Egzorcyzmy Dory Wilk

Cykl: Heksalogia o Wiedźmie (tom 5)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Dora Wilk, Wiedźma, magia,
aspolski

666 – the number of the beast… Gdybyż to było takie proste i numer wystarczył by wyegzorcyzmować demona! Co zaczęło się w toruńskiej kostnicy, kończy się w piekielnych kręgach. Władający czarną magią sadystyczny psychopata grasujący po ulicach Torunia to zła wiadomość dla Dory Wilk i jej przyjaciół z policji. Jeszcze gorszą jest to, że ci, którzy od wieków powinni być martwi mają się nieźle i...

666 – the number of the beast…

Gdybyż to było takie proste i numer wystarczył by wyegzorcyzmować demona! Co zaczęło się w toruńskiej kostnicy, kończy się w piekielnych kręgach. Władający czarną magią sadystyczny psychopata grasujący po ulicach Torunia to zła wiadomość dla Dory Wilk i jej przyjaciół z policji. Jeszcze gorszą jest to, że ci, którzy od wieków powinni być martwi mają się nieźle i czas krwawej zemsty nastał. Mroczne rytuały, tortury, nieskory do zwierzeń Karmazynowy Książe i zdecydowanie zbyt bliski związek z demonami – to tylko kilka spraw, z którymi musi sobie poradzić Dora Wilk.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2014

źródło okładki: fabryka.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1265

Piekielne przygody Dory Wilk

Heksalogia o Wiedźmie Anety Jadowskiej to debiut powieściowy toruńskiej pisarki, który stał się bestsellerem i zapewnił jej zasłużone miejsce w panteonie najlepszych rodzimych twórców urban fantasy. Choć, gwoli uczciwości, trzeba przyznać, że ten gatunek nie stoi u nas na najwyższym poziomie, to jednak seria o Dorze Wilk wyróżnia się zdecydowanie na plus.

Fabryka Słów wydała już piąty z sześciu zaplanowanych tomów pt. "Egzorcyzmy Dory Wilk". Przypomnę pokrótce o czym opowiada seria (i lojalnie ostrzegam, że będą spojlery pierwszych czterech tomów).

Dora Wilk to była toruńska policjantka, a jednocześnie wiedźma, w której żyłach płynie krew magii płodności, magii wojny i królowej wilkołaków. Na skutek wydarzeń opisanych w pierwszych tomach stała się przybraną matką wampirów, alfą stada wilkołaków i związała się magiczną więzią z diabłem i aniołem. Ma przyjaciół w niebie, na ziemi i we wszystkich kręgach piekielnych, ale przy okazji narobiła sobie tam też niemało wrogów.

W piątym tomie o Dorę upomina się jej przeszłość w niemagicznym świecie. Na pomoc wzywają ją dawni współpracownicy z toruńskiego komisariatu, u których wyrobiła sobie opinię medium. Tym razem nawet racjonalna do bólu patolog Bogna musi przyznać, że w ostatnich seryjnych mordach jest coś nadprzyrodzonego. Przy okazji Dora dowiaduje się, że wciąż pracuje w policji, bo jej szefowa podrobiła jej podpis na wniosku o bezpłatny urlop. Przywrócona do służby zaczyna szukać zbrodniarza razem z Witkacym, jej dawnym partnerem z policji, a przy okazji szamanem. Poszukiwania doprowadzą ją do piekła. Dosłownie i w przenośni.

Każdy tom heksalogii ma swój motyw przewodni, związany z jakimś elementem świata Dory Wilk. Tym razem będzie to piekło, z którym będzie związana większa część akcji powieści, nawet jeśli ta dosyć dynamicznie przenosi się między piekłem, Toruniem i Thornem, magicznym odpowiednikiem nadwiślańskiego miasta.

Wiedźma zajrzy do takich zakamarków piekła, których nigdy nie pragnęła poznać i zawrze znacznie bliższą znajomość z demonami niż by chciała. Razem z nią poznamy różnice między rodzajami demonów, dowiemy się więcej o ich strukturze socjalnej, życiu codziennym, a także marzeniach, które często okazują się mało demoniczne.

Fanów (a zwłaszcza fanki) na pewno ucieszy wiadomość, że pierwsze skrzypce w "Egzorcyzmach" będzie odgrywał Baal, starożytne bóstwo urodzaju i płodności, znane także jako Belzebub, Pan Demonów. Dowiemy się, skąd bierze się jego pozycja polityczna wśród demonów, dlaczego tak upodobał sobie Dorę i co właściwie znaczy tytuł Oblubienicy, który przyznał rudowłosej wiedźmie.

"Egzorcyzmy Dory Wilk" trzymają poziom poprzednich części. Autorka sprawnie prowadzi nas przez kolejne wątki i nie przynudza. Ograniczyła też dosłowne kalki z angielskich idiomów, które mocno mi przeszkadzały w poprzednich częściach.

Nie jest to powieść dla niewinnych duszyczek o słabym sercu, bo sporo tu przemocy, opisów mrocznych rytuałów i seksu. Moim zdaniem wszystko w rozsądnych granicach, niemniej jednak zdecydowanie 16+.

Zastanawia mnie tylko, jak autorka chce pozamykać całą masę pootwieranych w pierwszych pięciu tomach wątków. Już w "Egzorcyzmach…" wiele elementów potraktowanych jest mocno po macoszemu. Wampiry i wilkołaki, stanowiące motyw przewodni czwartego tomu, tym razem są tylko wspomniane. Podobnie jak Maja, chrześniaczka Dory, która w zakończeniu poprzedniego tomu objawiła niespodziewanie talenty magiczne. Co prawda Jadowska zapowiedziała już, że planuje spin-offy Heksalogii, w których dotychczasowi bohaterowie tła wysuną się na pierwszy plan, ale i tak może mieć problem z zadowalającym czytelników domknięciem dotychczas otwartych wątków.

"Egzorcyzmy Dory Wilk" powinny zadowolić fanów Heksalogii, jeśli jednak nie czytaliście poprzednich tomów, sięgnijcie najpierw po nie.

Krzysztof Krzemień

veinylover | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Ciekawy pomysł na kontynuację opowieści o Dorze.
Tym razem większość akcji i walk toczy się w królestwie ciemności, a Dora popada w poważne tarapaty.
Jeśli chodzi o coś, na co chciałbym zwrócić uwagę, to na zagadnienie sprawiedliwości. Okazuje się, że nawet w miarę poprawny politycznie umysł autorki ma gdzieś głęboko w podświadomości intuicję sprawiedliwości. W zasadzie bowiem najbardziej sprawiedliwą sprawiedliwością jest odpłacenie komuś, kto czyni coś złego dokładnie tym samym. To jest często mylone z zemstą, ale zemsta jest czymś innym, jest odpłaceniem nadmiernym i nieadekwatnym. Przyznam, że pomysł na zapłacenie Żmijewskiemu identyczną walutą przez Dorę jest w tej książce wręcz mistrzowski.
Nie lubię krzywdzicieli i intuicja autorki bardzo mi odpowiada.
Idąc tropami sprawiedliwości należy zauważyć, że krzywdziciel krzywdzi nie tylko bezpośrednio osobę wobec której wykonuje swoje działania. Jeśli bandzior krzywdzi kogoś, kogo kochamy, powoduje także nasze cierpienia i...

Vaherem | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Edycja: Przy kopiowaniu tekstu z worda LC zjadło kilka kawałków (łącznie jakieś trzy strony), co skutkował urwaniem logiki w wielu miejscach. Przeczytajcie więc jeszcze raz, jeśli macie czas ;)

Cześć, to ja Vaherem i czytam to, żebyście wy nie musieli. To już piąty tom przygód Dory i muszę przyznać, że jestem wykończony. Ten tom konstrukcją bardzo przypomina poprzedni. I jest nudny. Naprawdę nudny. Wrogowie są silni tylko na papierze, a Dora nadal jest cudowna, wspaniała i jedyna w swoim rodzaju. Nie wiem jak można ekscytować sie historią, skoro po czterech tomach wiadomo, że Dora zawsze na końcu odniesie totalne zwycięstwo. Każdy wątek kończy się szczęśliwe. Każdy. Masakra.

BOHATEROWIE

Dora Wilk
Po pięciu tomach ciężko już mi coś nowego o Dorze napisać. Kto czytał, ten wie, że to Mary Sue z mega super mocami; inteligentna, ale jednak głupia; piękna, ale z kompleksami itd. Nie odczuwam o bohaterkę żadnego strachu, skoro ciągle nam przypomina, jaka jest świetna i że właściwie...

Yevoni | 2018-07-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2018

Nie wiem, totalnie nie wiem co mi strzeliło do głowy aby przeczytać i skończyć ten cykl.
Nie będę tutaj wypisywała absurdów. Opinia wydłuży się wtedy niebotycznie. Dodam jedynie, że książka wypchana jest (wybaczcie) "z dupy" treścią. Miałkie dialogi typu "pitu, pitu", opisy nie wnoszące nic do fabuły, która tym razem wydawała by się całkiem niezła, zajebistość Dory i totalne odjajowienie męskiej części bohaterów. Standard...

MAGnezja | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2014
Przeczytana: 11 listopada 2014

Początek „Egzorcyzmów Dory Wilk” zapowiadał się bardzo obiecująco. Akcja książki została przeniesiona do Torunia, ponieważ Dora została poproszona o pomoc w rozwiązaniu zagadki kryminalnej…. Po czym okazało się, że ten wątek był na tle pozostałych jedynie wątkiem pobocznym. A to spowodowało, że moje zainteresowanie książką gwałtownie spadło.
Szczerze powiedziawszy znowu się zmęczyłam SUPER wspaniałą Dorą Wilk. W najnowszej części nasza Super bohaterka po wampirach, wilkach znowu zmienia swoje towarzystwo, ponieważ „dostaje” nowego „sublokatora” w postaci demona. W związku z tym większość fabuły książki jest poświecona poszukiwaniom bezpiecznego sposobu usunięcia demona za pomocą egzorcyzmów, a także walce z innymi demonami, które nie chcą zmieniać takiego stanu rzeczy. Dochodzi również do pogłębienia znajomości z Karmazynowym Księciem czyli Baalem…
Moje mało entuzjastyczne podejście (w porównaniu z innymi czytelnikami) może wynikać z faktu, iż nie przepadam za tematyką związaną z...

aleksnadra | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

"Egzorcyzmy Dory Wilk" to piąta już część Heksalogii pióra Anety Jadowskiej. Nieuchronnie więc zbliżamy się do definitywnego końca tej fantastycznej serii. Biorąc książkę w dłonie byłam szczęśliwa i podekscytowana możliwością poznania kolejnych przygód mojej ulubionej bohaterki. Po lekturze smutek odmalował się na mojej twarzy. Dlaczego? Chciałam "Egzorcyzmy" czytać powoli, smakować każde zdanie, słowo, literę osobno ale... nie dało się...Po prostu się nie dało. Pani Aneta zadbała by torpeda nabita emocjami wybuchła tuż po starcie bez możliwości jej zatrzymania, a żywe tempo akcji nie pozwoliło odpocząć oczom ani na sekundę.

Dora Wilk zanim dowiedziała się o swojej magicznej naturze, pracowała jako funkcjonariusz toruńskiej policji. O jej niezwykłej intuicji i skuteczności nie zapomnieli dawni współpracownicy. Dlatego bez zastanowienia wzywają swoją koleżankę do pomocy w sprawie tajemniczych, rytualnych morderstw, których nie potrafią racjonalnie wytłumaczyć i rozwiązać. Dora bez...

Rachel3 | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, Totalnie denne

Już naprawdę nie pamiętam, co kiedyś podobało mi się w serii Anety Jadowskiej. Chyba tylko Joshua. I coś tam, że główna bohaterka niby jest policjantką - niby, jak okazało się bardzo szybko. I łatwo się czytało, przynajmniej pierwsze dwa tomy. A może zaważył fakt, że kiedy się z nimi zetknęłam, wciąż jeszcze byłam gimnazjalistką...

Smutne. Naprawdę smutne, jak można zmarnować taki potencjał na fajną serię light fantasy. Jeszcze smutniejsze, jak można marnować kasę na takiego gniota - a ktoś to przecież robi, skoro wydano aż sześć części. Najsmutniejszy jest jednak fakt, że zdarzyło mi się czytać fanfiki na blogach, które były znacznie lepszymi dziełami, a mimo to ich autorki (bo to jednak głównie autorki, przynajmniej w tych, które ja przeglądałam) bezowocnie szukają wydawnictwa dla swoich powieści.

Poziom nielogiczności tej serii, pisania świata przedstawionego na odwal się i jeszcze zapełniania stron sprzyjającymi lewicy, szkodliwymi stereotypami dotyczącymi osób starszych,...

książek: 1991
Magda | 2014-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2014

Najlepsza część z całej serii o Dorze Wilk. I - ku może teraz zdziwieniu niektórych - naprawdę ucieszyło mnie, że tym razem wiedźma popadła w kłopoty, z których nie wyszła tak bez szwanku jak zawsze. I mnóstwo Baala... o tak, tego mi było trzeba.

Więcej pod adresem: http://smag-rekomendacje.blogspot.com/

Wagabunda | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

I znowu zarwalam noc dla Jadowskiej..:) Ale warto bylo - po stokroc warto...Dora nie zawiodla mnie . Przyznaje - lubie jej wojownicza strone , te, w ktorej mimo obrywania ciegow podnosi sie i idzie dalej , lojalna wobec wszystkich ktorych bierze pod swa ochrone ale bezwzgledna dla tych z drugiej strony piesci , noza czy miecza. A historia jej i Baala..hm...skads znam bardzo podobna :)

Asia | 2014-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2014

Zdecydowanie najfajniejsza część ze wszystkich dotychczas wydanych. Obecność wilków i wampirów ograniczona do minimum, za to mnóstwo Baala... tak to coś co mnie zafascynowało :) Polecam :)

ro48 | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

"Egzorcyzmy..." pani Jadowskiej zacząłem czytać z pełną premedytacją i odpowiedzialnością za swój czyn. Nie mogę się zdecydować na ocenę tej powieści.
Obdarzyć autorkę kilkoma gwiazdkami? Pierwsze rozdziały faktycznie tchnęły "nowym", języczek ma ostry pani Aneta jak żyletkę, styl twórczo radosny, zabawny, ogólnie ubaw przy czytaniu był. Lekko i świeżo.
A może ukarać autorkę jedną gwiazdką? Bo jak mówią: im dalej w las, tym więcej drzew. Już po kilkudziesięciu stronach styl zaczyna nużyć, przestaje bawić, powtarza się formuła. Męczy. A najgorsza była dla mnie zwiększająca się ilość "absurdów" w budowaniu historii. Ja rozumiem, w końcu to powieść fantasy, o wiedźmach, diabłach, różnych stworach.
I to całe rozpasanie seksualne głównej bohaterki, no pani Aneto, toż to jakaś "sodomia i gomoria" ;)))
A tak na serio myślę, że książka celuje głównie w czytelnika młodego i gdyby została dostosowana w swojej formie do tego celu, mogłaby być faktycznie doceniona. W innym przypadku wielu...