Kochaj i jedz, Brazyliszku

Wydawnictwo: Replika
Ag2S

Edyta jest (i doskonale zdaje sobie z tego sprawę) zwykłą wiejską dziewczyną. Ma dwadzieścia lat, niedawno skończyła technikum hotelarskie i pracuje jako kelnerka w Copacabanie – jedynym barze, znajdującym się w wiosce, w której mieszka, Noczniku. Szara rzeczywistość nie przeszkadza jej jednak w snuciu kolorowych marzeń – Edyta jest zafascynowana barwną Brazylią i jej gorącym klimatem. Źródło tej fascynacji stanowią również słynne na cały świat tańce brazylijskie i nierozerwalnie z nimi związane wyjątkowe, kobiece karnawałowe stroje. Marzy o tym, że pewnego dnia na jej drodze życia pojawi się przystojny Latynos, który zabierze ją do nieśmiertelnego Rio de Janeiro.

Nieoczekiwanie okazuje się, że sny Edyty mogą się spełnić. Pewnej zimy Nocznik przeżywa prawdziwy najazd Brazylijczyków – Rafał Tokarz (syn właściciela Copacabany) bierze ślub z poznaną w Niemczech Brazylijką. Młodzi od razu zamieszkują w Noczniku i rozpoczynają przygotowania do wielkiego polsko-brazylijskiego wesela, na które zjedzie się cała egzotyczna rodzina panny młodej. Jakby wrażeń nie było dość, młodzi proszą Edytę o pomoc. Edyta, która jako jedna z nielicznych dziewczyn w wiosce biegle opanowała język niemiecki, ma wesprzeć pannę młodą – Edwiges (z polskiego: Jadwiga) – w odnalezieniu się w nowym otoczeniu. W ten sposób rodzi się niespotykana przyjaźń, a Brazylia w oczach Edyty jawi się na wyciągnięcie ręki.

Podczas wesela Edyta poznaje Césara, kuzyna Jadwigi – ucieleśnienie wszystkich jej marzeń. César jest nieziemsko przystojny, tak egzotyczny jak to tylko możliwe i w dodatku zainteresowany tylko Edytą. Ale atrakcyjny Latynos nie jest w tym osamotniony. W tym samym czasie do Nocznika przyjeżdża tajemniczy Marek Mirga, który również posiada korzenie w dalekiej Brazylii. Marek niemal od pierwszej chwili próbuje zainteresować sobą Edytę, opowiadając o biznesie, który rozkręca w Noczniku wraz z młodymi Tokarzami. Otóż zamierzają oni otworzyć wielką hodowlę bydła oraz stadninę koni. Projekt w błyskawicznym tempie rozrasta się o pensjonat, pokoje gościnne, spa, restaurację, sklepy z pamiątkami i cały kompleks rekreacyjno-turystyczny.

Wobec dwójki tak silnych konkurentów, jakie szanse ma dawno odrzucony przez Edytę miejscowy chłopak z sąsiedztwa, Piotrek?

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2014

źródło okładki: http://www.replika.eu/

wiejskifilozof | 2016-11-15

Prezent od mamy,na imieniny.Czyta się bardzo szybko,fabuła prosta.
Dziewczyna ze wsi,marzy o Brazylii.Wieś nawet sympatyczna,nie jakaś zacofana i ciemna.
Natomiast,nie bardzo podobała mi się ta brazylijka./Dla mnie,za mało tolerancyjna religijnie.
Podobała mi się,ta książka mimo.Że prosta i szybka (błyskawiczna) to bardzo ładnie napisana.
I piękna okładka.

Edyta to kelnerka pracująca w Copacabanie jedynym barze, która znajduje się w maleńkiej miejscowości.
Edyta mieszka w wiosce, jednak marzenia ma inne marzy o lepszym życiu, zamieszkać w Brazylii, w gorącym klimacie, korowodach kolorowych, o tańcach i strojach z piór i cekinów.
Pewnego dnia spotyka przystojnego Latynosa dla którego traci głowę i wybierają się do Rio Janeiro.
Poznaje w barze również nieziemsko przystojnego Cesara i Marka.
Przyjemna, miła książka napawa optymizmem, wprowadza nastrój optymistyczny.
Cudowna, romantyczna książka o smakach pysznych Brazylii,o miłości.
Polecam!!!!!!

wiolagg66 | 2015-01-29

Ta książka nie zostanie zbyt długo w mojej pamięci. Choć była ciekawa,nie było w niej nic,co mogłoby przykuć na dłużej moją uwagę. Była przeciętna.

Ale czytadełko fajne,choć trochę banalne. :)

gosia123 | 2015-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Takie sobie czytadełko,które po odłożeniu na półkę albo wykasowaniu z czytnika odchodzi w zapomnienie

kwiatusia | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, MAZW
Przeczytana: 17 lipca 2014

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://zycnadalzpasja.blogspot.com/

Po bardzo miło spędzonym czasie z poprzednią książką autorki "Kota lubi szanuje", którą czytałam w lutym bieżącego roku - teraz bez wahania sięgnęłam po najnowszą powieść o tajemniczym tytule "Kochaj i jedz, Brazyliszku". Liczyłam na ciepłą z delikatną nutką poczucia humoru króciutką opowieść na letnie dni. A przy okazji nie chcąc się jeszcze rozstawać z brazylijskimi klimatami po zakończeniu Mundialu (obejrzałam większość z emitowanych w telewizji meczów). Miałam nadzieję, że czytając powieść przedstawi mi ona kilka charakterystycznych postaci oraz udzieli mi się nastrój z tego egzotycznego kraju. Czy "Kochaj i jedz, Brazyliszku" spełnił moje oczekiwania? Za moment Wam to zdradzę.

Edyta, 20- letnia dziewczyna mieszkająca w Noczniku. Jest kelnerką w barze Copacabana. Od jakiegoś czasu zafascynowana jest Brazylią i wszystkim, co się z nią wiąże. Muzyka, taniec, tradycje. Jej marzeniem jest się wybrać do Rio de...

Ani-Ella | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Taki sobie harkekinek. Jak to polska dziewczyna z głębokiej prowincji wyobraża sobie Brazylię. Opowieść nudnawa, bez napięć, zaskoczeń, emocji. Przesyt cudownych przypadków i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności. Bohaterowie drętwi i raczej mało sympatyczni. Nie nazwę tego wielką literaturą. Chyba w ogóle nie nazwę tego literaturą...

To trzecia powieść tej autorki. Pierwsza - kiepska, druga - dobra, trzecia - kiepska. Teraz czas na coś lepszego...

aga | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Nie jest to powieść powalająca ale dobra lektura na odprężenie i relaks, taka typowa lektura kobieca - szybka, łatwa i przyjemna. Napisana lekkim językiem, świetna na lato lub np. mąż wpatrzony w telewizor skupia się na meczu a my odlatujemy z Edytą. Przenosimy się w swojskie klimaty małego miasteczka.
Fabuła książki fajna, choć można było ją jeszcze bardziej rozbudować.

Jeśli szukasz czegoś lekkiego - to ta książka jest idealna.

Dziękuję wydawnictwu Replika za udostepnienie książki.

W Noczniku, wsi niedaleko Świebodzina mieszka dwudziestoletnia Edyta. Dziewczyna pracuje w miejscowym barze o obiecującej nazwie Copacabana. Jednocześnie marzy o gorącym klimacie Brazylii, temperamentnym chłopaku i zimnych drinkach na słonecznej plaży w cieniu palmy. Jej marzenia to zwyczajne mrzonki, bo niby jak - ona - zwyczajna dziewczyna z "zapyziałej" wioski mogłaby przeżyć taką egzotyczną przygodę? Okazuje się jednak, że czasem nawet najśmielsze plany mogą się ziścić.... choć nie zawsze dokładnie tak, jak sądziliśmy :) Życie bywa przewrotne i w ciągu kilku miesięcy może zmienić się o 180 stopni. W książce główną bohaterką jest Edyta, ale tak naprawdę to historia całego Nocznika. Wątek miłosny jest przewidywalny i oczywisty, ale jednocześnie bardzo przyjemny i ciepły, pozytywnie nastraja i cieszy. Wątek obyczajowy pokazuje polską, nieco śmieszną rzeczywistość - wiejską społeczność i jej zwyczajowe zachowanie, typowo polską życzliwość, ale i zawieść, gdy komuś powodzi się...

Magdalena | 2014-04-30
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Tegoroczny Mundial rozpocznie się w Brazylii 12 czerwca, tymczasem Wydawnictwo Replika dzień wcześniej odda w ręce czytelniczek powieść, jaka umili czas paniom, które za piłką nożną raczej nie przepadają, podczas gdy ich mężowie z zapartym tchem będą śledzić sytuację na południowoamerykańskich stadionach. Aby jednak nie rozminąć się zbytnio podczas dzielenia się wrażeniami, Replika zadbała o jeden wspólny mianownik - Brazylię.

Rzecz dzieje się w Noczniku, małej wiosce oddalonej kilka kilometrów od miasta, o którym jakiś czas temu było w Polsce - Świebodzinie. Dwudziestoletnia Edyta pracuje jako kelnerka w barze i po cichu marzy o tym, iż na jej drodze pojawi się przystojny Latynos. Bo Edyta jest zafascynowana kulturą Brazylii. Tak bardzo, że nie zauważa zakochanego w niej, uczynnego, aczkolwiek prostego i skromnego chłopaka z sąsiedztwa, Piotrka.

Ku zaskoczeniu Edyty, okazuje się, że syn jej szefa związał się z Brazylijką. Kiedy młody Rafał Tokarz przyjeżdża ze swoją ukochaną do...

Asia Szarańska | 2014-06-16

W dalekiej Brazylii życie tętni w rytmie futbolu, a ponieważ tym razem nasi piłkarze nie zaszczycili swoją obecnością MŚ, bez wyrzutów sumienia możemy wcisnąć guzik na pilocie telewizora, odwrócić się do niego plecami i zatopić w lekturze książki. Jeśli szukacie powieści, która łączy w sobie poczucie humoru, polską rzeczywistość i brazylijskie sny - powinniście spędzić wieczór z najnowszą powieścią Michaliny Kłosińskiej- Moedy.

Bohaterką historii jest młoda mieszkanka Nocznika (tak, tak - nie Nocnika, nie Mocznika, ale własnie Nocznika), którą fascynuje wszystko, co związane jest z Brazylią. Edyta stoi za barem miejscowego baru i śni na jawie o palącym brazylijskim słońcu, opalonych ramionach tamtejszych przystojniaków i hamaku rozwieszonym gdzieś pod strzelistą palmą... Czy jej marzenie ma prawo się ziścić?

Okazuje się, że tak! Kiedy syn szefa Edyty poślubia poznaną w Niemczech Brazylijkę, mały Nocznik staje się celem najazdu egzotycznych gości. Dziewczyna szybko zaprzyjaźnia...