Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie

Okładka książki Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie Thomas M. Campbell II, T. Colin Campbell
Thomas M. Campbell IIT. Colin Campbell Wydawnictwo: Galaktyka zdrowie, medycyna
2011-01-01
Marta Paciorkowska
odżywianie higiena

Okładka książki Niskowęglowodanowe oszustwo T. Colin Campbell, Howard Jacobson
Niskowęglowoda... T. Colin Campbell, ...
Okładka książki Ukryta prawda. Rewolucyjna wiedza o żywieniu i zdrowiu T. Colin Campbell, Howard Jacobson
Ukryta prawda.... T. Colin Campbell, ...

Gdybyśmy wszyscy jedli wg wskazówek z książki, lekarze interniści nie byliby tak potrzebni. Warto przeczytać i warto wprowadzić w życie swoje i swoich dzieci, zachęcić znajomych. Wieloletnie badania Campbella i wielu innych lekarzy i naukowców potwierdzają bez najmniejszej wątpliwości, że dieta roślinna nieprzetworzona bez nabiału i mięsa jest najsłuszniejszym wyborem.

Książka napisana przez Amerykanina, gdzie więcej niż o tytułowym odżywianiu jest o życiu autora. Ja wiem, że to dobrze się łączy, jednak pisanie o tym samym, co chwile używając eufemizmów jest nudne.

Zdecydowanie autor jest człowiekiem, który zjadł zęby na pracy naukowej oraz jest szanowany w środowisku i zna się na temacie. W książce przedstawia się pełno badań naukowych, które faworyzują dietę wegańską.

...no i tu pojawia się mój problem. Książka jest mocnym przykładem grania pod tezę. Wszystkie przedstawione badania faworyzują tę dietę negując przy tym podejście do diety mięsnej, bogatej w nabiał.

Co moim zdaniem warto wyciągnąć z tej lektury:
- ograniczenie mięsa i nabiału w diecie może być dobre dla zdrowia
- dania bogate w błonnik są ważnym elementem diety.
- substancje kancerogenne, którymi straszą media są mocno przesadzone i nie należy aż tak bardzo się nimi przerażać (zjedzenie garstki ryżu, w którym jest arszenik, nie spowoduje, że zginiemy na miejscu)
- owoce i warzywa są naturalnym źródłem wielu potrzebnych dla organizmu składników odżywczych

Dodatkowo, możemy poczytać trochę statystyk dotyczących chorób i lokalizacji/przyczyn. Niemniej jednak WAŻNE! należy te dane weryfikować własną logiką i podchodzić do nich sceptycznie. W szczególności dotyczące złamań kości, wapnia, kamicy nerkowej itp. Wykresy są perfidnym graniem pod tezę, ponieważ nie biorą pod uwagę danych nt. ilości osób ze złamaniami którzy stosują dietę, bądź jej nie stosują.

Jednakże fajna książka, żeby wejść w temat jedzenia, badać własnym rozumem, co jest dla nas dobre, a czego powinnyśmy się wystrzegać. No i coś co nie zaskoczy myślę nikogo - nie być otyłym, dużo ruchu, trochę czasu na słońcu. To elementy, które sprawią, że będziemy zdrowsi :)

Dla mnie odkrywcza i inspirująca! Książka trafiła do mnie jako do osoby "znającej się na dietach", jako że co kilka lat przechodzę "odchudzanie". Zawsze z profesjonalnym realnym doradcą, trenerem, nadzorcą czyli dietetykiem. Z czasem powracam do nawyków żywieniowych sprzed diet. Książka, jak powiedziałam, jest dla mnie odkrywcza. Wreszcie przemowiono do mnie jasno, przedstawiając obszerne omówienie prac naukowych i ukazając twarde dowody. Autor zachęca do zmiany stylu odżywiania nie dla mody, idei, ale dla zdrowotności i sprawności. Lektura zainspirowała mnie do zmian w mojej kuchni.

Bardzo rzetelna i otwierająca oczy książka napisana przez badacza, która opiera się na wieloletnich badaniach (wielu osób, nie tylko autora) i analizach przyzwyczajeń żywieniowych ludzi. Skupia się na tym, by wytłumaczyć czego nie jeść i dlaczego. Niewątpliwie wiedza z niej, nie należy do mainstreamowych.

Jeśli nie lubisz chodzić po lekarzach i testować leki, które bardziej szkodzą niż pomagają (jeśli już to tylko chwilowo na skutki a nie przyczynę) lub chcesz uniknąć nowotworów to zachęcam do lektury.
Forma książki nie należy do najbardziej wciągających, więc dobrze ją sobie dawkować. Najważniejsza jej część występuje do 230 strony.

A od siebie dodam jeszcze polecajkę na NETFLIXową serię która jest na ten temat, gorąco polecam:

Jeśli nie lubisz chodzić po lekarzach i testować leki, które...

Otwierająca oczy książka o zasadach żywienia. Do niczego nie zmusza, nie nakłania. Czyste fakty oparte na prawdziwych badaniach naukowych. Jeśli jest ktoś zainteresowany zdrowszym odżywianiem się lub dlaczego weganizm staje się coraz popularniejszy to jak najbardziej polecam książkę. Do tego w łatwy i przyjemny sposób napisana.

Treść daje mocno do myślenia.
Czy naprawdę dieta może tak bardzo wpływać na nasze zdrowie? Czy mięso, nabiał tak bardzo nam szkodzi?
Jak to zrobić , jak porzucić to co nam nie służy , gdy wokół same pokusy kulinarne.
Warto przeczytać .
M.

Treść daje mocno do myślenia.
Warto przeczytać .
M.

Ksiązka bardzo ciekawa i dajaca do myslenia. Zmieniajaca na pewno postrzeganie na zywienie. Pierwsza czesc zdecydowanie lepsza, bardziej naukowa. Warto przeczytać i jak zawsze wyciagnac dla siebie co najlepsze. Polecam

Najbardziej udokumentowany i merytoryczny podręcznik dietetyczny na rynku. Zmienia życie!

Bardzo fajna książka i polecam każdemu, kto chce zacząć zdrowo się odżywiać.

Bardzo fajna książka i polecam każdemu, kto chce zacząć zdrowo się odżywiać.

• Zdrowie
  • Dietetyka
  • Poradniki

T. Colin Campbell Nowoczesne zasady odżywiania. Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie Zobacz więcej