W dżungli zdrowia

Okładka książki W dżungli zdrowia Beata Pawlikowska
Okładka książki W dżungli zdrowia
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: W dżungli zdrowia (tom 1) poradniki
poradniki
W dżungli zdrowia (tom 1)
Burda Publishing Polska
2014-05-21
2014-05-21
zdrowie w dżungli zdrowia odżywianie

Zabrałam się do tej książki z myślą, że dowiem się czegoś nowego i interesującego. Jednak bardziej szkodliwej książki chyba nie czytałam.

Przede wszystkim autorka obarcza jedzenie za całe zło tego świata. Ktoś podłożył bombę, porwał kogoś, wywałał strzelaninę w szkole? To na pewno z powodu tego, że jadł śmieciowe jedzenie, które zmieniło jego myślenie. Wprost nie mogłam uwierzyć, kiedy czytałam takie bzdury. Fragmenty o tym, że choroby spowodowane genami tak naprawdę są wywaływane przez śmieciowe jedzenie, bo to właśnie ono zmieniło te geny. Masakra.

Powtarzanie w kółko, że wszytskie badania są przestarzał i jeśli coś zostało zbadane, to na pewno teraz jest już szkodliwe, bo kiedyś naukowcy nie skupiali się na wszystkich pomiarach itp. Podważanie naukowych faktów typu tycie od kalorii i wmawianie, że tyje się od chemicznych dodatków. Większych bzdur już dawno nie czytałam.

Co więcej autorka nie opiera się na żadnych badaniach, a jedynie na swoim przykładzie, bo jak uważa "jeśli podałąby jakieś badania, to i tak byśmy w nie nie uwierzyli". Przynajmniej szybko się czytało i długo nie musiałam się z nią męczyć.

Dla osoby czytającej, słuchającej o zdrowiu z tzw alternatywnych źródeł ta książka to zbiór oczywistych oczywistości, ale i tak to ważna kompilacja - prosty język (sporo powtórzeń, to fakt),ale ma trafić do przeciętnego zjadacza batonów, więc ok. Nie ukrywam, było dla mnie kilka ciekawostek i zaskoczeń, no i dobrze sobie raz na jakiś czas przypomnieć o oczywistościach.

W sumie nic nowego, bo gdzieś każdy jest tego świadomy.
Jednak sami rezygnujemy z własnego zdrowia na własne życzenie.
Nie kupię nic ekologicznego, bo drogie. Lepiej wydać na chemiczne suplementy diety.
Tylko zdrowie nie powraca. A może? Czas sprawdzić!

W sumie nic nowego, bo gdzieś każdy jest tego świadomy.
Jednak sami rezygnujemy z własnego zdrowia na własne życzenie.
Tylko zdrowie nie powraca. A może? Czas sprawdzić!

Książka otwiera oczy na niby oczywiste kwestie, a jednak tak często przez nas lekceważone. To pozycja, która prawdziwie mobilizuje do zmian. Polecam!

Zawsze gdy sięgam po kolejna książkę Pawlikowskiej mam nadzieję, że znajdę w niej coś odkrywczego, czegoś czego jeszcze nie poznałam. Niestety trochę się zawiodłam bo ciągle w kółko jest to samo.
Rozumiem, że pani Beata chce przekonać by ludzie zastanowili się nad swoim życiem, zaczeli podjmować świadome i zdrowe decyzje. Jednak autorka cały czas używa tych samych argumentów. W kółko to samo. Zastanawiam się, czy jej inne książki o kłamstwach i skarbach cywilizacji mnie pozytywnie czy negatywnie zaskoczą.

TAK TAK TAK ! POLECAM! Uwielbiam Panią BP i jej twórczość. Wspaniale, że nasza świadomość na temat zdrowego odżywiania powiększa się w tak dużym tempie. Ta książka przyczynia się do tego.

Oczywiście trzeba powiedzieć sobie szczerze: Pani Pawlikowska nie jest lekarzem, dietetykiem, specjalistą z tytułami naukowymi. Opisała to, co jej smakuje, a co nie; co zaobserwowała ma na nią pozytywny wpływ, a co wręcz przeciwnie; co stosuje w życiu, a zostało podpatrzone w innych kulturach.
Sposób życia Pani Beaty jest faktycznie kontrowersyjny i bardzo skrajny, a książka (jak to w jej wydaniu) bardzo długa z wieloma powtórzeniami. Przyznaję jednak, że po przeczytaniu tej książki zaczęłam większą uwagę zwracać na etykiety danych produktów, skład oraz to jak jem i kiedy.
Można Panią Beatę krytykować, ale czy naprawdę warto skoro pomimo wszystko jest kobietą szczęśliwą, spełnioną i zdrową? No bo szczerze, ale czy faktycznie tak wygląda przeciętna 52-letnia kobieta w Polsce? Polecam jako początek do zainteresowania się tematem zdrowego odżywiania.

Sposób życia Pani Beaty jest faktycznie kontrowersyjny i bardzo skrajny, a...

Ksiazka, ktora poszerza punkt widzenia. Dzieki niej zaczelam NA SERIO zastanawiac sie nad tym czym się żywię, czytając ją bylam juz wegetarianka wiec w jakims stopniu zwracalam uwage na to co jem, czytalam etykiety, ale dzieki tej ksiazce i calej serii zaczelam na powaznie podchodzic do tematu. Faktycznie wiele ludzi mysli sobie ze raz na jakis czas mozna sobie pozwolic na 'cheatmeal'a' lub 'fastfoody' 'slodycze' ja tez tak myslalam, ale ksiazka uswiadomila mnie że tylko szkodze sobie. Powtarzalam jedzenie pizzy, slodyczy, lodow a potem czulam sie zle, za kazdym razem i wiedzialam o tym!. Bezsnesu. Beata wszystko tlumaczy jak bardzo szkodliwe sa substancje w gotowych produktach typu. zupa w proszku itp. Bardzo motywuje do zmiany nawykow zywieniowych na ZDROWE PODEJSCIE :) Ksiazka naprawde fantastyczna polecam serdeczeni!!

Przeczytałam tą książkę i myślę, że w wielu kwestiach p. Beata ma rację.
Zastanawia mnie jednak to, że nie było chemi w jedzeniu wieki temu, a ludzie też chorowali i umierali na raka i inne choroby.I z czego to? z biedy, z nieumiarkowania?
Szanuję ją za to, że dzieli się swoją wiedzą. Nikt nie musi tego czytać, ani stosować to wolna wola.
Myślę, że można coś zawsze z tej książki wziąć, a przynajmniej zastanowić się nad tym czy aby nie ma trochę racji.

Przeczytałam tą książkę i myślę, że w wielu kwestiach p. Beata ma rację.
Myślę, że można coś zawsze z...

Czyta się dosyć przyjemnie i szybko. Ciekawe spojrzenie na sposób odżywiania, ciekawe wzmianki o historii rozwoju masowej produkcji żywności. Mimo wszystko z każdym kolejnym rozdziałem miałam wrażenie, że autorka się powtarza i ciągle mówi o tym samym. Wiedzę podaną w książce przyjmuje osobiście z dużym dystansem, choć dla mnie zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Jednak obsesja na punkcie zdrowego odżywiania jest według mnie sama w sobie zgubna i bezsensowna. Abym mogła uwierzyć we wszystko co pisze autorka, potrzebowałabym konkretnych badań naukowych. Może kiedyś takowe będą? Z resztą na pewno już mnóstwo takich jest, ale książka ich nie porusza. Warto być świadomym tego, co się je - warto troszczyć się o zdrowe odżywianie - tego na pewno uczy książka. Ale może nauczyć też zbytniego strachu, o to co się je i o swoje zdrowie. Dlatego tutaj zaleciłabym zachować spory dystans.

• Beata Pawlikowska
  • Poradniki