Opat Krzyżowców. Święty Bernard

Okładka książki Opat Krzyżowców. Święty Bernard Andrzej Zieliński
Okładka książki Opat Krzyżowców. Święty Bernard
Andrzej Zieliński Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8311102074
Średnia ocen

4,3 4,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4369
741

Na półkach:

Oto książeczka (niespełna 140 stron tekstu),która nie powinna się ukazać. Świętego Bernarda z Clairvaux, istotnie najbardziej wpływowej postaci zachodnioeuropejskiego chrześcijaństwa w pierwszej połowie XII w. - przywódcy zakonu cystersów, faktycznego twórcy zakonów rycerskich, teologa, propagatora wypraw krzyżowych, autora systematycznej metody zwalczania herezji (i heretyków),prześladowcy Piotra Abelarda, czyli pioniera nowoczesnego, rozumowego sposobu myślenia i uprawiania nauki – w tej pozycji niewiele. Niewiele dowiadujemy się o jego życiu, dokonaniach, poglądach. Dużo więcej uwagi Autor poświęca dziejom wypraw krzyżowych jako takich oraz początkom zakonu templariuszy. Niby nic w tym zdrożnego, skoro sprawom tym św. Bernard patronował, chociaż nieco dziwny to podział materiału w pracy o tak niewielkich rozmiarach, opatrzonej imieniem tak wybitnej osobistości. Gorzej, że wszystkie te kwestie A. Zieliński omawia skrótowo, dosłownie „po łebkach”, podając przy tym mnóstwo wiadomości bałamutnych i nieprawdziwych. Jako przykład posłużyć może konsekwentne utożsamianie pierwszego władcy królestwa jerozolimskiego Gotfryda de Bouillon z jego młodszym bratem, Baldwinem I (pierwszym królem jerozolimskim – Gotfryd używał skromnego tytułu „obrońcy Grobu Świętego). Zdaniem Autora to jedna i ta sama osoba, która zmieniła imię (sic!). Skąd A. Zieliński zaczerpnął te rewelacje nie wiadomo, w książce nie zamieszczono bowiem przypisów. Nie brakuje też innych błędów i uproszczeń, podobnie niewiadomego pochodzenia. Bibliografia niezwykle uboga, ogranicza się wyłącznie do pozycji wydanych w języku polskim (a i tutaj szereg istotnych dla tematu opracowań pominięto). Wydaje się to nieprawdopodobne w przypadku osobistości, która doczekała się rozlicznych biografii i opracowań w językach zachodnioeuropejskich. Z całą odpowiedzialnością muszę nazwać tę książeczkę gniotem, po który w żadnym wypadku nie powinny sięgać zwłaszcza osoby mniej zorientowane w temacie. Może ona tylko namieszać im w głowach i dostarczyć błędnych wiadomości. Czytelnikom zainteresowanym postacią św. Bernarda z Clairvaux polecić należy nieporównanie lepszą biografię pióra P. Aubĕ, wydaną w 2019 r. nakładem Wydawnictwa PIW w serii „Biografie Sławnych Ludzi”, tematyka wypraw krzyżowych oraz dziejów zakonu templariuszy również doczekała się wielu szczegółowych i wartościowych opracowań wydanych w języku polskim.

Oto książeczka (niespełna 140 stron tekstu),która nie powinna się ukazać. Świętego Bernarda z Clairvaux, istotnie najbardziej wpływowej postaci zachodnioeuropejskiego chrześcijaństwa w pierwszej połowie XII w. - przywódcy zakonu cystersów, faktycznego twórcy zakonów rycerskich, teologa, propagatora wypraw krzyżowych, autora systematycznej metody zwalczania herezji (i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    2
  • PRIORYTET
    1
  • Historia
    1
  • Religia
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • Średniowiecze
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opat Krzyżowców. Święty Bernard


Podobne książki

Przeczytaj także