Wymyśl siebie od nowa

Okładka książki Wymyśl siebie od nowa Mario Alonso Puig
Okładka książki Wymyśl siebie od nowa
Mario Alonso Puig Wydawnictwo: Weltbild poradniki
poradniki
Weltbild
2011-01-01
2011-01-01
978-83-247-2153-5
Paweł Stawowoczyk
psychologia psychoterapia

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo książek do samorozwoju. Osobiście jestem dość sceptyczna do tego typu pozycji. Mój bagaż doświadczeń sprawił, że z politowaniem podchodzę do wszystkich motywacyjnych couchów. Cenię sobie jednak ludzi doświadczonych, fachowców. Ekspertów, którzy są świadomi co do swojego przekazu. Taką osobą jest dla mnie autor tej książki. Nie jest to może obszerna księga, ale za to bardzo treściwa. Mario Alonso Puig jest przede wszystkim medykiem, zgłębił on tajniki ludzkiego umysłu i w przystępny sposób przekazał w tej książce pułapki umysłu, przekazując jak procesy psychologiczne związane są ze zmianami fizycznymi. Dość logicznie i zwięźle przedstawia poszczególne problemy na realnych przykładach. Nie raz zatrzymałam się na danej stronie i zmusiłam do refleksji, zapisałam sobie też kilka cytatów.
Myślę że sięgnę po pozostałe pozycje od tego autora i mimo że nie mam zbyt wielkiego porównania książek w tego typu tematyce tej daję 8/10. Jedyne co mnie lekko zawiodło to samo zakończenie, w którym autor nawiązuje do religii i też gdzieś pomiędzy rozdziałami miałam wrażenie, że autor trochę przeczy sam sobie. Z jednej strony zachęca do unikania wszelkich nieprzyjemnych sytuacji i rzeczy, dla naszego własnego zdrowia, komfortu, z drugiej strony namawia do pracy nad sobą i stawieniu czoła demonom co wiąże przecież z wystawieniem na negatywne aspekty. Jeśli ktoś z Was uwielbia taką tematykę to "Wymyśl siebie od nowa" jest pozycją nie do pominięcia, jeśli jednak jak ja - podchodzicie do tego typu literatury z dystansem, ale chcielibyście od czegoś zacząć to być może również się przekonacie do tej pozycji i wyciągnięcie coś dobrego dla siebie. Ig: opinioodsiewnia

Mimo że to krótka książka, ciężko było przez nią przebrnąć. Książka bardziej od strony medycznej wyjaśnia działania podświadomości.

Ciekawa, krótka książka. Warto mieć na półce i do niej wracać.

Ciekawa, krótka książka. Warto mieć na półce i do niej wracać.

Jeśli macie wolną chwilę, wieczór dla siebie (bo tyle wystarczy na przeczytanie tej krótkiej książki),koniecznie poświęćcie ją na zapoznanie się z pozycją "Wymyśl siebie od nowa". Jak już wspominałam książka nie jest długa, ale bardzo treściwa, pozwala poukładać sobie w głowie różne, ważne rzeczy, otwiera nasze oczy i choć miejscami mówi o rzeczach oczywistych, wychodzę z założenia, że niektóre treści watro powtarzać sobie wiele razy dla lepszego zapamiętania, zresztą za każdym razem wyciągamy inne wnioski. Zdecydowanie polecam ;)

Ciężko się ją z początku czytało ale potem wciąga. Mądre słowa i mnóstwo cytatów... Świetny poradnik dla ludzi, którzy utracili wiarę w siebie. Bez wątpienia pomaga rozwikłać pewne problemy które nas dręczą oraz poprawić nasze samopoczucie. Na prawdę warto ją przeczytać!

Horyzontalna. Zdecydowanie książka otwierająca nowe spojrzenia i perspektywy, dająca mnóstwo zapytań i inspiracji. Książka może być jak najbardziej punktem zwrotnym w życiu.

Nie czarujmy się, po przeczytaniu 165 stronicowej lektury, nie wymyślimy siebie od nowa, stając się z miejsca nieznanym sobie ideałem, niemalże jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zresztą, żaden poradnik tego za nas nie zrobi, to w końcu tylko książka. Nawet jeżeli przeczytamy ich tysiące. Całą pracę musimy wykonać samodzielnie, a proces zmian nie jest najkrótszy. I to właśnie próbuje nam uświadomić pełen optymizmu autor, o mocno poznawczym podejściu i w dodatku w nurcie pozytywnym. No ale czemu nie? Przecież nie zaszkodzi. A jakże miło jest móc przeczytać jak ktoś udowadnia, wspierając się naukowymi dowodami, że jesteśmy pełni możliwości, tylko trzeba wziąć się w garść i odważyć się je realizować, bo wszystko jest możliwe. Granice leżą w końcu w naszej głowie. A przepis na przezwyciężenie ich i sposób na "złe" emocje mamy tu podany na tacy i okraszony licznymi przykładami, metaforami i wyszukanymi cytatami, rozpoczynającymi każdy rozdział. Nic, tylko czerpać z tego garściami, jeśli właśnie to do nas przemawia. Do mnie owszem, dlatego polecam. Jest krótko, ładnie i na temat.

gdyby każdy po przeczytaniu tej książki zmienił swoje nastawienie do życia to żyłoby nam się o wiele lepiej . : )

Świetnie napisana książka - poradnik. Po pierwsze jest treściwa, nie rozciąga autor tekstu nie potrzebnie. Są bardzo fajne rozdziały, które pomimo swojej zawartości (chodzi niekiedy o zbyt skomplikowane słownictwo) sprawia, że człowiek chce czytać tą książkę cały czas. Po drugie bardzo podobają mi się podsumowania zawarte najwyżej w dwóch zdaniach każdego rozdziału. Po trzecie i dla mnie najważniejsze autor zawiera w tej książce różne historie, przypowieści, legendy, które sprawiają, że człowiek postanawia się zatrzymać i przemyśleć, ale również sprawiają, że wszystko to co nie zrozumiałe nagle nabiera jaśniejszych barw. Po czwarte cytaty na początku każdego rozdziału są trafione w punkt. Bardzo podobały mi się rozdziały "nauka przebaczania", "Pytania, które leczą, i pytania, które wpędzają w choroby" oraz "Mapa skarbów".
"A tymczasem wprawne oko potrafi nie tylko odróżniać kształty i kolory, lecz także odkrywać na przykład, to co ludzie czują, choć tego nie mówią. Istnieją aspekty rzeczywistości, które - jeśli zdołamy je dostrzec - pozwolą odkryć wiele rzeczy pozytywnie wpływających na jakość naszego życia."
"Świadomość wymaga uwagi. Stanie się okiem, które widzi, uwaga zaś światłem pozwalającym jej coś zobaczyć."
"Einstein mawiał, że kluczem do sukcesu nie jest wcale znalezienie odpowiedzi na stare pytania, ale postawienie sobie nowych pytań - takich, których nigdy przedtem nie formułowaliśmy."

Świetna propozycja dla osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy w zakresie psychologii i działania ludzkiego umysłu. Tytuł i opis na okładce wydają mi się jednak nie do końca adekwatne. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Mało w niej praktycznych wskazówek i moim zdaniem ta książka wcale nie stanowi mapy prowadzącej w głąb siebie, aczkolwiek autor w przystępny sposób, za pomocą wielu przykładów z życia lub anegdot pokazuje nam w jakie pułapki myślenia często wpadamy.

• Poradniki
  • 2015