Zabić króla

historia
Oficyna Wydawnicza RYTM
2020-02-29
2020-02-29
historia Polski średniowiecze monarchia królowie spisek zabójstwo

2045

Lubię książki, z których mogę się dowiedzieć jakiś nowych faktów, o których wcześniej nie wiedziałam. Tak było w tym przypadku.
Nie należeliśmy do europejskiej czołówki narodów seryjnie likwidujących swoich władców, ale zamachy na aktualnie panujących i u nas się zdarzały. Rekordzistą jest król Kazimierz Jagiellończyk (wydawałoby się, że mało kontrowersyjny władca),którego próbowano zgładzić kilkanaście razy. Wszystkie te próby okazały się nieskuteczne. Autor opisuje zarówno te udane, jak i nieudane zamachy. Zdarzył się również symboliczny zamach na króla Jana III Sobieskiego, gdzie ucierpiał tylko i wyłączenie jego portret, a sprawcę o dziwo skazano na karę śmierci.
Szkoda, że niektóre nieudane zamachy nie zakończyły się sukcesem, jak choćby ten na najgorszym chyba polskim królu Stanisławie Auguście Poniatowskim. Jeden z niedoszłych zamachowców Kazimierz Pułaski uciekł do USA, gdzie dał się poznać jako nieprzeciętny dowódca i został bohaterem Amerykanów.
Książka niewielkich rozmiarów, którą się dobrze czyta i sporo w niej ciekawostek, a także dowiedziałam się z niej o kilku naszych władcach, o których wcześniej nie słyszałam, bądź nie wiedziałam, że ktoś im pomógł w zejściu z tego świata. Polecam.

"Nigdy korona nie stanowiła w Polsce gwarancji nietykalności królów i książąt. Korona i tron zawsze za to stawały się przedmiotem pożądania".

Książka ma około 150 stron, składa się z krótkich rozdziałów poświęconych różnym polskim historycznym władcom, którzy zdecydowanie nie zginęli śmiercią naturalną. Jest ładnie wydana, tekst urozmaicają wizerunki omawianych postaci, a każdy rozdział rozpoczyna pięknie wykaligrafowana pierwsza litera. Wszystko to plus niska cena na pewno wielu czytelników skusi do zakupu.

Widać, że autor rzetelnie podchodzi do tematu, niestety z pustego i Salomon nie naleje. Przy okazji omawiania dziejów najdawniejszych możnowładców brakuje źródeł, a i kronikarzom nie zawsze można w 100% wierzyć, w końcu mogli chcieć się komuś przypodobać albo zabronione im było ujawnianie pewnych spisków. Dlatego część rozdziałów pozostawia niedosyt, a gdybanie na temat jednego niepełnego zdania lub wręcz przeciwnie, pominięcia jakiejś informacji we wszystkich dostępnych kronikach, wydaje się bezcelowe.

Oprócz przypadków królobójstwa, opisane są także zamachy zbiorowe, czyli rokosze oraz konfederacje rycerskie i szlacheckie wymierzone w konkretnego władcę. Na końcu również znajduje się bibliografia dla żądnych dodatkowej wiedzy.

Myślę, że "Zabić króla" spodoba się osobom, które interesują się historią, a szczególnie jest im bliska historia naszego kraju. W tekście pojawia się naprawdę multum postaci, dlatego trzeba się orientować mniej więcej kto kim był i w jakich żył czasach. Ja czasem czułam się tym przytłoczona, bo historia ogólnie nie należy do moich ulubionych zagadnień, ale narrator pomagał mi przez to przejść. Wszystko jest opisane możliwe jak najprościej, obiektywnie, jednocześnie konkretnie.

To lektura na jeden wieczór, z której można się dowiedzieć kilku nowych rzeczy. Wcześniej nie miałam pojęcia o istnieniu Bezpryma, syna Bolesława Chrobrego z drugiego małżeństwa, którego przez wieki przedstawia się jako odpychającego zdrajcę. Szkoda, że nigdy nie dowiemy się szczegółów ich relacji.

Okazuje się, że historia Polski spokojnie mogłaby konkurować z „ Grą o tron”. Andrzej Zieliński w swojej książce opisuje losy władców Polski, książąt i królów, którzy padali ofiarami ówczesnych zamachowców. Okazuje się, że posiadanie korony lub władzy a nawet sporej ilości sojuszników w żaden sposób nie gwarantuje nietykalności i często jest przedmiotem zabójczego pożądania. Niezależnie od tego czy jesteś królem czy jedynie księciem, musisz być bardzo ostrożny, gdyż czyhają na Ciebie sztylety, miecze, trucizny i armaty. Nie każdy zdoła uniknąć mniej lub bardziej finezyjnych działań zamachowców!
Książka przeznaczona raczej dla osób, które interesują się historią, zawiera dużo informacji dotyczących kresu panowania poszczególnych władców w bardzo zwięzłej formie.

• Przeczytam 52 książki w 2020 roku
  • Zbrodnia prawdziwa
  • Historia Polski
  • Mój księgozbiór
  • Moje półeczki

Dodaj cytat z książki Zabić króla