Tajemnice prowincji

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Justyna Skotnicka powraca do swoich rodzinnych stron. Zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff. Pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej sytuacji, przejmuje również tymczasową opiekę nad synami siostry: niesfornym pierwszoklasistą, Kubą i jego dużo starszym bratem, Maciejem. W Brzozowie zamierza spędzić tylko rok. Wbrew oczekiwaniom nadchodzący czas przyniesie jej sporo niespodziewanych wrażeń.

Kobieta pozna związaną ze Śląskiem Cieszyńskim rodzinę Kossaków i ekscentrycznego Witkacego, porozmawia z dawną dziedziczką Brzozowa, spotka wyniosłego prawnuka hrabiny, a także mieszkańców prowincji. Odtworzy niezwykłe wydarzenia z przeszłości, wpisane w rytm wielkiej historii, dostrzeże urok zmieniających się pór roku, które z dala od zgiełku wielkich miast każą spojrzeć na życie i ludzi z innej perspektywy.

Czy Justyna znajdzie prawdziwe i dojrzałe uczucie? Jaki wpływ na nią i mieszkańców prowincji będą miały rozwiązane zagadki i ujawnione tajemnice?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.znak.com.pl

Meggie | 2014-08-05
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

„Tajemnice prowincji” to lekka i interesująca opowieść o kobiecie, która przeprowadza się na rok na prowincję, by objąć posadę kustosza w muzeum i zaopiekować się siostrzeńcami. Początek książki jest dosyć monotonny, ale warto go przebrnąć by poznać całą historię.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

filozof | 2017-04-07

Bardzo piękna,ciepła i miła książka.
Pewnien upierdliwy dzieciak,w tle wielcy mistrzowie malarstwa.
Takie historie bardzo wzruszają.

Madi | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Powieść nie jest jakimś wybitnym dziełem,ale nie zmienia faktu,że czyta się ją lekko i przyjemnie.
Czy się nudziłam podczas czytania ? NIE-książka jest dość ciekawa,ale zabrakło jej ikry, emocji i napięcia-ot taka zwykła opowieść .

eduko7 | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 marca 2015

Umiejętne połączenie wiedzy o historii regionu i fikcji literackiej. Sympatyczny obrazek życia na prowincji, bez protekcjonalnego tonu. Przywary bohaterów budzące uśmiech na twarzy, czasem dezaprobatę lub chęć niesienia pomocy. Umiarkowana dynamika. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się spokojnie i z zaciekawieniem.

BagatElka | 2014-10-29
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2014

Opowieść lekka i urocza,chwilami zabawna a chwilami smutna.
Napisana dość chaotycznie.Przypomina to zapiski z pamiętnika tylko pobieżnie zaznaczone bez szerszego tła zdarzeń i dokładniejszego opisu postaci.Drażnił mnie ten styl i odbierał przyjemność czytania.
Miałam wrażenie,że autorka bardzo się śpieszyła tworząc tę opowieść ,jakby z obawy,że nie zapamięta właściwej kolejności,faktów lub kontekstu.

MAGnezja | 2014-10-23
Przeczytana: 19 października 2014

„Tajemnice prowincji” to książka, której akcja zgodnie z tytułem rozgrywa się w „klimacie ” małomiasteczkowym. Oprócz zaprezentowania walorów przyrodniczych okolicy autorka przedstawia nam również jego mieszkańców, ich problemy, codzienne dylematy z którymi muszą się zmagać. Główną bohaterką - historyk sztuki poznajemy w momencie przyjęcia etatu w lokalnym muzeum na stanowisku kustosza. Ciekawa i dosyć spokojna praca zostaje zburzona w momencie odnalezienia nieznanego wcześniej obrazu namalowanego przez Witkacego, a następnie jego zagięcia.. W poszukiwaniach a także rozwiązaniu zagadki związanej z obrazem pomaga jego wcześniejsza właścicielka, do której także należał pałac, obecna siedziba muzeum. Niby nic nietypowego, poza tym, że jest to duch zmarłej wiele lat temu Hrabiny. Jednocześnie w miasteczku pojawiają się spadkobiercy pałacu, którzy pragną odzyskać majątek…
Pomysł ciekawy, ale nie do końca przystępnie zrealizowany. Po pierwsze moim zdaniem autorka nie mogła się...

grażyna | 2015-04-14
Przeczytana: 2015 rok

Justyna pochodzi z Brzozowa jednak po studiach pozostała w mieściee, w którym studiowała czyli w Krakowie. Pewnego dnia musi wrócić na wieś by zająć się swoimi siostrzeńcami co prawda "tylko" na rok ale budzi to przerażenie owej opiekunki. Podejmuje się też opieki jako kustosz nad posiadłością hrabiny Doenhoff. Podczas porządkowania dokumentów muzeum Justyna trafia na zaginiony obraz Witkacego oraz na pewną tajemnicę rodową wspomnianej hrabiny. W tym też czasie do Brzozowa przyjeżdżają spadkobiercy, którzy chcą odzyskać majątek tak też Justyna pozna Jana i Sandrę.
Cała historia opisana w książce Joanny Jurgały- Jureczko dzieje się na śląsku cieszyńskim, a opisane "miasto" to Cieszyn. Akurat dla mnie też to miasto jest bardzo bliskie i tak jak główna bohaterka tak i ja też jeździłam do tego miasta.

Liza | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Justyna powróciła do rodzinnej wsi-w planach ma przeczekanie, aż zadzwonią z Krakowa w sprawie galerii. Nie zamierza na wsi zostać na stałe, ale przyjmuje pracę kustosza maleńkiego muzeum w Brzozowie.

W sumie ciężko napisać mi o czym jest ta książka. Napisana jak dla mnie bardzo chaotycznie, jak kartki z dziennika, fragmentarycznie, zdarzenia tylko pobieżnie zaznaczone bez szerszego tła. Brakuje dokładnego opisu postaci, nawet główna bohaterka jest, bo jest- ale jaka?

Niby jest tu romans, wątek powrotu do starej miłości, trochę polityki. Mamy też lekko zakreślone siostrzane relacje (jeden był fragment celny a zarazem smutny- o wyrzutach, że ktoś był daleko i nie chciał wiedzieć). Z potencjałem nawet są ukazane fragmenty o lokalnej historii, stratach podczas wojny, ale niestety one trochę giną w miałkiej całości.

Nie będę nikogo zachęcać do tej powieści, jak dla mnie niestety można bez wyrzutów sumienia ją ominąć. Zabrakło tu większej ilości emocji i dokładniejszego...

izabela81 | 2015-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015 rok
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Wszystko w tej książce jest urzekające, od bohaterów po miejsce akcji i wydarzenia. Autorka wplotła w fabułę wiele ciekawostek z codziennego życia na Śląsku Cieszyńskim. Połączenie historii z codziennością dało dodatkowego atutu powieści. Zaś wątek kryminalny dodaje całej historii dreszczyku. Główna bohaterka Justyna wzbudziła moją sympatię. Choć jest czasem nieco irytująca swoją naiwnością i bezradnością, to potrafi zaskoczyć siłą i zdecydowaniem. A jej dialogi z siostrzeńcami: Kubą i Maćkiem, często wywołały uśmiech na mojej twarzy. Autorka pokazuje, jak ważna jest przeszłość, tradycja, poszanowanie religii, starszych ludzi i zwykłego prostego życia, ale też to, że o człowieku świadczą również jego czyny. I oczywiście jest to powieść o miłości, ale o różnych jej odcieniach.

Olga | 2014-09-06

Joanna Jurgała-Jureczka w "Tajemnicach prowincji" zaskoczyła mnie połączeniem faktów historycznych z fikcją literacką. Uważam, że to bardzo interesujące zestawienie, które niestety jest rzadkością w literaturze polskiej, a przecież przyjemnie czytałoby się książkę, która prócz intrygującego romansu, ciekawej i wartkiej akcji wprowadziłaby coś jeszcze, prawdę historyczną podaną trochę inaczej niż w podręcznikach szkolnych. To byłoby naprawdę coś!

Mam jednak jeden skromny zarzut, jeśli chodzi o treść powieści. Nie ukrywam, że przeczytałam ją bardzo szybko i z wielkim zainteresowaniem, ale przeszkadzało mi rozczłonkowanie fabuły. Zbyt krótkie fragmenty nie pozwoliły poczuć klimatu i nastroju towarzyszącego bohaterom. Dużo przyjemniej czytałoby się tę prozę, gdyby była podzielona na dłuższe fragmenty. Czasem, przyznam, że się gubiłam.

Główna bohaterka, Justyna Skotnicka to skromna, acz przedsiębiorcza kobieta. W doskonały sposób poradziła sobie w nowej pracy i w nowej sytuacji...