Jak zostać przywódcą stada

Okładka książki Jak zostać przywódcą stada Cesar Millan, Melissa Jo Peltier
Okładka książki Jak zostać przywódcą stada
Cesar MillanMelissa Jo Peltier Wydawnictwo: Illuminatio poradniki
2012-04-20
Maciej Lorenc
zaklinacz psów psy zwierzęta domowe poradniki Cesar Millan

Okładka książki Kapitan. Na służbie Richard Phillips, Stephan Talty
Kapitan. Na sł... Richard Phillips, S...
Okładka książki Czy wiesz, co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy Katarzyna Bosacka, Małgorzata Kozłowska- Wojciechowska
Czy wiesz, co ... Katarzyna Bosacka, ...
Okładka książki Misja szczeniak. Pozdrowienia z Bagdadu Jay Kopelman, Melinda Roth
Misja szczenia... Jay Kopelman, Melin...
Okładka książki Zaklinacz lwów. Historia najniebezpieczniejszej przyjaźni na świecie Tony Park, Kevin Richardson
Zaklinacz lwów... Tony Park, Kevin Ri...
Okładka książki Zmarli mówią. Autobiografia jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego Krzysztof Jackowski, Katarzyna Świątkowska
Zmarli mówią. ... Krzysztof Jackowski...

Raczej przeciętna książka, Cessar jest prawdopodobnie dużo lepszym specjalistą od psów niż od pisania książek. Np. autor wielokrotnie wspomina o energii spokojnie asertywnej a w zasadzie nigdzie nie można się doczytać czym ona właściwie jest. Wiele fragmentów jest niepotrzebnie rozwleczonych, często brakuje konkretów oraz prostych jednoznacznych wskazówek. Czasami chyba brakuje mu pomysłów na to jak poszczególne umiejętności można u siebie wykształcić przez co daje tak absurdalne propozycje jak zapisanie się do szkółki teatralnej bądź odpytania znajomego aktora o używane techniki.

Nie jest tak, że z książki nie da się niczego wartościowego wyciągnąć aczkolwiek będą to raczej przypadkowe strzępki aniżeli jakaś chociaż trochę usystematyzowana wiedza. W ostateczności jak komuś mocno zależy na powiększeniu swojej wiedzy nt. wychowania psów to można przeczytać ale nie oczekiwałbym cudów.

Teoria dominacji została obalona, przez samego twórcę tej teorii, a książka jest jej pełna. Jednak autor porusza ważne tematy: wybierania rasy psa, jej potrzebach oraz sposobach, jak sprawić aby te rasy czuły się dobrze - to co pisze o tych rasach jest prawdą. Polecam osobom, które mają już większe doświadczenie z psami i wyciągną z tej książki tylko najlepsze kąski, zostawiając "ziemniaczki", które w tym wypadku nam zaszkodzą. Zdecydowanie nie polecam jako podstawę szkolenia i wychowania psa.

O Cesarze Millanie pierwszy raz przeczytałem w książce "Co widział pies?" Malcolma Gladwella. Było to dawno temu, ale jakoś utkwiło mi w pamięci (ciekawe na ile tytuł książki się do tego przyczynił..:)). Parę lat do przodu i zamieszkał z nami adoptowany pieseczek. W związku z czym przypomniałem sobie o Cesarze i stwierdziłem, że przeczytam jego książkę. Myślałem, że ta jest pierwsza, ale generalnie nic nie szkodzi.

Autor dosyć sporo odwołuje się do przypadków, z którymi pracował w swoim programie. Jako, że nie mam TV to nie było mi dane specjalnie tego pooglądać, ale fragmenty później sobie znalazłem na Youtubie. I szczerze powiedziawszy - taka kolejność jest całkiem w porządku.

Co do samej książki - generalnie nie jest zła. Fajnie, że autor porusza sporo kwestii właścicieli i ich problemów i bardzo jasno wskazuje, że to zwykle oni są problemem a nie ich psy. W związku z tym też jedna część książki jest poświęcona metodom pracy nad sobą itp. Dla mnie niestety to była taka najmniej istotna część, w związku z tym że sporo się z tym już pospotykałem w życiu zawodowym.

Natomiast jak widać po ocenie - książka mi się podobała, jest napisana bardzo przystępnym językiem, co powoduje, że czyta się ją bardzo łatwo i przyjemnie, chociaż momentami mam wrażenie, że tłumaczenie trochę psuje poprzez dziwne konstrukcje. Ale sądzę, że wynika to także z tego, iż Cesar ma też "swój własny język" na niektóre zjawiska czy koncepcje, co pewnie powoduje problemy przy tłumaczeniu.

Boję się jednak, że gdyby to nie była moja pierwsza książka o psach, to oceniłbym ją troche gorzej. Stąd polecam wszystkim fanom Cesara oraz początkującym przywódcom stada!

Druga książka słynnego Zaklinacza Psów - Cesara Millana. W tej autor rozpisuje się na temat czym konkretnie jest energia spokojnie asertywna oraz w jaki sposób ją osiągnąć. Przeczytamy w niej też co nieco o zaspokajaniu potrzeb rasowych naszych psów, o tym, że rasa to nie wyrok oraz o sprzętach często używanych w pracy z psami (poszczególne rodzaje smyczy, obroży etc.). Dowiemy się też jak - według maksymy Cesara ,,ćwiczenia, dyscyplina uczucia" - wyznaczyć zasady, granice i ograniczenia naszemu psu. Można o tej książce powiedzieć, że jest nawet ciut psychologiczna. Myślę, że warto ją przeczytać nawet jeśli ktoś nie jest w 100% zwolennikiem metod Millana ;)

Przyznam szczerze, że ze wszystkich poradników Cesara Millana na temat psów ten najmniej przypadł mi do gustu. Da się go przeczytać, jednak wiele wiadomości jest bardzo wtórnych w stosunku do Zaklinacza psów.

Niemniej jednak lektura jest sympatyczna i zawsze można dowiedzieć się czegoś więcej o prawidłowym prowadzeniu i wychowaniu docelowo grzecznego psa.

2041

"Jeżeli pies spojrzy ci w oczy i nie będzie chciał do ciebie podejść, powinieneś dokładnie przyjrzeć się swojemu sumieniu"
- Woodrow Wilson

Pierwsza książka Cesara Millana - "Zaklinacz psów" - zachwyciła mnie (choć nie bezkrytycznie!). Druga już nie wniosła tej świeżości, wniosła za to dużo powtórzeń z pierwszej.
Pan Cesar to pasjonat, a ja lubię pasjonatów. Czasem jednak pisze zwyczajne głupotki...przynajmniej ja tak je oceniam.
Ogólnie książka podobała mi się i polecam szczególnie tym, dla których to będzie pierwsze spotkanie z Autorem.

- Woodrow Wilson

Pan Cesar to pasjonat, a ja lubię pasjonatów. Czasem jednak...

Ta książka pomogła mi rowiązać wiele łamigłówek życia z moim stadem psów. Polecam wszystkim zaintersowanym.

2062

Niezastąpiony przewodnik po psiej duszy:-)

Niezastąpiony przewodnik po psiej duszy:-)

Nie wszystko w książce zachwyca ale szereg porad jest bardzo cennych. Jasno i przejrzyście napisana.
Polecam

Polecam

Nie polecam, no chyba, że ktoś chce się zapoznać z metodami jako ciekawostka.

Nie polecam, no chyba, że ktoś chce się zapoznać z metodami jako ciekawostka.

• Psy
  • Zwierzęta