Młot Bogów - Saga Led Zeppelin

Hammer of the Gods: Saga Led Zeppelin
978-83-60157-19-0
biografia, Led Zeppelin, rock, muzyka
blaszanyzegarek

Grupa Led Zeppelin jest dla rocka tym, czym opery Wagnera dla muzyki poważnej. Styl życia członków zespołu zdefiniował na dziesięciolecia rockowy kanon odnajdywania się w świecie. Plant, Page, Bonham i Jones mieli najdłuższe włosy, najmocniejsze wzmacniacze i grali najbardziej rozbudowane solówki. Ich ciągnące się godzinami koncerty zamieniały się w pogańskie sabaty, czemu sprzyjała satanistyczna aura otaczająca zespół. Do legendy rockowych ekscesów przeszedł słynny "epizod z rekinem", któremu Steven Davis poświęca w książce należne mu miejsce. Młot Bogów -- książka oparta w dużej mierze na wspomnieniach amerykańskiego road menagera zespołu - jest dokumentem epoki, która w historii muzyki rozrywkowej była jedyna i niepowtarzalna.

Beatriz_Aguilar | 2014-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Muzyczne
Przeczytana: 11 października 2014

Kolejni giganci rock'n'rolla zdemaskowani! Twórczość Led Zeppelin poznałam całkiem dobrze ładnych parę lat temu, jednak dopiero niedawno zainteresowałam się historią tego legendarnego zespołu. Saga autorstwa Stephena Daviesa okazała się dla mnie bardzo udaną lekturą nawet pomimo nielubianego przeze mnie w biografiach nadmiaru nazwisk, miejsc czy dat.

Nie wiem natomiast, jak mam się odnieść do zarzutów innych czytelników pod adresem tej książki. Może ktoś z czytelników a zarazem większych niż ja znawców historii Zeppelinów wskaże mi wierutne kłamstwa w tej biografii? Czy chodzi tutaj o pokoncertowe orgie i rozróby z udziałem zespołu? Czy może o insynuacje Daviesa na temat rzekomej klątwy ciążącej na muzykach, mówiącej o tym, że to zafascynowany czarną magią Jimmy Page ściągnął nieszczęścia na członków zespołu i ich rodziny? Wiele opowieści z hotelowych after party, nie tylko w przypadku Led Zeppelin, jest dość mocno naciąganych a niektóre urosły już do rangi swoistych urban...

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Najwybitniejszy zespół w historii rocka w biografii Stephena Davisa. Nie wiem, dlaczego książka jest w tak ogromnym stopniu oparta na plotkach!! Czy Page i spółka nie zasługiwali na naprawdę rzetelną biografię??

AddieSilver | 2013-10-19
Przeczytana: 17 października 2013

Moja miłość do tego zespołu zawsze była, jest i będzie ogromna. Nic raczej tego nie zmieni, nawet fakty i mity, które wyczytałam w tej książce. Zdaję sobie sprawę, że większość informacji zamieszczonych w tej publikacji to stek bzdur i plotek, które wydają się bardzo nieprawdopodobne. Niemniej jednak książkę, czyta się szybko i dobrze. Udało mi się ją przeczytać z zapartym tchem w kilka dni. Jest napisana obrazowo i ciekawie. Autor jednak często nie skupia się na jednej informacji, pisząc o niej, a następnie przechodząc do zupełnie innej. Kolejnym plusem może być jej kieszonkowe wydanie, pozwalające się jej zabrać w każde miejsce. A uwielbienie do Zeppelina i tak zrobi swoje.

kasiasiew | 2011-02-04

Owa książka wywołała tak wiele kontrowersji, że to okno nie pomieściłoby wszystkich brudów, którymi obrzucono Zeppelinów po jej wydaniu. Davies jest bezlitosny, bez cenzury pisze o wszystkich ekscesach mających miejsce czy to na pokładzie Starshipa, czy też w Riot House... Największą wadą tej pozycji, jest fakt, iż większość informacji jest po prostu wyssana z palca, przypominają notki zamieszczane we współczesnych brukowcach, a więc to mówi wszystko. Mimo to, lubię ją, jak wszystko poświęcone temu zespołowi.

Klaymen | 2010-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2010

Dla fanów pozycja obowiązkowa. Bez cenzury, dobrze napisana.

Julaj89 | 2012-05-11

Bardzo dobra i bogata biografia ujawniająca najciemniejszą i najbardziej skandaliczną stronę zespołu, ale też jego kunszt zarówno w komponowaniu jak i w biznesie.
Led Zeppelin był zespołem kontrowersyjnym, zupełnie bez hamulców w kreowaniu własnego, rockowego wizerunku, wszystko co robił robił świadomie, wiec nie ma sensu ich wybielać. Oczywiście, "Młot bogów" nie daje pełnego obrazu tej grupy, ale nie sądzę, by istniała biografia, która przedstawiała by ten zespół w kompletny sposób, żeby wyrobić sobie w miarę prawdziwy obraz Ołowianego Sterowca trzeba przeczytać wiele książek, wiele artykułów i wiele wywiadów. Trzeba poznać ich muzykę, ich mentalność, naprawdę wsiąknąć w ten zespół, dlatego "Młot bogów" nie jest kompletną historią Led Zeppelin, ale na pewno jest istotnym jej elementem, jakąś częścią całości i jakimś punktem widzenia, z którym każdy fan powinien się zapoznać, uwzględniając chociażby status i prestiż Davisa jako biografa gwiazd rocka.

xonerpl19 | 2013-10-07

Ciężko jest mi ocenić tę książkę. Większość wiadomości się w niej znajdujących jest zmyślona, autor myli różne daty i fakty, a wszystko jest napisane jak w tanich brukowcach- tak, żeby tylko najbardziej oczernić zespół i żeby zrobić jak największą aferę. Czyta się ją jednak dość dobrze, choć należy z dystansem podejść do wiadomości w niej zawartych. Jest to jedna z najsłynniejszych książek o LZ i mogę ją polecić, choćby za klimat seksu, dragów i rock n' roll'a.

aliosza | 2010-11-14

Świetna, dobrze napisana biografia. Zawiera interesujące informacje, nie nudzi.

| 2010-12-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jak dla mnie świetna, rzetelnie przedstawiona historia zespołu jako całości i zespołu jako oddzielnych czterech muzyków. Niektóre wzmianki wydają się nieprawdopodobne, autor nie stroni od wulgaryzmów, wali prawdę prosto w oczy, przedstawiając faktyczny świat gwiazd. Polecam z całego serca, dla fanów obowiązkowa, dzięki licznym zabawnym historyjkom i szczegółom czyta się ją bardzo dobrze, jednym tchem.

Rockmargot | 2012-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2012

Moja miłość do tego zespołu była niezachwiana. Owszem irytował czasem wokal Planta, ale muzycznie to była REWELACJA. Książka jest szokująca. Czasami ordynarna i zaskakująca. Ale na pewno zawsze jest szczera. Opisuje karierę Jimmiego Page`a, to jak dorastał, uczył się grać i jak zakiełkowała myśl o założeniu zespołu. Nie brakuje tu alkoholu, grupies, mocnej muzyki i dziwnych pomysłów poalkoholowych.