Al Pacino O sobie samym

Wydawnictwo: Axis Mundi
839225077X

Medellin | 2016-04-06
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Laurence Grobel napisał serię wywiadów z Alem Pacino na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Możemy w nich prześledzić rozwój kariery artysty.

Al Pacino to człowiek ceniący spokój i prywatność, co sprawiło, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie. Po tej lekturze mam ochotę na powtórne obejrzenie filmów z Pacino, które posiadam w swojej kolekcji.

To było nieoczekiwane spotkanie. Spostrzegł mnie i już nie mogłem się wyrwać z objęć ciemnej jak noc okładki wykończonej srebrnymi literkami. Układały się w "AL PACINO o sobie samym". Samo pojawienie się amanta Hollywoodu budzi wiele przyjemnych skojarzeń, a poznawanie myśli tego nietuzinkowego i inteligentnego aktora było samą przyjemnością. Na początku zazdrościłem Lawrencowi Grobelemu, gdyż zaprzyjaźnił się z nieprzystępnym twardzielem. Twierdzę tak, ponieważ dziennikarz był jedynym reporterem, któremu wystarczyło ikry by stawić czoło nieposkromionemu interlokutorowi. Nie dość, że zobaczył jak Ala Pacino żyje na co dzień. To potrafił nakłonić go do mówienia o sprawach, w których nigdy wcześniej nie wypowiadał się publicznie. Zaczęło się od wywiadu z Marlonem Brando, który potem przeczytał Al Pacino. Podczas wywiadu Grobla z Marlonem Brando:

"Przez cały wywiad Brando próbuje zniszczyć swój wizerunek "gwiazdy filmowej". "Najbardziej denerwuje mnie to, że gdy ludzie chcą...

Katarzyna Kunowska | 2014-03-28

Jeśli kochacie Ala Pacino, to po lekturze tej pozycji pokochacie go jeszcze bardziej. Lawrence Grobel rozmawiał z Alem przez wiele lat. Na początku były to rozmowy na polu czysto zawodowym, z biegiem czasu stawały się coraz bardziej prywatne. Widać to doskonale ...aktor na początku był nieśmiały, nieufny, a jego odpowiedzi wymijające. Późniejsze wywiady pokazują jak zmienił się jego stosunek do wywiadów, ale także jak zmienił się sam aktor. Jaki jest Al Pacino? To przede wszystkim niezwykle wrażliwy człowiek i artysta. Pełen ogromnej pasji. Jego największą miłością zdecydowanie jest aktorstwo, ale nie tylko filmowe, ale i (a może w głównej mierze) teatralne. Szekspira kocha bezgranicznie...
Z rozmów dowiecie się także, jak wyglądało jego dzieciństwo, dlaczego i za co kocha Nowy Jork, dowiecie się co sądzi o swoich poszczególnych rolach, a nawet dostaniecie w bonusie kilka anegdot (np. dlaczego i przy jakiej okazji Robert De Niro zaciął się w obrotowych drzwiach:)) Polecam wszystkim...

adult | 2013-07-11
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Uwielbiam Al-a Pacino odkąd pamiętam.
Jest genialnym aktorem ... i tylko tyle wiedziałam o nim przed przeczytaniem wywiadu.
Wywiad-rzeka,brak jakichkolwiek banalnych pytań,a jeśli takowe były,to wyczerpująca odpowiedz przysłoniła mi niektóre niedociągnięcia.
Bo same odpowiedzi są długie,porządne,niekiedy filozoficzne.Zdziwiłam się,że aż tak mądry jest ten pionier wśród światowych aktorów,którego obserwujemy za telewizorem lub rozpatrujemy jego zachowania w plotkarskich gazetach.Czasami przewinie się jakiś internetowy wywiad,ale to nic przy takiej dawce informacji,jaką oferuję nam ta książka.Mało która rozmowa wywarła na mnie takie wrażenie jak dziennikarska sztuka rozmowy Lawrence Grobela.
Jedyne,co bym zaliczyła to wad,to czasami bardzo podobne do siebie pytania (do poprzednich),mała liczba zdjęć i wstępy mogłyby być nieco dłuższe.
Lecz pomimo tego-warto.

Tylko dla fanów Al'a, którzy w pełni znają dorobek filmowy aktora. Pomimo że ja zaliczam się do fanów, nie mogę dać tym zbiorom wywiadów (bo ciężko mi to nazwać pełnowartościową książką) wyższej oceny. Tytuł sugerował mi, że jest to biografia aktora, a okazuje się zbiorem rozmów pomiędzy aktorem, a jego bliskim znajomym. Za dużo o kinie i teatrze, za mało o życiu, sprawach uniwersalnych.

Michał | 2014-08-18
Przeczytana: 14 października 2011

Pięknie prosty a zarazem filozoficzny wywiad, doceniłem po przeczytaniu jako człowieka wcześniej uwielbiałem wyłącznie jako aktora.

Ewa | 2015-03-15
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 15 marca 2015

"Czytanie uratowało mi życie" - Al Pacino!

Przeprowadzić dobry wywiad nie jest wcale łatwo. To bardzo delikatna i jednocześnie kapryśna sztuka, przez co jedynie garstka dziennikarzy może się poszczycić tym, iż zgłębiła jej tajniki. Lawrence Grobel bezapelacyjnie należy do tej grupy, a nawet można się pokusić o stwierdzenie, że jest prawdziwym mistrzem w tym co robi - niezwykłym wirtuozem wykorzystującym w 100% potencjał każdej rozmowy. Dlatego też z niemałą przyjemnością czyta się przeprowadzane przez niego wywiady. W przedziwny sposób, jak za dotknięciem magicznej różdżki, jego rozmówcy otwierają się całkowicie: są skłonni do zwierzeń, swobodnie żartują... Odsłaniają się, pozwalają wniknąć w swój świat. Nie inaczej jest w przypadku Pacino. Lektura całego zbioru rozmów, które notabene przeprowadzane były na przestrzeni wielu lat, pozwala nam lepiej zrozumieć Ala, nie tylko jako artystę, ale przede wszystkim jako człowieka. Zwyczajnego człowieka, który marzy, boi się, dojrzewa, przez co często jest zmuszony rewidować swoje...

ArthurDayne | 2014-08-03

Mój ulubiony aktor o życiu, filmach i teatrze. Ciekawie i z humorem

Monka | 2013-01-04

Bardzo interesująca książka.