Jak uszczęśliwić psa. 98 najlepszych wskazówek od Zaklinacza psów

Okładka książki Jak uszczęśliwić psa. 98 najlepszych wskazówek od Zaklinacza psów Cesar Millan
Cesar Millan Wydawnictwo: Illuminatio hobby
hobby
Short Guide to a Happy Dog. 98 Essential Tips and Techniques
Illuminatio
2014-04-16
2014-04-16
Maciej Lorenc
Cesar Millan zaklinacz psów jak uszczęśliwić psa psy hobby poradnik

Okładka książki Jak wychować idealnego psa. W okresie szczenięcym i później Cesar Millan, Melissa Jo Peltier
Jak wychować i... Cesar Millan, Melis...
Okładka książki Jak zostać przywódcą stada Cesar Millan, Melissa Jo Peltier
Jak zostać prz... Cesar Millan, Melis...

Dobrze napisana książka z wieloma przydatnymi wskazówkami :)

Dobrze napisana książka z wieloma przydatnymi wskazówkami :)

Nie ukrywam, że byłam i nadal jestem uprzedzona do postaci Cesara Millana, dlatego też nie miałam praktycznie żadnych oczekiwań wobec tej książki.

Cała jest przepełniona teorią "przywódcy stada", ale to nie jest żadnym zaskoczeniem, nie mniej jednak czytanie o tym mogłoby być szkodliwe dla początkującego psiarza. Moją szczególną uwagę zwrócił również fragment o rozwiązywaniu problemu lęku u psów: smycz flexi, agility i bieżnia? Mam aktualnie lękowego psa w domu i uwierzcie mi, że beznadziejna rady, chyba że Cesar przez "agility" rozumie przyzwyczajanie psów do różnych powierzchni i wysokości, bo akurat to pomaga budować pewność siebie...

Ale są też dobre strony! Autor książki bardzo dużo mówi o czymś co nazwał "energią". Czyli prościej - mówi o tym, jak bardzo psy przejmują od nas emocje i jak ważne jest zachowywać przy nich spokój i równowagę emocjonalną. Bardzo podobał mi się również rozdział o tym jak wybrać dla siebie psa (oczywiście pomijając wszystkie wzmianki o "tworzeniu z psem stada").

Nie jest to tragiczna książka, ale nie jest też warta polecenia - jest dużo psich publikacji bez szkodliwych treści. Nie mniej jednak nie żałuje przeczytania i pewnie sięgne po pozostałe książki autora, żeby wyrobić sobie porządną opinię o nim. :)

Z jednej strony ciężko odmówić autorowi wiedzy i osiągnięć. Z drugiej strony w książce w kółko powtarzane są te same hasła, do znudzenia. Podejście Ceasara jest tylko jednym z wielu, współcześnie coraz częściej odchodzi się od podejścia dominacyjnego wobec psa, ale z metodami profesjonalisty w polemikę wchodzić nie zamierzam. Co do samej książki pomimo tego, że zawarte w niej umiejętności oczywiście mają wielką wartość, to jednak książka mogłaby być o połowę krótsza, gdyby uniknąć powtórzeń.

Spodziewałem się czegoś lepszego po autorze.mam wrażenie że autor trzyma wiedze dla siebie a z czytelnikiem dzieli się tylko ogólnikami.nie polecam

Jak dla mnie mało konkretna.

Jak dla mnie mało konkretna.

Polecam! Obowiązkowo dla przyszłych właścicieli psów. Wiele sposobów, objaśnień zachowań, praktycznych porad na bazie doświadczeń autora. Jestem zadowolona i nie żałuję zakupienia tej książki :)

Ceasar Millan niegdyś był nielegalnym imigrantem bez grosza przy duszy. Obecnie jest znanym na całym świecie zaklinaczem psów. W swojej książce daje praktyczne rady, dotyczące podstawowego wychowania czworonogów.

Jako dziecko naprawdę często oglądałam programy przyrodnicze. Ceasar Millan pojawił się jednak w okresie, w którym odchodziłam już od oglądania telewizji; dlatego choć kojarzę jego program to nigdy nie śledziłam go regularnie. Dlatego do „Jak uszczęśliwić psa” mogłam podejść stosunkowo neutralnie.
Ostatecznie… to nie jest książka zła, szczególnie jeśli chodzi o to, jak się ją czyta. Millan pisze bardzo lekko, choć musze przyznać, że zdarza mu się często zapętlać i powtarzać to samo. Poradnik jest jednak naprawdę dobrze zrobiony pod kątem graficznym i bardzo łatwo się jest w nim odnaleźć, znajdując odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Trochę żałuje, że wydawca zdecydował się na niski jakościowo papier i na tak brzydką okładkę. Przez ilość grafik oraz rozwiązań wewnątrz „Jak uszczęśliwić psa” wręcz prosi się o ładne wydanie z kolorowymi zdjęciami. Szczególnie, że cena okładkowa – 39,90zł – jest stosunkowo wysoka, jak za tak cieniutką książkę.
Wróćmy jednak do treści książki. Trudno jest mi ją profesjonalnie ocenić: choć mam duży kontakt z psami to nie jestem behawiorystą. Niemniej, na pewno nie zgadzam się ze wszystkim, co autor przytacza, mimo że Millan co najmniej jedną rzecz robi tu zdecydowanie dobrze. Mianowicie: tłumaczy, że pies to nie człowiek i nie wolno go tak traktować.
Naprawdę wiele „bitew” stoczyłam z miłośnikami psów pozbawionymi jakiegokolwiek zaplecza pod względem wiedzy, aby ludziom wyjaśnić tę – dla mnie oczywistą – kwestię. Millan stara się to robić z taktem, ale dosadnie, dlatego mam nadzieję, że choćby pod tym względem otworzy niektórym oczy. Szczególnie, że profesjonaliście da się łatwiej zaufać, niż osobie, która nigdy zawodowo nie pracowała z psami.
Czytając rady Millana czasami pojawiały mi się jednak w głowie pytania: po co? Czemu tak kategorycznie? Rozumiem, że pies wymaga innego podejścia, niż człowiek, ale jeśli np. zwierzę idzie grzecznie na smyczy, nie ciągnąc, ale czasem wyjdzie przede mnie – nie sądzę, aby było to coś, co należy od razu karać. Choćby odnosząc się do analogii wilczego stada (które autor często porusza): w takowym mamy oczywiście przywódców, ale stado pracuje jako cały organizm. To zwierzę z lepszym węchem wyjdzie na przód, tropić. A nie ma co ukrywać, nasze psy są w tropieniu lepsze.
Na pewno „Jak uszczęśliwić psa” wymaga od czytelnika aktywnego zaangażowania w tekst. Każdy pies jest inny i każdy wymaga innego podejścia. Tego typu książka ma szansę pomóc nam w rozwoju, aby stać się lepszym właścicielem, ale na pewno nie załatwi wszystkich naszych problemów z pupilem. Niemniej, jeśli ktoś szuka literatury na temat psich zachowań i chce zrobić porządny „risercz” w temacie to myślę, że po pozycje tak popularnego behawiorysty warto sięgnąć. Choćby po to, aby wyrobić sobie opinię i próbować być lepszym człowiekiem dla swojego psa.

Bardzo dobra książka dla właścicieli psów oraz tych, którzy zamierzają sobie go sprawić. Wspaniale przygotowuje nas mentalnie do stania się najlepszym przywódcą dla swojego czworonoga.
Wiele z tych informacji już wiedziałam, ale jestem właścicielką psa od 12 lat, więc nic dziwnego. Mimo to również wiele się dowiedziałam i na pewno będę jeszcze wracać do tej lektury.
Cesar Millan reprezentuje takie podejście do psów, które uważam za najwłaściwsze - jest dla mnie dużym autorytetem.
W skrócie - bardzo polecam tę książkę, jak i cały jego program. Można się wiele nauczyć.

Cesar...

Sięgnęłam po tę pozycję z ciekawości i w zasadzie po jej lekturze nie czuję się mądrzejsza, a wręcz trochę głupsza. Może to dlatego, że mam doświadczenie z psami problematycznymi - zarówno jako właściciel znajd, jak i schroniskowy wyprowadzacz. Porady zawarte w tej akurat pozycji nie są złe, ale na autora patrzę jednak poprzez pryzmat programu, którego był gwiazdą, i w którym popełniał karygodne błędy w odczytywaniu psich zachowań.
Myślę, że początkującemu posiadaczowi normalnego psiaka ta książka zbytnio nie zaszkodzi, ale w dobie internetu i powszechności szkoleń pozytywnych - nie pomoże. Każdego psa trzeba traktować indywidualnie i z respektem. Rad uniwersalnych jest jednak niestety mało.

2062

Niezastąpiony przewodnik po psiej duszy:-)

Niezastąpiony przewodnik po psiej duszy:-)

• Psy
  • Zwierzęta

Dodaj cytat z książki Jak uszczęśliwić psa. 98 najlepszych wskazówek od Zaklinacza psów