Łzy diabła

2015-03-18
2015-03-18
afganistan wojna
Inne

Okładka książki Wiedźmy (Antologia opowiadań) Mikołaj Bandura, Ewa Chachlica, Eugeniusz Dębski, Jakub Diowksz, Adrianna Filimonowicz, Jan Godwod, Ka Klakla, Irmina Klocek, Magdalena Kozak, Urszula Maciuga, Andrzej Miszczak, Grzegorz Nowakowski, Marcin Podlewski, Arkady Saulski, Patryk Sobala, Dariusz Sprenglewski, Joanna Świba, Wojciech Świdziniewski, Paula Wanarska, Aneta Wyciszkiewicz, Mateusz Wyszyński, Karol Żołnierek
Wiedźmy (Antol... Mikołaj Bandura, Ew...
Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...

W innym świecie

Bardzo dobra książka, chociaż elementów sci-fi jest tu bardzo mało. Potwierdzam słowa poprzedników, że wolno się rozkręca, ale warto dążyć do jej zakończenia. Książka jest pełna wojskowego żargonu.

1966

Gdzieś tam przebija się inspiracja Diuną, ale subtelna, świat przedstawiony jest niezależny. Cały czas coś się dzieje - świetna powieść akcji.

Ale to slabe. Nie dalem rady skonczyc. Jestem totalnie zaskoczony tak wysokimi ocenami tej ksiazki.
Niby SF, cala obca planeta, a wszystkie jest identyczne jak na ziemi :) Ludzie, zwierzeta, rosliny, jedzenie, zwyczaje itd. Jestesmy lata swietlne od ziemi a tam identycznie koniki, ptaszki. Dodatkowo mieszkancy tej planety, nawet najzwyklejsi zolnieze, nie maja najmniejszych problemow z najnowoczesniejsza ziemska technologia, wszystko od razu wiedza, rozumieja, aha...
Wszystko jest grubymi nicmi szyte, doslownie poziom i glebia licealnych opowiadan.
Niby jestesmy na wojnie, walczymy o wolnosc i przetrwanie a bohaterowie, ich problemy, zachowanie sa dziecinne. Wszystko to slabe, naciagane, naiwne.

Bardzo dobra powieść! Pełna akcji, trzymająca w napięciu a zakończenie jest niesamowicie satysfakcjonujące. Chętnie polecę kolejnym osobom.

Koniec historii ciekawy. Całość trochę wolno się rozkręca.

Koniec historii ciekawy. Całość trochę wolno się rozkręca.

Świetna książka. Nietypowa narracja rozdzielająca fabułę na dwa a w pewnym momencie trzy odseparowane od siebie wątki. Celowo bez oznaczenia czasu a nawet konkretnego miejsca. W ostatnich rozdziałach wszystko się wyjaśnia i spina w logiczną całość. Niektórych ten zabieg zirytuje, ja byłam zachwycona. Choć domyśliłam się rozwiązania przed jego wyjawieniem, to autorka świetnie buduje napięcie i do samego końca trzyma karty blisko przy piersi.
Bohaterowie są rewelacyjnie wykreowani, pełni, dynamiczni i przyciągający różnorodnością charakterów.
Jedynie zarys świata (rzecz dzieje sie na obcej planecie) ma swoje luki i niedopowiedzenia. Ale dla historii nie ma to większego znaczenia.
Bardzo polecam.

„Łzy diabła” to naprawdę dobra powieść i ,o dziwo, mimo śladowej ilości fantastyki, dzięki nieprzewidywalności oraz relacjach między postaciami, naprawdę świetnie mi się ją czytało. Największe pozytywne zaskoczenie tego roku i jedna z tych wyjątkowych książek. Polecam, bo ja jestem zachwycony, chociaż pewnie z racji bardzo niskich oczekiwań. Na pewno jeszcze kiedyś po jakąś powieść tej autorki sięgnę.

Całą recenzję „Djf-a” przeczytacie w 20. numerze magazynu Hipogryf

Zdecydowanie jeden z najlepszych tekstów (które czytałem) pochodzący z fabryki.

Zdecydowanie jeden z najlepszych tekstów (które czytałem) pochodzący z fabryki.

Książka zapowiadała się nieźle, ale potem nie mogłam przez nią przebrnąć. Niby to gatunek S/F, ale szczerze.. mocno to naciągane, czytało się raczej jak relacje z walk na bliskim wschodzie niż powieść science-fiction. choć generalnie lubię takie klimaty, to męczyły mnie dwa wątki ciągnięte równolegle, które były nie do końca jasne, czy to się dzieje równolegle czy to jakaś retrospekcja. Akcja rozkręciła się dopiero na samym końcu. Na pewno do tej książki nie wrócę, choć ponoć jest to jedna z lepszych pozycji Pani Kozak. Ja zdecydowanie bardziej wolę serię o Nocarzu.

Dżahan to odległa planeta, na której wytwarzany jest czars, narkotyk kupowany przez Ziemian za wojskową technologię. To napędza wojnę na pustynnej planecie. Młody następca tronu Izzat Szamar prowadzi kampanię. W tym czasie, po drugiej stronie barykady, wieśniak Znajda przypadkiem trafia do armii buntowników.

Moją przygodę z twórczością Magdaleny Kozak zaczęłam w 2017 roku od „Nocarza”. Ten nie zrobił na mnie szczególnego wrażenia (książka wydawała mi się ogólnie dość pusta i nijaka),więc nie brnęłam w to dalej. Jednak skoro „Łzy diabła”, chyba jedna z lepiej ocenianych książek autorki, trafiła mi w ręce w dobrej cenie, to postanowiłam spróbować. Efekt? Mniej więcej w połowie uznałam, że nie widzę sensu jej kończyć.
Nie dlatego, że jest jakoś wybitnie zła: to po prostu absolutnie nie jest lektura dla mnie. To powieść, którą odbieram jako udawaną fantastykę, która w praktyce jest realistyczną książką wojenną, która skupia się mocno na tym, co dzieje się na polu bitwy w sposób, który właściwie wcale mnie nie interesuje. Ale po kolei.
Zacznijmy od świata, w którym rozgrywa się akcja. W teorii to odrębna planeta. Świat przyszłości, ludzkość kupuje narkotyk z pustynnej planety, na której istnieje rozwinięta cywilizacja, ale brakuje sprzętu wojskowego. Mieszkańcy Dżahnu nazywają Ziemian Obcymi, co sugeruje, że oni sami nie pochodzą z naszej rodzimej planety.
Ale poza tym wszystko wygląda jak „u nas”. Nic w opisie wyglądu Dżahnu nie wskazuje na inne pochodzenie, jeżdżą na zwykłych koniach i wypasają zwykłe owce. Ich bronie nie różnią się w opisie od naszych, realistycznych, co nie ma sensu z dwóch powodów. Po pierwsze, w świecie przyszłości raczej uległyby jakiejś modyfikacji. Po drugie, to zakłada, że na planecie grawitacja czy gęstość powietrza jest identyczna, jak na Ziemi. A w tyle prawdopodobieństw trudno uwierzyć. Przy okazji plany wojenne na spotkaniach są prezentowane w PowerPoincie. Serio!
To wszystko wygląda tak, jakby Kozak napisała książkę o Afganistanie (w którym faktycznie była),ale wydawnictwo nie chciało opublikować powieści realistycznej, więc dorzuciła obce nazwy, jakieś proste motywacje i gotowe!
Jednak nawet jeśli potraktuję tę powieść jako coś realistycznego, to dalej nie jest to tytuł dla mnie. Nie interesują mnie zbytnio opisy strategii, czy broni. Autorka co prawda dobrze oddaje część mechanizmów wojennych, zachowań wojska, czy fanatyków, ale mam wrażenie, że nie do końca wychodzi poza tu i teraz. Nie wchodzi w głąb bohatera, nie skupia się na przyczynach, czy skutkach wojny. Ta powieść jest być może (bo nie znam się, by w pełni ocenić) dobrą książką o tym, jak wygląda wojna od wewnątrz, ale nie widziałam żadnej szerszej perspektywy. A to mogłoby sprawić, że byłabym treścią zainteresowana. Tego typu treść dla mnie jest po prostu dość nużąca.
Właściwie moje odczucia po połowie „Łez diabła” są nieco podobne, jak do „Nocarza”. W obydwu książkach brakuje mi bohatera i mocniej zarysowanego świata, czy ogólnej sytuacji. I mam wrażenie, że w tym 2017 roku dobrze zrobiłam, nie grzebiąc dalej w twórczości Kozak: to po prostu nie jest autorka dla mnie.
Gdyby ta książka była krótsza, pewnie dałabym radę przeczytać całość, ale obecnie na te ponad 700 stron szkoda mi czasu. Byłam na tyle znudzona, że nie do końca śledziłam sytuację, nie miałam ochoty sięgać po książkę, odkładałam czytanie w czasie… I to chyba mija się z celem. Być może jest to książka dla tych, którzy fascynują się militariami… ale nie dla mnie.

Moją przygodę z twórczością Magdaleny Kozak zaczęłam w 2017 roku...

• Do kupienia