzecią część "Archiwum Burzowego Światła". Brandona Sandersona pokochałam po od pierwszych przewróconych stron i tak mi zostało do nadal, a "Archiwum" uważam za arcydzieło literatury fantastycznej. Dlatego tak bardzo mnie boli fakt, że Mag "Dawcę Przysięgi" wydaje w dwóch częściach. Wydawnictwo drogie, wydawnictwo kochane. Co my wam zrobiliśmy!? Za jakie grzechy, ja się pytam!? Ostatnie strony przewracałam ze smutną świadomością, że na resztę będę musiała długo poczekać. I co ja mam teraz czytać? Co wypadnie chociaż przyzwoicie w porównaniu do Sandersona? Toż to jest zbrodnia. No ale cóż począć? Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

W tym tomie akcja zaczyna się powoli toczyć w jednym, określonym kierunku. Zawsze miałam wrażenie, że autor piszę jedną powieść, ale bardzo rozwleczoną. Dwie pierwsze książki można nazwać wstępem- poznajemy bohaterów, oni poznają się...

Wioletta | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Moja ocena dotyczy tej nieszczęśliwie wg mnie podzielonej części, zastrzegam siebie zmianę jej po przeczytaniu całości tomu, (choć może piszę tak na wyrost i ocenę zostawię i nawet po kontynuację nie sięgnę) gdyż jako jedność należy książkę traktować i wydawca w tym aspekcie przegiął.
Nie ocenię wysoko, dlaczego?
A no dostroiłam się do rytmu Irytacji. Ta część bardzo, ale to bardzo odstaje prawie w każdym aspekcie od wspaniałych poprzedniczek, które to zachwalam jako arcydzieła.
Gdzie się podział dreszcz, został chyba tylko ten Dreszcz na papierze. Gdzie te momenty, gdy każdy włos na moim ciele stawał dęba, a ja przecierałam oczy ze zdumienia, wręcz wstrząsu mózgu spowodowanego akcją, rozwiązaniem zagadek, niezwykłymi opisami, autor rzucał takimi bombami w czytelnika, Burza wrzała w każdej komórce, sypał jak z rękawa zagadkami niemożliwymi do rozwiązania. Tego tu nie było! Tego tu nie doświadczyłam, wręcz w większości czytałam na siłę, znużona.
Delikatnie pospoileruję, ale bez...

Łukaszo | 2017-12-17

Roshar szykował się do wojny. Coś wisiało w powietrzu, spustoszenie nadchodziło, a z nim niezliczone armię Parshendich. Świetliści Rycerze zdawali się potrzebni bardziej jak nigdy. Dalinar Kholin zbierał siły. Wiedział, że tylko zjednoczeni razem, kraina z krainą, dolina z doliną będą w stanie przezwyciężyć zagrożenie. Niebo zaczęły zalegać gęste chmury. Każdy kto mógł chował się w budynkach. Z daleka dały się słychać pierwsze oznaki przyjścia Arcyburzy.

Jakże przyjemnie było powrócić do stworzonego przez Brandona Sandersona magicznego świata Rosharu pełnego sprenów, burzowego światła i innych cudności. W tym tomie (podzielonym na dwie części) po raz kolejny dostajemy masę intryg, skomplikowanych relacji i niezwykłych bohaterów. Sanderson ma to do siebie, że każdy jego świat tworzony jest w wielką szczegółowością i pietyzmem. I tak jest i tym razem. Czytając ten cykl można...

fulmir | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Kolejny tom Archiwum Burzowego Światła trzyma bardzo wysoki poziom. Co prawda jest to dopiero pierwsza część tego tomu i mam nadzieję, że druga część będzie jeszcze lepsza. W „Dawcy Przysięgi” obserwujemy dalszy rozwój wypadków, po tym jak zaginione miasto Świetlistych Rycerzy czyli Uruthiru zostało odnalezione w poprzednim tomie i Alethkar przygotowuje się do wojny z Pustkowcami. Również w tym tomie pisarz odkrywa kolejne karty, tym razem na temat przeszłości Heroldów- wyjaśnia się wiele z prologu do tomu pierwszego. Tom trzeci skupia się na arcyksięciu i nieoficjalnym przywódcy Alethkaru Dalinarze. Jego przeszłość nie jest może tak burzliwa i ciekawa jak przeszłość Kaladina i Shallan, niemniej warto poczytać.
Pisarz porusza też wiele ważnych problemów jak przeludnienie, głód, wybory moralne czy nawet problem narkomanii. ABŚ to nadal moja ulubiona seria fantasy i pozostaje mi już ją chyba tylko polecić. Ocena rewelacyjna.

Mavoc | 2017-09-10
Przeczytana: grudzień 2017

Mówcie, co chcecie, ale dla mnie to jest najbardziej oczekiwana premiera czegokolwiek, kiedykolwiek.