Tata mimo woli

Okładka książki Tata mimo woli Jarosław Duś, Kazik Staszewski, Stanisław Staszewski
Okładka książki Tata mimo woli
Jarosław DuśKazik Staszewski Wydawnictwo: Kosmos Kosmos biografia, autobiografia, pamiętnik
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Kosmos Kosmos
Data wydania:
2014-05-14
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-14
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392699156
Tagi:
Stanisław Staszewski Bard Baranek Celina Kazik Staszewski Tata Kazika Pegaz
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Idę tam gdzie idę. Dalej. Autobiografia. Rafał Księżyk, Kazik Staszewski
Ocena 7,7
Idę tam gdzie ... Rafał Księżyk, Kazi...
Okładka książki Idę tam gdzie idę. Autobiografia Rafał Księżyk, Kazik Staszewski
Ocena 7,1
Idę tam gdzie ... Rafał Księżyk, Kazi...
Okładka książki Po co nam socjologia? Dominik Batorski, Peter Ludwig Berger, Jakub Bierzyński, Marta Bucholc, Adam Ćwikliński, Henryk Domański, Ludwik Dorn, Magdalena Fac, Barbara Fatyga, Kazimierz Frieske, Aleksandra Jackowska, Michał Kajta, Paweł Kłobukowski, Wiesława Kozek, Krzysztof Borys Kruszewski, Anna Kuczyńska, Tomasz Kukołowicz, Jacek Kurczewski, Grzegorz Łapanowski, Sławomir Łodziński, Piotr Łukasiewicz (socjolog), Stanisław Maksymowicz, Mirosława Marody, Dominika Michalak, Lech M. Nijakowski, Malwina Piekarska, Paula Płukarska, Grażyna Pol, Jan Poleszczuk, Grzegorz Rutkowski, Sławomir Sierakowski, Paweł Śpiewak, Jadwiga Staniszkis, Kazik Staszewski, Antoni Sułek, Róża Sułek, Paweł B. Sztabiński, Paweł Szybka, Włodzimierz Wesołowski, Edmund Wnuk-Lipiński, Kuba Wygnański, Leszek Zaborowski, Tadeusz Zysk
Ocena 5,3
Po co nam socj... Dominik Batorski, P...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Marek Dyjak. Polizany przez Boga Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke
Ocena 7,1
Marek Dyjak. P... Arkadiusz Bartosiak...
Okładka książki Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora Leszek Gnoiński, Marek Piekarczyk
Ocena 7,1
Marek Piekarcz... Leszek Gnoiński, Ma...
Okładka książki Dziwny, dziwny, dziwny Piotr Bratkowski, Tomek Lipiński
Ocena 6,0
Dziwny, dziwny... Piotr Bratkowski, T...
Okładka książki Pamiętam, że było gorąco. Rozmowa z Tadeuszem Konwickim Katarzyna Bielas, Tadeusz Konwicki, Jacek Szczerba
Ocena 7,2
Pamiętam, że b... Katarzyna Bielas, T...

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
534
246

Na półkach: ,

Każdy z Was słyszał przynajmniej raz w życiu piosenki „Baranek”, „Celina” czy „Kochaj mnie, a będę twoją”. Zanim w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, utwory te stały się znane na całą Polskę dzięki zespołowi KULT, trzydzieści lat wcześniej wykonywał je ich autor, a prywatnie ojciec Kazika Staszewskiego – Stanisław.

Jarosław Duś urodził się w 1976 roku. Prokurator w stanie spoczynku.

Kazik Staszewski urodził się 12 marca 1963 w Warszawie. Polski muzyk, wokalista i autor tekstów. Współzałożyciel i członek zespołów Kult, KNŻ, El Dupa i Zuch Kazik, występujący również solo oraz angażujący się w inne projekty muzyczne oraz filmowe.

Stanisław Staszewski urodził się 18 grudnia 1925 w Pabianicach – polski poeta i bard, ojciec Kazika Staszewskiego. W czasie II wojny światowej Stanisław Staszewski działał w Armii Krajowej (w 1942 roku był więźniem Pawiaka, w 1943 roku został dowódcą drużyny w stopniu kaprala). Został aresztowany i odesłany do niemieckiego obozu w Ebensee, stanowiącego filię KL Mauthausen-Gusen. W marcu 1945 ciężko zachorował i ledwie żywy znalazł się w obozowej kostnicy (gdzie przeleżał całą noc). Uratował go kapo z Pabianic, który chciał odszukać adresata nadesłanej paczki, aby ją przejąć. Po zakończeniu wojny Staszewski rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1960-1965 był naczelnym architektem Płocka. Jego twórczość stała się „podejrzana ideologicznie”, a nim samym zaczęła interesować się milicja. Rozpoczął się konflikt z władzami partyjnymi, w wyniku którego Staszewski został usunięty z partii, co oznaczało w tamtych czasach utratę możliwości znalezienia pracy w zawodzie architekta. Staszewski wrócił do Warszawy, zaś w 1967 wyemigrował do Paryża, gdzie pracował w charakterze kreślarza. Zmarł 22 stycznia 1973 w Paryżu.

Książka jest wydana w bardzo nietypowym formacie, ponieważ jest kwadratowa. Składa się ona z jedenastu rozdziałów, z czego pierwsze dziewięć opisuje historię życia Stanisława, dziesiąty zawiera skany maszynopisów z odnalezionymi niedawno tekstami jego piosenek, w ostatnim natomiast znajdują się listy, jakie bard wysyłał do rodziny i znajomych na emigracji w Paryżu.

Z biografii wyłania się obraz szeroko utalentowanego człowieka. Staszewski był bowiem nie tylko bardzo dobrym architektem, ale także poetą, autorem tekstów, wokalistą i bardzo zdolnym rysownikiem. Niestety nie przełożyło się to na jego pozycję zawodową. O ile jeszcze w Polsce wiodło mu się nie najgorzej, o czym świadczy etat głównego architekta Płocka, to od momentu, gdy wyrzucono go z Partii, jego kariera wyraźnie wyhamowała. Także za granicą nigdy nie udało mu się zdobyć stanowiska, które odpowiadałoby mierze jego niewątpliwego talentu. Jeszcze gorzej wiodło mu się w życiu prywatnym. Pomimo tego, że był duszą towarzystwa i swego rodzaju celebrytą tamtych czasów, to tak naprawdę, był bardzo nieszczęśliwy. Pomimo licznych romansów kochał tak naprawdę tylko jedną kobietę, Krystynę – mamę Kazika.

Książka zawiera bardzo dużo prywatnych zdjęć, rysunków i szkiców (niektóre z nich można wręcz uznać za pornograficzne) autorstwa Stanisława. Do tego dochodzą teksty napisanych przez niego piosenek i wierszy. Niestety nie jest to kompletny zbiór, ale rok później została wydana pozycja „Samotni ludzie. Wiersze i piosenki”, która uzupełnia tę lukę. Jak wspomniałem wcześniej, w ostatnim rozdziale znajdują się listy pisane przez Staszewskiego na emigracji. Są one często pełne tęsknoty za Polską i za najbliższymi. Tata Kazika czuł się bardzo samotny w Paryżu, zwłaszcza, że praktycznie nie znał francuskiego języka.

Bardzo dużym plusem „Taty mimo woli” jest fakt, że po raz pierwszy w tej biografii został poruszony temat współpracy Stanisława Staszewskiego ze Służbami Bezpieczeństwa PRL. SB nie miało jednak zbyt wiele pożytku z TW „Nowego”, bo taki pseudonim został nadany autorowi „Celiny”. Bardzo słabo sprawdzał się w swojej roli, ponieważ nie przychodził na spotkania albo opowiadał, że nie zdobył żadnych materiałów.

Najmniej ciekawym rozdziałem, który mówiąc szczerze mocno mnie wynudził, jest „Publicysta”. Zawiera on skany artykułów, jakie Stanisław pisał do różnych fachowych pism związanych z architekturą. Dla osoby, która zupełnie nie interesuje się ta tematyką, czytanie tego typu tekstów jest drogą przez mękę. Trzeba, więc albo zacisnąć zęby i przemęczyć te kilkadziesiąt stron, albo po prostu go pominąć.

„Tata mimo woli” to obowiązkowa lektura dla wszystkich sympatyków twórczości taty Kazika, oraz dla fanów zespołu KULT. Czy pozostałym czytelnikom może się spodobać? Myślę, że tak, bo Stanisław Staszewski był bardzo barwną postacią. Osobiście bardzo się cieszę, że taka książka powstała, bo możemy się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o jednym z najbardziej niedocenianych poetów XX wieku.

Recenzja pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu

Każdy z Was słyszał przynajmniej raz w życiu piosenki „Baranek”, „Celina” czy „Kochaj mnie, a będę twoją”. Zanim w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, utwory te stały się znane na całą Polskę dzięki zespołowi KULT, trzydzieści lat wcześniej wykonywał je ich autor, a prywatnie ojciec Kazika Staszewskiego – Stanisław.

Jarosław Duś urodził się w 1976 roku. Prokurator...

więcej Pokaż mimo to

avatar
235
77

Na półkach: ,

Stanisław Staszewski jest najbardziej niedocenianym poetą w naszym kraju. Pamięć o nim uratował syn Kazik, który nie dość że wydał dwie świetne płyty z muzyką ojca to jeszcze zaserwował nam biografię poety. Z jednej strony bardzo dobrze, że powstała ta książka, ale z drugiej jest ona średnio napisana. Chodzi mi o słaby styl pisarski i historyjki, które można było sobie darować. Z drugiej jednak strony są tu historie bardzo ciekawe jak choćby ta dotycząca niechęci Stanisława Staszewskiego do posiadania dzieci. Pozycja raczej dla fanów.

Stanisław Staszewski jest najbardziej niedocenianym poetą w naszym kraju. Pamięć o nim uratował syn Kazik, który nie dość że wydał dwie świetne płyty z muzyką ojca to jeszcze zaserwował nam biografię poety. Z jednej strony bardzo dobrze, że powstała ta książka, ale z drugiej jest ona średnio napisana. Chodzi mi o słaby styl pisarski i historyjki, które można było sobie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
599
7

Na półkach: ,

Kazik napisał, że jego ojciec był gościem (Tatą) o wielu twarzach. Takim go prezentuje ta książka w żywym słowie (przez "oddanie [mu] głosu" w publicystyce, listach, itd) i rodzącym się z niego obrazie (w czym na pewno pomagają różne rysunki, obrazki, szkice). To nie był zmarnowany czas. Polecam.

Kazik napisał, że jego ojciec był gościem (Tatą) o wielu twarzach. Takim go prezentuje ta książka w żywym słowie (przez "oddanie [mu] głosu" w publicystyce, listach, itd) i rodzącym się z niego obrazie (w czym na pewno pomagają różne rysunki, obrazki, szkice). To nie był zmarnowany czas. Polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    160
  • Przeczytane
    46
  • Posiadam
    38
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    3
  • Biograficzne
    2
  • Ebooki
    2
  • E-Booki
    1
  • 3. Długa lista zakupów
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tata mimo woli


Podobne książki

Przeczytaj także