Ogarnij się!

Okładka książki Ogarnij się! Sarah Knight
Okładka książki Ogarnij się!
Sarah Knight Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Get Your Sh*t Together!
Muza
2018-04-18
2018-04-18
Anna Czajkowska

Mogłabym spokojnie żyć bez przeczytania tej książki. Muszę przemyśleć jak się ogarnąć aby lepiej dobierać literaturę i nie marnować czasu na takie pozycje.

Bardzo dawno temu, tak mniej więcej trzy lata temu wpadła w moje ręce Magia olewania. To jeden z pierwszych poradników, który mnie naprostował. Rady zawarte w tej książce wskazały mi drogę, którą powinnam kroczyć. Muszę sobie tę lekturę odświeżyć. Gdybym się kierowała opiniami pewnie nigdy bym nawet na tę książkę nie spojrzała. Gdy dowiedziałam się, że autorka napisała drugą książkę wiedziałam że muszę po nią sięgnąć. W końcu trzeba mnie znowu naprostować. No i trochę i nawet bardzo trochę nie wyszło 😔. Już od początku powinna zapalić mi się czerwona lampka patrząc na tytuł. Chcąc nie chcąc Sarah użyła tonu rozkazującego, który działa na mnie jak płachta na byka. W natomiast okazało się, że nas ludzi łatwo porównać nasze charaktery do wiewiórek z bajki Alvin i wiewiórki. I teraz nie wiem czy jestem Teodorem gapą, wygadanym Alvinem czy zachowującym pozory Simonem. Wolę tego nie analizować, bo ostatnio nasłuchałam się takich żartów o wiewiórkach, że na samą o nich myśl boli mnie brzuch.
Nie przeczytałam tej książki do końca więc nie będę jej oceniać. Jeżeli jednak zastanawiacie się nad zakupem - odradzam. Postawcie wszystkie pieniądze na Magię olewania a ogarnianie zostawcie komu innemu.

Jak widać po moim blogu bardzo lubię zaczytywać się w poradnikach. Nie dlatego, że potrzebuję tych wszystkich rad, aby żyć. Nie dlatego, że wierze we wszystko. I nie dlatego, że potrzebuję. Czytam poradniki, bo każdy z nich sprawia, że mogę być choć ciut lepszą osobą. A często też, aby zastanowić się nad tym, co chciałabym osiągnąć.

Jakiś czas temu wpadła w moje ręce Magia olewania – instrukcja Sarah Knight dotycząca odpuszczania sobie wszystkich rzeczy, które nie są istotne w naszym życiu. Kolejną dawkę ironii i dziwnego poczucia humoru możemy znaleźć w książce Ogarnij się! Amerykańska pisarka tym razem postawiła na lekcję życiowego ogarniania się i stawienia czoła światu.

Sarah Knight dzieli się z czytelnikami swoim sprawdzonym sposobem, który wypróbowała najpierw na sobie i swoim mężu. System zadziałał i jak widać Sarah zajęła się tym, co dla niej było ważne – pisaniem książek.

Czytając byłam pod wrażeniem dużej dawki humoru oraz dystansu do siebie. Po publikacji pierwszej książki Sarah została okrzyknięta anty-góru, ale pisarka nie wzięła tego do siebie i dalej poprzez swoje poradniki „ratuje” ludzi przed zwariowaniem. Ogarnij się! to przewodnik jak wziąć do kupy swoje życie i poprowadzić je tak, aby być szczęśliwym. Poruszane są tutaj wszystkie sfery życia – pokazując system: Strategia, koncentracja i zaangażowanie. Co prawda, nie jest to rewolucyjna metoda, którą odkryła Pani Knight, ale w zabawny sposób pokazała, jak się zabrać za siebie. Nie zdradzę szczegółów tej metody – tylko zaproszę do przeczytania poradnika.

W książce znajdują się przykłady oraz sposoby rozwiązania trudności. Poruszane tematy dotyczą finansów, zdrowia fizyczne i psychicznego oraz życia zawodowego. Jednym zdaniem – wszystko to, co może powodować nieogarnięcie w życiu. Ten poradnik jest życiowy, daje kopa do działania a jednocześnie pozwala się wyluzować. Nie trzeba panować nad wszystkim i być perfekcjonistą, wystarczy zebrać do kupy sferę, która nas uwiera i wprowadzić małe kroczki. Ogarnij się! mogę polecić młodym ludziom, którzy wchodzą w dorosłe życie. Ale także osobom szukających motywacji do zmiany. Sarah Knight potrafi dać kopa do działania.

Jakiś czas temu wpadła w moje ręce Magia...

"Ogarnij się!" to napisany lekkim, żartobliwym stylem poradnik, w którym Sarah Knight zdradza czytelnikom, jak się w życiu ogarnąć. A przynajmniej taki był zamysł tej książki.

Autorka próbuje ugryźć wiele różnych problemów z ogarnięciem siebie i swojego życia: od błahostek, takich jak utrzymywanie porządku w mieszkaniu, po zrzucenie wagi, czy poradzenie sobie z kryzysem egzystencjalnym. Sprawia to, że książka jest o wszystkim i o niczym, a całość to jeden wielki bełt słowny.

Po przeczytaniu poradnika, czuję się trochę oszukana i ograbiona z czasu. Poza zwykłymi oczywistościami nie dowiedziałam się niczego nowego ani ciekawego. Ale trzeba oddać autorce, że sama świetnie się ogarnęła, skoro opublikowała książkę i zarabia na stwierdzeniach typu "Chcesz schudnąć? Zacznij chodzić na siłownię!" albo "Jesteś chorobliwym perfekcjonistą? Nie bądź!".

Bełkot.

Bełkot.

Dobrze znana autorka, którą swoją debiutancką książką rozbawiła nas na łez. Teraz doradza nam, jak poradzić sobie z tym, co uznaliśmy w naszym życiu za najważniejsze. Wszyscy wiedzą, że zarządzanie czasem to podstawa, ale czy wszyscy "ogarniamy", jak wcielić wszystkie te mądrości w życie? Sarah Knight ma kilka propozycji.

Bardziej wyczerpującą opinię o książce dodałam na blogu Redhead in Wonderland, gdzie serdecznie zapraszam:

Bardziej wyczerpującą opinię o książce dodałam na...

„Ogarnij się!” to książka, która krótko mówiąc miała mi podpowiedzieć jak tu się w szale dnia codziennego ogarnąć. Okazało się, że przydanych dla mnie informacji jest tak naprawdę niewiele, a większość jest po prostu przegadana.Sama autorka twierdzi, że nie jest to typowy poradnik – nie bardzo wiem czym on ma się różnić od typowego, ale niech będzie. Miało być na luzie i jest, tylko momentami miałam wrażenie, że autorka kręci się w kółko. Powtarza się i sili na lekkość – szkoda papieru na powtarzanie i lanie wody, lepiej krótko i na temat. Oczywiście humoru nigdy za wiele, ale nie musi on wręcz przytłaczać. Nie jest to obszerna książka, a i tak jej nie skończyłam (co jest naprawdę rzadkością!). Przejrzałam spis treści i wybrałam to, co mnie najbardziej interesuje. Przeczytanie wybranych rozdziałów skutecznie zniechęciło mnie jednak do czytania reszty i marnowania mojego cennego czasu.

Pzewrotny, bezkompromisowy i przezabawny anty-poradnik od światowej sławy anty-guru Sarah Knight, która w niepowtarzalnym stylu rozprawia się z życiowymi obawami i przyjazny sposób przedstawia, jak wprowadzać wielkie życiowe zmiany i jednocześnie nie zaniedbać tych malutkich.
Jeżeli nie lubicie czytać poradników, to w odróżnieniu polecam przeczytać ten "nie poradnik" :D Autorka ma świetne poczucie humoru i bardzo ciekawie przedstawia swój sposób na ogarnięcie się, nie narzucając nam tym samym co mamy zrobić w danej sytuacji. W końcu każdy z nas ma inny problem, do którego trzeba podejść w sposób indywidualny. Mimo wszystko, autorka ma bardzo trafne spostrzeżenia, w wielu kwestiach się z nią zgadzałam, na przykład z tym, że aby coś osiągnąć, trzeba obrać sobie cel, a później zmierzać do niego małymi kroczkami.
Bardzo przyjemnie i lekko się czyta.

To moja pierwsza książka-poradnik, nie liczyłam, że będzie tak przyjemnie się czytało. Dzięki luźnemu podejściu samej autorki do tematu można czasami się nawet pośmiać z żartów, z pewnością nie żałuje tych kilku godzin spędzonych z książką, mało tego... postaram się pójść za radą autorki i Ogarnąć się wreszcie!:) pilnując swoich kluczy, telefonu i portfela:)

Mam wrażenie, że Autorka pierw powinna ogarnąć sama siebie ;)

Mam wrażenie, że Autorka pierw powinna ogarnąć sama siebie ;)

Dodaj cytat z książki Ogarnij się!