Daisy Sisters

2009-07-27
2009-07-27
niemiecki
Heidrun Hoppe

Ksiazke odsluchalem w formie audiobooka w jez. niemieckim.

Jest to jedna z wczesniejszych ksiazek Mankella. Zostala w Swecji wydana w roku 1982. Niemieckie tlumaczenie wyszlo w 2009. Do dzisiaj nie ukazalo sie angielskie tlumaczenie. Kto wie czy ksiazka doczeka sie polskiego tlumaczenia, skoro nawet nie doczekala sie jeszcze angielskiego.

Tytulowe bohaterki, Daisy Sister to dwie kobiety, Vivi i Elna. Poznajemy je kiedy sa nastolatkami. Jest rok 1942, w Europie szaleje Druga Wojna Swiatowa, w neutralnej Szwecji toczy sie w miare normalne zycie. Uwienczenie ksiazki ma miejsce 40 lat pozniej, czyli w roku w ktorym Mankell skonczyl pisac ksiazke, w roku 1982.

Ta ksiazka opisuje dzieje kobiet. Opisuje jak sytuacja kobiet w spoleczenstwie szwedzkim zmienilaa sie stopniowo w latach 1942-1982. Dosc mocno szwedzki charakter ksiazki moze byc przczyna, dla ktorego wydawcy nie podejmuja sie wydania ksiazki w jezyku angielskim, polskim itd.

Glownym przeslaniem ksiazki jest moim zdaniem ewolucja kulturowa jaka ma miejsce w Szwecji w drugiej polowie XX wieku. Rola kobiet znacznie sie zmienia. Poczatek akcji ksiazki, lata czterdzieste XX wieku to jeszcze okres silnej dominacji mezczyzn w spoleczenstwie. Z biegiem lat jednak dochodzi do wyrownania rol miedzy mezczyznami i kobietami w spoleczenstwie szewdzkim. Wlasnie moim zdaniem ten proces zmian jest odzwierciedlony w tej ksiazce, i opisany na przykladzie indywidualnych przezyc glownych bohaterek.

Holenderski psycholog spoleczny Geert Hofstede stworzyl model opisujacy wymiary kultur dominujacych w poszczegolnych krajach. Rozmyslajac o tej ksiazce od razu przyszedl mi do glowy ten model, gdyz Szwecja pod wzgledem jednego z kulturowych wymiarow Hofstede jest dzisiaj jednoznacznym swiatowym liderem.

Wymiary kultury zdefiniowane przez Hofstede to:
- dystans do wladzy
- unikanie niepewnosci
- indywidualizm vs. kolektywizm
- meskosc (koncentracja na celach meskich: finanse, osiagniecia, asertywnosc) vs. kobiecosc (przyjazn, troska o innych, dbalosc o harmonie w relacjach miedzyludzkich)
- perspektywa czasowa.

Okazuje sie, ze Szwecja wedlug wielokrotnie powtarzanych badan spolecznych w ktorych uwzgledniano wymiary kulturowe zdefiniowane przez Hofstede osiaga najnizszy stopien meskosci lub patrzac inaczej najwyzszy stopien kobiecosci wsrod wszystkich krajow na swiecie objetych tymi badaniami. Uwazam, ze aby osiagnac ten stan kultura szwedzka przechodzila przez etap ewolucji kulturowej zwiazany z konkretnymi zmianmi spolecznymi. Wlasnie te zmiany, lub przyklady takich zmian sa opisane w ksiazce "Daisy Sisters".

Ksiazke odsluchalem w formie audiobooka w jez. niemieckim.

Tytulowe bohaterki, Daisy Sister...

Dodaj cytat z książki Daisy Sisters